Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Mam pytanie? Czy jeśli pracownik podejmie studia zaoczne, to pracodawca ma obowiązek mu udostępnić dni wolne w weekend w tych dniach w których ma zajęcia? Jeżeli ten pracownik pracuje na pełny etat i pracuje również w weekendy? Czy też pracodawca nie ma takiego obowiązku?
Proszę o odpowiedz od osób które spotkały sie z tym problemem, lub mają kontakt z prawem pracy



Bo powiedzmy sobie szczerze tacy co by zdali to się na adminów nie nadają

A wracająć do tematu - ja nadal mam wątpliwości, ze sprawa odbyła sie tak jak powinna.

- Po pierwsze cały czas mam wątpliwość czy radny miłą prawo utajnić posiedzenie.

- Jeśli nawet miał prawo to czy miał, jak twierdzi obowiązek je utajnić

- Jeśli nawet miał obowiązek to czy słusznym było w ogóle takie rozpatrywanie wniosków aby powyższe przesłanki zaszły (chodzi mi tutaj o wspomniana możliwość w której dostęp do danych mieszkańców maja tylko pracownicy opieki społecznej. Radni ich tożsamości nie znają ponieważ występują pod zakodowanymi numerami).

- Jeśli nawet nie było możliwości inaczej przeprowadzić komisji to czy procedura przebiegła właściwie.



Elu, czy wolontariuszki mogłyby ustalić więcej szczegółów, jeśli chodzi o tę adopcję. Czy jest możliwość skontaktowania się z zainteresowaną Panią telefonicznie. Kto z nią rozmawiał wcześniej (pracownik schronu)?. Domyślam się, że Rudiego widziała tylko na zdjęciach. Zastanawiam się, czy to już naprawdę TEN dom. Po wszystkich dotychczasowych perypetiach, mamy prawo i obowiązek, być szczególnie ostrożnymi...




Naprawdę uważasz że pracownik (czy to kelner czy listonosz) nie zasługuje na swego rodzaju premię za extra wykonywanie swojego zawodu? A urzędnik jak rozpatrzy Twoje podanie też powinien dostać ekstra premię za wykonywanie swoich OBOWIĄZKÓW?
A może tylko wtedy, gdy rozpatrzy Twój wniosek zgodnie z Twoimi oczekiwaniami?

A policjantowi też dasz premię za wlepienie Ci mandatu?

A śmieciarzowi za zabranie kubła?

Co innego zwyczajowe zostawianie napiwków w knajpach.


Ja czasem staram się zostawić trochę np. listonoszowi np. płacąc za pobraniem 67zł daję 70 i jakoś nic nie ginie, wszystko w terminie dostaję i mam miłą obsługę… Ale nie rozumiesz -- listy nie mają prawa ginąć nawet wtedy, gdy nic nie zostawiasz.




  Ale Korabowi chodzi o to, że termin zaczął biec dopiero od momentu, kiedy odebrała Pani list!

Swoją drogą, Korab: organ administracji sam wybiera sposób doręczenia - zgoda. Ale jeszcze raz cytuję kpa:
[cytat:2r2ntr1d]art. 39
Organ administracji publicznej doręcza pisma za pokwitowaniem przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione organy[/cytat:2r2ntr1d]

I o ile nie można się przyczepić do tego, że strona decyzji nie otrzymała - bo jak mówisz, sama się wydała - to jednak jest to naruszenie kpa. Troszkę inna kwestia, ale pewnie termin można by próbować przywrócić.

Do tego
[cytat:2r2ntr1d]art. 9
Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.[/cytat:2r2ntr1d]



Zaiłek chorobowy - opóźnienie wypłaty
  Witam

Bardzo proszę o informację:

1. W jakich sytuacjach ZUS ma prawo wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego?

2. Ile czasu ma pracodawca na przesłanie do ZUS zwolnienia lekarskiego pracownika? Istnieje regulacja prawna w tym zakresie?

3. Czy ZUS ma obowiązek powiadomić pracownika o przeprowadzanej kontroli jego zwolnień lekarskich?



Moim zdaniem są to "strachy na Lachy". :)
W Polsce nie ma niewolnictwa i każdy ma prawo wyboru pracy.
Pracownik ma obowiązek wywiązywać się sumiennie ze swoich obowiązków, natomiast nie odpowiada za to, że jego pracodawca zerwał z kimś jakąś umowę, czy też nie daje innej firmie zleceń. Niech to właściciele firm uzgadniają między sobą.



Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wysokości:

    l 16 tygodni przy pierwszym porodzie, ll 18 tygodni przy każdym następnym, ll 26 tygodni w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka.To w Polsce ,która jest na etapie ograniczania świadczeń socjalnych.W innych krajach europejskich wygląda to lepiej ,Urlop macierzyński jest urlopem płatnymllMatce lub ojcu przysluguje rowniez prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do lat 3 w wymiarze do trzech lat nie jest on na ogól płatny (chyba ,że rodzina ma rozpaczliwie niskie dochody) ale wlicza się do okresu zatrudnienia .Pracodawca ma obowiązek przyjąć wracającą (-ego) z urlopu pracownika na to samo ,lub równorzędne stanowisko pracy.llInna sprawa ,że w |polsce to prawo bywalo często lamane,szczególnie przez prywatnych pracodawców,pod pozorem likwidacji stanowiska pracy itd , i dziewczyny baly się odchodzić na urlopy wychowawcze
    l



A tak przy okazji - drobiazg : UMOWA :


Prawo pracy zawiera wiele uregulowań stanowiących ochronę praw pracownika. Ogólna znajomość obowiązków pracodawcy może pomóc osobie rozpoczynającej pracę podczas ustalania warunków pracy i płacy.
Już w procesie rekrutacji pracownika chroni katalog danych, które mogą być wymagane przez pracodawcę. Są to: imiona i nazwisko kandydata, imiona rodziców kandydata, miejsce zamieszkania, adres do korespondencji, data urodzenia, wykształcenie przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Nie wolno pytać o stan cywilny i rodzinny, zadawać pytań naruszających godność osobistą kandydata oraz nie mających związku z pracą.
Po podjęciu decyzji o zatrudnieniu, umowa o pracę musi być zawarta na piśmie najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Umowa o pracę musi określać strony i rodzaj umowy, datę zawarcia umowy, rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wysokość wynagrodzenia, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy.
Pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika (ustnie lub pisemnie) o zakresie obowiązków, sposobie wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku pracy oraz o jego podstawowych uprawnieniach. Pracownik musi zostać zapoznany z regulaminem pracy, przepisami i zasadami BHP, zakresem informacji objętych tajemnicą. Konieczne są również badania lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.
Nie później niż w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę, pracodawca musi przekazać pracownikowi pisemną informację na temat normy czasu pracy, wypłaty wynagrodzenia, urlopu wypoczynkowego oraz długości wypowiedzenia umowy o pracę.
Niektórzy pracodawcy proponują umowy cywilnoprawne (np. umowa zlecenia), kiedy wymagają pracy zgodnej z warunkami umowy o pracę, a nie chcą zachować uprawnień pracowniczych charakterystycznych dla stosunku pracy. Należy pamiętać, że w takim wypadku pracownik ma prawo dochodzić w sadzie ustalenia, że łączy go z pracodawcą umowa o pracę. Bez względu na nazwę nadaną umowie, o zaistnieniu stosunku pracy decyduje: zobowiązanie do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)