Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Niezależne Zrzeszenie Studentów Akademii Pedagogicznej w Krakowie zaprasza na kolejną edycję kursu wychowawców kolonii i zimowisk, który odbędzie się w dniach 7 - 10 grudnia 2007 w Krakowie. Po ukończeniu kursu każda osoba posiadająca wykształcenie średnie otrzymuje prawo do pracy na koloniach i zimowiskach w charakterze wychowawcy.

Posiadanie uprawnień wychowawcy kolonijnego daje możliwość pracy z dziećmi w czasie ferii i wakacji; jest to ciekawa propozycja wakacyjnej pracy czy wolontariatu.

Kurs obejmuje łącznie 38 godzin zajęć prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów.

Kurs zawiera w sobie 19 godzin zajęć teoretycznych oraz 19 godzin praktycznych. Wybrane tematy zajęć w czasie kursu: organizacja zajęć w placówce wypoczynku, obowiązki wychowawcy grupy, turystyka i krajoznawstwo, zagrożenia cywilizacyjne, zajęcia fizyczne i sport.

Każdy uczestnik kursu, który pozytywnie zaliczy egzamin końcowy, otrzymuje dyplom zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty w Krakowie.


Cena kursu dla studentów Akademii Pedagogicznej oraz wolontariuszy współpracujących z organizacjami pozarządowymi wynosi 50 zł, pozostałe osoby 60 zł.


Zajęcia odbywają się w następującym systemie godzinowym:

Piątek 07-12-2007 w godzinach: 18.00 – 20.00

Sobota 08-12-2007 w godzinach: 9.00 – 18.00

Niedziela 09-12-2007 w godzinach: 9.00 – 18.00

Poniedziałek 10-12-2007 w godzinach: 18.00 – 20.00



Kuratorium Oświaty w Krakowie

31-156 Kraków, ul. Basztowa 22

Adres mailowy: kurator@kuratorium.krakow.pl

Telefon: (012) 616 02 83
Telefon zaufania: 0667 977 678

Godziny pracy: pn 9.00 - 17.00, wt-pt 7.30 - 15.30



Na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie są oferty pracy
Podają m.in. , że w VII LO w Tarnowie szukają biologa, ale na pół etatu.



"Pójdę do nich z fajnymi ludźmi i będziemy gadać"

Zamiast wizyt w szkole "trójek wizytacyjnych", czyli policjanta, kuratora i prokuratora, spotkania ze znanymi piłkarzami, aktorami, muzykami - to pomysł i sposób Jerzego Fedorowicza na agresję, nietolerancję i obojętność. Program przygotowuje wspólnie z kuratorami oświaty i dyrektorami szkół.
Rozmowa z Jerzym Fedorowiczem, dyrektorem nowohuckiego Teatru Ludowego i posłem PO

Renata Radłowska: Jak się miewają Pana skini?

Jerzy Fedorowicz: Pyta pani o chłopaków, z którymi robiłem "Romea i Julię" w Teatrze Ludowym? Świetnie. To banał, co powiem, ale oni wyszli na ludzi. Na przykład Wiesio jest doktorem informatyki, Radek jest biznesmen. Jestem z nich dumny. A na początku lat 90., kiedy realizowaliśmy ten projekt teatralny, to wszyscy się ze mnie śmiali. Że porywam się na coś szalonego. Ale formuła tego teatru wypaliła.

Opracowuje Pan program przeciw agresji.

- Sam tego nie zrobię, bo nie mam przygotowania merytorycznego. Ale rozmawiałem już z kuratorami oświaty i obiecano mi pomoc. A ja? Ja mam doświadczenie, wiem, jak z dzieciakami rozmawiać i jak ich czymś zainteresować. Pomysł z programem, który teraz chciałbym realizować w szkołach, przyszedł zaraz po tym, jak przeczytałem w "Gazecie" rozpaczliwy i cholernie mocny list uczennicy jednego z krakowskich liceów. Byłem wstrząśnięty! Pomyślałem, że skoro polskie pomysły edukacyjne się nie sprawdziły, może więc warto wykorzystać te amerykańskie.

Amerykańskie szkoły nie są chyba najbezpieczniejsze na świecie...

- No właśnie. I dlatego Amerykanie mają spore doświadczenia w walce z agresją wśród uczniów. To, co oni robią, ja chciałbym w jakiejś części zastosować w naszych realiach. W styczniu chciałbym ruszyć z grupą ludzi do szkół. Ale nie żaden tam kurator, policjant, czy prokurator. Będzie to znany sportowiec, aktor, rockenrdolowiec. I nie ktoś taki, kto zanudzi, albo kogo znają świetnie rodzice, ale człowiek, którego dzieciaki szanują.

A są tacy?

- Jasne! Myśli pani, że jak się pojawi w krakowskiej szkole Marcin Cabaj, albo Kuba Błaszczykowski, to dzieciaki nie przyjdą na spotkanie z nimi? Przyjdą.

I co potem?

- Dla jednych nic, dla drugich wiele - będziemy gadać. O agresji, o nietolerancji, o ksenofobii. Nie tak, jak z panem pedagogiem; nie ze statystykami w ręce; żadna tam pogadanka zwołana na polecenie dyrektora. Normalnie. Taka rozmowa powinna być szczera, i chciałbym, żeby podczas niej mówiły obie strony. Także te chłopaki pod ścianą, które udają, że mają wszystko w d..., i plują na podłogę. Idealista z Pana.

- Możliwe. Ruszamy w styczniu. Parę dni temu zadzwonił do mnie Zbyszek Hołdys, stary rockendrolowiec, który chciał się przyłączyć do tego projektu. Spotkania w szkołach to nie wszystko - chciałbym, żeby studenci szkół artystycznych kończyli specjalne kursy dla terapeutów (to oczywiście opcja, którą można sobie wybrać). Potem mogliby pracować w szkołach, prowadzić zajęcia z dzieciakami.

.http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,3720558.html?nltxx=1077762&nltdt=2006-11-06-03-05

Jerzy Fedorowicz realizuje od 15 lat program terapii przez sztukę w Teatrze Ludowym w Krakowie. Pracuje z młodzieżą zagrożoną zepchnięciem na społeczny margines, m.in. ze skinami i punkami stworzył w latach 90. spektakl „ROMEO I JULIA", grany z powodzeniem tak w Nowej Hucie, jak i w wielu miastach Niemiec. TRAGEDIA O POLSKIM SCYLURUSIE (1995) w wykonaniu pacjentów Monaru, MAŁY KSIĄŻ wg Antoine'a de Saint-Exupery'ego (1998) z udziałem dzieci z domu dziecka oraz spektakle Inki Dowlasz BICI BIJĄ (1998) i ODLOT (2001), które stają się wstępem do spotkania i rozmowy z publicznością. Od 2000 teatr jest również współorganizatorem międzynarodowego festiwalu sztuki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej FESTIWAL RADOŚCI I UŚMIECHU "LAJKONIK,

Co myślicie o pomyśle Federowicza, w końcu zna się trochę na pracy z trudną młodziezą?



Prezentacje Młodej Fotografii

Druga edycja Prezentacji Młodej Fotografii odbywa się pod hasłem "Pokolenie". W związku z dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, jak i publiczności organizatorzy postanowili poszerzyć formułę konkursu na ogólnopolską. Kierowane są więc do wszystkich zainteresowanych fotografią w wieku od 16 do 26 lat, tych którzy dopiero stawiają swe pierwsze kroki i tych, którzy mają już za sobą pierwsze osiągnięcia.

Tegoroczna tematyka Prezentacji pod nazwą "Pokolenie" to próba opisu pokolenia młodych. To próba zobrazowania siebie i swoich rówieśników, ich zainteresowań, problemów, marzeń, dążeń, trudności, spraw ważnych i mniej ważnych. Kim są, co robią, co lubią, czego oczekują. Świat ich wartości, hierarchię ważności spraw, ich ideały. Obraz ten pozwoli odbiorcom poznać lepiej młodych ludzi znajdujących się w istotnych dla siebie momentach życia. Ludzi mieszkających w różnych regionach Polski rożnych miejscach. Poznać różnice lub też odkryć podobieństwa, zrozumieć i dostrzegać. To czas na łamanie stereotypów, czas na konfrontację i podjęcie międzypokoleniowego dialogu.

Regulamin

1. Organizatorem Prezentacji Młodej Fotografii jest Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.
2. Adresatem Prezentacji są osoby w wieku 16-26 lat, uczniowie szkół średnich, studenci szkół wyższych zajmujący się fotografią amatorsko i profesjonalnie - zarówno fotografią analogową i cyfrową.
3. Na konkurs można zgłosić max. 4 nie oprawione samodzielnie wykonane, nigdzie wcześniej nie publikowane i nie nagradzane fotografie czarno-białe lub barwne (lub łączone) w formacie nie mniejszym niż 20x30 cm. wykonane dowolną techniką o tematyce "Pokolenie".
4. Na odwrocie każdej fotografii należy umieścić czytelnie imię i nazwisko autora, wiek, adres, telefon kontaktowy, e-mail oraz tytuł pracy, krótki opis fotografii, data i miejsce wykonania zdjęcia (drukowanymi literami).
5. Prace należy nadsyłać nie podklejone, w płaskich sztywnych opakowaniach na adres Organizatora (na koszt własny) lub osobiście wraz z podpisaną karta zgłoszeń wg dołączonego wzoru w terminie do 31 grudnia 2006 r. (karta zgłoszeń dostępna również na stronie internetowej sckm.krakow.pl)
6. Organizatorzy traktować będą prace z największą starannością, jednak nie biorą odpowiedzialności za uszkodzenia oraz zagubienie prac w czasie przesyłki.
7. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej reprodukcji prac uczestników Prezentacji w prasie, internecie, TV i katalogu imprezy.
8. Prace nadesłane na Prezentacje zostaną ocenione przez Jury, powołane przez Organizatora, w skład którego wejdą artyści fotograficy, artyści plastycy i przedstawiciele Organizatorów.
9. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i wyróżnione oraz umieszczone w katalogu imprezy. Wszyscy laureaci otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
10. Jury zwróci uwagę przede wszystkim na: zgodność tematyczną, podejście do tematu, pomysłowość ujęć, sposób kadrowania, metodę ujęcia tematu, poziom techniczny oraz estetyczny prac.
11. Decyzja Jury w przyznawaniu nagród jest ostateczna.
12. Oficjalne ogłoszenie wyników Prezentacji i wręczenie nagród nastąpi na uroczystym otwarciu wystawy. O dokładnym terminie wernisażu uczestnicy zostaną powiadomieni.
13. Każdy z uczestników Prezentacji otrzyma zaproszenie na wernisaż i wystawę (dojazd na koszt własny).
14. Prace nagrodzone, wyróżnione oraz zauważone przez Jury zostaną zaprezentowane na wystawie w miejscu wskazanym przez Organizatora.
15. Prace nadesłane na Prezentacje można odebrać w siedzibie Organizatora po zakończeniu ekspozycji. Organizatorzy nie przesyłają prac uczestnikom Prezentacji. Prace zostaną zwrócone autorowi w Jego opakowaniach.
16. Terminarz Prezentacji:
* do 31.12.2006 r. - Nadsyłanie prac na konkurs
* 19.01.2007 r. - Obrady Jury
* 24.01.2007 r. - Spotkanie z artystą fotografikiem
* 25.01.2007 r. - Otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród
- Warsztaty fotograficzne
* 25.01-25.02.2007 r. - Wystawa pokonkursowa
* 26.02-31.06.2007 r. - Zwrot prac do autorów
17. Udział w Prezentacjach jest bezpłatny.
18. Prace przygotowane na Prezentacje należy przesyłać na adres:
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
ul. Wietora 13/15, 31-067 Kraków
lub osobiście z dopiskiem na kopercie: Prezentacje Młodej Fotografii.
19. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany niniejszego regulaminu.
20. Informacji dotyczących Prezentacji udzielają:
Agnieszka Falkowska oraz Maria Wanicka na miejscu w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie lub pod numerem telefonu: (012) 432-01-70
email: agnieszkaf@sckm.krakow.pl, mwanicka@sckm.krakow.pl

Patronat honorowy objął:
Małopolski Kurator Oświaty

Patronat medialny:
Biuletyn Fotograficzny, Independent.pl, TVP3 Kraków, Księgarnia Fotograficzna F5



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)