Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Witam na forum.

Od kilku dni jestem właścicielem nawigacji Navia Nv431. To moja pierwsza nawigacja, więc jestem kompletnie zielony w temacie. Dzięki temu forum udało mi się odblokować sprzęt, zainstalować na nim gry i Automapę. Zajęło to trochę czasu ponieważ:
1) przydatne posty są rozrzucone po całym forum
2) większość rozwiązań podawanych dla tej nawigacji jest moim zdaniem przekombinowana i trudna dla pojęcia przez kogoś, kto nie jest w temacie.

W ramach "odpłacenia" za przydane informacje znalezione na forum chciałbym opisać swoje (a raczej czyjeś zaadaptowane i zebrane w jednym miejscu) sposoby na Navię 431 w formie tutoriala od początkującego dla początkujących. Starzy wyjadacze mogą w tym momencie przestać czytać.

Tutorial:

Poza komputerem (używałem PC z Vistą na pokładzie) i urządzeniem/okablowaniem znalezionym w pudełku będzie potrzebna tylko karta pamięci (ja używam karty SD).

Kopia zapasowa
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zmian zaleca się zrobienie kopii zapasowej systemu i rejestru. Opis jak to zrobić można znaleźć tu: http://gpslab.pl/article_strona_4429_2.html . Na podanej stronie jest opis pod Windowsa XP. Ze względu na to ten krok wykonałem na innym komputerze.

Odblokowanie
Nie ma nic prostrzego niż odblokowanie tej nawigacji. Właśnie na ten temat jest masa postów na forum. Niestety 99% z nich to rozwiązania przekombinowane, często wiążące sie z ryzykownym grzebaniem w rejestrze itp. Rozwiązanie którego ja użyłem jest proste jak konstrukcja cepa:
Tworzymy na karcie pamięci folder "Explorer.exe" . Koniec. Mamy odblokowaną nawigację. I o co tyle zachodu? Po co grzebać w rejestrze? Teraz wystarczy wyłączyć sprzęt (przełącznikiem z tyłu a nie tylko przyciskiem u góry!), włożyć kartę pamięci i włączyć urządzenie.

Wgrywanie oprogramowania
Do tej pory wgrywałem na kartę pamięci oprogramowanie nie wymagające instalacji. Mam tylko to co konieczne. Darowałem sobie na razie programiki typu wynaczanie dni płodnych i niepłodnych u kobiet. Pamiętajcie, żeby uzywać jedynie oprogramowanie legalnie przez siebie zakupione. Przeszukując forum mozna natrafić na kilka linków do przykładów ciekawych programów użytkowych i gier. Wgrywa się je na kartę i uruchamia jak na normalnym komputerze (oczywiście najpierw trzeba odblokować sprzęt).

Alternatywny program do nawigacji odpalany z oryginalnego menu urządzenia
Inne programy do nawigacji można odpalać klikając na ikonkę .exe z poziomu Windowsa CE (o ile wcześniej wgraliśmy je na kartę pamięci). Jeżeli natomiast nawigacja ma być obsługiwana przez osobę całkowicie nie znającą się na komputerach, to bezpieczniej będzie odpalać alternatywny program z poziomu oryginalnego menu a nie Windowsa CE. Tracimy wtedy dostęp do innych programów, ale za to zyskujemy wygodę. Czytałem na forum, że mozna mieć jedno i drugie, ale to wymaga trochę więcej kombinowana i (znowu) często grzebania w rejestrach, czego wolę unikać.
Wystarczy otworzyć notatnik i wpisać w nim ścieżkę do pliku .exe programu, który chcemy uruchamiać z karty pamięci. Zależnie od nazwy pliku programu, który chcemy odpalać ścieżka będzie wyglądać inaczej (np. SDMMCAlternatywnyProgramAP.exe ). Klikamy "zapisz jako", wybieramy typ "wszystkie pliki" i zapisujemy na karcie pamięci powstały plik pod nazwą "shell.ini". Teraz wykasowujemy z karty pamięci folder "Explorer.exe" (można powiedzieć, że zablokowalismy sprzęt ). Po włożeniu karty do urządzenia, wyłączenia i włączenia przełącznikiem z dołu odpali się oryginalne menu. Po kliknięciu przycisku "nawigacja" odpali się program zapisany w pliku z shell.ini (w przypadku podanego przykłady byłby to AP.exe ).

Koniec
Mam nadzieję, że pomogłem. Najlepsze w powyższych sposobach jest to, że po wyjęciu karty pamięci i resecie urządzenia sprzęt będzie jak nowy (znowu działa MapaMap), prawie bez śladu ingerencji (bo tą mogliby wykryć już tylko dobrzy informatycy). Jasne - nie udało mi się wycisnąć z Navii Nv431 tego co inni, ale myślę, ze udało się uzyskać maksymalnie dużo przy minimalnych umiejętnościach i mininalnym ryzyku uszkodzenia czegokolwiek.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)