Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

No wlasnie - czy moge prosic kogos zorientowango o podanie odpowiednikow podstawowych srednic zewnetrznych i wewnetrznych rur stalowych i miedzianych dla rur plastikowych do instalacji wewnetrznej wody cieplej i zimnej? Na przyklad,

0,5 cala:
stal: fi zewn. 20 mm, fi wewn. 15 mm
plastik: fi zewn. 25 mm, fi wewn. 18-20 mm

Oczywiscie powyzszy przelicznik jest tylko przykladowy i pewnie nieprawidlowy - dlatego prosilbym bardzo o skorygowanie go i podanie wlasciwych srednic.

Chodzi mi o orientacje, jaka rure plastikowa do wody (plastik zgrzewany)nalezy zastosowac w miejsce rury stalowej np. 1/2 cala, 3/4 cala, 1 cal czy 5/4 cala.

I jeszcze jedna wazna sprawa: czy 1/2 cala, 3/4 cala itd to srednica zewn. czy wewn. rury i ktora srednica - zewn. czy wewn - nalezy kierowac sie przy doborze rur do inst. wodnej?



Ogromne dzieki kolego Bio. A jak w tym wypadku dobierac rury plastikowe zamiast miedzianych czy stalowych tak, by osiagnac porownywalne parametry cisnienia i przeplywu? Zna ktos moze przelicznik ew. moglby zapodac jakis link? Z gory dzieki
tomek_2



Czy oplaci sie finansowo na kosztach ogrzewania domu, wymiana grzejnikow żeliwnych na aluminiowe/instalacja-rury stalowe/?
Czy potrzebny jest montaż pompki c.o.?
Jaki stosować przelicznik przy zamianie grzejnikow 1 żeberko żeliwne 1 żeberko aluminiowe?




Wielkie dzieki za tą podpowiedź. przekonałem się i będe sie brał za to sam. Niepokoi mnie tylko jak to wszystko zaprojektować. No i mam jeszcze pytanie. czy miałes kierownika budowy i czy ci odbierał twoje prace. Obliczenia mozna robic w roznym oprogramowaniu. Ja akurat mialem pozyczonego kolegi notebooka (zajmuje sie tym profesjonalnie, ale aktualnie juz nie mieszka w Polsce) i program Danfoss'a. A ze strony:
http://heating.danfoss.pl/Content/51...784_SIT18.html
mozesz sciagnac demo.
Po wpisaniu niezbednych danych (czyli izolacyjnosc przegrody jak sciana, strop, ich ocieplenie, ew. otwory wentylacyjne itd.) wyrzuci jakie sa straty ciepla w pomieszczeniu lub tez jakie jest zapotrzebowanie. Wtedy na stronie np. Purmo dobierasz grzejniki, ktore sa w stanie zapewnic to cieplo - pamietajac o tym, jakie parametry bedzie mial kociol. Bo np. zasilajac instalacje 55/40 (w st. C) trzeba dac 2x wieksze grzejniki niz przy 75/65. Ale na stronie Purmo te przeliczniki sa wyraznie napisane.
Natomiast co do podlogowki, to po prostu dajesz spirale co np. 10-15 cm (sa takie siatki stalowe termozgrzewane) i nie martwisz sie o temp., bo dajac rury tak blisko siebie zawsze (przy dlugiej pracy oraz zakladajac dobrze ocieplony dom) zapewnisz komfort cieplny. Po prostu na powrocie dajesz zawor termostatyczny, ktory zamknie sie, gdy np. temp. powrotu (lub pomieszczenia, bo sa zawory sterowane przez kapilary umieszczone w roznych miejscach) przekroczy wartosc zaprogramowana. Wtedy nie przejmujesz sie, ze bedzie za goraco - ew. minus, to ciut wiecej wydane na nadmiarowe przewody pex.
Zawsze ukladajac podlogowke w spirale dajesz rure co drugi pret na siatce (czyli co 20 lub 30 cm) - wtedy po dojsciu do srodka tego "slimaka" bedziesz mogl rozpoczac ukladanie powrotu w brakujace miejsca a podloga bedzie sie rownomiernie nagrzewac. Bo ukladajac nie w spirale mozesz osiagnac wysoka temp. w jednej czesci pokoju a coraz nizsza - w miare stygniecia wody - w innej czesci. Trudno to wyjasnic piszac - w praktyce szybko skumasz :) A pex'a do siatki mocowalem takimi opaskami samozaciskowymi z plastiku (100 szt. kosztuje 10 zl). Mozesz kupic specjalnie frezowany styropian, ale jego koszt jest kosmiczny. Duzo taniej wyjdzie zwykle styro plus folia aluminiowa plus siatka. Acha - w pokoju wiekszym jak 15-20 m2 warto rozdzielic podlogowke na sekcje. Niezbedne sa tez odpowiednie szafki - duzo wyjasnia Ci sprzedawcy. Przynajmniej mi wyjasnili.

Kierownik nie musi tego odbierac - nie sa wymagane zadne wpisy do dziennika odnosnie instalacji CO. W kazdym razie ja nie pamietam, zeby cos wpisywal.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)