Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Nowojorski Empire State Building wkrótce czeka renowacja. Dzięki niej słynny drapacz chmur ma stać się bardziej energooszczędny i ekologiczny.

Aby zmniejszyć utratę ciepła zimą i zmniejszyć przenikanie do środka upału latem, w budynku zostanie wymienionych 6500 dwuwarstwowych okien, które będą montowane na miejscu. Dzierżawcy będą korzystać ze indywidualizowanych systemów zaopatrzenia w energię. Celem zabiegów jest zmniejszenie energochłonności o 38 proc. Ma to dać 4,4 mln dolarów rocznych oszczędności.

Według właścicieli budynku koszty modernizacji Empire State Building zwrócą się j w postaci oszczędności na wydatkach na energię już po trzech latach.

źródło: PAP, cire.pl



" />Witam,

otóż mam takie zadanie do wykonania odpłatnie.

Jest sobie korpus o grubości ścianki 15 mm wykonany z żeliwa o wspoł przenikania ciepła 50 W/mK. W korpusie znajduje się olej syntetyczny będący w ruchu o pewnej temp X z którego ciepło przenika przez ściane korpusu do otoczenia. Temp otoczenia to 22 stopnie celsjusza. Na zewnętrznej scianie korpusu zbadano temp która wynosi 45,6 stopnia celsjusza.
Chodzi o oszacowanie, obliczenie temp oleju wewnątrz korpusu.

Dobrze by było gdyby całe zagadnienie bylo w wordzie z opisem poszczególnych kroków i ewentualnymi rysunkami.

Pozdrawiam

w razie pytan prosze na maila: kukuijew@gmail.com



Sformułowanie, iz cała ofensywa została opóźnione z powodu wad pokrycia sklejkowego jest troszeczkę na wyrost. Gdyż cała sprawa, jak najbardziej prawdziwa, dotyczyła w głównej mierze 3 IAK dowodzonego przez gen. Sawickiego. Czyli około 200 maszyn Jak-3, stanowiących niewielki procent sił WWS w tym czasie. Awarię załatwiono na miejscu - siłami słuzb technicznych korpusu mogacych po przeszkoleniu reperować ok 10 maszyn dziennie.
Natomiast trudno jest podać dokladne techniczne przyczyny rozsadzania, czy też odklejania poszycie - nie znam skaładu żwywic, których uzywano do łączenia poszczególnych warstw. Żywice mogły pękac w niskich temperaturachj. Bardzo prawdopodobna jest też przyczyna, o której napisałeś - czyli zbyt duża zawartośc wody w sklejce - która zmieniajac stan skupienia gwałtownie zwiększała swoja objetośc rozsadzając poszycie. Problem z prostej przyczyny nie wystąpi w lecie. Także ujemne temperatury na duzych wysokościach, z powodu niskiej zawartości pary wodnej w powietrzu, a także spadku wpółczynnika przenikania ciepla dla powietrza nie doprowadzą w każdym przypadku do zamarznięcia wody w płacie. Natomiast na ziemi, przy zdecydowanie wyższym "k" powietrza poszycie zostało rozsadzone. (temat omawialismy przy okazji dyskusji nad wpływem otwartej kabinby na osiągi wysokościoiwe samolotów - http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?t=3 ... c&start=60 i na kilku dalszych stronach). Zadać sobie należy pytanie - kto kleił poszycie z niedosuszonych płatów skleiki...
PS. A ze mnie taki ekspert jak z koziej d..y trąba.



" />Krótko napiszę o punkcie rosy, postaram się przystępnie.
Punkt rosy to temperatura, w której podczas ochładzania pary wodnej po prostu para ta się skrapla.
Temp. pokoju = 20st. C, wilgotność powietrza = 55%, mieszkamy w III strefie klimatycznej dla której temperaturę zew. w zimie przyjmuje się -20st. C. Po obliczeniach temperatura punktu rosy wynosi 10,7 st. C.
Czyli ściana MUSI być tak zbudowana (ocieplona) aby nie schładzała się wewnątrz poniżej 11,7 st. C (ten 1st. to bezpiecznik)
Z reguły ściany liczy się tak aby punkt rosy był w ociepleniu (styropianie) wtedy cała ściana konstrukcyjna nie schładza się poniżej tych krytycznych 11,7.

Niższa temperatura ściany zewnętrznej może być tylko w przypadku gdy wsp. przenikania ciepła jest niższy od 1,60 W/(m2K). Takich ścian współcześnie budowanych w budynkach mieszkalnych nie ma!!! Wasze ściany macie określone w świadectwach energetycznych (pewnie ~0,3W/(m2K), które na pewno dostaliście od spółdzielni (tak nakazuje ustawa prawo budowlane)

Zwykła ocena nic nie da, musicie wynająć gostka z termowizją. Audyt podparty termowizją porównać ze świadectwem jakie dostaliście, noooo i wtedy już są jajca bo:

USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane Art. 5
6. Świadectwo charakterystyki energetycznej zawierające nieprawdziwe informacje o wielkości energii jest wadą fizyczną rzeczy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) o rękojmi za wady.

Pozdrawiam




Witam ponownie.

Co sadzicie o tym projekcie?

http://www.projekty24.com.pl/projekty/projekt,assa01,rid,4804.html

TECHNOLOGIA WYKONANIA:
Dach - żelbetowy o układzie odwróconym, kryty żwirem
Stropy - żelbetowe, prefabrykowane
Ściany zewnętrzne - dwuwarstwowe: pustak ceramiczny + izolacja termiczna

Zapotrzebowanie na ciepło - 22,2 GJ/rok
Zapotrzebowanie na gaz - 777m3/rok
Współczynnik przenikania ciepła ścian zewn. U=0,140W/m2K


I teraz kilka pytan:
1. Czy myslicie, ze 777m3/rok zapotrzebowania na gaz to liczba realna do
uzyskania?
2. Czy dom wybudowany z pustakow 36,5 cm wymaga jeszcze docieplenia czy juz
nie?
3. Jesli tak to czym docieplic?
4. Dzialka jest w niedalekiej odleglosci od lasu.
Czy gdyby dom zostal docieplony styropianem w takiej okolicy to czy istnieje
duza szansa na to aby w styropian dostal sie grzyb i plesn?

Pozdrawiam





nie wiem czy ty zaleta czy wada ale strasznie przeciez ten kawalek jest pdobny do acidland - nie chodzi mi o warstwe muzyczna tylko o warstwe przekazu - nie poddaj sie bierz zycie jakim jest i pomysl ze na drugie nie masz szans - wstawaj życie to surfing wiec nie boj sie fal

Byc może to sentcja Rojasa! i na kazdym kroku chce nam ja przkazac tylko w innych słowach! a co do muzyki jak dla mnie genialna! to poczatkowe przenikanie sie instrumentow. Faktycznie tekst refrenu nie bardzo mi sie podoba, ale pod wzgledem dzwiekowym pełana klasa! Strasznie lubie moment jak zaczyna śpiewac i dochodzi kolejny instrument(dokładnie 3.29 min). Ciepły głos A. wprowadza Cie w melancholijny stan!




1kW (864kcal) w ciągu 1godziny=1kWh wystarcza do podniesienia temperatury 1m3 wody o 0,8stC.
Przy założeniu że nie ma żadnych strat ciepła na przewodzenie/przejmowanie/przenikanie
Nasze silniki to nie odizolowany kalorymetr a buzująca ciepłem kupa złomu (nie brac tego dosłownie )



" />Elementy konstrukcyjne są zaprojektowane w Zoi Luxor tak, że jako część nośną wykorzystują szerokość 24cm bloczka o określonej gęstości - wytrzymałości (reszta szerokości pracuje na rzecz ciepłochronności przegrody). Jednak uprawniony projektant konstrukcji adaptujący projekt musi uwzględnić zmianę szerokości bloczka w projekcie i sprawdzić obliczenia.
Proszę też pamiętać, że ściana 30 + 12 w oryginalnym projekcie ma świetny współczynnik przenikania ciepła U= 0,16W/m2K. Cały projekt c.o. (wielkości grzejników i dobór kotła) opiera sie m.in na tej wartości. Tu zmiana w konstrukcji ściany zewnętrznej (ile dodać ocieplenia?) także "zrobi swoje" i powinien nad tym czuwać projektant instalacji.



" />W dokumentacji instalacji sanitarnych posługujemy się "obliczeniowym zapotrzebowaniem na moc cieplną" Qo, które dla Faustyna wynosi 10460W. Aby dom był mniej energochłonny, należałoby zwiększyć gr. ocieplenia ścian zewnętrznych z 12cm nawet do 20, podłóg na gruncie do 10cm, dachu ocieplonego do 25-30cm; zastosować okna o współczynniku przenikania ciepła U=max1,1 W/m2K; dalej zastapić wentylację grawitacyjną systemem wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, zainwestować w kolektory.....
Co do kubatury - architekt opracowujący projekt sprawdzi raz jeszcze obliczenia.



" />Przegroda budowlana to ściana, dach, podłoga na gruncie itp.

O zasadach projektowania przegród pod względem ochrony cieplnej mówi norma PN-91/B-02020 "Ochrona cieplna budynków. Wymagania i oblicznia." a pod względem wilgotnościowym załącznik nr 2 do w/w normy. Dokładnie jest omówiona klasyfikacja przegród, pomieszczeń, oraz wymagania do projektowania przegród, w celu uniknięcia nadmiernej kondensacji pary wodnej wewnątrz przegrody.

Jakkolwiek styropian jest materiałem o znikomej higroskopijności, to nigdy nie możemy jego warstwy traktować jako zapory przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza. Poza tym w naszych gotowych projektach staramy sie uwzględnić możliwość użycia przez każdego inwestora materiałów o różnych parametrach. Szczelina powietrzna w każdym przypadku będzie rozwiązaniem korzystnym dla przegrody, jaką jest w tym wypadku ściana zewnętrzna.
Adaptujący Lipczyka projektant może dokonać obliczeń punktu rosy dla konkretnych parametrów materiałów, z których powstanie ściana zewnętrzna.
Licówka jest już wentylowana i osuszana z wilgoci pochodzącej np. z opadów od zewnątrz, a od wewnątrz szczeliną, o której mówimy



Witam
Zastanawiam się czy pęd za grubością okien (ramy) ma rzeczywiście takie znaczenie w izolacyjności całego okna, nie wspominając już o budynku. Przecież sama rama stanowi zaledwie kilka % okna i kilka promili w bryle domu. Nawet zejście ze współczynnikiem do wartości bliskiej 0 nie będzie miało znacenia wielkiego w wyliczonym średnim współczynniku przenikania dla budynku. Zapewne takie okna są drogie jak diabli. Pytanie nasuwa się samo - Po jak długim czasie zaoszczedzone złotówki (bo mamy mniej wydac na ogrzewanie) zwróca się z tytułu mniejszej przenikalności cieplnej,a zancznie wyższej ceny. Jak tradycyjne okna mają ws 1,1 a pasywne 0,7 to oszczednośc wynosi 0,5. A ile z tego 0,5 zaoszczędziliśmy dzięki pogróbieniu ramy? Może 0,1



Witam
Okna z Profili Rehau Geneo mają następujące parametry; - izolacyjność akustyczna do Rw47 db dla szyby o izolacyjności akustycznej 50 db
- klasa energetyczności od (Uw=1,1Wm2K) do (Uw=0,73Wm2K) (szyby są nawet 0,4)
- klasa przenikania ciepła profili (Uf do 0,85 W/m2K) przy MD PLUS
- utrudnienie włamania do klasy Wk3
- łatwe w czyszczeniu gładkie powierzchnie odporne na działanie warunków atmosferycznych
- obniżone wysokości pakietu profili energooszczędnych 86mm
- nowy kształt uszczelek pozwala na mniejszą siłę potrzebną do zamykania
- szczelność na przenikanie wody opadowej 9A
- przepuszczalność powietrza do klasy 4
Te parametry pokazują że są to okna naprawdę godne polecenia. Są może trochę droższe od starszych systemów ale wszystko zmierza w kierunku energooszczędności.
Oczywiście Brillant jest też bardzo dobrym systemem na którym się Pan nie zawiedzie.
Pozdrawiam
Waldek
-




Maxio, a jednak to co napisałem to święta prawda
rozumiem że budvar zmienił nazwę, na thyssen okna s.a. ale nie porównuj systemu lord do do systemu prestige, to że thyssen polymer podzielił w systemie deluxe (4 komory) jedną na pół to nie zanaczy że coś to zmienia we współczynniku przenikania ciepła (bo to zwykle ma na myśli klient kupując więcej komór), dla przypomnienia stary system AD (2 komorowy) który został dawno wycofany z produkcji (teraz jast AD 3 komorowy) miał ten sam współczynnik przenikania ciepła i od dawna na ulotkach thyssen polymer podaje:
-> k=1,4 bez wzmocnienia,
-> k=1,5 z wzmocnieniem
dla systemu AD (3 komory), i Deluxe (4 komory)
i żeby było śmieszniej 3 komorowy AD należy do 5 klasy izolacji akustycznej, a 4 komorowy Deluxe do 4 klasy izolacji akustycznej
system prestige (5 komorowy) ma k=1,1 i 5 klasa izolacji akustycznej

więc nie wciskaj ciemnoty

jedyną zaletą może być tu co najwyżej to że skrzydło od lorda będzie lżejsze od skrzydła prestige, a co zatym idzie okucie będzie przenosiło mniejsze siły, ale tu radzę odrazu przejście na AD



Nasz program oblicza współczynnik U dla każdego okna, które jest konstruowane, dokładnie według wzoru takiego, jak powinno się to obliczać:
Ag x Ug + Af x Uf +lg x PSIg podzielone przez Ag + Af,
gdzie:
Ag - powierzchnia oszklenia
Ug - wspólczynnik U szyby
Af - powierzchnia ramy
Uf - współczynnik U ramy
lg - długość obwodu oszklenia
PSIg - liniowy współczynnik przenikania ciepła

Dzięki zastosowaniu w każdym oknie (każdym pakiecie szybowym) rewelacyjnej technologii SUPERSPACER, szczególnie ten ostatni współczynnik wychodzi na tyle korzystnie, że nasze okno w technologii Superspacer będzie miało średnio o dwie dziesiątki lepszy współczynnik Uw (U dla całego okna) w porównaniu do identycznego okna od np. konkurenta (identyczny profil, identyczne wymiary, identyczne zbrojenie, w obu szyby o takich samych współczynnikach U dla pakietu szybowego).

Może nie temu służy to forum, ale pochwalę się, że firma, której jestem przedstawicielem, dzięki produkcji okien w technologii Superspacer udziela 10 - letniej gwarancji nie tylko na profil, okucia, uszczelki, ale również na szkło Energo. Czy to nie jest rewelacja?



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)