Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

" />Chiny zbadają Marsa i Księżyc
Chiny mogą zająć się badaniem Marsa samodzielnie - oświadczył główny konstruktor pierwszego chińskiego satelity Chang'e-1.
"Chiny są obecniew stanie badać Marsa swoimi wyłacznie siłami" - oświadczył konstruktor, komentując przeniesienie startu pierwszego chińskiego aparatu do badania Marsa Incho-1, który miał być wysłany do Czerwonej Planety przez rosyjską rakietę nośną. Początkowo zaplanowany na październik 2009 roku start został odłożony przez Rosjan do 2011 roku "z przyczyn technicznych".

Incho-1 zaliczany jest do trzeciego najważniejszego chińskiego programu kosmicznego - marsjańskiego. Pierwszy program obejmuje załogowe loty orbitalne na statkach serii Shenzhou. Drugi program to wyprawy automatycznych aparatów Chang'e do Księżyca.

Chińska agencja informacyjna Xinhua podała, że Pekin planuje wystrzelenie trzeciego aparatu automatycznego do Księżyca orientacyjnie w 2013 roku, co umożliwi mu zakończenie swojego obecnego programu księżycowego w 2017 roku.

Wcześniej poinformowano, że wystrzelenie swojego drugiego aparatu Chang'e Chiny przewidziały na październik tego roku.

Chiński program badania Księżyca podzielony jest na trzy etapy. W październiku 2007 roku wysłano satelitę Chang'e-1. Pracował on na orbicie 16 miesięcy i sporządził trójwymiarową mapę powierzchni Księżyca o wysokiej rozdzielczości. Drugie stadium zakłada dostarczenie przez aparat Chang'e-3 samobieżnego pojazdu do 2013 roku. Zadaniem Chang'e-2 będzie ustalenie najlepszego miejsca dla jego wylądowania na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.

W ramach trzeciego etapu w 2017 roku na Księżyc wysłany będzie jeszcze jeden aparat, który ma wrócić na Ziemię z próbkami księżycowego gruntu.
http://wiadomosci.onet.pl/2141835,16,ch ... ,item.html




czy słabe odpalanie auta po rozgrzaniu może mieć przyczynę w zurzytym wałku rozrządu??
Prawdopodobieństwo jest takie, jak disiejszy lot Leppera na Księżyc Wałki są poddawane obróbce cieplnej, warstwa wierzchnia jest bardzo twarda, o dużej odporności na ścieranie i bardzo małej wielkiści chropowatości (Ra). Zużyją się popychacze zaworów, sprężyny zaworowe, ale wałek na końcu. Wałek steruje otwarciem zaworów. Jak by miał być zużyty w takim stopniu jak mówisz (totalnie starty?) silnik stracił by moc-gorsze napełnianie, większe opory wylotu spalin, czy też mógł by już w ogóle nie odpalić. Ale wcześniej musialby przeżyć wiele remontów głowic (wszystko sie tam zużywa, ale wałek na końcu, chyba że pęknie z powodu wady materiałowej). To takie teoretyczne rozważanie, BTW, daj spokój wałkowi.
Chyba, że chodzi o przestawiony rozrząd???? Może o cały układ rozrządu?

Co do rozrusznika, to proponuję przełożyć od kogoś nowy akumulator na chwilę i zobaczyć jak na nim się zachowa. Następnie sprawdzić masę- od (-) akumulatora do nadwozia, czy się nie poluzwała, odkręcić, przeczyścić papierem ściernym, ewentualnie jak jest przetarcie, wymienić przewód (plecionkę) na grubszy(nie zaszkodzi). I kręcić.
Jeśli to rozrusznik- niestety- wyjąć. Sprawdzić tulejki (łożyska ślizgowe) i oba końce osi (wytarte,'zjechane'- wirnik do wymiany), czy nie są uszkodzone. Tulejki najlepiej i tak wymienić (kilka-kilkanaście zł kpl). Sprawdzić wnętrze rozrusznika czy stojan nie jest poocierany. Zetknięcie wirnika ze stojanem może powodowac mocno wytarta tulejka, czy skrzywiona oś (wirnik do wymiany). Wtedy się zwiera i "muli" rozrusznik. Uzwojenie sprawdzamy u elektryka samochodowego. Jeśli wszystko będzie oki, złożyc i kręcić. Wymiana tulejek powinna pomóc. W razie czego, oddajesz do regeneracji- dostajesz dobry, zostawiasz stary za dopłatą, lub szukasz na giełdzie/allegro- kooło 70-120 zł.
Dziwne tylko że mówisz, że kręci na zimnym, a na ciepłym nie chce. Powinno być na odwrót
A! Chyba, że nie kręci w ogóle- stuknie i cisza- to włącznik elektromagnetyczny. Czasem pomaga przywalić w rosrusznik metalową rurką
Pozdrawiam.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)