Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

" />Czy możecie mi polecić jakiś fundusz emerytalny w UK?
Chciałbym na stare latka żyć na podobnym poziomie jak teraz, a więc nie pozostaje mi nic innego jak inwestycja w Fundusze Emerytalne. Mam jednak duży dylemat czy wybrać polski fundusz czy też angielski. Polskie fundusze znam i nawet skłaniam się do jednego. Tylko, że jeśli zostanę na emeryturę w UK to pieniądze z polskiego funduszu po przeliczeniu na funty to będzie nic. A więc będę odkładał ale za bardzo życia sobie nie polepszę. Natomiast angielskich funduszy wogóle nie znam, nie wiem na jakich warunkach funkcjonują itd.
Może ktoś się otarł już o ten temat, albo (co lepiej) korzysta już z jakiegoś funduszu w UK to baaardzo prosze o pomoc.



" />Poradźcie - mój ojciec jest na emeryturze od 2005r, wczoraj poproszono go aby złożył do zus pisemną prośbę o wyliczenie prawidłowej podstawy składek na ubezpieczenie społeczne i ustalenie kiedy ta podstawa została przekroczona. Okazało się że w 2000 roku płatnik nie przypilnował limitu podstawy składek i prawdopodobnie zostały niesłusznie pobrane składki na ub. emerytalne i rentowe. Wiadomo że składki te powinny być ojcu oddane ale jak to się będzie miało do jego emerytury? Czy jeżeli ten rok (2000) został wzięty do podstawy to czy teraz mu po ponownym przeliczeniu jej nie zmniejszą. Emeryt urodzony w 1939 :-)(czyli stare zasady) Czy ktoś wie czy musi o to prosić? czy okaże się że parę groszy mu oddadzą a potem więcej zabiorą? Czy nie powinien o to wystąpić płatnik, był jedynym płatnikiem ojca w tym czasie? Co powinniśmy zrobić? Proszę o pomoc



" />Na emeryturę przeszedlem 16 lat temu, po kilku latach trafiła mi się okazja pracy i pracowalem na umowe o prace przez 3 lata(na 3/4 etatu). Niedawno dowiedzialem się, ze mogę wystąpić do ZUS o przeliczenie od nowa wysokosci emerytury. Czy to prawda? Po jakiej kwocie bazowej bęzie przeliczana ? Czy po obecnej? Czy po tej z roku kiedy te dodatkowe 3 lata pracy?Myslę, ze będzie korzystniejsza, ale jesli nie to czy mogę wybrac starą? Dziękuję.



" />12.01.2006 r, w GW Szczecinskiej byl atr.na str 9 red.Moniki Adamowskiej o przeliczeniu emerytury po ukonczeniu 60.l./kobiety/65.l./chlopy/po wczesniejszym przejsciu na emeryture.W GW w archiwum trza placic.moze ktos ma stara GW i by napisal czarno na bialym wyjasnionko. bede dzwieczny nawet zaspiewam ladna piosenke



" />Fakt. Od nowej kwoty bazowej emerytura będzie przeliczona w przypadku gdy podane będą zarobki z innych lat niż były podawane w dniu złożenia wniosku o rentę. Czyli należałoby złożyć nowy druk Rp-7 z zarobkami za 10 lub 20 lat i nowy wniosek o emeryturę. Zus wtedy przeliczy od nowej kwoty bazowej, ale w przypadku gdyby było mniej korzystne to przeliczenie, to wówczas zostaje "stare".



" />Jak rozumiem nowy projekt zakłada dla funkcjonariuszy przyjętych w 1999r. możliwość pozostania w służbie na starych zasadach. Decyzję taką muszą podjąć do końca 2011r. tj. czy odchodzą na starych zasadach czy na nowych. (Chyba że to "starzy" muszą odejść do końca 2011, albo jeżeli chcą pracować dalej przejść na naliczanie emerytury na nowych zasadach czyli 25 lat rok za rok. Dla funkcjonariuszy którzy w chwili obecnej pracują na granicy z przelicznikiem 1,5 przejście na nowe zasady będzie nieopłacalne, gdyż w tym przypadku przelicznik ten straci na znaczeniu, gdyż 80% emerytury osiągniemy po 25 latach. Jedynie nieszczęsny ten wiek 55 lat. Chyba że po 25 latach będzie płacona wyższa wysługa np. 2% za każdy dodatkowy rok. Co w tym przypadku napewno znacznie zwiększy emeryturę.
Wracając do pracujących na granicy z przelicznikiem 1,5. W tym przypadku załużmy w dniu wejścia nowej ustawy ma przepracowane 11 lat co po przeliczeniu daje 16,5 (prawo takie zostanie zachowane i lata zostaną przeliczone przy odejściu na emeryturę, ale zostaną). Wraz z wejściem nowej ustawy prowdopodobnie pozostanie rok za rok. Więc pozostanie przepracować jeszcze 12 lat co da 75% ewentualnie + 5% od lekarza.



" />Odp.psg Janów. Nigdy mie twierdziłem,że przepracując 10 lat z przelicznikiem 1,5 mam 15 lat i mogę przejść na emeryturę. Może inaczej: w dniu wejśćia nowej ustawy przepracowałem 15 lat rok za rok, od 2010 r. pracuję kolejne 6 lat już z przlicznikiem rok za rok. Daje mi to w sumie 21 lat pracy. Odchodząc na emeryturę 15 x1,5 =22,5 + 6 = 28,5 (na starych zasadach jest to 75%) tak czy nie. Tak że jeżeli wstąpiłem do służby mając 20 lat to pełną emeryturę osiągnę w wieku 41, a nie pracując do 55 za 5%. A chodzi mi o to, że mając pracę 1 za 1,5 nawet jak pisałem do momentu wejścia nowej ustawy tylko 11 lat, nie opłaca się przechodzić na nowe zasady. Odnośnie pozostawienie zapisu w nowej ustawie czy przelicznik ten będzie brany pod uwagę przy naliczeniu emetytury za lata juz przepracowane, myślę, że zostanie. Majć doświadczenia z MON strona rządowa nie pokusi się o to. Nieodpowiednie traktowanie przepisów przez MON skończyło się licznymi procesami a później odszkodowaniami dla byłych żołnierzy, przywracaniem do służby, ponownym naliczaniem emerytur itp. Odszkodowania kosztowały MON około 300 mln zł. NIe rozumiem tylko zapisu określić się do 31.12.2012 r.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)