Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Młody podoficer w stopniu starszy chorąży sztabowy - dowodzący w czasie swej służby kompanią, doświadczenie w pracy sztabowo-biurowej, sztabowej, maratończyk, mistrz w biegach na orienrację, czołówka w triathlonie, mistrz żywego słowa i ortografii, znawca dzieł Kanta i Carla Phillipa Gottlieba von Clausewitza, zaufany i totumfacki dowódcy, abstynent, prawdomówny etc. etc., etc.

To se jaja porobiłem a nie pomarudziłem... A może nie są to jaja



ZATWIERDZAM
DOWÓDCA JW 4808
płk dr Bogusław MUSIAŁ

...............................................

Numer sprawy : 015/Sł. Łączn./2008

ZAMAWIAJĄCY :
Jednostka Wojskowa 4808
19-500 GOŁDAP
Ul. Partyzantów 33
tel. ( 0-87 / 615 6 284, 292 , 418 )
fax 0-87 / 615 6 294

OGŁASZA PRZETARG NIEOGRANICZONY

O WARTOŚCI NIE PRZEKRACZAJĄCEJ 60.000 EURO
NA DOSTAWĘ MATERIAŁÓW EKSPLOATACYJNYCH DO ZABEZPIECZENIA PRACY SPRZĘTU KOMPUTEROWEGO ( INFORMATYCZNEGO )
POTRZEBY JW 4808 GOŁDAP


1. Osobą uprawnioną do kontaktu z oferentami jest :
Pod względem merytorycznym – kpt. Robert Podgórski
tel. 0-87 / 615 6 292 lub 284 , budynek nr 1 pok. nr 107 parter
godziny, w których udziela się informacji dotyczących przetargu : 8:00 – 15:00.
Wymagany termin realizacji zamówienia : do 31.12.2008 rok .
2. Nazwa / kod ustalone ze Wspólnego Słownika Zamówień :
– 21233600 – 1 . papier komputerowy
– 30192113 – 6 . tonery i tusze do drukarek
3. Zamawiający : JEDNOSTKA WOJSKOWA 4808 19-500 GOŁDAP ul. Partyzantów 33
4. Tryb udzielenia zamówienia : PRZETARG NIEOGRANICZONY na podstawie art.10 ust.1 i art.39 ustawy Pzp ( Dz.U. z 9 luty 2004 r. nr.10 poz.177 z późn. zm. ) .
5. Adres strony internetowej, na której dostępna jest SIWZ : www.army.mil.pl
SIWZ można odebrać w siedzibie Zamawiającego Gołdap ul. Partyzantów 33
budynek nr 1 pokój nr 4 , lub za zgłoszeniem telefonicznym za pośrednictwem
poczty – nieodpłatnie .
6. Określenie przedmiotu zamówienia : Dostawa artykułów administracyjno biurowych w ilościach i asortymencie wymienionym w załączniku nr 1/A do SIWZ , transportem własnym Wykonawcy .
7. Zamawiający nie przewiduje składania ofert wariantowych oraz zamówień uzupełniających
8. Termin wykonania zamówienia : do 31.12.2008 roku .
9. W przetargu mogą wziąć udział wykonawcy nie wykluczeni na podstawie art.24 i spełniający warunki zawarte w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 9 luty 2004 r. nr.10 poz.177 z późn. zm. ) oraz spełnią warunki o których mowa w SIWZ .
Ocena spełnienia warunków udziału w postępowaniu będzie przebiegać na podstawie listy dokumentów, jakie wykonawca ma obowiązek przedłożyć w swojej ofercie.





Spełnienie powyższych warunków Zamawiający będzie oceniał według formuły „ SPEŁNIA/ NIE SPEŁNIA „ na podstawie załączonych do oferty oświadczeń i dokumentów .
10. Wadium - nie dotyczy .
11. Kryterium oceny ofert stanowi cena brutto przedmiotu zamówienia :
znaczenie cena 100 %.
12. Termin składania ofert upływa dnia 16.01.2008 r. o godz.11:00 .
Oferty należy składać w siedzibie Zamawiającego – Kancelaria Jawna bud. Nr 1.
( Budynek Sztabowy ) pokój nr 210.
Otwarcie ofert nastąpi dnia 16.01.2008 r. o godz. 12:00 w siedzibie Zamawiającego
Bud. Nr 1 ( sala konferencyjna ) .
13. Termin związania ofertą przez okres 30 dni od dnia składania ofert .
14. Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ramowej .
15. Zamawiający nie przewiduje ustanowienia dynamicznego systemu zakupów .
16. Zamawiający nie przewiduje wyboru najkorzystniejszej oferty z zastosowaniem aukcji elektronicznej .
17. Nie dopuszcza się składania ofert częściowych i wariantowych .
18. Zamawiający będzie porozumiewał się z wykonawcami na piśmie . Oświadczenia, wnioski , zawiadomienia przekazane za pomocą faksu będą uznane za złożone w terminie, jeśli ich treść dotrze do adresata przed upływem terminu i zostanie niezwłocznie potwierdzona pismem .


DOWÓDCA




Konkrety były ogólnodostępne w sieci. I także tutaj je przytoczyłem, wraz z małymi obliczeniami i komentarzem.

Owszem, przytoczyłeś. I to jest jakiś punkt zaczepienia. Wątek niespecjalnie został jednak pociągnięty. A przecież co do zasady dla wytrenowanych i utrzymujących nawyki pilotażowe oraz dobrą kondycję psychofizyczną pilotów o takich kwalifikacjach, niezależnie od wieku, wykręcenie radomskiej wiązanki nie powinno stanowić wielkiego problemu. Jakkolwiek pokaz nie miał być efektowny dla widzów Airshow, nie było w nim elementów wymagających kwalifikacji pilota doświadczalnego, czy podobnych wyjątkowo specjalistycznych. To były figury należące do normalnego programu wyszkolenia bojowego pilota myśliwskiego. Nie żadne "kobry", że tak trywialnie się wyrażę. Na treningu ci sami ludzie wykręcili tę samą lub bardzo podobną wiązankę i nic się nie stało. A na pokazie wyszło jak wyszło.


Oprócz średniego nalotu rocznego uwględnij także fakt starzenia się pilotów, spadek nalotu w wielu ostatnich latach w porównaniu do lat '80 (jeszcze za ZSRR) i wreszcie obowiązki sztabowo-dowódcze.
To też, ale niekoniecznie. Bywa tak jak piszesz. Ale bywa i odwrotnie, że dowódca ma większy nalot roczny niż jego podwładni. Wiemy coś, czy, ile i w jakich okolicznościach ostatnio latali? Ja dotąd się nie natknąłem na takie informacje. W przypadku płk. Marfickiego zapewne jego praca była bardziej biurowo-sztabowa niż lotna, ale co do płk. Żurawlewicza, to nie byłbym pewny. Zastępca dowódcy bazy to jest nadal służba w linii, z relatywnie sporymi możliwościami latania.

Ja bym poszedł bardziej w kierunku tym, o którym kilka postów wyżej napisał AND170, choć on pisał w nieco innym kontekście:


Wystarczy że tego dnia kondycja psychofizyczna była gorsza ,chęć wykonania zadania za wszelką cene /typowe dla wojskowych pilotów -to nie zarzut / stres itp ,itc ,wiek to tez czynnik sprzyjający...

No i nie zapominałbym słów, na które wskazał Długi, a które korespondują z wypowiedzią Andrzeja:


Jeżeli bierzecie pod uwagę czynnik ludzki,nie zapominajcie o tych słowach,zwłaszcza między 12 a 19 sekundą.

A reszta Twojej wypowiedzi? Cóż, w wielu momentach wypada się zgodzić. I to wcale nie będzie oskarżanie kogokolwiek.

Co do poświęcenia życia lub nie, to w tej chwili nie ryzykowałbym jednoznacznie się wypowiadać. Nie wiemy, co działo się na pokładzie, zwłaszcza w ostatnich sekundach lotu. Nie znamy korespondencji wewnętrznej między pilotami. Nie znamy wskazań przyrządów (swoją drogą może któryś z nich uległ uszkodzeniu i piloci działali pod wpływem błędu co do swojego rzeczywistego położenia?). Samolot tracił (stracił?) zdolność manewrowania. W jakim stopniu zdołał ją tuż nad ziemią odzyskać? Rzecz działa się bardzo szybko, więc możliwe, że wcale nikogo nie ratowali, bo po prostu nie byli już w stanie nikogo ratować. Siebie też nie.

Pewnych rzeczy dowiemy się od komisji, a pewnych innych być może nigdy się nie dowiemy i pozostaniemy w sferze domysłów i spekulacji.
Pozdrawiam



to jest artykuł z Trybuny:


ZABAWKA MINISTRÓW

Specjalne Dowództwo Wojsk Specjalnych


Mieli być elitą elity. Odpowiadać za najlepsze, profesjonalne jednostki w kraju. Wizytówkę naszych sił zbrojnych. Przez polityczną zemstę trafili do klitek, w których 10 oficerów ma jeden telefon i komputer. Dowództwo Wojsk Specjalnych powołane w maju ub.r. praktycznie nie jest w stanie przygotować się do działań, do których je stworzono. To oni mieli organizować szkolenia i koordynować akcje GROM-u, Formozy i 1. Pułku Specjalnego Komandosów przede wszystkim za granicą. Na razie sami nie mogą zorganizować się w kraju.

Skandal – tym słowem sytuację DWS oceniają nasi rozmówcy specjalizujący się w sprawach armii. Siedziba DWS jest dopiero budowana, w dowództwie jest paraliż decyzyjny, a koordynacji działań jak nie było, tak nie ma. W najbliższym czasie sytuacją w siłach specjalnych armii ma się zająć sejmowa Komisja Obrony Narodowej.

Dowództwo powołał Radosław Sikorski, b. szef MON, teraz specjalista rządu Tuska od spraw międzynarodowych. Pomysłem zapłodnił go najbliższy współpracownik braci Kaczyńskich od wojskowych sił specjalnych, b. szef GROM-u, obecnie wiceszef BBN Roman Polko. To jego ambicją było stworzenie elity elit, którą dowodziłby z tylnego fotela.

Sikorski na siedzibę wybrał bliską mu Bydgoszcz, z której wcześniej został senatorem. Jednak pokłócił się z braćmi Kaczyńskimi – na ministerialnym fotelu zastąpił go Aleksander Szczygło. Ten bez mrugnięcia okiem realizował wszystkie polecenia Polki. Na początek wymienił szefa dowództwa, gen. Edwarda Gruszkę zastąpił gen. Włodzimierzem Potasińskim – dopiero co mianowanym na dowódcę 2. Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. Po zmianie dowódcy Szczygło postanowił zmienić siedzibę DWS. Uznał, że z Bydgoszczą nie można bezpiecznie przeprowadzić telekonferencji, więc dowództwo przeniósł do Warszawy.

Szczygło z decyzją jednak zwlekał. Rozkaz o przeprowadzce (nr Z-81) wydał dwa dni po przegranych przez PiS wyborach. Swojemu następcy podrzucił kukułcze jajo. Wiadomo było, że Warszawa nie dysponuje odpowiednimi obiektami dla tej formacji. Tyle że jest w niej sztab generalny, gdzie siedzi grono PiS-owskich generałów.

O politycznej klątwie wiszącej nad DWS głośno mówi się nie tylko w szeregach armii, ale i wśród ludzi, którzy już z niej odeszli. W liście, jaki otrzymaliśmy od Jana Kameckiego, alarmuje on, że warunki pracy urągają godności żołnierzy. Potwierdził też nasze wcześniejsze informacje, że w DWS dzieje się źle. Po 10 oficerów pracuje w 20-mkw. pomieszczeniu z jednym telefonem i dwoma komputerami. Mieszkają w internatach, bo wielu z nich ściągnięto z terenu, a wojsko nie dysponuje w Warszawie odpowiednią bazą lokalową. Do tego niekoniecznie chce ją udostępnić, bo nie wiadomo, czy dowództwo w Warszawie się ostanie.

Zapytaliśmy o to MON. Departament prasowo-informacyjny resortu odpowiedział: „Kadra DWS dysponuje pomieszczeniami biurowo-sztabowymi przystosowanymi do pracy, wyposażonymi w odpowiednią ilość sprzętu informatycznego i sprzętu łączności”. Jednocześnie przyznał, że część kadry pracuje w pomieszczeniach „mniejszych niż przewidują normy o powierzchniach biurowo-sztabowych, co wynika z faktu, iż obecny stan infrastruktury dowództwa bazuje na obiektach udostępnionych przez jednostkę wojskową, na terenie której dyslokowane jest dowództwo”. Sytuacja ma się poprawiać zgodnie z planami – zapewnia resort.

MON przyznaje też, że żołnierze trafili do internatów wydzielonych na potrzeby DWS przez Agencję Mienia Wojskowego. Jeden z nich – jak przyznaje ministerstwo – jest pod Warszawą, drugi w stolicy. Ten pod Warszawą – jak wynika z naszych informacji – mieści się 5 km od Mińska Maz. Żołnierzy dowozi się tam i odwozi autokarem. Pozostaje im rano wstać do roboty, po robocie w autokar, zakupy w wiejskim sklepiku i lulu. Jak długo można tak pracować?

Do lokalizacji DWS w Warszawie nie jest przekonany obecny szef MON Bogdan Klich. Od listopada po korytarzach resortu krąży plotka, że nowy minister chce, aby siedziba jednostki była w jego rodzinnym Krakowie. Czy MON taką decyzję podejmie? „W chwili obecnej nie ma żadnej decyzji dotyczącej przenosin siedziby Dowództwa Wojsk Specjalnych” – poinformowało nas MON. Ale niepewność wśród żołnierzy, którzy cały czas siedzą na walizkach, pozostaje. Tak jak w październiku ub. roku lada dzień może zapaść decyzja – przeprowadzka do Krakowa. Choć tam też z siedzibą krucho, a i z mieszkaniami służbowymi nie najlepiej.

DWS w założeniu ma koordynować działania trzech specjalnych formacji naszej armii, które do tej pory były dowodzone niezależnie od siebie. Miało odpowiadać za szkolenie i w pewnym stopniu użycie naszych komandosów w działaniach operacyjnych. Czy jest do tego gotowe?

W jednej z rozmów gen. Potasiński pytany, kiedy ogłosi gotowość działania, stwierdził: „Nieistotne jest kiedy, bo najważniejsze jest stworzenie systemu walki, wypracowanie dokumentów normatywnych dających moc sprawczą i gwarancję, że żołnierz idzie do walki z poczuciem bezpieczeństwa wiedząc, że nikt go później nie będzie ścigał, bo miał prawo wykonać zadanie, które postawił mu przełożony”. Tylko że poczucia bezpieczeństwa nie mają dzisiaj sami współpracownicy generała.

Nie dziwi więc, że MON pytane, kiedy DWS osiągnie gotowość bojową do działania na terenie kraju i poza jego granicami, zasłoniło się tajemnicą państwową.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)