Projekt badawczy Polska-Namibia 2010



Jajka po szkocku:
Przepis z kuchni angielskiej. Robione z takich samych składników co nasz klops z jajkami czy ,, jaskółcze gniazda „. Oczywiście w wersji oryginalnej jak na mój smak za mało doprawione. Proponuje dosmaczać po swojemu.
Czas : 40 minut

Składniki :
5 jajek
1 średnia cebula
0,25 dag mięsa mielonego ( te są z drobiowego )
bułka tarta
sól
pieprz biały mielony
½ łyżeczki musztardy
tłuszcz do głębokiego smażenia ( podobno kiedyś smażono na łoju baranim lub smalcu-
teraz raczej jest to robione na oleju jak frytki )

Ugotować 4 jajka na twardo ( nie gotować za długo ,żeby nie pojawiły się sine obwódki wokół żółtek ). Pozostawić w zimnej wodzie do ostygnięcia. Bardzo drobno pokroić cebulę ( można utrzeć na tarce ) i włożyć do mięsa .Do masy mięsnej dodać 3-4 łyżki bułki tartej , ½ rozmąconego jajka ( drugą część zostawić do panierowania ) , posolić i popieprzyć . Obrać jajka na twardo. Masę mięsna podzielić na 4 części i otoczyć nią jajka –formując kule. Panierować w mące , pozostałej połówce jajka zmieszanej z 1 łyżka wody , bułce tartej ( bardzo miałkiej , najlepiej przesiać bułkę przez sitko ). We frytkownicy rozgrzać tłuszcz do 180 stopni . Kule mięsne wkładać do koszyczka do robienia frytek i ostrożnie zanurzyć w tłuszczu. Smażyć na złoto ( ok. 8 minut ). Wyjąć .Odsączyć .



KOŁDUNY LITEWSKIE

Składniki:
- chude mięso baranie,
- łój wołowy,
- cebula,
- majeranek,
- pieprz,
- sól.
Sposób wykonania:
Mięso gotujemy do miękkości, bardzo drobno siekamy, doprawiamy zasmażoną cebulką, majerankiem, pieprzem i solą, wyrabiamy i formujemy kulki wielkości paznokcia (średnicy ok. 1 cm). Każdą kulkę owijamy w cieniutki płatek łoju(1) i zalepiamy w zgrabnym pierożku, wielkości jednego kęsa. Po ugotowaniu podajemy bardzo gorące, w esencjonalnym rosole. Danie ciężkostrawne(2)

„zjadł witych w cieście kołdunów dwieście
i z niestrawności doszedł wieczności..."

(1) Łój wołowy, który ma nadawać kołdunom soczystości, jest dość niestrawny, ale można go zastąpić jedynie tłuszczem z cielęcej nerki,
(2) Dlatego zaleca się popijać kołduny wódką ziołową (trejos devyxarios, orzechówką, ziołową gorzką), serwowaną w małych kieliszkach (10-15 g).

Ten oryginalny przepis pochodzi z książki J.P. Ursyna, Kuchnia kresowa i domowa.



Hm..w tym sęk, że nikt nie pokusił się o wyodrębnienie kujawskiej kuchni i napisanie jakiejkolwiek książki kulinarnej.A szkoda -kolejny minus w promocji regionu, ale nie jest tragicznie bo przepisy mozna znaleźć.
Kuchnia kujawska - co jadano?
Z racji swojego położenia kuchnia kujawska wykazuje związki z kuchnią wielkopolską, kociewską i pałucką. Jedną z najbardziej znanych kujawskich potraw, czerninę z kaczki, jada się bowiem także w Wielkopolsce i na Kociewiu. W każdym z tych regionów znane są też, przygotowywane według podobnych przepisów, ziemniaczane kluski, zupy i kompoty z suszonych owoców czy drożdżowe ciasta.

W przeszłości kuchnia Kujaw opierała się w dużej mierze na hodowanym w przydomowych zagrodach drobiu, głównie kaczkach i gęsiach, a także, z racji bliskości jezior i rzek, na rybach słodkowodnych. Urodzajna ziemia pozwalała też kujawskim gospodyniom w większym zakresie niż w innych rejonach Polski wykorzystywać w kuchni owoce i warzywa, w szczególności jabłka, śliwki i fasolę. Szeroko używany był też miód.

Przy szczególnych okazjach na stołach pojawiały się specjalne potrawy. Na Wielkanoc nie mogło zabraknąć szynki z kością pieczonej na rożnie, a następnie zaparzanej. Na kujawskim weselu podawano rosół z barana z gotowaną fasolą. Zaś na Boże Narodzenie przygotowywano miodowe pierniki i nalewki

a oto przepisy :

Biały barszcz
Kujawski biały barszcz to zawiesista zupa o wyraźnym kwaśnym smaku, który zawdzięcza dodatkowi soku z kiszonej kapusty.

Przygotować wywar z żeberek wieprzowych, marchwi, korzenia pietruszki i liścia laurowego. Gdy mięso i jarzyny zmiękną, dolać tyle kwasu z kiszonej kapusty, żeby otrzymać barszcz o pożądanej kwasowości. Na zakończenie zagęścić zupę śmietaną wymieszaną z kilkoma łyżeczkami mąki, zagotować, podawać.

Czernina
Znana na całym Pomorzu sztandarowa zupa z kaczej krwi, zwana też czarną polewką, na Kujawach przyrządzana na słodko-kwaśno, z wyraźnym aromatem ziół i suszu owocowego.

Do rosołu z kaczki i włoszczyzny wlać krew z kaczki wcześniej wymieszaną z odrobiną octu i mąki pszennej oraz ziemniaczanej. Dodać kilka suszonych gruszek i śliwek, pokrojone w kostkę jabłko i kilka wiśni z kompotu. Doprawić majerankiem, cząbrem oraz cukrem do smaku. Jeśli lubimy, można dodać szczyptę cynamonu i wanilii. Podawać z kluskami ziemniaczanymi, łazankami albo kładzionymi kluskami pszennymi.
Szablok z zacierkami
Ciekawe kujawskie danie jednogarnkowe o pikantnym, kwaskowym smaku, swoisty ajntopf, które doskonale odzwierciedla specyfikę lokalnego rolnictwa: fasola, ziemniaki, cebula, czosnek i kluseczki.

Namoczone przez noc 30 dkg fasoli ugotować do miękkości. Dodać podobną ilość pokrojonych w kostkę ziemniaków, ugotować do miękkości. Zagnieść ciasto ze szklanki mąki, jednego jajka i odrobiny soli. Uformować kulę, z której na tarce o dużych oczkach ścierać zacierki i dodać je do zupy. Na maśle przesmażyć dwie posiekane cebule, dodać 2 łyżki mąki, rozprowadzić zimną wodą i dodać do zupy. Całość zagotować i doprawić roztartym czosnkiem, solą, majerankiem, octem i cukrem.

Zacierka kraszona
Kraszona zacierka, czyli zupa z kluseczek gotowanych z ziemniakami i okraszonych smażoną cebulą to kwintesencja prostej ludowej kuchni.

Z dwóch szklanek mąki, dwóch jaj i odrobiny soli zagnieść ciasto. Z ciasta uformować kulę, z której na tarce o dużych oczkach ścierać zacierki. Dwa ziemniaki pokroić w kostkę, ugotować. Do wody po ziemniakach wrzucać zacierki, ugotować. Ugotowane ziemniaki wymieszać z zacierkami, okrasić przesmażoną na słoninie cebulą.

Żurek kujawski
Jedna z typowo polskich zup, tym razem na bazie aromatycznego wywaru z gotowanej szynki i białej kiełbasy.

Przygotować zakwas. Kilka łyżek żytniej mąki zalać szklanką letniej wody, rozmieszać, wrzucić ząbek czosnku i odstawić w glinanym naczyniu na kilka dni. Temperatura pomieszczenia, do którego wstawiamy zakwas powinna wynosić ok. 20°C. Przygotować wywar z białej kiełbasy doprawiony liściem laurowym, solą, pieprzem, czosnkiem i majerankiem. W miarę możliwości można wykorzystać wywar po gotowaniu świątecznej szynki. Na koniec wlać zakwas i krótko całość przegotować. Dodać posiekaną cebulę przesmażoną na słoninie. Opcjonalnie doprawić kwaśną śmietaną. Podawać z ziemniakami, kawałkami białej kiełbasy i jajka na twardo. Zakwasem na żurek zakwaszano też inne barszcze i zupy. Czasem na bazie żurku robiło się prostszą zupę zwaną zalewajką. Ugotowane ziemniaki pozostawiano w wodzie, w której sie gotowały i zalewano żurkiem. Zalewajka gotowa.


Kapusta z grochem
Kiszona kapusta i groch, dwa swojskie składniki tworzą doskonałą propozycję na wigilijny stół.

Na dwie części kapusty kiszonej należy wziąć jedną część grochu. Groch ugotować, osolić, dodać pieprzu. Osobno ugotować kapustę kiszoną z dodatkiem ziela angielskiego, liścia laurowego i przesmażonej na maśle cebuli. Wymieszać oba składniki, doprawić do smaku i krótko poddusić.

Śledzie po kujawsku
Miłośnicy solonych śledzi z pewnością rozkochają się od razu w tej propozycj ich podania.

Pięć solonych śledzi rozciąć na pół, usunąć ości, dobrze wymoczyć. Na maśle przesmażyć posiekaną cebulę i jednego wyfiletowanego śledzia, posiekanego. Przełożyć do miseczki, dodać jedno posiekane jajko na twardo i 3 łyżki tartej bułki, doprawić solą i pieprzem. Nadziać farszem pozostałe śledzie, złożyć, opanierować w jajku i tartej bułce, usmażyć na głębokim tłuszczu.

Kujawska legumina makowa
Leguminy to sztandarowe desery polskiej kuchni. Wersji kujawskiej trudno się oprzeć: mak, migdały, miód i śmietana. Taka legumina musiała gościć na kujawskim stole wigilijnym.

Szklankę maku zalać wrzątkiem i pozostawić do napęcznienia. Po godzinie odsączyć i zmielić kilka razy w maszynce. Mak wsypywać stopniowo do makutry, dodając po trochu szklankę cukru i pół szklanki posiekanych migdałów. Dodać sześć zółtek, po jednym, cały czas ucierając. Białka ubić, wyłożyć na masę makową, posypać połową szklanki tartej bułki, całość delikatnie wymieszać. Przełożyć do blaszki wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką, piec 25 min. w 180°C. Podawać z miodem lub sosem przygotowanym ze szklanki zaparzonego i zmielonego maku, szklanki śmietanki, garści siekanych migdałów i cukru do smaku.

To garść przepisów, zatem widzisz, że kuchnia jest różnorodna i nie tylko słodka.
Oprócz tych przepisów od siebie polecam kluski ziemniaczane tzw.szare...bajka!!!



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)