Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Mam 80 GB dysk twardy, podzielony na 4 równe partycje, z czego 2 są rzadko używane. Wszystkie partycje mam w FAT 32. Chciałbym przekonwertować sobie jedną z tych rzadko uzywanych partycji na NTFS. Moje pytanie brzmi: czy możliwe jest współistnienie 3 partycji FAT 32 i 1 NTFS w jednym komputerze na jednym systemie, bez konfliktów i innych nieprzyjemności? Czy konwersja jest ryzykowna?
Dodam, że używam Windows XP Home, czy wobec tego stracę takie możliwości NTFS, jak przydziały dysku, dawanie praw, szyfrowanie czy kompresja?

Dziękuję z góry za odpowiedzi.
fraktal



Nie wchodząc do rejestru można i tak:

Jak zmienić literę dysku?
Kiedy dodajesz nowy dysk twardy, nowa stacje CD ROM, albo inne urządzenie, Windows automatycznie przydziela literę do danego dysku. Zmienianie liter dysków może się przydać np:, jeżeli chcemy, aby dotychczasowy dysk D: został zamieniony na E: a E: na D:.
Kiedy chcesz zmienić literę dysku, postępuj następująco:

1. Kliknięcie prawym klawiszem myszki na Mój komputer -> Zarządzaj.
2. Pod zarządzanie komputerem (lokalne), klikasz na Magazyn (w prawym oknie) a następnie Zarządzanie dyskami(Lokalny). Po prawej stronie zobaczysz wylistowane partycje dysków twardych, oraz CD romow, wraz z literami dysków.
3. Klikasz myszką na dysk, któremu chcesz zmienić literę prawym klawiszem myszki, a następnie na Zmień literę dysku i ścieżki.
4. Klikasz na Zmień w rozwijające wybierasz literę dysku, na którą chcesz zmienić dany dysk i OK.

Uwaga: Pamiętaj ze zmiana litery dysku systemowego może spowodować niebootowanie się naszego dysku twardego.



Zainstalowałem Peb-buildera na płycie. Włączyłem start z CD-ROMu, w czasie uruchamiania wyświetliło się czy chcę skonfigurować sieć, oraz czy IP jest statyczne czy dynamiczne. Można też skonfigurować sieć z dyskietki lub twardego dysku. Wcisnąłem że mam IP dynamiczne, bo te przydziela mi router. Zaczął wyszukiwać kartę sieciową znalazł i zaczął instalować sterowniki z powodu małej pamięci 256MB trwało dość długo około 4 minut. Pojawiła się zakładka network konfigurator, w której ustawiłem wszystko jak w zakładce sieć w Windowsie, wcisnąłem apply i wszystko zapisał. System jest gotowy. Niestety zbudowany z WIN XP HOME PL SP1a PEB-builder posiada błąd gdyż większość programików zawartych w nim nie działa z powodu wyświetlania dziwnych znaczków. Zadziałał mi jednak menadżer dysków i sieci dając skopiować pliki pomiędzy dwoma komputerami w sieci.

-------------
Wichura

ATHLON 1700@2200[11x166]/ ASROCK K7S8X/ 256MB KINGSTON VALUERAM PC333/ ATI RADEON 9500@9500 PRO 64MB(374/684)/ SB AUDIGY/ MAXTOR 60GB 6Y060P0 (limited edition)/ LITE-ON LDW-411S/ 3COM[3C905-TX]/ MODECOM FSP350-60PN/ WinXP HE SP1251



Ile zajmuje na dysku zainstalowany Ubuntu?

Kupiłem ostatnio Vistę Business, zainstalowałem na partycji 28GB system, Office'a i kilka programów od Adobe. Okazało się, że zapasy dysku szybko się wyczerpały.
Dla mnie to wada nowego Windowsa (i tu zaznaczam, że kombinowałem odzyskać trochę mniejsca, m.in. zmniejszając przydział dla odzyskiwania systemu o kilka gigabajtów). Powinni dawać do niego dysk twardy. A nie mówiąc już ile będzie trwało skanowanie naszego dysku np. programem antywirusowym itp.



coś znalazłem :Hard Disk Access ControlRead-Write
Read-OnlyMechanizm zabezpieczający przed zapisem na twardy dysk. Opcja Read- Only ma sens w przypadku MS-DOS i co najwyżej Windows 3,xx bowiem w tym stanie nie jest możliwy start współczesnych systemów operacyjnych, które zapisują różne informacje do swoich plików konfiguracyjnych i wewnętrznych baz danych o zainstalowanym sprzęcie.DMA Channel 0, 1, 3, 5, 6, 7PnP
ISA/EISAPoszczególne kanały DMA mogą być oddane do systemu przydziału automatycznego PnP lub przypisane od obsługi kart ISA (ISA/EISA).



OK....szperalem prawie caly dzien i w koncu wyszperalem . Najlepsze jest to, ze znalazlem artykul z naszego forum :P.
Przydzielilem foldery temp uzytkownika i systemu oraz foldery internetowe do ramdisku i jak na razie wszystko dziala.
Po restarcie oczywiscie te pliki znikaja jednak przydzial tych folderow jest na stale wiec niczego juz nie trzeba robic.
Dysk skrobie tylko przy pierwszym wejsciu do internetu a potem to juz wszystko jest robione miedzy siecia a ram dyskiem z bardzo malym udzialem hdd.

Tu jest opis co i jak przeniesc/przydzielic.

http://www.zoom.idg....ly/50818_2.html

EDIT:

Wlasnie sobie otwieram rozne stronki i nie slysze dysku :). Przydzielony tez zostal temp systemowy co odciaza dysk twardy z niepotrzebnych smieci. Nie nastepuje niepotrzebna i wkurzajaca fragmentacja partycji systemowej.
Jednym slowem taki ramdisk jest nawet przydatny i w niczym nie przeszkadza.
Polecam.

Tak wyglada zamiana a wlasciwie przypisanie folderow do ramdisku:


http://images25.fotosik.pl/220/678bfa0fc298b2bbm.jpg

Tam gdzie jest przypisana literka Z to sa wlasnie te foldery, ktore sa teraz zapisywane w ramdisku.




Ok. A jak już kupie ten dysk 750 GB lub 1 TB i na nim dam Windows, a na obecnym Ubuntu, i zrobię tak, jak Archimedesie mówisz to będzie działać, żeby pojawiało się menu wyboru systemu? :) W dziedzinie systemów Linuxowych jestem kompletnie zielony... :(

Masz nowy dysk twardy zainstaluj normalnie Windowsa na 1 partycji potem zainstaluj Ubuntu wybieraj inastalację z przydziału już istniejącej czyli wybierasz sobie wielkość partycji dla Windows reszta zostanie przydzielona dla instalacji Ubuntu




No tak, ale jak to zrobić? Jak przestawić je na SLAVE?

Zmieniasz lokalizacje zworek. Dla napędu (tu obojętne czy dysk twardy czy napęd optyczny), podłączonego najdalej na taśmie, (skrajne złącze) ustawiamy master. Dla napędu podłączonego do środkowego złącza ustawiamy slave. Nigdy dwie zworki w tym samym położeniu, chyba że użyjemy opcji CLS (Cable Select), czyli automatycznego przydziału zależnie od miejsca podłączenia. Niestety nie zawsze to działa.



Witam!

Po instalacji E2 (9.2) na twardym dysku i z tym związanym parycjonowaniu dysku mój IPBox "zgubił" Mac Address. Teraz przydziela sobie losowo wybrany Mac co sprawia, że nie mogę w routerze zarezerwować IP dla IPBoxa. Powrót do NBL na flashu lub innej wersji E2 nic w tym nie zmienia.
Jakiś pomysł co może być przyczyną i jak przywrócić właściwy Mac?



Mam nie mały problem z kompem,zaczne od początku.Mam twardy dysk podzielony na dwie partycjie dysk c i dysk d.
Na każdym z nich zainstalowany był Windows .Nie dawno pojawiła się potrzeba zainstalowania nowego Windowsa,zainstalowałem go na dysku c gdzie już wcześniej była instalacja Windowsa,,podczas instalacji wybierałem takie opcjie które kojarzyły się z oczyszczeniem dysku , pamiętam było coś takiego ,czy chce zainstalować na tej partycji windows ,że dawna instalacjia zostanie usunięta,,,i o to chodziło.Jednak kiedy włączyłem Windows,,,okazało się ,że te stare instalacjie tam są były nawet stare pliki jpg mpg ...wszystko to co powinno wg mnie być zlikwidowane.Moje pytanie jest takie jak skutecznie mogę usunąć te pliki,tak ,żeby ich nie było.Niby one mi nie przeszkadzają ,ale komputer mi ,źle działa wszystko się zacina ,powoli działa mam na każdym kroku jakieś problemy niby nie poważne ale nie pozwalają normalnie korzystać z kompa
I jeszcze jedno pytanie,podczas instalacji było pytanie czy chcę zainstalowac Windows na obszarze nie podzielonym na partycjię,czyli by byłą utworzona nowa partycjia chyba.Czy waszym zdaniem to było by lepsze wyjście i czy mogę ustawić sobie przydział pamięciowy{ustawić ile chcę ,zeby moja partycjia miała miejsca na dysku}.Proszę o Pomoc



Z GameBoyem sprawa ma się podobnie jak z PlayStation - programuje się w języku C++, kompilator - najczęściej M$ Visual C++6.0, tyle, że potrzeba specjalnych SDK. Programowanie na tych platformach wymaga większej uwagi, wysiłku i znajomości ich wewnętrznego systemu operacyjnego - jest to sprzęt uboższy niż PC, i z tego powodu otrzymujemy mniej funkcji od OS`a; w szczególności tyczy się to dynamicznego przydziału pamięci. Nie do końca wiem, jak to jest z PlayStation, ale SDK do GameBoya jest dostępne w sieci. Pozostaje jednak kwestia przeniesienia gry na docelową platformę - w wypadku GameBoya musimy zaopatrzyć się w nagrywarkę do catrigy, której raczej nie znajdziemy tak łatwo, jak SDK. W wypadku PlayStation można się obyć na zwykłych CD-R i PSX przerobionym u pirata; z PS2 nie jest już tak łatwo. Z drugiej strony, jeśli przy każdej rekompilacji gry trzeba by było wypalać nową płytę, to by się twórcy skroili tępym mydłem. Na szczęście można też posiłkować się emulatorami, lub - bardziej profesjonalnie - podłączyć bezpośrednio PSX do kompa - podobno (to tylko plotka) korzysta się ze specjalnego PSX, który nie czyta z płytki, tylko z normalnego dysku twardego.

Co do SDK i materiałów, to do GameBoya można co nieco znaleść na GameDev.net (www.gamedev.net), natomiast do Play Station polecałbym poszukać na GamaSutra (www.gamasutra.com).

Pozdrawiam,
TeMPOraL

//================================================
KĄESACP: Komputer Ąwiat - Expert Society Against Crap Posting
To join: Put these lines in your signature and don't post crap!
"E = mc... dolen taken my notepad!" - Terran Science Vessel (StarCraft)
GG: 1488052 | temporal@poczta.fm | [url]http://www.temporal-software.prv.pl



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)