Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Każdy Urząd Pracy ma w tym zakresie inne przepisy. W niektórych przypadkach wniosek o dotacje można złożyć już następnego dnia. czasem jednak trzeba odczekać około 1 miesiąca. Zazwyczaj na dzień składania wniosku trzeba mieć już podpisaną umowę przedwstępną dotyczącą najmu lokalu.



Proszę serdzecznie o radę. Zamierzam otworzyć punkt przedszkolny. Znalazłam lokal który jednak wymaga całkowitego remontu, jest to lokal spółdzielni. Jednak ze względu na to że cały proces uzyskania zgody na zmianę lokalu tzn jego sposób użytkowania trwa 3 miesiące poza tym wszelkie procedury urzędowe które trzeba przejść trwają długo mam prośbę o radę. Biorąc pod uwagę że czynsz za najem lokalu jest wysoki a termin odległy kiedy będę mogła zacząć remontować proszę o informację w jaki sposób można było by wynająć lokal / zarezerwować na czas kiedy lokal będzie "stał" bezczynnie ( może umowa przedwstępna ). Pracownik spółdzielni twierdzi że od momentu najmu trzeba będzie płacić. Nie biorą tego pod uwagę że przez okres około 3 miesięcy nie będę mogła nic robić. Proszę o informację w jaki sposób można było by obejśc płacenie za najem przez okres bezczynności lokalu.



na tym egzaminie kazdy dostal inny zestaw pytan, wiec kazdy mial inne pytania. zestawy skladaly sie m.in:
1. Rodzaje rzeczy (umieścić w tym podziale nieruchomości), części składowe, (Co oznacza przepis art. 7. § 1 KC: „Część składowa rzeczy może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych” w odniesieniu do nieruchomości?) i przynależności. Objaśnić na przykładzie nieruchomości zabudowanej i zagospodarowanej.
2. Księga wieczysta, akta księgi wieczystej, zbiór dokumentów. Kto prowadzi KW? Na czym polega domniemanie prawdziwości i rękojmia wiary publicznej, KW? Działy i wpisy.
3. Wywłaszczenie nieruchomości. Przebieg postępowania.
4. Protokół i adnotacja
5. Umowa najmu a umowa dzierżawy
6. Spółdzielcze prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej jako prawo przejściowe
7. Zarząd trwały. Komu przysługuje ZT? Gdzie są przepisy? W jaki sposób powstaje? Na czyją własność nabywa nieruchomość jednostka organizacyjna posiadająca mienie w zarządzie?
8. Art. 44 brzmi „Mieniem jest własność i inne prawa majątkowe”. Wytłumacz to zdanie.
9. Zadatek i zaliczka
10. Ugoda administracyjna i ugoda sądowa. Różnice i przykłady.
11. Decyzja administracyjna i odwołanie od niej
12. Hipoteka a zastaw
13. Użytkowanie wieczyste a ograniczone prawo rzeczowe – użytkowanie.
14. Umowa o roboty geodezyjno – kartograficzne i odpowiedzialność z tytułu wad czynności i dokumentacji geodezyjnej.
15. Podzielność mienia SP.
16. Oferta i umowa przedwstępne
17. W jaki sposób może powstać służebność gruntowa i osobista?
18. Co wiesz o ustawie Prawo Geodezyjne i Kartograficzne?
19. Rodzaje nieruchomości. Wymienić i omówić.
20. Prawa i obowiązki osoby, która jest posiadaczem własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkaniowego.
21. Zastrzeżenie umowy.
22. Decyzja i postanowienie w postępowaniu administracyjnym. Kiedy organ podejmuje decyzję a kiedy postanowienie?
23. Nabywanie i utrata praw własności.
24. Rękojmia i gwarancja.
25. Prawo własności. Czym jest ograniczone? Triada uprawnień.
26. Umowa o dzieło.
27. Umorzenie postępowania.
28. Rodzaje nieruchomości gruntowej.
29. Strona w postępowaniu.
30. Skarb Państwa.
31. Dokumenty o własności nieruchomości.
32. Umowa zlecenia i o dzieło. Podobieństwa i różnice.
33. Współwłasność w części ułamkowej. Powstanie, zniesienie, prawa właściciela.
34. Terminy obowiązujące organy i strony.
35. Podział umów.
36. Czynności przekraczające zwykły zarząd we współwłasności ułamkowej.
37. Do ilu instancji i w jaki sposób trzeba się odwoływać.
38. Nieruchomość lokalowa – definicja, powstanie i przepisy.
39. Odwołania w KPA.
40. Współwłasność KC.
41. Umowa o dzieło
42. Czy wznowienie znaków granicznych wymaga decyzji administracyjnej? Kto rozstrzyga spory?
43. Użytkowanie wieczyste
44. Kto rozstrzyga spór w trakcie czynności rozgraniczania nieruchomości i w jaki sposób?
45. Mienie komunalne
46. Jakie formy prawne (forma czynności prawnej) można jedynie zastosować przy oddawaniu w UW nieruchomości gruntowej stanowiącej własność gminy?
47. Definicja Nieruchomości
48. Co to jest zbiór dokumentów? Proszę wyjaśnić na podstawie o kw i hipotece
49. Jakie prawa poza rzeczowymi mogą być ujawnione w kw?
50. Dokumenty prawa własności rzeczy
51. Podać zasady postępowania przy wznowieniu linii granicznej
52. Pojęcie uwłaszczenia państwowych op.
53. Co to jest kw i z jakich działów się składa?
54. Definicja gospodarstwa rolnego, nieruchomości i nieruchomości rolnej
55. Świadek w postępowaniu adm., kto nim może być? W jaki sposób świadek składa zeznania, czy sporządza się z tej czynności protokół?
56. Posiadanie i dzierżenie
57. W jakich przypadkach nieruchomość będąca własnością SKP lub gminy nie może być sprzedana lub oddana w UW w wyniku przetargu?
58. Wymienić ograniczone prawa rzeczowe i podać ogólne inf. o tych prawach. Wymienić cechy wspólne i różnice
59. Jak uzyskuje się powierzchnię do wydzielenia ulicy i placu przy podziale nieruchomości dla celów skoncentrowanego budownictwa jednorodzinnego?
60. Pierwotne i pochodne sposoby nabycia prawa własności
61. Na czym polega wywłaszczenie nieruchomości i kiedy jest dopuszczalne
62. Definicja przedsiębiorstwa. Czy załoga przedsiębiorstwa stanowi jej część składową?
63. Umowa najmu.
64. Stosunek administracyjno prawny
65. Prawa własności – wymienić i opisać
66. Umowa o roboty geodezyjno – kartograficzne
67. Art. 11 – 13 ustawy o gospodarce gruntami i ich objaśnienie
68. Przepisy o rozgraniczeniu nieruchomości wg prawa wodnego
69. Czy można wywłaszczyć nieruchomość na rzecz przedsiębiorstwa państwowego i kiedy można wywłaszczyć nieruchomości stanowiące własność skarbu państwa?
70. Mienie i prawo własności. Definicja rodzaje mienia. Kto zarządza mieniem SKP a kto mieniem komunalnym? Kto jest podmiotem zagranicznym?
71. Co to jest Kw a co to zbiór dokumentów?
72. Umowa zlecenia.
73. Co jaki okres właściwy organ może aktualizować opłaty za UW i jaki jest cel opłat i aktualizacji?



Poniżej interpretacja, która pozwala zrozumieć i potwierdza wcześniejsze podstawy do skorzystania z ulgi.
Ważne jest żeby nie ponosić wydatków przed podpisaniem protokołu odbioru.
Data umowy przedwstępnej nie jest wiążąca, a dopiero data z protokołu odbioru.
Tak więc jeśli ktoś ma fakturkę z wcześniejszą datą niż odbiór niech ją poprostu odłoży na bok.

Sygnatura IIUS PBII/415-99/05
Data 2005.07.08

Autor Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Pytanie podatnika:
Czy jest możliwość odliczenia w zeznaniu podatkowym wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku mieszkalnego w okresie od daty zawarcia umowy przedwstępnej do dnia zawarcia umowy sprzedaży budynku mieszkalnego?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 30.03.2005 r., (data wpływu do tut. Urzędu 13.04.2005 r.), uzupełnionym w dniu 06.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej możliwości odliczenia w zeznaniu podatkowym wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku mieszkalnego w okresie od daty zawarcia umowy przedwstępnej do dnia zawarcia umowy sprzedaży budynku mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.04.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 20.05.2005 r. organ podatkowy wezwał podatnika do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Uzupełnienie wpłynęło do tut. urzędu w dniu 06.06.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze skierowanego do tut. organu zapytania wynika, iż w dniu 27.09.2004 r. małżonkowie nabyli budynek mieszkalny z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Umowa przedwstępna została zawarta w dniu 31.05.2004 r. z Przedsiębiorstwem Budowlanym. Odbioru budynku w formie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego dokonano pomiędzy stronami w dniu 21.06.2004 r. zaś umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego zawarto w dniu 27.09.2004 r.Zdaniem podatnika prawo do odliczenia od podatku dochodowego wydatków poniesionych z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego przysługuje małżonkom od momentu zawarcia umowy przedwstępnej, jeżeli następnie zawarto umowę sprzedaży tego budynku w formie aktu notarialnego.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu. Za tytuł prawny do lokalu lub budynku mieszkalnego uważa się m.in. własność lub współwłasność, umowę dożywocia, użyczenia, najmu lub dzierżawy lub inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu lub budynku mieszkalnego. Tytułem prawnym może być również umowa zawarta z przedsiębiorstwem budowlanym lub developerem, ale jedynie wówczas, gdy na jej podstawie następuje udostępnienie budynku mieszkalnego przed zawarciem umowy notarialnej przenoszącej własność.

Zatem, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach nie podziela stanowiska podatnika, iż prawo do odliczenia od podatku dochodowego, wydatków z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego poniesionych przysługuje od momentu zawarcia umowy przedwstępnej. Przyjmując bowiem, iż firma budowlana zawarła w umowie przedwstępnej klauzulę o udostępnieniu budynku mieszkalnego bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed ustanowieniem odrębnej własności w drodze notarialnej umowy sprzedaży (o czym może świadczyć podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego), to wydatki poniesione na remont tegoż budynku podatnik będzie mógł odliczyć od podatku, jednak dopiero od momentu odbioru budynku mieszkalnego tj. od 21.06.2004 r. a nie od momentu podpisania umowy przedwstępnej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tego postanowienia oraz przyjmując datę tego zdarzenia na dzień wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

[ Dodano: 04-11-2005, 12:53 ]



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)