Projekt badawczy Polska-Namibia 2010


 
pjaworek napisał(a):

> na Comarch nie wydałbym złotówki... było tak
> firma nie powiem jaka ale zafundowała nam developerom szkolenie, ok
> wszyscy się ucieszyli i wybraliśmy Comarch, szkolenie dotyczyło
> zaawansowany PL/SQL i strojenie baz danych, na to całe szkolenie
> przyszła sobie pani z Comarchu, która więdzą nie grzeszyła tzn na 10
> pytań z grupy potrafiła z marszu odpowiedzieć na może 2 a na resztę
> puszczała tekst w stylu "nie wiem ale się zorientuję", poza tym co to za
> szkolenie (chyba za 2 tyś) ktore uczy jak pisac trigger na bazie :)
> ludzie dajcie spokój :) w pierwszej lepszej książce to mogę wyczytać i
> nie potrzebuje wydawać 2 kilo
>
> ogólnie firma nie zapłaciła za te szkolenia a pani na drugi dzieńposzła
> po 5 minutach do domu :)
>
To jest uogólniona prawda o szkoleniach, przynajmniej technicznych w
Polsce. Najpierw handlowcy wcisną zarządowi wizję "wydajesz 5k na
łeb i masz super zajebistego eksperta do czegoś tam, później
instruktorzy próbuja zrealizować ta obietnicę. Problem w tym, że
ludzi posiadających jednocześnie ekspercką wiedzę z dziedzin
technicznych i talen połączony z wiedzą pedagogiczną praktycznie u
nas nie ma. Byłem na kilkunastu szkoleniach w różnych firmach i
niestety te które miło wspominam były prowadzone w języku
angielskim. Dosć pozytywne wrażenia mam jeszcze z Altkom Akademia -
instruktorzy z którymi się tam zetknąłem co prawda nie byli
jakimiś wielkimi ekspertami, ale przynajmniej mieli umiejętność
przekazywania wiedzy i byli przygotowani do prowadzenia zajęć. W
innych przypadkach niestety kończyło się odesłaniem instruktora do
domu, lub zgonem na zajęciach. W żadnym z tych przypadków nie bylo
komforu putania instruktora o "wszystko" w praktyce każde pytanie o
cos delikatnie wykraczające poza skrypt konczyło się napotkaniem
pustki.
Piotr



Oj Martius Martius jak Ty nic nie rozumiesz.
Przyklad Twoj z tym mgr inz chybiony. ale sprobuje na Twoim przykladzie.
Ani magistra ani iżyniera nie moge nadac. Bo pierwsze to tytul naukowy a drugie to tytul zawodowy. Wiec oczywiscie takie tytuly moze nadac tylko uczelnia posiadajace uprawnienia do nadawania.

Czyli tytul lekarza i kurs lekarski mozesz zrobic bo tytul naukowy tto lekarz medycyny - no nareszcie zrozumialem


Cytat: Ale tytul-nazwe "nauczyciel" juz moge ja Mariusz Andler (i kazda inna osoba nie jestem tu wyjatkowy) nadawac i komu chce i nikt nie moze mi tego zabronic. Podobnie aby nazywac kogos instruktorem tez moge ja i kazdy nadac. zupelnie co innego (co juz raz pisalem ale jak nie rozumiesz to masz jeszcze raz) nadac tytul "instruktora rekreacji ruchowej" bo jest to tytul uprawniajacy do wykonywania zawodu.

Wiesz dalczego powstaly nazwy Panesonic, Sonyx itd ?
A i tak niektorzy myla z Panasonic, Sony itp

Moze warto pomyslec o nazwie Instruktorex albo Instraktor ??
Brzmi podobnie i nie bedzie osob sie czepiajacych.


Cytat: Nasz kurs oczywiscie nie uprawnia do wykonywania zawodu o czym wszyscy zainteresowani doskonale wiedza. Czy robimy cos zlego? Oj mysle ze nie i z pewnoscia to co robimy jest legalne co pisze z pelna swiadomoscia.

Nie nie jest to nielegalne tylko ze to nie jest kurs instruktorski w ogolnym mniemaniu albo raczej jest to szkolenie techniczno-metodyczne co najwyzej i to jest legalne. Choc w praktyce zawodowo nei daje zadnych uprawnien ale oczywiscie technicznie naucza i jest korzystne dla ludzi.

Cytat: Aha ja skonczylem studium pedagogiczne tak tylko w kwesti uscislenia.

Wiem takie sa wymogi do nauczania w szkole studium lub specajlizacje itp.
Dlatego Ty masz pedagogiczne przygotowanie i Ciebie sie nie czepiam.


Cytat: Dalej jezeli ktos po naszym kursie bedac swiadomym, ze my nie nadajemy mu uprawnien do wykonywania zawodow otworzy sekcje to na litosc boska nie nasza wina.

Jesli bedzie swiadomy to tak ale jesli bedzie zachecany to moze nie prawna ale etyczna.

I jak widzisz tylko chodzilo mi o to aby pokazac ze kurs ten do niczego nie uprawnia - a w innym miejscu przeciez napisalem ze jako szkoleniowy moze byc przydatny.

Choc instruktor rekreacji lub sportu to dla mnie instruktor.

U mnie dla starszych stopniem tez jest tytul instruktor (choc nie robie na niego kursow ale nadaje) ale akurat wszyscy ktorzy ten tytul posiadaja maja uprawnienaia instruktorskie lub trenerskie. Choc nie wykluczam ze bedzie taka osoba ktora bedzie kiedys miala taki tytul szkoly ale nie bedzie miala zezwolenia na prowadzenia zajec. Acha i jeszcze jedna sprawa tytul taki dostaje osoba ktora jest minimum z 5 lat pod naszym nadzorem a najczesciej jest to znacznie dluzej.



Czym się kierować w wyborze kursu fitness?
  CZYM SIĘ KIEROWAĆ W WYBORZE KURSU FITNESS? ZWŁASZCZA, JEŚLI JESTEŚ POCZĄTKUJĄCY!
NIE MASZ ŻADNEGO WYOBRAŻENIA O TYM ZAWODZIE.
RYNEK NASYCA SIĘ OFERTAMI SZKOLENIOWYMI.
MOJE RADY:
- WYBIERAJ KURSY PROWADZONE PRZEZ OSOBY- CZYNNIE WYKONUJĄCE ZAWÓD( PROWADZĄCE ZAJĘCIA FITNESS NA, CO DZIEŃ I KTÓRE MAJĄ DOŚWIADCZENIE W NAUCZANIU INNYCH)
- ZAINTERESUJ SIĘ, JAKIE JEST DOŚWIADCZENIE TYCH OSÓB W PROWADZENIU SZKOLEŃ FITNESS ( WAŻNE!- JAK DUŻO OSÓB, WYKSZTAŁCŁY I JAKIE MAJĄ KWALIFIKACJE ZAWODOWE, CZY MAJĄ PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE)
- PRZEANALIZUJ SZCZEGÓŁOWO PROGRAM KURSU I ZWRÓĆ UWAGĘ NA LICZBĘ ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH – PROWADZEŃ PRAKTYCZNYCH, BO TEGO NAJCZĘŚCIEJ BRAKUJE.
- ZADAWAJ PYTANIA DOTYCZĄCE KADRY GDYŻ CZĘSTO ODBYWA SIĘ REKRUTACJA A FIRMA DOPIERO KOMPLETUJE PROWADZĄCYCH KURS
( „MOŻE BYĆ TANCERZ, BO JEGO RUCHY BĘDĄ ŚWIETNE DO NAŚLADOWANIA NIE WAŻNE, ŻE KROKI BAZOWE POKAZUJE BŁĘDNIE TECHNICZNIE” A WY NAŚLADUJECIE JE, BO „PIĘKNIE WYGLĄDAJĄ” NIE MAJĄC ŚWIADOMOŚCI, ŻE UCZYCIE SIĘ ŹLE - DOŚĆ CZĘSTE ZJAWISKO.
- WYBIERAJ FIRMY SZKOLENIOWE ZWIĄZANE TYLKO Z BRANŻĄ FITNESS WIELE INSTYTUCJI DODAJE DO SWOJEJ BOGATEJ OFERTY OPRÓCZ ( MODNEGO KURSU KOSMETYCZNEGO, FRYZJERSKIEGO, NIERUCHOMOŚCI ITD.RÓWNIEŻ KURS INSTRUKTORA BASIC LUB MASTER), ABY POSZERZYĆ SWOJĄ OFERTĘ KIERUJĄC SIĘ ZAROBKIEM NIE PASJĄ I CHĘCIĄ NAUKI NA POZIOMIE. DOSTANIESZ „PAPIER NA DRUKU MEN” TYM SIĘ NIE KIERUJ, INSTYTUCJE TE SŁABO PŁACĄ SWOIM WYKŁADOWCOM I NAUCZA TAM „ ZWYKŁY INSTRUKTOR PROWADZĄCY ZAJĘCIA ” MOŻE JEST DOBRYM INSTRUKTOREM, ALE CZY MA DOŚWIADCZENIE W NAUCZANIU INNYCH!!!!!
- DOWIEDZ SIĘ, W JAKIM MIEJSCU ( KLUBIE FITNESS) ODBYWAJĄ SIĘ SZKOLENIA PRAKTYCZNE I JAKIM SPRZĘTEM JEDNOSTKA SZKOLĄCA DYSPONUJE.
- DOWIEDZ SIĘ JAK LICZNA JEST GRUPA UCZESTNIKÓW, GDYŻ POWYŻEJ
14 OSÓB NIKŁE SZANSE NA DOBRE PRZYGOTOWANIE UCZESTNIKA SZKOLENIA.
- NIE DAWAJ SIĘ OMAMIĆ NAZWĄ FIRMY TO, ŻE KURS ORGANIZUJE WYŻSZA SZKOŁA NIE ZAWSZE OZNACZA, JAKOŚĆ SZKOLENIA ZA MAŁO PŁACĄ, ABY PREZENTER FITNESS PODJĄŁ TAM PRACĘ, WIĘC KTO CIĘ UCZY???? ZAWSZE PYTAJ!
- WYBIERAJ SZKOLENIA W FIRMACH PROWADZĄCYCH WARSZTATY FITNESS I KONWENCJE FITNESS TYLKO TE INSTYTUCJE DĄŻĄ DO PERFEKCJI, STARAJĄ SIĘ BYĆ NA BIEŻĄCO Z NOWOŚCIAMI I SZKOLĄ SIĘ SAME PERMANENTNIE.
- ZDOBYWAJ FITNESSOWĄ WIEDZĘ OD PASJONATÓW FITNESS
-, JEŚLI SZUKASZ SZKOLENIA DLA SIEBIE W INTERNECIE, NIE SUGERUJ SIĘ INFORMACJĄ „ KURS DAJE UPRAWNIENIA PAŃSTWOWE”, Z MOJEGO
10 LETNIEGO DOŚWIADCZENIA WYNIKA, ŻE WIĘKSZOŚĆ OSÓB Z TYM PAPIEREM NIESTETY NIE POTRAFI POPRAWNIE POPROWADZIĆ ZAJĘĆ, LEGITYMACJĘ INSTRUKTORSKĄ DOSTANIE KAŻDY, KTO ZAPŁACI.
OFERUJĄC PRACĘ PATRZYMY NA UMIEJĘTNOŚĆ POPROWADZENIA LEKCJI A NIE NA PAPIER PRZYKRE, ALE NA OBECNE REALIA PRAWDZIWE!
- PAMIĘTAJ PODSTAWY PROWADZENIA SĄ NAJWAŻNIEJSZE A DALSZA EDUKACJA, DOSKONALENIE TO KWESTIA PRAKTYKI I PRACY NAD SOBA, JEŚLI DOSTANIESZ DOBRE WSKAZÓWKI ZAWSZE BĘDZIESZ MIEĆ W TYM ZAWODZIE PRACĘ.
ŻYCZĘ WYBORU DOBREGO KURSU
KASIA Fitness Planet
Pytania i porady: 0 606- 166 - 036



Panowie coraz bardziej zaczyna bawić mnie ta dyskusja, przedstawię Wam idę tego zagadnienia i o co w tym wszystkim biega:


INSTRUKTAŻ STANOWISKOWY

Kodeks Pracy w artykule 237 w sposób jednoznaczny zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia przeszkolenia pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem do pracy. Obowiązek ten reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 (Dz. U. Nr 62, poz. 285), które określa szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zakres tego szkolenia oraz wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia, a także sposób ich dokumentowania. Działalność szkoleniową w zakresie bhp na mocy rozporządzenia mogą prowadzić pracodawcy lub na ich zlecenie uprawnione do tego na podstawie przepisów jednostki organizacyjne. Do obowiązków pracodawcy prowadzącego działalność szkoleniową należy zapewnienie wykładowców i instruktorów o wysokich kwalifikacjach, odpowiednich do realizowanego programu szkolenia. Rozporządzenie MPiPS nie określa dalszych szczegółów w tym zakresie toteż dokonując dalszych wyjaśnień należy powołać się na przepisy zawarte w Kodeksie pracy. Art. 2373 § 1 K. p. określa, że nie można dopuścić pracownika do pracy, do której wykonania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności. W rozumieniu tego przepisu , działalność szkoleniowa prowadzona przez pracownika danego pracodawcy jest oczywiście wykonaniem pracy, do której ten pracownik musi posiadać wymagane kwalifikacje i umiejętności. Wykładnikiem kwalifikacji pracownika realizującego działalność szkoleniową w zakresie bhp jest legitymowanie się zaświadczeniem stwierdzającym ukończenie przez tego pracownika szkoleń bhp w zakresie problematyki, jaką sam ma wykładać lub tłumaczyć. Posiadanie wymaganych kwalifikacji nie może ograniczać się wyłącznie do stwierdzenia, że dany pracownik ma określony zasób wiedzy. Konieczne jest jeszcze stwierdzenie, że pracownik umie zaprezentować tę wiedzę w formie stosownego wykładu, szkolenia czy instruktażu. Osoby więc prowadzące działalność szkoleniową w zakresie bhp powinny legitymować się ukończeniem kursu pedagogicznego potwierdzającego ich dydaktyczne umiejętności. Wskazane wymogi nie wynikają bezpośrednio z gramatycznej treści przepisów, jednak są konsekwencją zastosowania wykładni funkcjonalnej, która leży przede wszystkim w interesie samych pracodawców, gdyż właściwy instruktaż bhp jest najlepszą gwarancją poprawnego i bezpiecznego wykonania pracy przez pracownika. Instruktaż powinien być ponadto wykonany w sposób efektywny i staranny gdyż jego brak uzasadnia domniemanie związku przyczynowego z doznaną przez pracownika szkodą. Brak instruktażu w zakresie bhp może bowiem zostać uznany przez Sąd Najwyższy jako przyczyna sprawcza szkody poniesionej przez pracownika w wyniku wypadku przy pracy, choroby zawodowej, czy choroby parazawodowej. W zakresie wypadków przy pracy i chorób zawodowych zagadnienie to ma szczególne znaczenie dla celów odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy.

Wyciąg z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996:

....Ӥ 11.
Instruktaż stanowiskowy powinien zapoznać uczestników szkolenia z zagrożeniami występującymi na określonym stanowisku pracy, sposobami ochrony przed zagrożeniami oraz metodami bezpiecznego wykonania pracy na tym stanowisku.
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku, w odniesieniu do:
pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i innych, których charakter pracy będzie się wiązał z bezpośrednimi kontaktami z produkcją i jej kontrolą lub z narażeniem na zagrożenia zawodowe.
pracowników przenoszonych na stanowiska, o których mowa w pkt 1, oraz zatrudnionych na tych stanowiskach w przypadku zmiany warunków techniczno – organizacyjnych, w szczególności zmiany procesu technologicznego, zmiany organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia lub niebezpiecznym oraz nowych narzędzi, maszyn i innych urządzeń.
uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu oraz studentów odbywających praktyki zawodowe
Pracownik zatrudniony na kilku stanowiskach pracy powinien przejść instruktaż stanowiskowy obowiązujący na każdym z tych stanowisk.
Czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien być uzależniony od przygotowania zawodowego pracownika, dotychczasowego stażu pracy oraz rodzaju pracy i zagrożeń występujących na stanowisku pracy, na którym pracownik ma być zatrudniony.
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza osoba kierująca pracownikami, wyznaczona przez pracodawcę, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu.
Instruktaż stanowiskowy powinien być zakończony sprawdzianem wiadomości i umiejętności z zakresu wykonania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonania pracy na określonym stanowisku.

§ 12. Odbycie przez pracownika instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego powinno być potwierdzone przez pracownika na piśmie oraz odnotowane w aktach osobowych pracownika.”................
Przywołany akty prawny: - art. 237 § 1 Kodeksu pracy


Czyli biorąc pod uwagę zaznaczony akapit i biorąc pod uwagę to nikt w wojsku nie posiada takich uprawnień, czy tak? Oczywiście nie, należy wziąć pod uwagę jedno specyfikę środowiska, w jakim należy wykonać szkolenie stanowiskowe. Wojsko ma różne specjalności i są one tzw. „funkcjami prostymi” lub specjalności gdzie napływają specjaliści. No to zadam pytanie: niech ktoś się pokusi i przedstawi zarys szkolenia stanowiskowego dla strzelca, KTO ROSOMAK po opuszczeniu pojazdu? Lub szkolenia stanowiskowego dla sapera z Patrolu Rozminowania? Jestem ciekaw tych wypocin. Czy ktoś zadał pytanie, kiedy można rozpocząć szkolenie stanowiskowe, jakie warunki powinny zostać spełnione, oprócz oczywiście wykształcenia? Podsumowując mój mały wywód to myślę, że każdy z dowódców drużyn, plutonów, bez względu na stopień etatowy jest pedagogiem, może nie posiada kursu lub pełnych studiów, ale ma pojęcie (lub nie). Przecież można też napisać, że żaden z przełożonych nie powinien prowadzić szkolenia, ponieważ tez nie jest pedagogiem, czyż nie? A piszemy konspekty karty pracy i co ciekawe na konkretny sprzęt używany w czasie działań, czyli od tego momentu proponuje rozpocząć nowy temat: Czy mam prawo szkolić żołnierza(y) gdy nie posiadam wykształcenia pedagogicznego? Ciekawe, co? Panowie z problemami ww. kwestii proponuję zapamiętać jedno zdanie – SPECYFIKA ŚRODOWISKA. I jeszcze jedno czy ktoś z Was kiedykolwiek patrząc na swoich podwładnych podczas ćwiczeń jak wykonują zadania posilił się o krótka ocenę ryzyka? Bo ja już miałem taką okazję i zrobiłem i napiszę naprawdę nie jest łatwo.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)