Projekt badawczy Polska-Namibia 2010


Czy budyneczek jak go nazywasz jest objety pozwoleniem na budowę budynku mieszkalnego, jeśli tak jak jest nazwany?
Jesli nie jest to rozumiem że będziesz występował o pozwolenie na budowę na niego - jak go nazwiesz?
Jeśli bedziesz wykonywał go na zgłoszenie to jak go zgłosisz?
Jeśli na zgłoszenie to kolumna 6 VZM1A a jeśli ta kolumna to wypełniasz tabelę E VZM1 a to już proste wnioski że nie.
Art. 3.
1. Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów
budowlanych w związku z:

1) budową budynku mieszkalnego;
2) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową
(przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia
niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny
spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
3) remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

A kto Ci udowodni, że np cement przeznaczyłeś na dom, czy na budynek. Mam zasadę nigdy nie namawiac do łamania prawa bo nie ja będę ponosic konsekwencje. Kontrole US są zadkie ale są o ile w przypadku cementu nikt sie pewnie nie pokusi o udawadnianie gdzie on został wbudowany to w przypadku innych materiałów może byc różnie . np dom masz kryty dachówką a budyneczek blachą i próbujesz odliczyc tą blachę . Albo inny przykład klinkier który poszedł na ogrodzenie a w domu nic nie masz z cegły klinkierowej.
Oczywiście wszytko w granicach rozsądku.



Witam wszystkich, jestem skołowany przez urzędasów.
Zakończyłem przebudowę i remont budynku mieszkalnego, na który mam pozwolenie na budowę.
Dostałem do wypełnienia zawiadomienie o zakończeniu budowy, w którym napisane jest co powinienem załaczyć jako inwestor do zawiadomienia.
Przedstawię te, które mnie nurtują:
"pkt 3) decyzja lub zaświadczenie o oznaczeniu nieruchomości numerem porządkowym", przecież mój dom już stał wcześniej i miał już nadany nr, więc powinien im chyba wystarczyć do wglądu akt notarialny?
"pkt. 6) protokoły badań i sprawdzeń:
- protokól przeglądu kominiarskiego
- protokól odbioru instalacji gazowej oraz próby jej szczelności,
Takie protokoły sporządzane były w poprzednim roku przy zgłoszeniu zakończenia budowy instalcji gazowej, na którą robiłem oddzielny projekt i zgłosiłem zakończenie budowy instalcji zgodnie z przpisami? Urzędasy mówią mi że muszę ponownie robić, przecież to bezsensu.
pkt.9) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami , odbioru wykonanych przyłączy
Kupująć budynek miałem już wodę z własnego ujęcia, szambo, elektryczność, instalację gazową budowałem oddzielnie, więc chyba nic im nie powinienem dostarczać.

Pomóżcie, bo sam już nie wiem jak mam z nimi rozmawiać.

Pozdr



Witam.

Jakiś czas temu zakupiliśmy stary dom na wsi do remontu. Chcąc go wykonać tak żeby wszystko było zgodnie z prawem wystąpiliśmy o warunki zabudowy, które otrzymaliśmy.

Następnie zleciliśmy wykonanie projektu pod owe warunki i złożyliśmy dokumentację o pozwolenie na budowę. Od tego momentu zaczęły się problemy: okazało się, że wg urzędu musimy przesunąć istniejący budynek, bo stoi za blisko granicy działki (2 metry od granicy).

Zastanawia mnie kilka rzeczy w tym wszystkim:

Dlaczego dla istniejących budynków stosuje się takie same przepisy jak dla budynków dopiero powstających?

Dlaczego wydaje się warunki zabudowy gdzie przy wniosku o te warunki jest załączona mapa z ustytułowaniem budynku i opis zaplanowanych prac, a następnie nie można uzyskać pozwolenia na budowę pomimo że projekt spełnia wszystkie wymogi zawarte w warunkach zabudowy(problemem w/g urzędnika wydającego decyzję jest utytułowanie budynku na działce)zaznaczam istniejącego budynku który ma być remontowany z zmiana przeznaczenia na cele mieszkalne jego części.

Działka moja jest siedliskiem zagrodowym i sąsiednie działki nie są zabudowane są to grunty rolne.

Czy istnieją jakieś akty prawne które umożliwiają takie usytułowanie budynku(już istniejaego) lub akty które pozwolą wykonać remont z przebudową mojego domu bez zmiany w jego usytułowaniu.

Pozdrawiam




  Zacytowany powyższy przepis tyczy się obiektu wolnostojącego.

Rozbudowa domu, związana ze zmianą konstrukcji dachowej, nadbudową poddasza i nową formą architektoniczną, wymaga pozwolenia na budowę, na takich samych zasadach, co stawianie nowego domu.

Konieczne więc będzie uzyskanie w urzędzie gminnym warunków przebudowy, sporządzenie projektu architektoniczno-budowlanego, a także ewentualnie dołączenie innych wymaganych przez urząd zezwoleń i uzgodnień.



I jeszcze:


Jest to ulga odliczana od dochodu. Limit wynosi 189.000 tzn. od maksymalnie takiego kredytu można odliczać odsetki. Możemy mieć oczywiście kredyt wyższy ale odliczamy od tej wartości. A konkretnie "iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji" - to z ustawy, za 2005 jest właśnie 189 tys., później może byc więcej (nie może być mniej)

Aby móc skorzystać trzeba mieć kredyt na następujące rzeczy:

- budowę budynku mieszkalnego

- wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu w takim budynku;

- zakup nowo wybudowanego domu lub mieszkania w takim domu od gminy albo od developera, który wybudował ten budynek w ramach wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej;
- nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Inne warunki, aby móc uzywać ulgi: zakończenie budowy w okresie 3 lat od otrzymania pozwolenia na budowę, kredyt musi miec w umowie napisane na co jest, nie wchodzą w grę pozyczki od rodziny itp, Formą udokumentowania zakończenia budowy jest pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalnego, lub umowa o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego albo umowa o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego, albo też umowa o przeniesienie na podatnika własności domu jednorodzinnego

Odliczyć można tylko rzeczywiście zapłacone odsetki, wysokość odsetek i terminy zapłaty muszą być udokumentowane dowodami wystawionymi przez bank. Nie można odliczyc opłat i prowizji, tylko odsetki.



[ od moderatora: temat zamknięty - zdublowany
http://forum.muratordom.pl/rozbudowa...ia,t172736.htm ]


Witam, oto wprowadzenie do pytania do doświadczonych w tej materii osób:

Dostałem dom z okresu IIWŚ, położony na działce od granicy do granicy (działeczka 11m szeroka). Otrzymam lada dzień warunki zabudowy na rozbudowę, przebudowę, nadbudowę tego budynku. Ponieważ w międzyczasie konstruktor mojego architekta wydał wyrok na budynek (dylatacje pionowe występujące zagrzybienie – do rozbiórki) stoję przed technicznym i finansowym w zgodzie z przepisami rozważeniem jak przeprowadzić ten etap.

Znalazłem dziś na allegro aukcję na wyburzenie 30 zł za m2. Policzyłem sobie metraż samych ścian (bez otworów, bez podług i dachu ) tak, by mniej więcej zobaczyć koszty wyburzenia i wyszło mi około 8000,- nie wchodzę w szczegóły, że można taniej jak bym zamówił koparkę caterpillar, której godzina pracy wynosi 100,- to mi wychodzi np. na 3 dni pracy 2400 (w obrysie budynek 11m długi na 4,5m szeroki na 5,5 wysoki), ale chodzi mi o zaznaczenie możliwości wykorzystania tej metody jako wysoce dewastacyjną.

A teraz pytanie:

Czy mogę rozebrać / wyburzyć mury i w obrysie fundamentów odtworzyć cały budynek począwszy od wylewki fundamentu (przypominam założenie: budynek ma być od granicy do granicy działki). Chodzi w tym pytaniu o przepisy. Robię rozbudowę bez zgłaszania rozbiórki. Jak wystąpię o rozbiórkę to będę musiał utrzymać 3 metry od granicy.

Z góry przepraszam za pomieszanie zagadnień kosztowych, technicznych z przepisami. Mam nadzieję że podpowiecie.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)