Projekt badawczy Polska-Namibia 2010


Tak ogóle, to, co On, jako członek najwyższych władz wojewódzkich, zrobił dla Gołdapi w ostatnim okresie? Może ktoś powiedzieć? Bo mam wrażenie że chyba nic

Oj Jacku nie strzelaj sobie w kolano !!!
ponieważ to co zrobił razem z marszałkiem to ostra przegina dla ludzi z Olsztyna i teraz wszyscy patrzą im na racę mianowicie cała kasę przeznaczoną na budowę i remont dróg na województwo została przeznaczona i podzielona na trzy odcinki pierwszy to Biskupiec - Olsztyn bo tam mieszka marszałek Protas drugi to Gołdap- dubeninki i Gołdap Węgorzewo bo tu rezyduje Słoma i trzeci Olecko - Giżycko bo tez jakiś ich ziomek, prasa i działacze olsztyńscy nie pozostawili na nich suchej nitki za te działanie, gdyż uważali, ze ważniejszą drogą jest "kręgosłup" Warmii i mazur 16 Ełk - Olsztyn. Ale niestety 16 do droga krajowa i kasę na nią ma łożyć rząd Polski a nie województwo tym bardziej, ze większość tej kasy to smrodki unijne, które nie mogą iść na drogi krajowe co jest chyba logiczne . Tak, ze ten człowiek zrobił bardzo dużo i myślę że zrobi dużo więcej dla Gołdapi gdyby nie mielibyśmy Słomy w sejmiku to nie odcinek Dubeninki Gołdap Wegorzewo bedzie realizowany w najblizych latach a np ilawa ostróda czy ketrzyn mragowo oni i tak nam zazdroszczą dlatego uwazam, ze warto glosowac wspierac i miec swego ziomka w wojewodztwie bo to tylko pomoze malej i biednej gołdapi Przecież bez niego to nie wiem czy za 50 lat ktokolwiek dałby złotówkę w wojewodztwie na Goładupie- bo co ich jakas tam gołdap ?? A teraz wszyscy w Olsztynie nie tylko wiedzą gdzie to jest, ale ba, jakie to ładne miasteczko gadają



Ja uważam,że najbardziej uniwersalne są prasy walcowe,nie są mocożerne a baloty robią bardzo zbite,sam miałem przez 5 lat walcówkę classa44s-sianokiszonka wychodziła super baloty zbite porządnie,kolega chciał zrobić podobne polską sipmoską i niestety pogiął pręty w komorze,balot słomy nigdy nie zatrzymał się w komorze,a belowałem głównie w południe,fakt słoma trochę się gubiła w formie sieczki za prasą,ale mi nie zalerzało na ilości.Jej mankament to-wąski podbieracz,brak rotoru,zamki hydrauliczne klapy,obecnie kupiłem Welger rp-200 mastercut.Zobaczymy co będzie?



Ja gram na mapie Czacz Boćka troszkę sobie ją przerobiłem na własne potrzeby. Oczywiście mam tam maszyny w naszym starym dobrym polskim stylu
C 330
C 360
C 4010
Bizon z AP + słoma
Pług 3 skiby
Kosiarka rotacyjna
Samozbierająca polska
Gruber z bronami
Bergman 8T z moim skinem
Rozrzutnik 5T
Prasę rolującą ze skinem bartoszka
Przyczepę do bel ze skinem bartoszka
Zgrabiarka zawieszana 4 gwiazdowa
Siewnik poznaniak Boćka

Ma małe pola co mi bardzo odpowiada.
NIestety nie mogę Ci jej udostępnić, wybacz.



ModPack
  Witam was! przedstawiam wam produkcje mojego ModPacka:
Status ModPack 85%

A teraz pokaze wam co juz znajduje sie w modpacku
Znajduja sie:
Bizon ze sloma
C-330 & 360 by ignac
Polska przyczepa sanok d-47 by mimi95
brony by mimi95
przyczepka na heder by mimi95
kosiarka rotacyjna
prasa class roland
rozrzutnik 5t
zetor 16145
ursus 914
agregat uprawowo siewny
przyczepa do zbierania belek
beczkowoz

Nie znajduja sie

zgrabiarka 6 gwiazdowa by mimi95
plug 4 skibowy
kultywator
przyczepy samozbierajacej by mimi95

Takze polowa maszyn juz jest. ModPack wyjdzie niedlugo



poszukuję mod prasa do zbierania słomy w belkach. pobrałem
tu jeden mod ascerin ale ta przyczepa nie działa u mnie. czy są przyczepy, które zbierjął słomę po polskiej sipmie? z góry wielkie dzięki



Święto papieru we Wrocławiu
2. sierpnia 2008 r. sobota - 3. sierpnia 2008 r. niedziela

Nie zabraknie stałych punktów programu: czerpania i zdobienia papieru, badania jego cech i własności za pomocą specjalistycznej aparatury, pokazów historycznych technik drukarskich, wykonywania suchych i lakowych pieczęci, a także prezentacji współczesnych technik graficznych oraz zabaw zręcznościowych dla dzieci. Nowością będzie pokaz batikowania papieru, przy użyciu wosku i kolorowych farb.

Tegoroczne VIII już „Święto Papieru” odbędzie się w ramach jubileuszu 40-lecia Muzeum Papiernictwa, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Celem imprezy jest popularyzowanie informacji o papierze, jego historii oraz roli w rozwoju cywilizacji, jak również upowszechnianie wiedzy ekologicznej w celu umiejętnego wykorzystania papieru.

Atrakcji jak zwykle nie zabraknie. Dla koneserów sztuki papieru polecamy wernisaż międzynarodowej wystawy „Blowing in the wind”, na której będzie można obejrzeć dzieła wykonane z papieru przez artystów pochodzących z krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Turcji, Izraela, USA i Chile, zrzeszonych w International Association of Paper Artists – IAPMA.

Arsenał
ul. Cieszyńskiego 9
2 VIII - godz. 12:00-20:00
3 VIII - godz. 10:00-18:00

Program:
1) Ekspozycja surowców włóknistych i makulaturowych
W koszach umieszczone zostaną trawy, pokrzywy i bambusy, a na stole liście palmowe, pęki kozo i sita roślinne.
Organizatorzy będą opowiadać o włóknistej strukturze papieru, splocie włókien, o sposobach wytwarzania pierwszych bambusowych sit.

2) Stanowisko czerpania papieru
Zaprezentujemy proces czerpania papieru i pozwolimy zwiedzającym wykonać własnoręczną kartkę papieru.
Opowiemy o narzędziach czerpalnika, sitach welinowych i żeberkowych, o filigranach i ich znaczeniu, oraz o surowcach wtórnych i papierach wykonanych z makulatury.
Równolegle będziemy czerpać papiery barwne i pozwolimy dzieciom odbić odcisk dłoni.

3) Stanowisko metrologiczne
Na tym stanowisku pozwolimy uczestnikom samodzielnie badać właściwości papieru oraz poinformujemy o cechach istotnych dla papierów higienicznych, banknotów, papierów pakowych i workowych .

4) Historyczne techniki drukarskie
Stanowisko wyposażone będzie w maszynę typograficzną napędzaną ręcznie, farby drukarskie, szpachelki, rozpuszczalnik , szmatki oraz kasztę z czcionkami, wierszowniki, materiał ślepy, przykładowy zaklinowany skład.
Będziemy wspólnie odbijać słowa Chopina "... a papier, na którym Ci piszę jest z Dusznik". Pozwolimy zainteresowanym samodzielnie wykonać odbitkę.
Opowiemy o współczesnych maszynach poligraficznych i ich gabarytach, wydajności i precyzji.

5) Warsztat powierzchniowego barwienia papieru
Na stanowisku znajdować się będą kuwety ceramiczne , pędzle ze słomy ryżowej, farby drukarskie, paski papieru do oczyszczania powierzchni, papiery A4 kolorowe i białe, szczypce i liny konopne.

Zaprezentujemy marmurkowanie papierów farbami drukarskimi na wodnym gruncie, do czego zaprosimy również widzów.
Opowiemy też o innych technikach np. papierach klajstrowych,
Jako ilustracje do tematu pokażemy przykłady zastosowania papierów marmoryzowanych w introligatorstwie.

6) Wykonanie suchych i lakowych pieczęci
Zaprezentujemy historyczną prasę ręczną, współczesną praskę, nożyczki, paski papieru czerpanego, sznurki, klej, lak pieczęcie.
Opowiemy o znaczeniu pieczęci opłatkowych, pokażemy kopie dokumentów w ten sposób uwierzytelnianych.
Nasi goście będą mogli samodzielnie wytłaczać i wycinać pieczęcie.

7) Warsztat shibori
Na stanowisku prezentowany będzie dalekowschodni sposób barwienia papierów np. służących do efektownego opakowania.

8) Pokaz batikowania papieru
Przy użyciu fajek do batikowania / canting/, wosku i kolorowych farb pokażemy indonezyjski sposób ozdabiania papieru z zastosowaniem techniki rezerważu z płynnego wosku.

9) Współczesne techniki graficzne
Na stanowisku znajdować się będzie prasa do grafik, przy której omówimy techniki miedziorytu, drzeworytu, akwaforty, akwatinty i suchej igły.

10) Zaproszeni artyści
Maria Diduch - zwyciężczyni Biennale Koronki w Brukseli Krystyna Dyrda - Kortyka
Danuta Jałowiecka

11) Kiermasze rękodzielników polskich i czeskich oraz gastronomia.
Całości dopełnią kiermasze rękodzielników prezentujących zanikające rzemiosła rodem z Polski i Czech, a także stoiska gastronomiczne. Podczas imprezy rozegrane zostaną konkursy dla dzieci.

ORGANIZATOR
MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH ZDROJU
ul. Kłodzka 42,
57-340 Duszniki Zdrój
tel: 074 86 69 248
e-mail: biuro@muzpap.pl
http://www.muzpap.pl



Nie wiedziałem jak temat nazwać ale jak ktoś ma lepszą propozycję to zmieńcie.

Czytam sobie na tym forum w dziale "rolnictwo" posty i zauważyłem że niektórzy piszą takie rzeczy, np. ktoś napisał że ma 700 świń a ten mu odpisał że to chyba z chlewni nie wychodzi a ma jeszcze czas na granie w LS'a, jakim cudem??

Chcę to wyjaśnić otóż ja mam ok 1000 świń i w chlewni prawie w ogóle nie przebywam gdyż mam 2 pracowników i świnie są częściowo na systemie bezściółkowym, i pracownicy tylko 3 razy w tygodni przerzucą troche obornika na tor wyciągu i gnój sam wyjeżdża ;) po wyczyszczeniu kojców ścieli się słomą niestety mam jeszcze prasę okrągłą i bele 120/120 :/ a jeśli chodzi o dawanie papu to są paśniki i jadą wózkiem, sypią do każdego łopatą suchy prowiant a świniak podczas jedzenia sam sobie mieszankę robi naciskając raz o cycek od wody a raz o blachę od śruty i "świniak mixuje" :D . Jedynie maciory dostają wysłotki to jest taki przyrząd własnej roboty co się tam wrzuca je zalewa wodą pokręci kolbą, rurkę spustową się na dół da i jedzie się wzdłuż koryt i samo się nalewa. Jeśli chodzi o wypraszanie się to jest oddzielne pomieszczenie zwane porodówką ze specjalnymi kojcami i też problemu nie ma :D latem kiedy jest gorąco to w chlewni panowała by sauna ale pozakładane są wentylatory sterowane komputerowo. Ustawia się temp na komputerze jaka ma być w pomieszczeniu i wentylacja chłodzi. Pracownicy robią u nas od 7 rana do 16 z przerwami np na śniadanie obiad czasami na pół litra, latem trochę dłużej gdyż pomagają przy rozładunku zboża. Ich praca całkiem lekka. Znalazło by się coś jeszcze ale nie przyszło mi na myśl akurat, cóż nie mam nowoczesnej chlewni wiec trochę więcej trzeba fizycznie robić. Narazie nie myślę nad modernizacją budynków inwentarskich gdyż inwestuje w park maszynowy i ziemie.

Znajomy wybudował nową chlewnie tylko nie wiem na ile sztuk ale tam tylko jeden pracownik robi. Kojce są na bezściółkowej. Pasza/ śruta /granulat (nie pamiętam co on tam im daje) jest pobierany automatycznie do paśnika z silosów które znajdują się na zewnątrz więc pracownik tylko ma na głowie dobrze ustawić dawkę na kompie i takich kilka prac kosmetycznych w chlewni.


Napisałem to dla tych którzy maja gospodarstwa po 20-30ha 40-50 świń i nie widzieli nigdy jak to się odbywa w dużych hodowlach i myślą że tacy rolnicy to z obór nie wychodzą i na nic czasu nie maja. Nieraz się człowiek więcej narobi w gospodarstwie 20ha i 30 świń niż w takim co ma 200ha i 1tys świń.

Ps: nie uważam się za wielkiego rolnika bo moja hodowla jest mała ok 1000 świń w porównaniu z niektórymi. Byłem kiedyś u Korbanów i gościu kupował Fendta 936vario Black Beauty dlatego że mu się spodobał i będzie nim ciągał tylko beke asenizacyjną i mówił że odstawia tygodniowo 1000świń i był z polski. W pierwszej chwili mnie trochę zatkało takie duże gospodarstwo w Polsce?? A jednak, gadałem później z pracownikiem korbanów to mówił że ten gościu to czesto i tylko XXXL maszyny kupuje.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)