Projekt badawczy Polska-Namibia 2010
OllaBoga bez składu dokładnego to raczej trudno powiedzieć.
Tak patrząc na opis, wg producenta zawiera witamine C jest ona dobry składnikiem ale często powoduje podrażnienia
Ja przy alergicznej skórze zostałabym jednak przy kosmetykach aptecznych, lub naturalnych - które mozna wykonać w domu samego - wtedy masz pewność, ze nie są napakowane podrażniaczami.
Jeśli chcesz gotowce, zostaje tylko metoda prób i błędów. Najlepiej zdobyć próbki kremów które Cie interesują i próbowac.
Dobrze przyjrzyj się składom - wtedy wyłapiesz który składnik Cie uczula i będziesz mogła go unikać.
JEśli chcesz spóbować sama coś "ukręcić" daj znać to podam ci strony z przepisami i półrpduktami kosmetycznymi - wychodzi duzo taniej niz kupne kosmetyki a jesteś pewna jakości
Dot.: Książka Stephanie Faber "Kosmetyka Naturalna"
Ślicznie dziękuję za rozwianie wątpliwości.
Bardzo mnie to cieszy.
A czy któraś z Wizażanek robiła kosmetyki wg przepisów z tej książki, o której wspominałam?
Ach, i jeszcze jedno. Czy odstające pieprzyki stanowią przeciwskazanie dla używania kwasów?
Mam zamiar rozszerzyć troszkę tematykę kosmetyki naturalnej, ale na artykuł musisz troszkę poczekać - będę miała na uwadze Twoje pytanie i postaram się podać kilka przepisów. Z miodem uważaj - może uczulać lub podrażniać skórę.
Naturalnie proste
Kilka lat temu zainteresowałam się nienasyconymi kwasami tłuszczowymi i ich właściwymi proporcjami. Zdałam sobie sprawę, że w mojej diecie jest ich zbyt mało postanowiłam więc wyrównać niedobory suplementacją licząc na złagodzenie pewnej dolegliwości. Wielkie było moje zaskoczenie gdy po pewnym czasie okazało się, że wprawdzie nie spełniły się moje oczekiwania co do zdrowia za to efekt kosmetyczny choć nie zamierzony był spektakularny. Zniknęło uczucie ściągnięcia twarzy po myciu, skóra stała się gładka i elastyczna, poznikały drobne zmarszczki, a włosy były lśniące. Od tamtej pory jestem zagorzałą zwolenniczką NNKT, najbardziej korzystne dla zdrowia omega3 pozyskuję z oleju rzepakowego, lnianego i ryb morskich. W preparatach pielęgnacyjnych szukam i wysoko cenię dodatki olejków z wiesiołka dwuletniego, ogórecznika lekarskiego i krokosza barwierskiego. Natomiast moim ulubionym domowym kosmetykiem jest:
odżywcza maseczka z awokado
-pół awokado
-kilka kropel cytryny
-2 łyżeczki twarożku
składniki rozgniatam widelcem i pozostawiam na skórze przez 10-15 min
Chętnie też korzystam z kosmetyków z dodatkami owocowymi, mają cudowny aromat pozwalający się zrelaksować i powrócić wspomnieniami do cieplejszych dni. Z powodu problemów z cerą naczynkową stosuję toniki z wyciągiem z owoców dzikiej róży, które przy systematycznym używaniu zwężają naczynka i zmniejszają zaczerwienienia, czasem gdy zabraknie mi specyfiku z drogerii przemywam twarz wodą mineralną z dodatkiem octu jabłkowego. Lubię także naturalne peelingi ze zmielonych pestek owoców i enzymatyczne peelingi do twarzy z kwasami owocowymi. Najfajniejsze w takich owocowych kosmetykach jest to, że w prosty sposób możemy zrobić je same korzystając z owoców sezonowych lub egzotycznych. Kilka prostych przepisów na maseczki stosowane przeze mnie:
Rozjaśniająca z porzeczek
-garstka porzeczek
-2 łyżeczki twarożku składniki rozgnieść widelcem
składniki wymieszać i nałożyć na twarz i dekolt na ok. 15 min.
Oczyszczająca z winogron
Na krostki lub zaczerwienienia skóry przyłóż przekrojone na pół winogrona lub przemywaj twarz sokiem wyciśniętym ze świeżych owoców.
Z pomidora na trądzik
- Połówkę pomidora sparz wrzątkiem i obierz ze skórki. Rozgnieć go na papkę i dodaj do niej dwie łyżki płatków migdałowych.
- Nałóż wszystko na buzię pomijając okolice oczu i ust.
Po 15 minutach zmyj ciepłą wodą
Wygładzająca z banana
-pół banana
-żółtko
-pół łyżeczki miodu
składniki zmiksuj i nałóż na twarz na ok 20 min,zmyj letnią wodą.