Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Dzisiejszy apel ks. Proboszcza:
Pomagamy powodzianom z Parafii NMP Królowej Polski w Jelczu - Laskowicach

Wobec wielkiej wody, która tym razem dzięki Bożej Opatrzności nie doświadczyła mieszkańców naszej parafii, w duchu chrześcijańskiej miłości chcemy pomóc tym, którzy doświadczyli tragedii powodzi w tym roku.
Postanowiliśmy w porozumieniu z władzami Miasta Siechnice, że wspomożemy mieszkańców zalanych terenów Gminy Jelcz - Laskowice i o to zatroszczą się władze Siechnic, a nasza wspólnota parafialna wspomoże konkretnie mieszkańców parafii NMP Królowej Polski w Jelczu-Laskowicach.

Poprzez Parafialny Zespół Caritas będziemy zbierać dary i ofiary dla powodzian. Co jest potrzebne? Po rozmowie z Księdzem proboszczem z Jelcza parafianie potrzebują pilnie:
-środki czystości, środki czyszczące i dezynfekujące
-mopy, wiadra, ścierki
-żywność trwała i hermetycznie pakowana typu: makarony, konserwy
-ręczniki
-myjki ciśnieniowe
-osuszacze

Dary można składać w niedzielę 30 maja od godz. 15.00 do 19.00
i od poniedziałku do środy w godzinach od 8.00 – 19.00 w kościele w Siechnicach przy ul. Kościelnej 4.

UWAGA! Dojazd do kościoła utrudniony ze względu na remont ulicy Kościelnej na odcinku od ul. Świerczewskiego do ul. Zacisze
Prosimy też Parafian, którzy dysponują czasem by w tych dniach wspomogli w pracy Parafialny Zespół Caritas. Musimy wszystko posegregować, spisać i przygotować do transportu.



Panie Wojcie nie dosc ze wciaz nie ma nowego rozkladu to jeszcze 19.marca kolej kasuje 3 pociagi na trasie Wroclaw Laskowice (przez Siechnice) w tym dwa potrzebne mieszkancom Siechnic i Kotowic.

poc. Nr 6630 relacji Wrocław Gł. ( 5.48 ) - Jelcz Laskowice ( 6.38 )
(dojazd do pracy W Jelczu - Toyota itp)
poc. Nr 6623 relacji Jelcz Laskowice ( 9.38 ) - Wrocław Gł. ( 10.25 )
dojazd gdy trzeba "zalatwic sprawy" we Wroclawiu.

Panie Wojcie - czy uslyszymy cos wiecej niz:
9XX- rozklad jest w fazie przygotowan,
PKP-to nie jest w kompetencji gminy?

Pozdrawiam
senior

Pozdrawiam
senior



Zaopiekuję się dzieckiem/dziecmi lub pomogę osobie starszej w codziennych obowiązkach.

Dyspozycyjna od zaraz, 24 h, elastyczny czas pracy (mogą być tylko weekendy, popołudnia, wieczory, dziennie - jednorazowo, sporadycznie lub na dłuższy okres)
Miejsce: Wrocław, gmina Czernica, Jelcz-Laskowice i okolice.

Jestem osobą pogodną, energiczną, odpowiedzialną, uczciwą, bez nałogów.
Studentka (Turystyka i Rekreacja), 23 lata, doświadczona zarówno w pracy z dziecmi w różnym wieku, jak i z osobami starszymi Lubię i potrafię organizowac czas w sposób aktywny (jazda na rolkach/rowerze, Nordic Walking i in.), posiadam doświadczenie jako animator czasu wolnego. Mogę pomóc w nauce (w tym angielskiego), pracowac z dzieckiem z dysleksją lub osobą niepełnosprawną, zorganizaowac ciekawą kilkugodzinną wycieczkę, pomóc w zakupach i zaopiekowac się domem/mieszkaniem (posprzątac, wyprasowac, wyprowadzi psa na spacer itd.)

.Więcej informacji, ew. zdjęcia i referencje pod adresem: garifuni@gmail.com lub tel. 501 609 158




Psy, ktore nie jadly kilka dni moga zaczac podgryzac same siebie..

Sluchajcie moze popytac, podzwonic po zakladach miesnych (np. w jelczu-laskowicach jest masarnia), moze maja jakies "odpadki", ktore nadawaly by sie dla psow???
+48(71)3183588 - to jest nr do BiZ PPHU Bożena Bojakowska - Masarnia Jelcz-Laskowice.
Przeciez powiatowi znają wszystkie zaklady na ich terenie-zaklady miesne, ubojnie,fermy kur, indykow itd, niech teraz wojewodzki i powiatowy wet rusza glowami!!!!!!!!!!
Jakies zaklady przetworstwa mleczngo itd.!!!

Co z tego,ze bedzie jedzenie jak ta pijana zaloga sie uchla i psow nie nakarmi. Czy ten caly wojt wyslalal tam do pracy jakis ludzi??

Moze musimy szukac ludzi, ktorzy tam by pojechali na jakis czas do pracy,niech gmina ich opłaca?? Jakies kwatery do zamieszkania. Juz sama nie wiem:-(

Moze trzeba jutro dzwonic do Masterfood'a chociazby, moze pare ton karmy dadza??



Może nie będzie tak źle. Może...

"14 kwietnia Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie środków zapisanych w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na transport szynowy.
Zakłada ona realizację 3 zadań inwestycyjnych:
- zakup 6 nowoczesnych autobusów szynowych do obsługi linii Wrocław - Trzebnica, Wrocław - świdnica, Jelenia Góra - Zgorzelec
- zakup 5 składów elektrycznych przeznaczonych dla linii o dużych potokach podróżnych: Wrocław - Legnica, Wrocław - ?migród i Wrocław - Oleśnica
- zakup 6-8 używanych szynobusów do obsługi linii kolejowych pozbawionych trakcji elektrycznej na terenie województwa.
Planowane jest także uruchomienie przewozów z Wrocławia w kierunku Wołowa, Jelcza-Laskowic, Oławy, Strzelina, Wałbrzycha, Dzierżoniowa.

Całkowita wartość tych projektów to niemal 146 mln złotych. Dzięki tym decyzjom Zarządu Województwa w roku 2011 po dolnośląskich torach będzie kursowało 21 nowych pojazdów szynowych.
Jednocześnie trwają prace nad rewitalizacją linii przejmowanych przez samorząd województwa. Wszystkie te działania zmierzają do uruchomienia systemu wrocławskiej kolei aglomeracyjnej. W piątek 10 kwietnia marszałek Marek ?apiński zaapelował do samorządowców o aktywne działania na rzecz integracji i koordynacji poszczególnych środków transportu publicznego, przedstawił koncepcję współpracy między samorządami.
Marszałek widzi potrzebę powołania związku komunikacyjnego w aglomeracji, który będzie zarządzać siecią transportową. Dla realizacji tego celu współpraca wszystkich samorządów jest nieodzowna.

Przewozy w ramach wrocławskiej kolei aglomeracyjnej będą realizowane przez Koleje Dolnośląskie SA (spółkę stanowiącą własność samorządu województwa dolnośląskiego) oraz PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o., w której województwo dolnośląskie posiada 7% udziałów." (źródło: http://www.umwd.dolnyslas...id=957&Itemid=1 )


Jaki miałby być udział naszej gminy w tym przedsięwzięciu?
Jak na uchwałę to trochę mało konkretów: kwot, terminów.
Szkoda, że uruchomienie połączeń w kierunkach: Jelcz, Oława, Strzelin (czyli na trasach, przecinających naszą gminę) to tylko mgliste zapowiedzi. Szkoda też, że najwięcej informacji o planowanych inwestycjach ukazuje się w okresie różnych kampanii wyborczych (obecnie: do Parlamentu Europejskiego). Zobaczymy, co z tego zostanie po wyborach...




Tworzenie stef gospodarczych zaczyna się od inwestora. Czyli najpierw należy znaleźć inwestora aby potem wystapić do Ministerstwa o utworzenie strefy. Przy okazji chciałaby złożyć gratulacje Panu wójtowi życząc mu powodzenia w II turze wyborów!
Powyższe stwierdzenia dotyczą wyłącznie tzw. Specjalnych Stref Ekonomicznych, które są tworzone decyzją Rady Ministrów. A i to nie jest tak jak stwierdzono powyżej w każdym przypadku. Wiele specjalnych stref było utworzonych z myślą o rozwoju gospodarczym danego regionu, a dopiero po założeniu specjalnych spółek do ich obsługi inwestorzy zakupywali tam grunty i budowali nowe zakłady. Ale dla części tych terenów nie znaleziono chętnych. W związku z tym z części tych terenów rezygnowano i w zamian tworzono tzw. postrefy w innych rejonach, przeważnie tam gdzie byli chętni inwestorzy, którzy spełnili odpowiednie warunki. Taką podstrefą strefy wałbrzyskiej są w naszym rejonie tereny w Jelczu-Laskowicach lub Oławie. Przekazanie wiedzy na ten temat przekracza jednak ramy tego Forum i nie chcę zbytnio zanudzać. Jeżeli będą jeszcze inne szczegółowe pytania na ten temat to odpowiem, ale radzę zajrzeć na szczegółowe informacje dotyczące SSE, a ewentualnie w przypadku szczegółowym, ale dotyczącym naszego terenu zadawać pytania lub udzielać jakichś informacji.
W naszej gminie od 2000 roku są tworzone w mpzp tzw. Gminne Strefy Aktywności Gospodarczej (np. GSAG w Siechnicach) gdzie nie obowiązują przywileje takie jak w SSE. W GSAG na terenie naszej gminy tereny te mają uchwalone aktualne mpzp, oczywiście z wcześniejszą zgodą Ministra na wyłączenie gruntów na cele nierolnicze oraz wyłącznie z ulgami w gminnych podatkach od nieruchomości z których może skorzystać nowy inwestor po spełnieniu określonych w uchwale Rady Gminy warunków. W przypadku naszej gminy inwestor może otrzymać maksymalną ulgę w podatku do 80 % w zależności od wielkości kwoty którą zainwestuje (tj. ponad 20 mln. zł) oraz do max. 50 % w zależności od ilości zatrudnionych nowych pracowników z terenu gminy. Te procenty się nie sumują. Na tych terenach Gmina wykonuje również szereg różnych inwestycji infrastrukturalnych w celu ich uatrakcyjnienia dla potencjalnych inwestorów. Tak jest np. w GSAG w Siechnicach. I o takie działanie czasami jest spór w Radzie Gminy, czy należy tam wydawać pieniądze jeżeli jest jeszcze tak dużo własnych potrzeb. Moje zdanie zawsze jest takie samo, potrzeba robić to i to, bo nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy i nowe, duże podatki. To się zawsze opłaca w dłuższym okresie czasu i te argumenty znajdowały zawsze zrozumienie u większości radnych od 1999 roku.
Obecnie możliwość inwestowania na większych terenach (ponad 20 ha) jest wzdłuż drogi strzelińskiej do torów od ronda do przejazdu drogi z torami PKP (ok. 37 ha), w Radwanicach wzdłuż drogi krajowej aż do torów PKP (ok. 130 ha), w Siechnicach przy Hałdzie (ok. 30 ha) oraz w GSAG Siechnice (ok. 80), w świętej Katarzynie wzdłuż torów PKP oraz planowanej drogo Bielany-Â?any-Długołęka (na razie ok. 25 ha), a jak ta droga powstanie to nastąpi zmiana mpzp i zostaną wpisane nowe funkcje gospodarcze i uruchomione następne tereny. Na terenie naszej gminy jest jeszcze kilka takich zapisanych w planie i wcześniej przeznaczonych na cele nierolnicze terenów. Należy tutaj zaznaczyć, że większość z tych gruntów jest własnością prywatną i możliwość zaiwestowania tam kolejnego inwestora wymaga zgody na ich sprzedaż przez właścicieli tych gruntów. Ale o tym praktycznie prawie zawsze decyduje cena gruntu proponowana przez inwestora. Ogółem we wszystkich nowo uchwalonych mpzp mamy zgody ministra dla prawie tysiąca ha gruntów, głównie na cele mieszkaniowe, a na cele gospodarcze jest ok. 300 ha. W aktualnie opracowywanej zmianie Studium Uwarunkowań Rozwoju Gminy na najbliższe 20-30 lat tych terenów wyznaczono znacznie więcej. Oczywiście i u nas może powstać SSE, ale dla wyłącznie atrakcyjnego dużego inwestora. O tym na początku musi wydać zgodę Rada Gminy.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)