Projekt badawczy Polska-Namibia 2010


Jak myślisz, czy p. prezes Millenium Bank zasługuje na pensję miesięczną w kwocie 400.000 zł.

Nie zaglądając nikomu w kieszeń, aczkolwiek to dane oficjalne to Pan Jan Krzysztof Bielecki zarabia 3 mln złotych z kawałkiem rocznie. Zapewne jego praca jest tak unikalna i wartościowa, że te zarobki w pełni odzwierciedlają różnicę pomiędzy nim, a np. wybitnym profesorem fizyki który zarabia przyjmijmy 6 tysięcy miesięcznie. Jednym słowem potrzeba 50 wybitnych profesorów, żeby dorównać jednemu Krzysiowi.

Znany był przypadek prezesa giełdy nowojorskiej, który wypłacił sobie 150 mln dolarów premii, nikomu by to nie przeszkadzało gdyby sprawa nie stała się publiczną, przez co źle widzianą przez jego pracodawców tzw. drobnych inwestorów. Musiał się on pożegnać ze swoją pracą, zabierając oczywiście pieniądze razem z sobą. Myślę że nie powinien płacić od tego żadnych podatków, nie można karać ludzi za zaradność.



Dot.: Nowy zapach z Avonu - Christian Lacroix - Rouge
  Avon ma sklep na 5th Avenue w Nowym Jorku i serię ekskluzywnych kosmetyków, których zapewne nigdy nie zobaczymy. Jest notowany na Nowojorskiej Giełdzie generując gigantyczne zyski, prezes Andrea Yung jest według "Who is who" jedną z najbardziej wpływowych KOBIET ŚWIATA, więc nie dziwię się, że Ch. Lacroix z nimi współpracuje.To, że skojarzenia w naszym kraju są dla Avon niekorzystne to wina niektórych Konsultantek. Produkty jak każde inne, ale emocje jakie towarzyszą ocenom co najmniej przesadzone.
Dlaczego nie nakręcacie się tak przy l'Oreal czy innych???



USA narażają się na sankcje handlowe, jeśli nie zmienią przepisów prawnych wymierzonych w internetowy hazard - ostrzegła Światowa Organizacja Handlu
Do Światowej Organizacji Handlu (WTO) wystąpiło przeciwko USA wyspiarskie państwo Antigua i Barbuda, gdzie działa najwięcej kasyn internetowych na świecie. Do niedawna większość swych przychodów tamtejsze firmy czerpały z rynku amerykańskiego. Wprawdzie e-hazard i internetowe zakłady bukmacherskie zawsze były w USA zakazane, ale nie przeszkadzało to Amerykanom chętnie korzystać przez internet z usług kasyn zagranicznych. Cały światowy rynek e-hazardu szacowany był w roku 2005 na około 15 mld dol., z czego prawie 6 mld dol. dostarczali internauci amerykańscy (szacunki firmy Christiansen Capital Advisors).

Sytuacja zmieniła się w ubiegłym roku, gdy Waszyngton na serio zabrał się za tępienie tej rozrywki. Kongres zakazał bankom w USA przelewania pieniędzy z rachunków i kart kredytowych na konta elektronicznych kasyn (prezydent George Bush podpisał ustawę w październiku 2006 r.), a organy ścigania zastosowały nową taktykę nękania zagranicznych firm e-hazardowych - aresztowano ich menedżerów, gdy tylko ci postawili nogę na terytorium USA. Jedną z pierwszych ofiar tego pomysłu stał się Peter Dicks, 64-letni honorowy prezes notowanego na londyńskiej giełdzie koncernu Sportingbet (popularnego także na polskim rynku), zatrzymany latem na nowojorskim lotnisku JFK.

W tej sytuacji Sportingbet sprzedał swój biznes w USA za symbolicznego dolara, a spółki e-hazardowe w większości rozpoczęły odwrót z amerykańskiego rynku. Ich akcje na giełdach mocno potaniały.

Antigua i Barbuda skierowały sprawę do WTO, twierdząc, że Waszyngton łamie zasady wolnego przepływu towarów i usług. Organizacja podzieliła ten pogląd, nakazując USA zmianę przepisów. W ostatni piątek tzw. panel arbitrów WTO orzekł, że Waszyngton jej zaleceń nie zrealizował. Jeśli nadal tego nie zrobi, WTO będzie mogła zastosować sankcje handlowe. - To potwierdza słuszność wszystkiego co mówiliśmy o dyskryminacyjnych praktykach USA w tej dziedzinie. Teraz czekamy, aż USA otworzą rynek - mówił po orzeczeniu minister finansów Antugui Errol Cort cytowany przez agencję AP.

Polska - monopol mało realny

Internetowy hazard zakazany jest także w Polsce. Ale tylko w teorii. W praktyce firmy oferujące zakłady bukmacherskie czy pokera w sieci działają praktycznie oficjalnie, niektóre z nich - expect.com i bwin - sponsorują nawet polską piłkę nożną. Rząd w zasadzie nie może im zaszkodzić. Po pierwsze, działają w sieci, więc nie można ich zamknąć, jakby to się stało z nielegalnym normalnym kasynem czy totalizatorem. Po drugie, mają za sobą unijne prawo. W obronie wolności świadczenia usług przez internet, także hazardowych, kilkakrotnie zabierał głos Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Zwolennikiem wolności internetowego hazardu jest też unijny komisarz ds. wspólnego rynku Charlie McCreevy. Z jego inicjatywy Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciw dziewięciu państwom (m.in. Niemcom i Francji), które usiłują utrudniać życie internetowym bukmacherom.

Polski rząd pracuje teraz nad nowelizacją ustawy o grach losowych. Jak powiedział nam Jakub Lutyk z Ministerstwa Finansów, przez jakiś czas zastanawiano się nad koncepcją legalizacji internetowego hazardu, ale pod warunkiem że monopol na to będą miały państwowe firmy, konkretnie Totalizator Sportowy. - Po analizie orzecznictwa ETS jest jednak mało prawdopodobne - dodaje Lutyk.

Projekt ustawy ma opuścić Ministerstwo Finansów najwcześniej do końca kwietnia. Potem może trafić na posiedzenie rządu, a następnie do parlamentu.



Na początku należy wspomnieć że jeżeli ktoś chce zacząc inwestować musi mieć przynajmniej blade pojęcie na temat giełdy, czyli pojęcia które są z nią związane... A więc tak lecimy od litery A.....


Akcja- Udział w przedsiębiorstwie zwanym spółką akcyjną. Nabywając akcje stajesz się współwłaścicielem spółki i nabywasz między innymi prawo do udziału w zyskach ( proporcjonalnie do liczby posiadanych akcji).

Bessa- Jest to długotrwała, silna tendencja spadkowa na rynku. Jest to tzw. Rynek niedźwiedzia (por. termin przeciwny - Hossa)

Biuro Maklerskie- Instytucja finansowa umożliwiająca kupowanie i sprzedawanie papierów wartościowych za pośrednictwem maklerów

Dywidenda - Zysk, który wypłacany jest akcjonariuszom proporcjonalnie do posiadanej przez nich ilości akcji.Decyzja o wypłacie dywidendy (jeżeli spółka wypracowała zysk) podejmowana jest przez samych akcjonariuszy na dorocznym walnym zgromadzeniu.

Fixing- System notowań według kursu jednolitego.

Giełda- Giełda to miejsce, gdzie kupuje się i sprzedaje określone towary po cenach odpowiadających sytuacji rynkowej. Giełda papierów wartościowych jest specjalnym typem giełdy. Jako instytucja finansowa podlega szczególnym regulacjom. Jej działanie jest starannie określone i podlega ścisłej kontroli.

Hossa- Długotrwała, silna tendencja wzrostowa na rynku. Jest to tzw. Rynek byka (por. termin przeciwny - Bessa)

Krach - Paniczna wyprzedaż akcji doprowadzająca do gwałtownego spadku ich cen. Najsłynniejszy krach miał miejsce na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych w 1929 roku.

Kurs Giełdowy - Jest to kurs poszczególnych papierów wartościowych na danej sesji giełdowej.

Kurs szacunkowy - Cena papieru wartościowego określana przez specjalistę na rynku zleceń rozbieżnych.

MIDWIG - Indeks średnich spółek notowanych na rynku podstawowym. Obejmuje 40 spółek (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20).

Owczy Pęd - Efekt naśladownictwa polegający na kupnie bądź sprzedaży akcji bez uzasadnienia.

Podaż - Łączna wartość papierów wartościowych we wszystkich zleceniach sprzedaży, liczona po kursie giełdowym, a dla obligacji - według ceny rozliczeniowej.

Popyt - Łączna wartość papierów wartościowych we wszystkich zleceniach kupna liczona według kursu w zleceniach, a w zleceniach PKC według kursu sesji jednolitej.

Rachunek Inwestycyjne - Rachunek inwestycyjny należy otworzć aby uzyskać możliwość kupna i sprzedaży papierów wartościowych na giełdzie.Należy go otworzyć w jednym z biur maklerskich. Na rachunku tym przechowywane będą akcje, obligacje i inne papiery wartościowe, a także pieniądze inwestora.

Rynek kapitałowy - Część rynku finansowego obejmująca transakcje instrumentami finansowymi o terminie zwrotu dłuższym niż jeden rok (kapitał średnio- i długoterminowy). Mogą one polegać na transakcjach kupna/sprzedaży różnego rodzaju długoterminowych papierów wartościowych, dokonywanych na rynku papierów wartościowych, stanowiącym podstawową, integralną część rynku kapitałowego.

System kursu jednolitego - System zawierania transakcji, w którym wszystkie transakcje giełdowe dla danego papieru wartościowego zawierane są na danej sesji po tej samej cenie.

Transakcja giełdowa - Umowa kupna-sprzedaży papierów wartościowych po cenie jaka została ustalona przez rynek. Transakcji giełdowych dokonują biura maklerskie, które działają na zlecenie swoich klientów - inwestorów.

WIG - Warszawski Indeks Giełdowy, indeks typu dochodowego, obejmujący akcje spółek notowanych na rynku podstawowym, liczony od 16.04.1991.

WIG20 - Indeks typu cenowego obejmujący akcje 20 spółek rynku podstawowego o największej kapitalizacji i najwyższych obrotach giełdowych, liczony od 16.04.1994

WIRR - Warszawski Indeks Rynku Równoległego, indeks typu dochodowego obejmujący akcje spółek notowanych na rynku równoległym, liczony od 31.12.1994.

Wolumen Obrotów - Łączna liczba papierów wartościowych, które zmieniły właściciela, liczona dla danego papieru wartościowego lub rynku.

Wartość obrotów - Łączna wartość wszystkich transakcji zawartych dla danego papieru wartościowego lub na danym rynku. Na GPW wartość obrotów liczona jest jako suma wartości transakcji kupna i transakcji sprzedaży.

Zawieszenie notowania - Na wniosek emitenta lub ze względu na interes lub bezpieczeństwo uczestników obrotu ustalanie ceny na dany papier wartościowy może zostać tymczasowo zaprzestane ( na określony czas )

Zarząd giełdy - Organ wykonawczy giełdy. Składa się z pięciu osób. Na którego czele stoi Prezes Zarządu. Zarząd Giełdy kieruje sprawami i zarządza majątkiem giełdy oraz reprezentuje ją na zewnątrz

Zlecenia maklerskie - Zlecenie wystawiane przez członka giełdy na podstawie zlecenia klienta.

Zlecenia z limitem ceny - Zlecenie z podaną maksymalną cenę zakupu lub minimalną ceną sprzedaży papierów wartościowych.



Temat postrzatany



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)