Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka prawda??

Od nowego roku szkolnego do pierwszej klasy szkoły gimnazjalnej wchodzi nowy przedmiot – edukacja dla bezpieczeństwa. W kolejnych latach będzie on obowiązywał w wyższych klasach gimnazjum oraz w szkołach ponadgimnazjalnych, zastępując dotychczas nauczany w szkołach ponadgimnazjalnych przedmiot - przysposobienie obronne.

Bo raczej w szkole średniej w której mam wtyki z racji pracy jakoś PO jeszcze obowiązuje.[/quote]



Witam wszystkich, moje pytanie dotyczy rekrutacji do 1 PSK.
A mianowicie z tego co jest tam napisane można wywnioskować że do służby na stopień zawodowych szeregowych mogą zostać przyjęte osoby z poza armii, "bardzo dobra opinia z miejsca pełnienia służby (pracy)". W wielu innych miejscach podawane są informacje mówiące że rekrutacja prowadzona jest tylko i wyłącznie z innych jednostek wojskowych stąd bierze się to pytanie. Czy dotyczy to również osób chcących pełnić służbę w pododdziałach bojowych? Czy chodzi tylko o osoby na inne stanowiska w jednostce..?
Kolejne pytanie dotyczy stopnia zaraz po przyjęciu, jestem w połowie studiów czy chcąc podjąć służbę w jednostce z tytułem mgr również będę zaczynał od stopnia szeregowego? oczywiście kierunek nie ma nic wspólnego z wojskiem, jest to kierunek medyczny..
Swojego czasu na uczelni mieliśmy spotkanie z kimś chyba z WKU i mówił o kursie przysposobienia obronnego dzięki któremu wybierając karierę wojskową po studiach na wejściu ma się podoficera. Czy ten kurs ułatwił by mi choć trochę drogę do PSK?
Kolejne pytanie do osób szczególnie obeznanych jak wygląda weryfikacja kandydata? chciałbym znać odpowiedź na to pytanie szczegółowo bo być może szkoda mojego zachodu - np. jakiś wybryk z okresu kiedy miałem lat naście zdyskwalifikuje mnie na wejściu (nie jestem karany).
Wiem że pytań jest dużo i z góry dziękuję odpowiedź. Zależało by mi na tym aby moim postem zainteresowały się osoby dobrze znające temat, bardzo chciałbym się związać z tą jednostką.
pozdrawiam



witam wszystkich jestem świerzakiem na forum, więc wybaczcie mi jeśli w złym miejscu to piszę ale mam kilka pytań. jeśli ktoś zechce odpowiedzieć będę wdzięczny mam 21 lat. moim marzeniem jest zasilić szeregi BOR lub policji. zastanawiam się czy mam w ogóle jakieś szanse, czy na starcie nie zostanę skreślony. obecnie studiuję zaocznie przysposobienie obronne i obronę cywilną/2 rok/ i noszę się z zamiarem rozpoczęcia nauki/pewnie dopiero od września/ w dwuletniej szkole ochroniarskiej gdzie można zdobyć licencję II stopnia. w związku z tym chciałem zapytać, czy zdobycie tej licencji pomoże mi w staraniach o prace w BOR/podobnie ukończenie studiów/? może ktoś coś wie na temat szkoły ochrony "cobra"? bo pewnie tam bym poszedł. a tak w ogóle to mam 182 cm wzrostu, 75 kg. wagi, niestety żadnych sportów walki nie uprawiam/chociaz bardzo bym chciał/ bo brakuje mi czasu i troszkę możliwości ponieważ narazie mieszkam i pracuje na wsi z tego też wynika że nie posiadam żadne plecowego zaplecza a to chyba pomaga.... jestem dosyć szczupły ale w końcu wszystko można dopracować ćwiczeniami przeglądałem jak egzamin sprawnościowy wygląda to jedynie z biegami mógłbym mieć trudniej, ale i nad tym przecież można popracować. a może mógłby ktoś w skrócie powiedzieć na czym testy psychologiczne polegają... narazie chyba tyle. jeszcze raz proszę o odpowiedz. pozdraiam

Przede wszystkim, nie pisz tak chaotycznie, lecz bardziej przejrzyście.



Lekcja przysposobienia obronnego.
- Które krwotoki są groźniejsze: zewnętrzne, czy wewnętrzne?- pyta nauczyciel.
- Wewnętrzne.
- Dlaczego?
- Bo trudniej pacjenta obandażować.

* * *

Tato, jak funkcjonuje mózg?
- Daj mi spokój, mam teraz w głowie zupełnie coś innego.

* * *

Gdzie pracuje twój ojciec?
- W prostytucji.
- Nie rozumiem.
_ Za każdym razem, gdy wychodzi do pracy mówi:
- "Idę do tego burdelu", mama dodaje
- "Żeby te k...y chociaż dobrze płaciły".

* * *

Wuj do pięcioletniego siostrzeńca:
- Powiedz mi Jasiu, dlaczego zawsze lepiej jest mówić prawdę?
- Bo gdy się mówi prawdę, to nie trzeba sobie przypominać, co się mówiło przedtem.

* * *

Ojciec do syna, zaniepokojony tym, że nie zakłada on rodziny:
- Mężczyzn z góry może założyć, że nigdy nie znajdzie idealnej kandydatki na żonę.
- Powiedzmy, ale szukając takiej, też może mieć dużo frajdy!

* * *

Amerykańskie dzieci rozmawiają o swoich rodzicach:
- Czy masz liczne rodzeństwo?
- Tego nie wiem. Ale mam czterech tatusiów po pierwszej mamie i trzy mamy po pierwszym tatusiu.

* * *

Sąsiadko, tak nie można, ktoś u was wczoraj strasznie głośno przeklinał. Dzieci się zgorszą.
- Przepraszam bardzo sąsiadko. Wybieraliśmy się do kościoła i stary nie mógł znaleźć książeczki do nabożeństwa.



bulbazałr:
1. życie przez Ż :)
2. To działa w dwie strony tzn. szkoła potrafi skutecznie zniechęcić do czegoś co potencjalnie mogło by być czyjąś pasją, ale w szkole trafił na beznadziejnego nauczyciela, który obrzydził mu daną dziedzinę na resztę życia.
3. To jest dopuszczalne w szkole, ale nie jest na studiach. A na studiach jest tak samo. Dlatego prozaiczną prawdą jest to, że jest tak wiele przedmiotów żeby dać pracę większej ilości ludzi. Dlatego też tak małe są etaty nauczycieli. Bo inaczej z każdego przedmiotu byłaby tylko połowa obecnych nauczycieli zatrudniona. Po to są także przedmioty zapychacze tj. wiedz o kulturze, która bez problemu mieści się w ramach j. polskiego czy historii, a także przysposobienie obronne, religia (tutaj akurat jest jeszcze kwestia konkordatu czyli jeszcze innej umowy, ale to ten sam mechanizm) i wiele innych, które pojawiają się i znikają np. przystosowanie od życia w rodzinie itd.
Niestety na studiach jest tak samo. Tylko ze względu na autonomiczność uczelni efekt jest trochę inny. Jak pójdziecie na studia to zobaczycie jaki jest dobór przedmiotów. Nie uczy się tego, co teoretycznie mieści się w ramach danego przedmiotu tylko uczy się tego jacy są prowadzący tzn. jak jest na jakimś wydziale zakład/katedra/instytut metrologi to na 100% będziesz miał metrologię będąc np. na informatyce na tym wydziale. I tylko i wyłącznie od tego kto właśnie rządzi (tzn. który instytut, katedra, zakład lub kilka z nich, ma przewagę w radzie wydziału lub swojego dziekana) zależy których przedmiotów będzie najwięcej.



w Oleśnie:

KLASA MUNDUROWA
Jest to 3-letnie Liceum Ogólnokształcące z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie, językiem obcym i informatyką oraz poszerzone o innowację pedagogiczną „Podstawy wiedzy o służbach mundurowych”. Adresowane jest do tegorocznych gimnazjalistów, którzy w przyszłości chcą związać swoje życie zawodowe ze służbą wojskową, pracą w: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Służbie Więziennej, firmach ochrony osób i mienia oraz w służbach detektywistycznych.
Ucząc się w tym typie szkoły możesz liczyć na:
- właściwe przygotowanie do podjęcia studiów na wszystkich kierunkach w uczelniach cywilnych i służb mundurowych,
- uzyskanie wysokiej sprawności fizycznej (podczas realizacji zajęć z przysposobienia obronnego będą wprowadzone elementy musztry)
- możliwość zdobycia certyfikatów i dodatkowych umiejętności (kurs pierwszej pomocy, kurs na kartę pływacką, kurs samoobrony, szkolenie strzeleckie, Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL-Core, ECDL–Advanced, ECDL e-Obywatel, ECDL-Webstarter),
- zdobycie umiejętności: pracy w zespole, łatwości podejmowania decyzji, kreatywnego działania, - radzenia sobie w sytuacjach trudnych i samodyscypliny.
Dodatkowo każdy uczeń obowiązkowo zaliczy 3-dniowy obóz szkoleniowy.
Uwaga!
Szkoła planuje umundurować wszystkich uczniów klasy I Liceum Ogólnokształcącego.



źródło: http://www.zseio.olesno.pl/profile.html



Odrób wojsko na studiach

To nowość. Obowiązuje od dwóch lat. Ale uwaga! Jest tu jedno zasadnicze ograniczenie. Wojsko mogą odrabiać jedynie studenci drugiego roku studiów (licencjackich lub magisterskich oraz wszystkich rodzajów uczelni - publicznych i niepublicznych). Jak wygląda takie odrabianie? Studenci zapisują się na zajęcia z przysposobienia obronnego. Nie chodzą jednak na wykłady z przysposobienia obronnego (PO), nie mają ćwiczeń. Te zajęcia polegają na "samokształceniu" (czyli uczysz się sam). Nauka trwa jeden semestr i kończy się egzaminem. Ocena z PO będzie wpisana do indeksu, ale nie liczy się do średniej. Jeśli oblejesz egzamin, jesteś traktowany jak studenci, którzy w ogóle nie odrabiali wojska na uczelni (po studiach możesz zostać wezwany na trzymiesięczne szkolenie). Jeśli zdasz egzamin i chcesz odbyć w czasie wakacji sześciotygodniowe szkolenie w jednostce wojskowej, składasz wniosek do WKU. Jeśli natomiast do końca studiów nie zostaniesz wezwany do odbycia tego szkolenia, zostaniesz przeniesiony do rezerwy w dniu zakończenia studiów.

źródło:
http://praca.gazeta.pl/ga...html?as=2&ias=2

Jutro w GW ma być niezbędnik poborowego. Zasady odroczeń itd.



Tylko się nie śmiać

J.Polski 3
J.Niemiecki 3
Matematyka 2
Historia 4
Geografia 2
Fizyka 3
Podstawy Przedsiębiorczości 2
Zasady Żywienia 4
Wyposażenie Techniczne 2
W-f 5
Religia 5
Bezpieczeństwo i higiena pracy 4
Przysposobienie obronne 4
Technologia 3
Praktyki 5
Zachowanie-Poprawne



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)