Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Dot.: ZAZDROŚNICE VIII - majowy sabat Zazdrośnic!
  Cytat:
Napisane przez Honey_Girl (Wiadomość 19510196) Poza tym nawet powinno się z grzeczności zapytać czy on nie mógłby przyjść z Tobą. kiedyś widziala nas razem w sklepie, spojrzala się na mnie, jakby miała mnie zabić.
ja nie rozumiem, jaki jest sens zapraszać cudzego chłopaka na kiełbaskę i piwko, zamiast swojego :cool:

---------- Dopisano o 23:28 ---------- Poprzedni post napisano o 23:24 ----------

Cytat:
Napisane przez E.J. (Wiadomość 19502732) Czy zaś jestem poddawana ignorowaniu? :(

---------- Dopisano o 17:56 ---------- Poprzedni post napisano o 17:52 ----------

Fala coraz bardziej zalewa Wrocław i Płock...współczuję tym ludziom, to jakiś koszmar :(

---------- Dopisano o 18:06 ---------- Poprzedni post napisano o 17:56 ----------

Wilczyco jak pisanie pracy? :-)
moje miasto... dzieli się ono na dwie części - Wisła je oddziela. po jednej stronie jest osiedle tzw . Radziwie, a po drugiej, na skarpie jest reszta miasta (na której ja mieszkam zresztą),
Radziwie już zalało, reszta miasta jest bezpieczna....



Łączna długość zapory w Włocławku wynosi 650 m. Połowa przylegająca do prawego brzegu jest tamą o konstrukcji ziemno-betonowej. W lewej części znajduje się dziesięcioprzęsłowy jaz z regulowanymi zasuwami utrzymującymi odpowiedni poziom wody. Elektrownia posiada 2 turbiny o łącznej mocy 162 MW. Pracuje w systemie podszczytowym i interwencyjnym, tj. w sposób nieciągły. Powoduje to podnoszenie lustra wody, gdy elektrownia jest nieczynna, a obniżanie w czasie jej pracy. Po koronie zapory przebiega dwupasmowa droga jezdna, łącząca obwodnicę Włocławka z drogami numer 557 i 562.

W skład obiektu wchodzi jedno-komorowa śluza wraz z awanportami

górnym - www.otkz.pol.pl
dolnym;

Oraz wydzielony portowy basen obsługi technicznej. Całkowita jego długość wynosi ok. 1700 m. Różnica poziomu śluzowania wynosi ok. 11m. Komora śluzy ma wymiary 115 x 12 m.
Awanporty górny o dł. 500 m i dolny o dł. 700m są oddzielone od rzeki ziemnymi wałami osłaniającymi. Wyposażone są w dalby cumownicze i sygnalizację.
U wlotu do awanportu górnego znajduje się wejście do technicznego basenu portowego w którym oprócz wyposażenia dla potrzeb żeglugi znajduje się slip dla małych lodzi. W awanportach, pomiędzy dalbami, a wałami osłaniającymi, znajdują się pasy wody, na których można się bezpiecznie zatrzymać na dłuższy postój po wcześniejszym uzgodnieniu z dyżurnym śluzy. Na wale ochronnym górnego awanportu znajduje się ostoja ptactwa wodnego, które podlega okresowej ochronie.

Telefon dyżurny śluzy jest czynny całą dobę:
(054) 233 93 95.

Płock leży w województwie mazowieckim na 632 kilometrze Wisły Jest siedzibą powiatu grodzkiego i ziemskiego. Ma 1000 letnią historię: w II poł. X w. był tu gród kasztelański, a od XI w. - stolica Księstwa Mazowieckiego.
Prawa miejskie otrzymał w 1361 roku. Od początku był ważnym ośrodkiem życia gospodarczego, politycznego, kulturalnego i artystycznego. W okresie rozbiorów oraz II wojny światowej stanowił silny ośrodek działalno?ci patriotycznej. Obecnie jest ośrodkiem przemysłu chemicznego, metalurgicznego i spożywczego oraz jednym z centrów naukowych i kulturalnych ziemi mazowieckiej.
Najważniejsze zabytki to: katedra z lat 1126-41, pozostałości budowli romańskich i zamku gotyckiego fundacji Kazimierza Wielkiego; kolegiata i Kolegium oo. Jezuitów z barokowym ko?ciołem, kościół parafialny z 1350 r., klasztor oo. Dominikanów z 1570 r. i inne obiekty z różnych okresów historii.
Na prawym brzegu znajduje się dzielnica Radziwie. Jest tu port i stocznia rzeczna. Obie części miasta łączy most drogowo-kolejowy.

www.plo.pl

Włocławek leży w woj. Kujawsko Pomorskim, na 680 km Wisły Jest siedzibą powiatu grodzkiego i ziemskiego. W tym miejscu już przed 3000 lat istniała osada; w X i XI w. - warowny gród. Prawa miejskie otrzymał Włocławek w 1265 r. W latach 1308-32 wielokrotnie niszczyły go najazdy krzyżackie. Po pokoju toruńskim w 1466 r. miasto stało się ośrodkiem handlu wiślanego z główną komorą celną. W tutejszej szkole wykładał Mikołaj Kopernik. W 1657 r. miasto zniszczył najazd szwedzki; w 1793 r. dostało się pod panowanie pruskie, a w 1815 - pod rosyjskie. W 1799 r. powstała tu, pierwsza w Polsce fabryka papieru.
Najważniejsze zabytki to kościoły: katedralny (1340-65); św. Jana Chrzciciela (1538); św. Witalisa (1330); Wszystkich Świętych i klasztor oo. Franciszkanów (1639-44); a także Czarny Spichlerz z XIX w i szereg domów z XVII-XIX w.

www.wloclawek.wm.wp.pl

Dobrzyń nad Wisłą znajduje się w powiecie lipnowskim (woj. kujawsko-pomorskie) pomiędzy Płockiem i Włocławkiem (na prawym brzegu, na 661 km biegu Wisły). Siedziba urzędu miasta i gminy. W XI w. na tym miejscu stał obronny gród kasztelański. W 1233 r. nadano Dobrzyniowi prawa miejskie. Była tu komora celna i siedziba książąt dobrzyńskich. Niszczyły go najazdy Prusów, Litwinów (1286) i Krzyżaków (1329). W XVII w. zniszczony przez Szwedów. Miejscowe zabytki to pozostałości ruin zamku, zniszczonego w czasie najazdu szwedzkiego i gotycki kościół oo. Franciszkanów.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)