Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Dzisiaj mamy b. szeroką gamę gotowych już karm. Szcz. popularnością cieszą się karmy suche. I tu uwaga: nie ma co oszczędzać na żywienu i lepiej jest zakupić droższą ale dobrą karmę niż tańszą a często później płacicć za leczenie. Powiem tylko, że koszt żywienia dużego dorosłego psa karmą z Eukanuby to kwota rzędu 4-6 zł! Karma jest sprawdzona i b. dobrej jakości; jesli pisze jagnięcina to jest jagnięcina a nie stary tryk czy wogóle inny gatunek.
Przy suchych karmach (co wydaje sie logiczne) zwierzę MUSI mieć stały dostęp do świeżej wody. Ale uwaga!!!! Należy b. ostrożnie żywić taką karmą duże psy - powazne niebezpieczeństwo skrętu zołądka. Nie wolno po nakarmieniu psa dużą ilością karmy i napojejnu brać na spacer, gdzie pies będzie biegał i skakał. Może wówczas dojść do zerwania więzadeł i pół lub cały obrót co powoduje brak możności ujścia gazów fermentacyjnych - żołądek robi się wówczas jak balon, uciskając przeponę uniemożliwia właściwe oddychanie. Często liczą się jeśli nie minuty to godziny życia takiego psa. Tak więc ostrożnie.
Opisane przeze mnie sposoby żywienia to tzw. złoty środek bowiem różne są preferencje żywieniowe. Jedno jest pewne - taki sposób żywienia NAPEWNO NIE ZASZKODZI!
Pozdrawiam



Po konsultacji onkologicznej lekarz pulmunolog zaproponował (wobec PS-2) chemioterapię wg KN z AVC-6 i ocenę skuteczności i toksyczności po 2 cyklu.

Mama źle zniosła chemioterapię.Nie przystapiła do 2 cyklu z powodu niedokrwistosci i goraczki neutropenicznej. Obecnie jest w szpitalu z powodu krwotokow z nosa.

RTG płuca z dn. 31 grudnia:
Niejednolite zacienienie pola górnego prawego ze zgrubieniem oplucnej.
Wneki szerokie, prawa podciagnięta. Rysunek naczyniowo-oskrzelowy obustronnie wzmozony. Łuki przepony nierówne, kąt przeponowo-zebrowy lewy wolny, prawy zacieniony.


Lekarz twierdzi , że choroba nie postepuje, a ja po opisie RTG mam wątpliwości.


Dalsze leczenie pod znakiem zapytania, nikt nic nie chce mówić, za 3 tygodnie mam zadzwonic do lekarza- poda termin badania na oddziale, chyba powtorne TK.

Boję się nawet mysleć o tym, co może sie zdarzyć w tym czasie. Mama paskudnie kaszle, jakby miała wypluc płuca. Jest ciężko..

Proszę o podpowiedź, czego mogę się spodziewać, o co pytać lekarza.



witam! czekam i czekam czy jest ktos kto moze nam pomoc jestesmy przerazeni tu sa kolejne wyniki układ krzepniecia : PT - 13,2 sek; INR - 0.98 ; Fibrynogen - 312 mg%; aktywność - 104%; APTT - 27.1 sek; elektrolity: Na - 140 mEq/l; K - 4.36 mEq/l; biochemia: białko - 5.1 g/dL; Glukoza - 88 mg/dL; enzymy: GPT 8 IU/L; GOT - 13 IU/L Markery nowotworowe: CA 125 - 117 ng/ml; RTG klatki piersiowej: przepona wolna i kąty wolne.Pola płucne przejaśnione rozedmowo zubożałym rysunku naczyniowym na obwodzie i zaakcentowanym we wnękach. serce o sylwetce pulmonalnej. chirurgiczna: śródoperacyjna. wypreparowano noa ostro torbielowato lity guz jajnika lewego od esicy oraz odbytnicy. założono szwy pojedyńcze na uszkodzenie surowicówki odbytnicy. leczenie zabiegowe dnia 2009-10-01 laparotomia zwiadowcza. uwolnienie masywnych zrostów miednicy mniejszej. całkowita ekstyrpacja macicy sp. freunda. częściowa resekcja sieci większej. usunięcie wyrostka robaczkowego. drenaz zatoki douglasa bardzo dziekuje za pomoc pozdrawiam

[ Dodano: 2009-10-28, 22:39 ]



Witam
u mojego Taty jest podejrzenienie raka płuc.
Jest po badaniach i bardzo proszę o pomoc bo nie bardzo wiem co z nich wynika, na jeden wynik jeszcze czekamy.

ROZPOZNANIE: Krwioplucie; podejrzenie procesu rozrtostowego płuca lewego
choroba wieńcoa; zwezenie prawej tetnicy wiencowej /RCA/; zwezenie gałęzi okalającej lewej tetnicy wiencowej /Cx/
Stan po zawale serca /1993/
Migotanie przedsionków; Subkliniczna nadczynnosc tarczycy w wywiadzie
Miazdzyca zarostowa tetnic konczyn dolnych

BADANIE EKG: rytm zatokowy miarowy 70/min. Lewogram, posrednie polozenie serca. Cechy przerpstu lewej komory.

RTG KLP: Miąższ płucny bez ewidentnych zmian naciekowych. Sylwetka serca powiększona w zakresie lewej komory. Wneki poszerzone ze zwapnieniami. Lewa kopuła przepony wyżej ustawiona. Katy przeponowo- zebrowe wolne.

KT KLP: ponizej wneki lewej przyaortalnie widoczna masa patologiczna o wym SI 50mm; LR 29mm, AP 46mm. Zmiana przylega bezposrednio do aorty, powoduje naciekanie na oskrzele subsegmentowe w obrebie segmentu 10 płuca lewego. Zaburzenie upowietrznienia miąższu płucnego przykręgoslupowo ponizej opisywanej zmiany. W obrebie środpiersia i wnek widoczne dosc liczne 5-10-15mm węzły chłonne. Tchawica i oskrzela głowne ct bez obturacji. Struktury kostne klatki piersiowej bez ewidentnych zmian patologicznych.

BRONCHOSKOPIA: Fałdy głosowe prawidlowo ruchome; symetryczne. tchawica w normie. osytroga ostra, centralna. Śluzówka o cechach PZO. Dostepne badaniem prawe drzewo oskrzelowe drozne, prawidlowo ruchome oddechowo. Strona lewa: śluzówka ujscia LB10 obrzeknieta, liczne wycinki, krwawienie opanowano sola fizjologiczna. Bronchospirat wysłano do badania cytologicznego.

SPIROGRAFIA: rezerwy wentylacyjne płuc w normie.

LECZENIE: Augmentin: Cyclonamina; Fraxiparina, Efox long 75, Malsidomina; atoris; Tritaxe; Polfenon, Betaloc zok25; Thyrozol; Thiocodin; Cyclonamina

EPIKRYZA WYPISOWA I ZALECENIA: pacjent l.57 przyjety do kliniki z powodu wystapienie krwioplucia i utrzymywania sie suchego kaszlu od okolo miesiaca. na podstawie wykonanych badan postawiono rozpoznanie j.w. Wypisany z zaleceniem zgloszenia sie za 2 tygodnie po wyniki hist-pat. z bronchoskopi. Po otzrymaniu wynikow histopatologicznych- ustalenie dalszego postepowania terapeutycznego.


Czy jest szansa ze nie jest to rak (ile %)?? bardzo prosze o pomoc !!!



witam ponownie

mam Karte Informacyjna z Leczenia Szpitalnego mojego taty:

Rozpoznanie: Guz pluca prawego. Podejrzenie przerzutow do wezlow chlonnych i watroby.

Rutynowe zdjecie rtg klatki piersiowej: Pluca, przepona, sylwetka serca w normie.

USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzenowej: Trzustka prawidlowa. Watroba nieco powiekszona, hyperogenna o niejednorodnej echogenicznosci. W prawym placie zmiana hyperogenna sr.ok. 15 mm- naczyniak?, meta? Drogi zolciowe nieposzerzone. Pecherzyk zolciowy, bez zlogow. Nerka prawa dl. 104 mm o prawidlowej echogenicznosci, bez cech zastoju moczu i zlogow. Sledziona niepowiekszona. Okolica aorty brzusznej niezmieniona. Pecherz moczowy- o scianach gladkich. Gruczol krokowy 44x 52x 27 mm.

Komputerowa tomografia klatki piersiowej: badnaie CT klatki piersiowej przed i po podaniu srodka kontrastowego: Patologiczna masa rozciagajaca sie od podzialu oskrzela prawego wzduz peczkow oskrzelowo-naczyniowych posredniego i dalej wokol podzilau na peczki do plata srodkowego i dolnego. W okolicy podzilau tetnicy posredniej masa przylegla/naciaka naczynie z mozliwoscia wytworzenia skrzepliny przysciennej. Obraz przemawia za tu.
Pojedyncze guzki podoplucnowe w segm. 10 pluca lewego oraz w segm. 1/2 pluca lewego, segm. 2 pluca prawego.
W srodpiersiu widoczne wezly chlonne przytchawicze po stronie prawej do 14 mm, po stronie lewej do 7 mm, podostrogowe do 8 mm oraz w oknie aortalno- plucnym do 7 mm.
Jamy oplucnowe wolne.
Nadnercza prawidlowe.
W watrobie po podaniu srodka kontrastowego widoczne hypodensyjne, nieostro odgraniczone zmiany ogniskowe w segm. VI wielkosci 22x10 mm, w segm. VII sr. 7 mm, w segm. II/III wilekosci 20 mm. Poza tym w segm. III widoczna zmiana ogniskowa ulegajaca intensywnemu wzmocnieniu po podaniu srodka kontrastowgo wielkosci 7 mm. W roznicowaniu nalezy uwzglednic w pierwszej kolejnosci meta. Ognisko skĂślerotyzacji w trzonie L1.

Epikryza: 52-letni chory dotychczas nieleczony zostal przyjety do odzilau z powodu wystepujacej od okolo 1,5 tygodnia dusznosci wysilkowej, oslabienia. Przy przyjeciu pacjent w stanie ogolnym dobrym wydolny krazeniowo i oddechowo, w EKG stwirdzono ujemne T w V"-V§, Tryponina T(-). Wykonano szereg badan dodatkowych, w tym CT klatki piersiowej, na podstawie ktorego postawiono powyzsze rozpoznanie.
Po zastosowaniu leczeniu dolegliwosci ustapily. Przebieg hospitalizacji bez powiklan. Celem dalszej diagnostyki pacjenta skierowano do Odzialu Chorob Pluc.


Po wydaniu tej diagnozy moj tata zyl dokladnie 2 tygodnie. Smutne. Byly jeszcze bdanai laboratoryjne, jak cos moge przytoczyc.

Moglby mi ktos powiediec na podstawie tych wynikow czy to byl pierwotny rak pluc?
No i stan byl chyba straszny skoro lekarz mowila ze jest stan powazny.

Pozdrawiam i zdrowia wszystkim zycze.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)