Projekt badawczy Polska-Namibia 2010


Z lektur szkolnych to jeszcze Przedwiośnie Stefana Żeromskiego można wymienić.

Och - twórczość p. Stefana jest cudowna. Przez wiele lat mieszkałem na stancji w Nałęczowie po sąsiedzku (przez płot) z jego "chatką". Być może tak nasiąkłem bezosobową aurą pisarza, iż zamiast czytać wzmiankowaną lekturę - "Przedwiosnie" wziąłem się za drukowaną na łamach warszawskiej "Nowej Gazety" - od września 1906 do lutego 1908 - powieść pt. "Dzieje Grzechu", która stała się skandalem literackim epoki. Oj nieładnie, panie Stefanie - młodzi ludzie nie znali Pana od tej strony ....
Czytałem też "Pamiętniki Pani Hanki" (Dołęgi - Mostowicza?), czy "Zmory" Zegadłowicza.



Proponowałbym "Lalkę" bądź "Przedwiośnie" (albo obydwie powieści) wymienić na "Ludzi Bezdomnych" - znacznie bardziej wyraziste i znaczące rozstanie, no i ta rozdarta sosna.

Poza tym pamiętaj, że nie chodzi tylko o podanie różnych przykładów, ale o analizę sposobu ich przedstawienia i funkcji w danym dziele literackim. W temacie chodzi o obrazy rozstań, czyli forma jest istotna - może nawet bardziej niż treść. Unikaj też streszczania omawianego utworu.



Tez uważam,że Mickiewicz mimo wszystko miał dar x),choć pasjonatem jego twórczości nie jestem,Sierkiewicza w sumie powieści sa znosne,niektóre nawet ujmujące,za to Żeromskiego czytać nie potrafię Oo.jeszcze Syzyfowe Prace nie bolały,Lalka była rozlazła,ale źle się jej nie czytało,ale przez Przedwiośnie i Ludzi Bezdomnych nie przebrnęłam Oo

Dopisek:Polecam ksiązki Whortona ^^



Poznaj losy Cezarego Baryki.

Specjalnie dla Ciebie wydawnictwo Biblios przygotowało wyjątkową wersję audio powieści Stefana Żeromskiego.
Szczegóły na:
http://prasa-ksiazki.nextore.pl/audiobooki/przedwiosnie_-_audiobook_p12497.xml



Na nowych łódzkich scenach

2010-02-01

W lutym łódzkie teatry prywatne proponują komedie, kryminały, musicale oraz bajki.

W teatrze V6 oglądać będzie można widowisko „Mistrz i Małgorzata” przygotowane przez Grupę Teatralną Verde. To musicalowa adaptacja powieści Bułhakowa w barwnej oprawie plastycznej z licznymi piosenkami. W V6 spektakl będzie można oglądać 13 i 14 lutego, a już 5 lutego teatr powtórzy swój sylwestrowy show „Karnawały świata”.
(...)
Teatr V6 mieści się przy ul. Żeromskiego 74/76 w siedzibie dawnego kina „Przedwiośnie”.
(...)
(kz)

ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl



1. Silmarillion J. R. R. Tolkien -- super, właśnie skończyłam
2. Rok interny R. Cook - triller medyczmy (powieść o stażyście w szpitalu)
3. Wyspa robinsona i dalsze części A. Fiedler - w miarę dobre
4. Imię róży U. Eco - ciężko się czyta, ale warto
5. Król rzeki A. Hoffman - jedna z trudniejszych książek
6. Stara baśn I. Kraszewki - skompilkowana, ale ciekawa
7. Potop H. Sienkiewicz - klasyka rządzi
8. Kod Leonadra da Vinci D. Brown - lekka bzdurka
9. Mistrz i Małgorzata (?). Bułchkow - do tej pory nie wiem o co chodzi z
ty kotem pijącym wódkę i zagryzającym śledziem, niby to groteska,
ale o co chodzi ?? ( Coś dla nawiedzonych )
10. Trzej muszkieterowie A. Dumas - trudna, w miare dobra
11. Przedwiośnie S. Żeromski - jurto zaczynam czytać



nie chodzi mi o treść tych powieści...
tylko powiazanie takie jak napisałem...
spieprzaj dziadu,
przedwiośnie jako poro bałaganu, bo już nie zima, ale jeszcze nie wiosna
i granic - cienka, niebieska linia
nie chodzi mi o problematykę treści, tylko powiazanie z życia wzięte...



Z tych co zostały już wymienione to na pewno Arthura Conan Doyle'a "Zaginiony świat" i Fiodora Dostojewskiego "Zbrodnia i kara". Polecam jeszcze książki z serii Poznaj Świat m.in. "Gringo wśród dzikich plemion" i "Rio Anaconda" Wojciecha Cejrowskiego wciągają nieźle i do tego człowiek śmieje się w głos, co mi zdarza się bardzo rzadko jeszcze z ciekawych "Władca much" Williama Goldinga (nie ma nic wspólnego z Włatcami móh czy tam jak to się pisze to poważna powieść, dość trudna). Ostatnio sedzę raczej w lekturach (w sumie moge jeszcze polecić "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, mi tam się podobało) i podręcznikach do geografii więc jakoś mało nowości



1. Co sądzicie o przenoszeniu realii książkowych (lub gry) na duży ekran?
2. Czy jest to tylko podyktowane chęcią osiągnięcia zyksu opierając się na bestsellerze lub lekturze szkolnej (patrz: "Quo Vadis"), a może brak pomysłów scenarzystów i korzystanie z już wymyślonych przez autorów gier i książek?
3. Jakie ekranizacje były dobre i w efekcie przysporzyły pierwowzorowi dodatkowego powodzenia, a jakie to przysłowiowa kicha i zmarnowany pomysł?
4. Jakie jest Wasze zdanie o ekranizacji lektur szkolnych?
5. Wolicie, gdy ekranizacja tylko nawiązuje to powieści/gry, czy też gdy jest jej wierną kopią?

Zakładając ten temat myślałem o tkaich filmach jak: Władca Pierścieni, Przedwiośnie, Quo Vadis, Kod Leonardo da Vinci, Tomb Raider, Sin City etc.



Przedwiośnie
Jedyna powieśc w mojej czytelniczej karierze, nad którą udało mi się autentycznie usnąć w trakcie lektury.

Mam mały czytelniczy kryzys spowodowany brakiem dostępu do biblioteki przez ostatnich parę dni. Próbowałem nadrobić parę zaległości z półki, ale co książka, to gorzej idzie. Póki co udało mi się nieco wciągnąć w Płacz aniołów WIlbura Smitha (leży już z dwa miesiące co najmniej), więc będe kontynuował, do momentu jak skończe powinienem już móc coś wypożyczyć. Na oku mam Małe, duże Crowleya i mam nadzieję, że nikt mi go nie rąbnie sppod nosa.



Witam, bardzo dawno nie pisałam, choć na forum zaglądam prawie codziennie, ale cieszę się, że zdążyłam dodać jeszcze swoje pozycje książkowe (większość jednak już jest umieszczona na liście).
A oto moje propozycje:

909. Bunsch Karol - Cykl powieści Piastowskie.
910. Smith Wilbur - Saga Egipska; Saga Ballantyne, Saga Courtney.
911. Kraszewski Józef Ignacy - "Stara Baśń" - ogólnie Dzieje Polski
912. Korkozowicz Kazimierz - "Przyłbice i Kaptury
913. Jasienica Paweł - "Polska Piastów" i reszta jego Historii Polski
914. Paukszta Eugeniusz - "Młodość i gwiazdy"
915. Żeromski Stefan - "Przedwiośnie"
916. Fleszarowa-Muskat Stanisława - "Stangret Jaśniepani"
917. Sienkiewicz Henryk - "Krzyżacy"
918. Grzesiuk Stanisław - Pięć lat Kacetu"
919. Graves Robert - "Ja, Klaudiusz"; "Klaudiusz i Messalina"
920. Mclean Alistar - Działa Nawarony"
921. Follett K. - "Filary Ziemi" - CUDOWNA
922. Harrison Harry - Cykl Edenu
923. Coben H. - "Zachowaj spokój"
924. Gaarder Jostein - "Świat Zofii"
925.Goodkind Terry - "Cykl Miecza Prawdy"
926. Bratny Roman - "Kolumbowie rocznik 20"
927. Andrzejewski J. - " Popiół i Diament"

Pozdrawiam



jeśli chodzi o liceum to zdecydowanie byłam pod wrażeniem "Mistrza i Małgorzaty" (ale to żadne zaskoczenie, to wg mnie jedna z najlepszych powieści w historii)
poza tym dobrze czytalo mi się "Lalkę", "Zbrodnię i karę", "Przedwiośnie" i "Tango", a no i oczywiście "Makbet"

[ Dodano: 2006-09-29, 21:32 ]



Oj znalazłoby się wielu takich, których więcej nie dotknę. No, ale nie wszyscy zapadają w pamięć tak dobrze jak inni. No i niektórzy pisarze popełniają tak dobre jak i złe książki. Ale jak pomyślę o tych, których uważam za najgorszych to zaraz myślę o Żeromskim. Próbowałam parę razy różnych jego książek (Syzyfowe prace, wierna rzeka, Przedwiośnie, kilka opowiadań) ale on po prostu do mnie nie przemawia, nie dałam rady przeczytać żadnej powieści do końca. Poza Żeromskim to jeszcze np. Dan Brown. Zaczęłam oczywiście od Kodu, ale bardzo mi się nie spodobał. Później sięgnęłam po Cyfrową twierdzę, ale to też nie dla mnie. I myślę, że więcej jego książek nie przeczytam. No i jeszcze Gombrowicz. Co prawda czytałam (a raczej usiłowałam czytać) tylko Ferdydurke. Choć zabierałam się za nią trzy razy, bo podobno trzeba do niej dojrzeć to ja jeszcze nie dojrzałam i nie wiem czy kiedykolwiek to nastąpi. Na razie jest to dla mnie świetny środek nasenny.



Podstawa programowa z liceum:


Zakres podstawowy

1. Literatura polska:
(konteksty biblijne, antyczne i inne; kontynuacje i nawiązania)
Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej; J. Kochanowski - pieśni i treny (wybór); poezja baroku (wybór); I. Krasicki - satyry i liryki (wybór); A. Mickiewicz - Pan Tadeusz, Dziady cz. III; wybrane sceny z dramatów romantycznych (J. Słowackiego, Z. Krasińskiego); wybór poezji romantycznej (w tym: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C.K. Norwida); B. Prus - Lalka; E. Orzeszkowa - Nad Niemnem (fragmenty); wybór nowel pozytywistycznych; H. Sienkiewicz - wybrana powieść; wybór poezji młodopolskiej; S. Wyspiański - Wesele; W. Reymont - Chłopi, t. 1: Jesień; S. Żeromski - Ludzie bezdomni, Przedwiośnie; W. Gombrowicz - fragmenty prozy; wybrany utwór z prozy polskiej XX w. (np. M. Dąbrowskiej, Z. Nałkowskiej); wybrany dramat XX wieku (S. Mrożka, S. Różewicza); T. Borowski - wybrane opowiadania; G. Herling - Grudziński - Inny świat; wybór poezji polskiej XX w. (w tym: B. Leśmiana, L. Staffa, J. Tuwima, M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Cz. Miłosza, K.K. Baczyńskiego, T. Różewicza, Z. Herberta, M. Białoszewskiego, W. Szymborskiej, S. Barańczaka, J. Twardowskiego); wybrane fragmenty prozy dokumentalnej (reportaż, dziennik, pamiętnik) i eseistycznej; utwory współczesne zaproponowane przez uczniów i nauczyciela; inne teksty kultury (spektakle teatralne, filmy, utwory muzyczne, obrazy, słuchowiska, programy telewizyjne, teksty prasowe),

2. Literatura powszechna:
wybrany klasyczny dramat starożytnej Grecji; Horacy - wybór pieśni; W. Szekspir - wybrany dramat; Molier - wybrana komedia; W. Goethe - Cierpienia młodego Wertera; wybrana europejska powieść XIX wieku; J. Conrad - wybrany utwór; wybrana powieść XX wieku.

Zakres rozszerzony:

1. Literatura polska:
J. Kochanowski - Treny; wybrany dramat romantyczny (J. Słowackiego, Z. Krasińskiego); Gombrowicz - Trans-Atlantyk; M. Kuncewiczowa - Cudzoziemka; Witkacy - Szewcy,

2. Literatura powszechna:
A. Dante - Boska Komedia (fragmenty); W. Goethe - Faust (fragmenty); F. Kafka - Proces; M. Bułhakow - Mistrz i Małgorzata.


Czytałam, że przy "wybranej europejskiej powieści XIXI w." CKE doprecyzowało, że ma to być właśnie Zbrodnia i Kara



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)