Projekt badawczy Polska-Namibia 2010


Jednak dalej aktualny jest temat, jak samorząd poradzi sobie z naprawą drogi wojewódzkiej. Czy tylko obecność kogoś "od nas" w sejmiku rokuje jakieś nadzieje??

W tej sprawie liczy się przede wszystkim umiejętność gry zespołowej. Jest wiele mozliwości podjęcia takiej... np. podjęcie starań, aby tzw. "Pętla beskidzka" - stała się z prawdziwego zdarzenia produktem turystyki samochodowej z dobrą nawierzchnią, parkingami, punktami widokowymi, gastronomią itd. itd. Wtedy rozmawiać trzeba także z gminą w Milówce, z Węgierską Górką, Żywcem, Szczyrkiem, Wisłą, Urzędem Marszałkowskim. Wykorzystać należy także usytuowanie osrodka COS-u na Kubalonce i planowane tam na 2008 r. Mistrzostwa Świata... Chodzi o to, aby modernizacja nie zakończyła sie na Kubalonce. Swoją drogą połączenie Koniakowa z Żywiecczyzną jest już niemal gotowe. (Prace trwają) W tej sprawie ważne było zaangażowanie radnego semiku Władysława Motyki z Milówki.

[ Dodano: Wto 20 Cze, 2006 ]



W zeszłym tygodniu korzystałam z wolnego od pracy w Milówce i Zwardoniu.
Normalnie byłam zachwycona tamtejszymi widokami. Wszędzie śnieg! I jak byłam od czwartku do niedz to non stop sypało. I jak się nie zachwycać taką pogodą? Jak można marudzić? Ja tego nie rozumiem
Ja się bawiłam jak dziecko




po 1. wysztalcenie nic tu nie ma do rzeczy, znalem takich magistrow (pedagogika, prawo) ,ze rece opadaja.
po 2. wiedza, ja nie czytam tylko instrukcji czy recenzji gier, nie wychylilem nosa najdalej do milówki ,a murzyna nie widzialem tylko w telewizji.
Twoje posty sa debilne, czasami wydaje mi sie ze ty cos tu piszesz zeby tylko napisac.
CZasem tak robie owszem. ;)

1. Nie móqwie ino o wykształceniu. Ale jakie są Twoje osiągnięcia przewyzszające typowego CZarnego? Oprócz emigracją za pracą do bogatszego kraju? :)

2. Ja tez.
Ah i rozumiem ze poglądy nt. Murzynów wyrobiłeś sobie dopiero po ich dokłądnym poznaniu za granicą za którą jestes od kilku mies? Wczesniej na podstawie czego ich nienawidziłęs? :)



W ciągu ostatniego czasu miałem okazję a w zasadzie potrzebę przejeżdżać od Żywca w kierunku Zwardonia na Słowację i z podziwem obserwowałem rozmach prac przy budowie drogi od Lalik to Zwardonia.

Jednak to się może zmienić ponieważ w piątek mieszkańcy miejscowości Laliki urządzili na przejściu dla pieszych akcję protestacyjną na rzecz ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych uczestniczących w budowie drogi.

Droga jest budowana w trudnym górzystym terenie część magistrali w Milówce prowadzi(bo to już czynny odcinek) imponującą estakadą wysoką na kilkadziesiąt metrów. Dalsza część w kierunku Zwardonia wymaga niwelacji wzniesień a nadmiar ziemi w ilości dziesiątków tysięcy metrów sześciennych musi zostać z tamtąd wywieziony i taczkami to się może nie udać:eek:

Po raz kolejny okazało się że system wolnej demokracji zupełnie się nie sprawdza w naszym kraju, totalitarny był o wiele lepszy.




  No więc jestem

Miałam cały tydzień urlop i wpadałam tu na chwilkę aby Was poczytać, ale naprawdę nie znalazłam czasu na pisanie. Mieliśmy gości z Niemiec więc dość sporo z nimi jeździliśmy. Chcielismy im jak najwięcej pokazać - niech zobaczą jak u nas pięknie . Duzo czasu musieliśmy poświęcać na dogadywanie się ze sobą - łamaną polszczyzno-niemieszczyzno-angielszczyzną ( plus język migowy ).

Dietę raczej trzymałam choć nie ukrywam,że skusiłam się dwa razy na piwko i szampana oraz czekoladę. Coś mi jednak chyba bardzo zaszkodziło bo bolała mnie okropnie wątroba.

Od jutra wracam do pracy a tam już czekają na mnie protokoły kontrolne do wyjasnienia. Dzisiaj jeszcze robimy sobie wycieczkę do Leśnego Grodu w Milowce. Jeżeli któraś z Was będzie wypoczywała w Beskidach to bardzo Wam polecam to miejsce. Jest naprawdę pięknie a posiadaczki ogródków mogą nawet przywieźć z tamtąd nowe okazy roślinek.

Buźka!



Natomiast co do wspomnień Lucynki to też nie sposób nie przyznać jej racji.Los dzieci na wsi jest nie do pozazdroszczenia.
Pamiętam też wyjeżdżałysmy z Mamą i siostrą w okolice słynnej dzisiaj Milówki/przez braci Golców/
wieś nazywała się Pewel Mała.Tata zawoził nas tam na całe lato, z całym ogromnym ekwipunkiem,i jeszcze co tydzień dowoził wałówkę.Dla mojej Mamy to była raczej ciężka praca/ w takich warunkach jakie wtedy tam były/niż odpoczynek.Ale my dzieci miałyśmy "raj na ziemi" i "lato leśnych ludzi"zarazem.
Ale doskonale pamiętam jak wyglądało zycie tamtejszych dzieci.I koszmarna bieda jaka wówczas na wsi panowała.
Pamiętam że jak stamtad wyjeżdżalismy pod koniec sierpnia to nasze bagaze były o wiele mniejsze bo większość rzeczy pozostawialiśmy,jak ubranka,ksiązki ,zabawki,ale i naczynia kuchenne ,pościel i inne takie rzeczy ,bo ci ludzie poprostu tego potrzebowali a nie było ich stać by kupić.Dzieci nie miały książek szkolnych,więc w ciągu roku dosyłaliśmy,jak również buty,które i tak używane były tylko "od święta"
Oj, łza się w oku kręci od tych wspomnień.

Albert Edelfelt-1886r



Już w zeszłym miesięcu obiecywałam, że przepiszę artykuł o schronisku :oops:.
Ale lepiej późno niż wcale.

Gazeta Żywiecka nr 11 (listopad 2007)
"CO Z AZYLEM DLA ZWIERZĄT?"
Jak zapewniał prezes spółki BESKID Jerzy Starypan, wiosną 2006r (maj- czerwiec) miała się rozpocząć budowa nowego schroniska dla zwierząt.
Kończy się rok 2007, a schronisko nadal funkcjonuje przy ulicy Świętokrzyskiej. Stan tej placówki jest fatalny i grozi jej zamknięcie przez służby weterynaryjne. Kilku opiekunów zwierząt boryka sie z wieloma trudnościami. Osoby, które do schroniska kiedykolwiek dotarły, wiedzą w jakich warunkach żyją tutaj czworonogi i pracują ludzie. Jest projekt i pozwolenie na budowę nowego schroniska, ale jak na razie nie ma widoków na rozpoczęcie prac budowlanych. Ponownie zwróciłam się w tej sprawie do spółki BESKID, na której terenie ma powstać nowe schronisko. W odpowiedzi poinformowano naszą redakcję, że spółka 17.04.2007 r uzyskała pozwolenie na budowę obiektu, ale realizacja zadania nastąpi w momencie zabezpieczenia środków przez gminy chcące z niego korzystać. Jak do tej pory, chęć uczestniczenia w kosztach budowy schroniska wyraziły gminy: Żywiec, Lipowa, Rajcza, Czernichów, Milówka, Radziechowy Wieprz, Buczkowice. Rozpoczęcie prac mozliwe jest najwcześniej wiosną przyszłego roku.
-Mamy informację, że rusza budowa obwodnicy północnej, więc ten obiekt musi być wyburzony, dlatego wierzymy, że schronisko przy spółce BESKID powstanie - mówi szefowa schroniska Irena Majdak Paradowska. - Mam nadzieję, że będzie wola wójtów do partycypowania w kosztach budowy a potem utrzymania schroniska. Liczymy, że teraz to już cała sprawa ruszy z kopyta i będzie to nasza ostatnia zima w tym miejscu. Tak jak dotychczas zrobimy wszystko, aby zapewnic naszym podopiecznym jej przetrwanie. Chciałabym podkreślić, że cały czas wszystkie bezpańskie zwierzęta ściągane są do schroniska. Jest to duży sukces, miasto jest wolne od bezdomności zwierząt i nie ma zagrożenia dla ludzi, a szczególnie dzieci.



odliczam do jutro do godziny 18.00 kiedy kończe pracę zabieram katsia z sosnowca i dołączamy do milówki pić:D



Jak tak dalej pójdzie to łatwiej będzie dojechac na narty na Słowację (Velka Racza) niż np. do Szczyrku


Info poniżej:


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że 8 stycznia zostaną oddane do ruchu trzy odcinki drogi ekspresowej S-69 realizowane w ramach I etapu inwestycji drogowej Żywiec – Zwardoń. Długość obecnie oddawanych odcinków to 10,5 km wybudowanej drogi ekspresowej oraz 3,3 km dróg przebudowanych i przystosowanych do przeniesienia ruchu ciężkiego.
Zadanie zostało podzielone na trzy zadania:
Odcinek Milówka – Szare obejmujący budowę drogi ekspresowej długości 2,8 km oraz przebudowę drogi powiatowej długości 1,8 km służącej jako dojazd do S-69. Wykonawcą tego zadania była firma Skanska S.A. Koszt realizacji zadania to 106,6 mln zł
Odcinek węzeł „Żywiec" – węzeł Browar" obejmujący budowę drogi ekspresowej długości 2,8 km oraz 1,5 km trasy dojazdowej łączącej węzeł „Żywiec" z mostem na Sole w Żywcu. Wykonawca to konsorcjum firm Kirchner / Mosty Łódź. Koszt zadania 74,1 mln zł.
Odcinek węzeł „Browar" – węzeł „Przybędza" – zakres zadania obejmował budowę drogi ekspresowej dł. 4,9 km a wykonawcą było konsorcjum MSF/TGA. Koszt zadania to 80 mln zł
Zakres robót wykonanych w ramach trzech w/w zadań obejmował także wybudowanie 17 obiektów mostowych, z których największym jest estakada nad Doliną Kameszniczanki o długości 660 mb.
W ubiegłych latach oddano do ruchu dwa odcinki drogi ekspresowej o łącznej długości 2,5 km, odcinek w Lalikach wraz z węzłem oraz Zwardoń –Myto.
Do zakończenia I etapu budowy pozostaje do zrealizowania:
odcinek Szare – Laliki
odcinek Laliki II – Zwardoń
Dla obu odcinków trwa procedura przetargowa na wyłonienie Wykonawcy robót budowlano – montażowych .
Prowadzone są prace przygotowawcze na realizację pozostałych etapów budowy drogi ekspresowej tj. odcinek Bielsko-Biała – Żywiec oraz obwodnica Węgierskiej Górki. Zakłada się, że realizacja odcinka Bielsko-Biała – Żywiec dł. 27,0 km drogi dwujezdniowej nastąpi w latach 2008 – 2010, a obwodnicy Węgierskiej Górki – o dł. 8,5 km drogi jednojezdniowej – w latach 2009 – 2011.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)