Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Lasy nie są częstym przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości. Dzieje się tak z kilku powodów. Lasy wciąż w znacznej mierze własnością skarbu Państwa i znajdują się w zarządzie Lasów Państwowych. Ustawa o lasach wprowadza ograniczenia w zbywaniu lasów. Grunty leśne sprzedaje się generalnie tylko w drodze przetargu i w przypadkach:
1) zbywania udziałów lasów stanowiących własność Skarbu Państwa we współwłasnościach;
2) regulacji granicy polno-leśnej;
3) stwierdzenia przez nadleśniczego nieprzydatności gruntów, budynków i budowli na potrzeby gospodarki leśnej;
4) zmiany przeznaczenia na cele nieleśne i nierolnicze;
5) podyktowanych ważnymi względami gospodarczymi lub społecznymi, o ile nie narusza to interesu Skarbu Państwa.
Nadleśniczy może samodzielnie sprzedać grunty leśne i nieleśne o powierzchni do 1 ha, jeśli stanowią enklawę wśród gruntów innej formy własności.
Przeznaczenie na cele nieleśne gruntów leśnych nie stanowiących własności Skarbu Państwa wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej. Wyłączenie z produkcji gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nieleśne może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. W decyzji określa się obowiązki związane z wyłączeniem. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji. Całość obowiązków związanych z wyłączeniem gruntów leśnych z produkcji określa ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych i do niej odsyłam po więcej szczegółowych informacji.
Co do dopłat do każdego gruntu leśnego to obecnie nic mi nie wiadomo o istnieniu jeszcze takich dopłat, ale nie wykluczam, że nie znam wszystkich szczegółów od których takie dopłaty zależą.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)