Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Kassia na początku witam w gronie ludzi "klepniętych" na punkcie psów.

Ty i Pika niezłe historyjki przytaczacie, ubaw po pachy :laugh2_2:

Co do macania brzucha to albo to są faktycznie wnętrzności, albo zrosty pooperacyjne. Moja sunia ma takie dwie kulki w miejscu po sterylce, a po miedzy nimi jest pustka. Też nie wiem czy top zrosty, czy może jakieś pozostałości po sterylce. Spotkał się ktoś z Was z czymś takim?? Zaczynam panikować, bo obawiam się o przepuklinę :-? .



To mogło go to boleć faktycznie, poszperałam po onecie:

Odbyt

Odbyt najczęściej sprawia kłopoty z powodu umiejscowionych tam zatok okołoodbytniczych. Są to dwa gruczoły położone symetrycznie po obu stronach odbytu – u niektórych ras i osobników ich ujścia zatykają się. Przeładowanie zatok gruczołów okołoodbytowych prowadzi z czasem do ich zapalenia, ropnego stanu zapalnego, powstania ropnia i w konsekwencji przetoki zatoki okołoodbytowej. Przeładowanie zatok okołoodbytowych objawia się saneczkowaniem. Saneczkujący pies jest podejrzewany przez właściciela o zarobaczenie. Nic bardziej mylnego. Zwierzę chce po prostu opróżnić swoje zatoki okołoodbytnicze, a uprzedzam: ich zawartość jest bardzo cuchnąca i wypróżnienie zatok na dywan to duży kłopot dla właściciela.

Saneczkowanie, nadmierne wylizywanie odbytu, obrzęk jego okolicy mogą być objawami zapalenia gruczołów zatok okołoodbytowych. Jest to bezwzględne wskazanie do wizyty u lekarza weterynarii, który opróżni zatoki i zaleci odpowiednią terapię. Jeśli zapalenie gruczołów zatok okołoodbytowych nawraca i przechodzi w stan przewlekły, zatoki trzeba usunąć chirurgicznie. Nie należy tego zabiegu odkładać, ponieważ nie jest specjalnie skomplikowany, a rana pooperacyjna goi się bardzo dobrze.

U szczeniąt zdarza się, choć na szczęście rzadko, wypadanie odbytu i prostnicy. Polega to na pojawieniu się w otworze odbytowym różowego tworu. Jest to sygnał do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii.

U starzejących się psów, samców, często zdarza się przepuklina kroczowa. To dolegliwość bardzo poważna, objawiająca się trudnością w oddawaniu kału i jednostronnym lub obustronnym wybrzuszeniem w okolicy odbytu. Wymaga leczenia chirurgicznego i im wcześniej zdecydujemy się na operację, tym lepszy będzie jej efekt.

Zapamiętajmy:

* Tarcie odbytem o podłoże, wylizywanie odbytu, trudności w oddawaniu kału to objawy, na które właściciel zawsze powinien zwracać uwagę.
* Saneczkowanie, nadmierne wylizywanie odbytu, obrzęk jego okolicy mogą być objawami zapalenia gruczołów zatok okołoodbytowych.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)