Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Witam wszystkich bardzo gorąco!!
Jestem bhp-owcem od niedawna i ostatnio otrzymałęm Dziennik Urzdowy z 1991 r w którym znajduje się tabela norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników zkół wyzszych.....Wiem że to już jest bardzo stare i na pewno jest jakieś Rozporzadzenie w którym znajde nowe tabele norm??
Prosze o pomoc pozdrawiam wszystkich!!



Witam

Mam pytanie czy są jakieś rozporządzenia bądź ustawy opisujące jakie środki ochrony indywidualnej powinny być przypisne dla pracowników umysłowych (kieroników, inżynierów) i dla pracowników na stanowiskach robotniczych?
Poproszono mnie o sporządzenie tabeli norm środków ochrony indywidualnej odzieży i obuwia roboczego.

Pozdrawiam!




Witam

Mam pytanie czy są jakieś rozporządzenia bądź ustawy opisujące jakie środki ochrony indywidualnej powinny być przypisne dla pracowników umysłowych (kieroników, inżynierów) i dla pracowników na stanowiskach robotniczych?
Poproszono mnie o sporządzenie tabeli norm środków ochrony indywidualnej odzieży i obuwia roboczego.

Pozdrawiam!


Tabelę norm przydzialu powinieneś opracować w porozumieniu ze związkami, jesli nie ma związków to z przedstawicielami zalogi. Wykaz jakie środki ochrony ind. oraz odzież ochronną trzeba przydzielić pracownikom i przy jakich zagrozeniach jest w załaczniku do rozporządzenia w sprawie ogolnych przepisów bhp.



Witam
Niewiele wiem na temat stanowienia prawa ..wiec prosze o pomoc
temat - wałkowany tu juz od jakiegos czasu odzież robocza i środki ochrony iddywidualnej.

W moim zakładzie SPZOZ zastałam tabele przydziału tych środków na podstawie..Dziennika Urzedowego MZiOS z 1994 roku. Pani Inspektor Sanitarny obejrzała tabele i poinformowała mnie że dzienniki urzędowe nie maja mocy prawnej, i powinnam opracować nowe tabele na podstawie dz. ustaw... hmm to po co wydaja te dzienniki urzedowe? (na razie nie dała mi nic na piśmie)

Nie spieszyłam się do tej pory, bo zakład biedniutki i nie było mowy o żadnej odzieży, i w pierwszej kolejności zabrałam sie za inne sprawy, ale własnie dyrekcja zaczeła wybierać wzory odzieży, czyli chyba mamy przypływ środków i musiałabym wywiązać się z obowiązku. Nie pytali mnie o tabele , bo i tak tymczasem nie są w stanie zakupić wszystkiego jak nakazuja przydziały, ale że musimy wywiązać sie z nakazu PIP zakupują po jednym fartuszku dla pracowników, a pozniej moze systematycznie coś da się z tym zrobić..

W zwiazku z tym mam pytanie, jaka jest zasada działania, czy powinnam oprzeć sie na Dz.U z 2003 Nr 169 poz 1650
czy nadal ten dziennik urzedowy z 94 r. jest obowiązującym i czy moge z niego korzystać..
...a może ktoś orientuje się i wie czy został wydany nowy dziennik urzedowy dla resortu zdrowia..

Bardzo prosze o jakieś wskazówki..

z pozdrowieniami blo



Tak - jezeli w tabeli przydziału odzieży roboczej jest uwzględnione to stanowisko i określono jaka przysługuje odzież robocza i środki ochrony indywidualnej.
Tabeli szukaj w regulaminie pracy zakładu.

Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

_____________

piter :wink:



od niedawna jetem pracownikem bhp w szpitalu. niemam jezcze doświadczenia w sprawach związanych z tą intytucją . mam pytanie do kogoś kto jest biegły w sprawach służby zdrowia w jak powinien wyglądać przydział odzieży roboczej, ochronnej i obuwia dla personelu (w moim zakładzie jest to dziwnie rozwiązane) proszę o podstawę prawną odnośnie mojego pytania lub inną :idea: pomoc



Opracowując tabele przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej dla przychodni, korzystałem z Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1994r w sprawie zasad przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej ( DZ. Urz. MZiOS z dnia 9 maja 1994r. - Dz.Urz.MZiOS.94.3.5)
Bardzo dobra rzecz, zwłaszcza dokładne tabele norm przydziału i zużycia dla wszystkich stanowisk w szpitalu (jest również przydział np. dla pracownika służby bhp).



Podaję ramową tematykę szkolenia wstepnego ogolnego. czy o To Ci Chodziło albo o coś więcej?

Lp.
Tematy szkolenia
1
Istota bezpieczeństwa i higieny pracy
2
Zakres obowiązków i uprawnień pracodawcy, pracowników oraz poszczególnych komórek organizacyjnych zakładu pracy i organizacji społecznych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
3
Odpowiedzialność za naruszenie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
4
Zasady poruszania się po zakładzie pracy
5
Zagrożenia wypadkowe i zagrożenia dla zdrowia występujące w zakładzie i podstawowe środki zapobiegawcze
6
Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy związane z obsługą urządzeń technicznych oraz transportem wewnątrzzakładowym7
Ryzyko zawodowe związane z wykonywaną praca oraz zasady ochrony przed zagrożeniami
8
Postępowanie powypadkowe
9
Zasady przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, w tym w odniesieniu do stanowiska pracy instruowanego
10
Porządek i czystość w miejscu pracy oraz higiena osobista pracownika – ich wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracownika
11
Profilaktyczna opieka lekarska – zasady jej sprawowania w odniesieniu do stanowiska instruowanego
12
Podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru
13
Organizacja i zasady udzielania pomocy przedlekarskiej w razie wypadku



Okulary do pracy przy kopmuterze są ochroną indywudualną pracownika i jak każda ochrona stanowią własność pracodawcy. Pracodawca może (nie musi) przy rozwiązaniu stasunku pracy prosić o rozliczenie z tego (co zrobi później z np. okularkami to nie nasza bajka). Problem może być w przypadku częściowego (zryczałtowanego) pokrywania kosztów zakupu okularów przez pracodawców.

Co do ustalania norm przydziału to moje zdanie jest następujące:
1) ochrony indywidualne - do zużycia, daty atestów lub utraty cech ochronnych
2) odzież i obuwie robocze - wskazanie czasookresów np. min., 24-m-ce / za wymianą

Pojęcie do żużycia nie jest czasookresem.

Pozdrawiam
Monika




Czy pracodawca wspólnie z pracownikami może opracować wykaz stanowisk w zkaładzie pracy na których będzie stosowana odzież robocza i stanowisk na których będzie płacony ekwiwalent ???

Pracodawca opracowuje normy przydziału odzieży, obuwia i ochron indywidualnych. Do tego opracowuje zasady gospodarowania.
W zamian za odzież pracownicy mogą otrzymywać ekwiwalent za używanie własnej odzieży.
Pamiętaj, że są stanowiska na których jest niedozwolone płacenie ekwiwalentów za odzież czy też pranie, muszą je otrzymać w naturze. Np. w skażeniu, obsłudze maszyn czy urządzeń, ze względów sanitarnych...

pozdrawiam ;)
Monika



Czasookres używania odzieży roboczej powinien być określony w tabeli przydziału odzieży roboczej, obuwia i sprzętu ochrony osobistej.

Jeśli nie upłynał jeszcze okres uzywania podany w tabeli to pracodawca moze sie domagać zwrotu odzieży lub zapłacenia za nią ( oczywiście po odliczeniu zużycia).



Najprościej zajrzeć do magazynu odzieży, tam taką kartotekę powinni mieć. Magazyn w mojej firmie na takiej właśnie kartotece ewidencjonuje wydaną pracownikom odzież.
Trudno tutaj rysować tabelki, ale na kartotece takiej jest imię i nazwisko pracownika, stanowisko, rodzaj przyznanej odzieży roboczej i sprzętu ochrony osobistej ( wg tabeli norm przydzialu odzieży roboczej i sprzętu ochrony osobistej obowiązującej w firmie),datę wydania i potwierdzenie odbioru odzieży przez pracownika.

Podczas kontroli PIP bardzo łatwo może sprawdzić mając taką kartotekę i tabelę norm czy pracownik otrzymał odzież i co ważne w wyznaczonym terminie.
( nawiasem mówiąc tak własnie PIP sprawdzał to u mnie podczas oatatniej kontroli).



" />Odnośnie postulatu nr 3
Aktem prawnym przyznającym odzież roboczą oraz ekwiwalent za jej pranie pracownikom jest zarządzenie pracodawcy (skonsultowane z przedstawicielem-przedstawicielami pracowników lub związkiem zawodowym). Tabelę norm przydziału odzieży i ochron osobistych wraz z czasookresem jej używania również wprowadza zarządzeniem pracodawca (po skonsultowaniu z przedstawicielem-przedstawicielami pracowników lub związkiem zawodowym).
Oprócz wysokości ekwiwalentu w zarządzeniu winien znaleźć się sposób jego wyliczenia oraz terminy jego wypłat (wypłata może być co miesiąc, kwartał... - musi być to zapisane).



" />Akta osobowe składają się z trzech części i obejmują:

- część A - dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie,

- część B - dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika,

- część C - dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.



Pozostała dokumentacja to m. in.: karta ewidencji czasu pracy, imienna karta (lista) wypłaconego wynagrodzenia, karta ewidencyjna przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. Szczegółowy zakres i sposób ich prowadzenia określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.



" />Mam watpliwości, a raczej problem ... - własnie stanowię Regulamin Pracy, jestem w przy rozdziale PRZEPISY BHP I OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA. W naszej firmie na chwile obecną pracują tylko pracownicy biurowi, którym jak sądzie nie nalezy tworzyc tabeli norm przydziału środków indywidualnej. A tylko wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Związku z powyższym jak powinien brzmieć punkt regulaminu pracy o wypłacaniu przez pracodawce ekwiwalentu za pranie odziezy roboczej. Prosze o podpowiedz . Czy w moim przypadku nie mam obowiązku tworzyć i zaznaczać istnienia załącznika tabeli norm i przydziału środków ochrony, w regulaminie pracy? dziękuję



" />I) Jesli w naszej firmie NIE zatrudniamy pracowników młodocanych - to czy jesteśmy mimo to zobowiązami do ustanowienia załącznika do regulaminu pracy o treści WYKAZ PRAC ZABRONIONYCH PRACOWNIKOM MŁODOCIANYM?
II) Wiem że nie praktykuje się wydawania odzieży roboczej pracownikom biurowym (opinia BHP) wobec powyższego jeśli w naszej firmie zatrudnia sie tylko i wyłacznie pracowników biurowych to czy powinam ustanowic tabele norm przydziału środków czystości ochrony indywidualnej (załacznik do regulaminu pracy) ? ... jesli tak to po co skoro i tak ów przydziału nie otrzymają? Juz sama nie wiem jak to ma wyglądać ;( pomieszali mi w głowie



" />wszystkie kwestie dot. spraw bhp powinny się znaleźć w regulaminie pracy, a więc kwestie związane z przydziałem odzieży i obuwia roboczego również

pracodawca może ustalić stanowiska pracy, na których pracownik będzie korzystał z własnej odzieży ochronnej, co wiąże się oczywiście z wypłaceniem ekwiwalentu, czyli z rekompensatą,
ale są wyjątki
ekwiwalent nie wchodzi w grę na stanowiskach powodujących intensywne brudzenie lub skażenie odzieży
no i jeszcze jedno, jest taka zasada, że
terminy wypłaty tego świadczenia powinny być ściśle związane z przewidywanymi okresami używalności tejże odzieży (obuwia roboczego również)

a w praktyce wygląda to tak, że behapowiec sporządza tabelę przydziału odzieży i obuwia roboczego, w której określa m.in. okres jej użytkowania
tabela jest załącznikiem do regulaminu

kolejny obowiązek pracodawcy:
każdy pracownik powinien mieć założoną kartę ewidencji, w której oprócz przydziału odzieży zawiera się informację o wypłacie ekwiwalentu za używanie własnej odzieży jak i za pranie



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)