Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

A co dosyć istotne- kłamliwe męty się zleciały:

- Kuria Metropolitalna w Przemyślu wyraża protest wobec niezgodnej z prawdą insynuacji wypowiedzianej w dniu 16 maja 2010 r. przez Członka Komitetu Honorowego Kandydata PO na Prezydenta RP, a wyemitowanej przez stacje telewizyjne i powielonej przez portale internetowe, jakoby Biskup przemyski miał powiedzieć, iż żałuje, „że w Katyniu nie spadł samolot rządowy, ale 7 kwietnia” – napisał w oświadczeniu ks. Bartosz Rajnowski, Kanclerz Kurii. – Takie słowa nie zostały wypowiedziane przez żadnego Biskupa przemyskiego i jako nieprawdziwe naruszają ich dobre imię.
za fronda.pl

I do tego taki dostojny Majewski już twierdzi na antenie TOK FM, że gadka o psychopatach to nie była o Kaczyńskim... Pewnie o Ziętku... :)




Większość uczniów wrocławskiego gimnazjum chodzi na religię. Etykę wybrało 18 osób z różnych klas. Katechetka skończyła filozofię i podyplomowe studia teologiczne. Ma więc uprawnienia, by uczyć i religii, i etyki. Dyrektor gimnazjum Łucja Żyłka zaproponowała jej, żeby poprowadziła zajęcia z obu przedmiotów. Miała mieć trzy godziny etyki i 16 godzin religii.

Nauczycielka propozycję przyjęła [...] Szkopuł w tym, że po miesiącu od zatrudnienia nauczycielki okazało się, że nie może uczyć jednocześnie obu tych przedmiotów. Dlaczego?

Dyrektor szkoły Łucja Żyłka: - Ksiądz z wydziału katechetycznego powiedział, że ta sama osoba nie może uczyć i religii, i etyki [...]

Rzecznik Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej ks. Andrzej Jerie tłumaczy, że choć nie istnieje formalny zakaz, to katecheta nie może uczyć jednocześnie etyki: - Z naszego punktu widzenia to konflikt interesów. Katecheta to więcej niż nauczyciel, to świadek wiary, który ma określony światopogląd. To tak, jakby ktoś z przemysłu spirytusowego brał udział w kampanii antyalkoholowej. Jeśli ktoś wybiera etykę, to wypiera się wiary, a jego rodzicom nie zależy, żeby ich dziecko pogłębiało wiedzę religijną. [...]

http://wyborcza.pl/1,75478,5831891,Nie_moze_uczyc_i_religii__i_etyki.html




Już o tym mówiłem, ale co tam powtórzę raz jeszcze – remont prowadzony jest pod osobistym nadzorem Arcybiskupa Przemysko – Warszawskiego, Jana Martyniuka. Ustanowiona jest nawet czynna całą dobę gorąca linia. Prace finansuje obok Kurii Przemyskiej, Województwo Pomorskie za pośrednictwem Urzędu Marszałka Województwa, Fundusz Kościelny i oczywiście Parafia.


dawno o tym pisaliśmy



Oddalę sie trochę od Chorzowa i zaproponuje wycieczkę do Rud Raciborskich do zwiedzenia Skansen Kolei Wąskotorowej i główna atrakcja Zespół Klasztorny Cystersów zniszczony przez wyzwolicieli (spłonął doszczetnie ) obecnie staraniem Kurii Biskupiej pieczołowicie odbudowywany ( podobnie jak Pławniowice) i udostępniany zwiedzającym. Obok Park Krajobrazowy Rudy Raciborskie
No ale wielkiego przemysłu tam nie ma ew. można podciągnąć skansen.
Linia kolejowa przebiegała z Bytomia do Raciborza obecnie zachował się odcinek od Stanicy do Rud reszta została już zutylizowana



Kuria Metropolitalna w Przemyślu informuje,
że w dniu 3 listopada 2007 r. zmarł
ks. prał. Wacław Piotr PARTYKA.

Urodził się 22 lutego 1952 r. w Jeżowem k/Niska. Studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym przerwało powołanie do Ludowego Wojska Polskiego (służbę pełnił w Brzegu). Po ukończeniu Seminarium (1971-1978) przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Ignacego Tokarczuka w dniu 4 czerwca 1978 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii. pw. Wniebowzięcia NMP w Zagórzu. Następnie podjął studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Po powrocie do diecezji był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej w Buszkowicach podejmując jednocześnie wykłady z historii sztuki w przemyskim Seminarium. W latach 1988-1993 pełnił funkcję ojca duchownego WSD. W Kurii Metropolitalnej, gdzie ostatnio pracował, pełnił funkcję Wikariusza Generalnego oraz Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego, był też członkiem wszystkich ważniejszych Rad i Komisji diecezjalnych. W roku 1998 został włączony do Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej, gdzie w ostatnim okresie pełnił funkcję scholastyka. W roku 2007 został mianowany Dyrektorem Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Jemu także zawdzięcza swój wygląd i ciągłą aktualność obecna strona internetowa Archidiecezji Przemyskiej.

W niedzielę 4 listopada o godz. 19.00 odbędzie się eksporta do Archikatedry w Przemyślu, po której zostanie odprawiona Msza św.

Uroczysta Msza św. pogrzebowa będzie miała miejsce
w poniedziałek 5 listopada o godz. 14.00 w Przemyskiej Archikatedrze.

Po Eucharystii nastąpi przejazd na cmentarz komunalny przy ul. Słowackiego w Przemyślu, gdzie śp. Zmarły zostanie pochowany w grobowcu kapitulnym.

Informacja została skopiowana ze strony http://www.przemyska.pl



Znalazłam coś takiego:

"Dr Teresa Kramarek (...) w 1958 r. rozpoczęła nauczanie metody termicznej Holta w Diecezjalnej Poradni Rodzinnej we Wrocławiu. Od 1961 r. wraz z Teresą Strzembosz, organizatorką Poradnictwa Rodzinnego w Polsce rozpoczęła systematyczne niedzielne (nie było wolnych sobót) szkolenie lekarzy i instruktorek w metodzie termicznej Holta. Był to już w Polsce czas masowego nauczania kobiet tej metody. Dla dr Teresy Kramarek także czas intensywnej pracy badawczej nad skutecznością propagowanej i nauczanej metody. Po kilku latach pracy, w 1966 r. na podstawie 4000 wykresów, wykresów także bieżącej analizy wykresów nauczanych kobiet, szczególnie wykresów ciążowych i niezamierzonych poczęć, dr Teresa wprowadziła nowe elementy do stosowanej dotąd metody termicznej Holta. Wprowadziła tzw. linię graniczną, która wydatnie ułatwiła wyznaczanie końca okresu płodności i wyeliminowała całkowicie zawodność okresu niepłodności poowulacyjnej. Natomiast w 1968 r. wyznaczenie okresu niepłodności przedowulacyjnej uzupełniła regułą Dominga. Lata sześćdziesiąte to czas szczególnej nagonki władz państwowych wobec Kościoła, w tym także wobec Poradnictwa Rodzinnego, czas stosowania licznych represji wobec instruktorek NPR i doradczyń. Przez długi czas nie było możliwości wydawania drukiem bardzo potrzebnego podręcznika NPR, był on tylko rozpowszechniany w formie maszynopisów. Pierwsze wydanie drukiem popularnego podręcznika autorstwa dr Teresy Kramarek pt. O naturalnej regulacji urodzeń ukazało się w 1965 r. w Londynie nakładem Katolickiego Ośrodka Wydawniczego "Veritas". Aby uniknąć represji w kraju, nie podano nazwiska autorki, a tylko jej inicjały TK. Pierwsze wydanie podręcznika w kraju ukazało się w 1972 r. nakładem Kurii Diecezjalnej w Przemyślu. W 1973 r. uzyskano pozwolenie władz państwowych na przedruk tego tekstu w innych diecezjach. Wymagało to wielu starań i zabiegów, a wysokość nakładów była zawsze niewystarczająca, dlatego ogromne nakłady ukazywały się w tzw. "drugim obiegu". Pod koniec lat siedemdziesiątych, pod wpływem najnowszych publikacji na temat śluzu szyjkowego, a szczególnie J.E. Billingsów, objaw ten stał się elementem tak ważnym jak pomiary podstawowej temperatury ciała."

wynikałoby że pod koniec lat siedemdziesiątych ukształtowała się polska metoda jako już objawowo-termiczna i jakoś była popularyzowana





WIADOMOŚCI KRAJ 15.11.2007

Parafianie i proboszcz szybsi od Benedykta XVI

GÓRALE ZEBRALI PIENIĄDZE, FACHOWCY WYKONALI, A KARDYNAŁ DZIWISZ POŚWIĘCIŁ DZWON PAPIESKI Z MSZANY DOLNEJ

Parafianie i proboszcz z Mszany Dolnej wyprzedzili decyzję Watykanu o kanonizacji Jana Pawła II. Oficjalnie nazwali go świętym na poświęconym przez kard. Dziwisza dzwonie w parafialnym kościele.
Kardynał poświęcił dzwon imienia „Świętego Jana Pawła II Wielkiego” – jeden z trzech przy nowo budowanym kościele parafii Miłosierdzia Bożego. Dzwon ufundowali parafianie i proboszcz, ksiądz Stanisław Parzygnat. Górale nie widzą w użyciu słowa „święty” nic nadzwyczajnego. Twierdzą, że dla nich, już za życia, papieża otaczała aureola świętości.
– Nie da się później poprawiać napisu na dzwonie, coś tam doklejać, bo wtedy zmienia się jego tonacja – wyjaśnia burmistrz Tadeusz Filipiak.
– Przecież już na pogrzebie Jana Pawła II pojawiły się transparenty „Santo subito” – dodaje Tadeusz Patalita, wójt Mszany.

Postulatorzy w procesach beatyfikacyjnych ostrzegają jednak przed publicznym kultem: Papież nie został jeszcze ogłoszony błogosławionym! Ks. Stefan Ryłko przyznaje, że prywatny kult jest jak najbardziej na miejscu, bo bez niego niemożliwe jest wszczęcie procesu. Jednak należy się wystrzegać jego publicznego manifestowania. – Zabrania tego dekret Urbana VIII. Nie należy wyprzedzać decyzji obecnego papieża, on ma tutaj ostatnie słowo – ostrzega ks. Andrzej Scąber. Przyznaje, że trzeba się strzec podobnych działań. – Parafianie byli nadgorliwi – mówi. Dodaje jednak, że w Polsce i tak pod tym względem panuje spokój. W Ameryce Łacińskiej już stawiają w parafiach pomniki papieża z aureolą!

Czy kard. Dziwisz wiedział o wyrytym w spiżu przymiotniku „święty”? Podczas poświęcenia panował półmrok, a dzwony wisiały wysoko. Ks. Robert Nęcek, rzecznik krakowskiej kurii, odpowiada okrężnie: – Trudno, aby ksiądz kardynał nie poświęcił trzeciego dzwonu, skoro zostały mu one przedstawione do poświęcenia. Natomiast ksiądz proboszcz dedykując dzwon Janowi Pawłowi II, w takiej formie z pewnością wyraził tęsknotę ludzkich serc – tłumaczy.

Nie udało nam się skontaktować z proboszczem parafii. – Kiedy zamawialiśmy dzwony w Przemyślu, wydawało się nam, że kanonizacja Jana Pawła II to kwestia paru tygodni, może miesięcy. Nie sądziliśmy też, że firma tak szybko wywiąże się z zamówienia na dzwon – tłumaczy Andrzej Pieron, przewodniczący Rady Parafialnej.

Górale przypominają, że traktują tu Karola Wojtyłę jako „swojego”. Pamiętają, jak przemierzał z plecakiem Beskid Wyspowy. Przedostatni urlop przed wyborem na Stolicę Piotrową spędził w leśniczówce w przysiółku Rzeki w Lubomierzu, parę kilometrów od Mszany Dolnej. Starsi ludzie pamiętają czarną wołgę, która przywiozła wędrowca w koloratce, który spacerował po lesie. Przed dwoma laty leśniczówka zamieniła się w muzeum papieskie. W sierpniu na pobliskim szczycie Szczebla odsłonięto pomnik Jana Pawła II.
– Te góry są napełnione modlitwą Jana Pawła II. Nie rozumiem, dlaczego mamy się tłumaczyć z napisu na dzwonie – kwituje burmistrz.

H. Szewczyk, M. Paluch.

http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-46581.html



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)