Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Naczelnik Urzędu Skarbowego wystawił zajęcie mojego wynagrodzenia za pracę na podstawie tytułów wykonawczych z 2001. Są to zaległości wobec ZUS i US (VAT). Firmę zlikwidowałem w 2001r i zostały zaległości.
Czy te należności się nie przedawniły?
Nie było żadnych czynności do tej pory po za rozliczeniem nadpłaty podatku.
Do kogo kierować odwołanie.
Obecnie mam zasądzone alimenty w wysokości 1200 zł, a zarabiam netto 1400 zł.
Co będzie lepsze wystąpić o przedawnienie czy umorzenie należności?
Jeżeli wystąpię o przedawnienie i otrzymam odpowiedź odmowną czy mogę wystąpić o umorzenie i odwrotnie.
Proszę o pomoc.



Przedawnienie zobowiązania wobec ZUS - 1997r.
  Orzeczenie ZUS wydane 11/2001 (dotyczy składek z działalności gospodarczej)
a dotyczy opłat dodatkowych - 08/1997, 01/1998
składek za 08/1997, 11/1997, 06/1998

co do niektórych zadłużeń upomnienie doręczono w dniu 27.04.1998r.
Wystawiono tytuł wykonawczy teraz 07/2009, na którym napisano, że należności nie zostały zabezpieczone.

Czy to zobowiązanie wobec ZUS się przedawniło ?




  [cytat:v3jbogvl]10.03.2008
Zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych

Zapraszamy na kolejną edycję, cieszącego się dużym zainteresowaniem szkolenia, poświęconego tematyce zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych - umowy zlecenia, umowy o dzieło i samozatrudnienia.

szczegółowy program šš

W odpowiedzi na pytanie, przekazane za pośrednictwem Centrum Informacyjnego Rządu, odnośnie dochodzenia przez ZUS zapłaty zaległości z lat 90. oraz zasad przedawnienia i możliwości ich zmiany, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie informuje:

Przepisy z zakresu poboru składek na ubezpieczenia społeczne, zobowiązują wszystkich płatników składek, a więc zarówno prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą, jak i zatrudniających pracowników przy jej prowadzeniu, do terminowego ich rozliczania i opłacania za wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniom społecznym. Obowiązkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest natomiast ściąganie wszystkich nieopłaconych w terminie należności, które nie uległy przedawnieniu. Należne składki są bowiem podstawowym źródłem przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zakład zwraca uwagę, że 10. letni okres przedawnienia należności nie został wprowadzony dopiero od 2003 r. Obowiązywał już w latach 90., na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1989 r., Nr 25, poz. 137 z późn. zm.), która obowiązywała do 31 grudnia 1998 r. Zgodnie z tymi przepisami, należności z tytułu składek ulegały przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym składka stała się wymagalna, jednakże bieg przedawnienia przerywała każda podjęta czynność zmierzająca do ściągnięcia należności (np. wdrożenie przymusowego dochodzenia należności), jeśli o czynności tej został zawiadomiony dłużnik. Działania te wydłużały okres przedawnienia do 10 lat. W okresie od 1 stycznia 1999 r. zasady przedawnienia należności z tytułu składek, regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.). Przy czym od 1 stycznia 2003 r. weszły w życie zmiany, wprowadzające wyraźny zapis 10. letniego okresu przedawnienia. Ustawa przewiduje także przesłanki, których spełnienie powoduje zawieszenie lub przerwanie biegu terminu przedawnienia. Zmiana przepisów, która nastąpiła od 1 stycznia 2003 r., nie dotyczy wyłącznie należności z tytułu składek, które wygasły przed tą datą. Dotyczy natomiast wszystkich należności, które nie uległy przedawnieniu do 31 grudnia 2002 r. Należności te są więc nadal wymagalne. Wynika to z faktu, iż przedawnienie należności jest oceniane (wobec braku odrębnych regulacji ustawowych) według stanu prawnego, obowiązującego w dniu upływu terminu przedawnienia. Przedstawiona powyżej wykładnia nie oznacza działania przepisów za okres wstecz, lecz wynika wprost z zasady legalizmu, wymagającej aby podstawą działania organów władzy publicznej był przepis prawny, obowiązujący w dacie podejmowania czynności przez te organy. Przedstawione wyżej zasady przedawnienia należności, Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosuje jednakowo wobec wszystkich płatników składek. Tym samym na mocy obecnie obowiązujących przepisów Zakład był i jest uprawniony do dochodzenia zaległości z tytułu składek, za okres od grudnia 1992 r., jeżeli spełniają one warunki określone w obowiązujących przepisach.

Równocześnie Zakład przypomina, że były już podejmowane wobec przedsiębiorców działania abolicyjne na mocy przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz. U. Nr 155, poz. 1287). Zgodnie z przepisami tej ustawy, wszyscy przedsiębiorcy mogli skorzystać z restrukturyzacji zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, należnych za okres do 31 grudnia 1998 r. w całości oraz z tytułu składek, należnych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2001 r. - w części podlegającej finansowaniu ze środków płatnika składek, z wyłączeniem składki na ubezpieczenie emerytalne. Były więc stworzone możliwości prawne, pozwalające na restrukturyzację zadłużenia w przypadku przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają, zdaniem Zakładu, na lepszą ochronę interesów ubezpieczonych, za których płatnik nie opłacił w terminie obowiązujących składek. Istotne jest, że w razie podjęcia jakichkolwiek decyzji, których działaniem byłoby ustawowe umorzenie przedsiębiorcom należności za okres wstecz, osoby te nie mogłyby mieć uwzględnionych okresów, za które zostały umorzone należności, przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalnego lub rentowych.

Każdy przedsiębiorca podejmujący działalność gospodarczą bierze na siebie ryzyko związane z jej opłacalnością. Jeżeli pomimo trudności finansowych decyduje się na dalsze jej prowadzenie, to musi się liczyć, że w konsekwencji powstałe z tego tytułu zadłużenia będą narastały i będą przymusowo dochodzone.

Aktualnie obowiązujący stan prawny, przewiduje dla zadłużonych płatników składek możliwość spłaty zadłużenia w ramach układu ratalnego. W przypadku dłużników opłacających składki na własne ubezpieczenia, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej może też zostać podjęta decyzja o umorzeniu należności, jeżeli będą spełnione warunki ustalone ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Odnosząc się do zapytania dotyczącego możliwości zmiany zasad przedawnienia należności z tytułu składek. Zakład podkreśla, że wymaga to zmian ustawowych. Zakład będzie mógł przystąpić do realizacji nowych zasad dopiero po ich uchwaleniu przez Sejm.

(źródło: http://www.zus.pl)
[/cytat:v3jbogvl]



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)