Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Jezeli myslisz o sluzbach to lepiej pozostan przy orginalnych dlugosciach anteny Mam pytane czy czestotliwosci ktore nizej podaje sa przez ciebie odbierane?
153,02500 PKP Lublin
160,40000 Ochrona Lublin
160,58750 Żółte Busy Lublin
164,51250 PSP - wojewódzki Przemiennik we. 148.950 Lublin
168,62500 Pogotowie Lublin
172,85000 Policja - KMP Lublin
172,95000 Policja Lublin
173,12500 Policja - wojewódzki Lublin
173,20000 Policja Świdnik
145.675 Przemienik amatorski
126.000 Swidnik TWR
122.700 Radawiec Kwadrat
Info to podaje za strona http://giller.republika.pl/




Jak będziesz już wiedział wszystko to daj znać na forum, Mam podobny problem, bo w moim skenerku na różnych pasmach słyszę dosyć często właśnie taki bełkot zakończony sygnałem podobnym do takiego jak kończy relację straż pożarna. Zauważyłem, że zakłócenia mogą pochodzić od anteny zainstalowanej na dachu wieżowca na ul. Chocimskiej. Boję się reakcji właścicieli tych anten, a pracownicy UKE nie przyjadą na wezwanie anonimowe.

Na dachu wieżowca przy ul. Chocimskiej istnieje wiele anten.

Radiolinia NETII ,
Radiowe linki internetowe i WI FI,
a także przemiennika Amatorskiej Służby Radiowej którego właścicielem jest Brzeskie Towarzystwo Radiotechniczne DIPOL.
Jeśli chcesz uzyskać dokładne dane o przemienniku to proszę o kontakt na PW lub maila.
Z miłą chęcią w imieniu Stowarzyszenia mogę pokazać i wytłumaczyć zasadę działania takiego urządzenia. I przy okazji sprawdzimy czy przemiennik może być źródłem zakłóceń.
W co wątpię bo były już przeprowadzane odpowiednie badania.

A zainteresowanych odsyłam do strony StowarzyszeniaLINK

Pozdr. Tomasz Kulawinek SQ6ACM

P.S. Do bleblebrzeg
W sprawie tych zakłóceń to proponuję porozmawiać z właścicielem tych anten. Jestem przekonany, że napewno sprawę załatwicie pozytywnie.



masz CB od 26.960 MHz do 27.400 MHz moc nadawania 4W AM/FM i SSB do 12 W PEP,
PMR od 446.00625 MHz do 446.09375 MHz i DigitalPMR od 446,103125 MHz do 16 446,196875 MHz moc nadawania 0,5W,
Sieć WiFi częstotliwości od 2400 do 2485 MHz i 5000 MHz.
Pasmo 70cm (433MHz) legalne (do mocy nadawania 100mW)

Częstotliwość w kHz Rodzaje emisji i przeznaczenie
430,000 - 430,400 wejście przemienników (FM), odstęp 25 kHz, przesunięcie 7,6 MHz
430,400 - 430,9375 Emisje cyfrowe
432,000 - 432,150 Telegrafia
432,150 - 432,500 SSB/CW
432,800 - 432,990 Radiolatarnie
433,394 - 433,581 simplex NBFM
433,600 - 434,000 Wszystkie rodzaje emisji
435,000 - 438,000 Łączność satelitarna
439,800 - 440,000 Emisje cyfrowe, stacje bezobsługowe

Pasma amatorskie dopuszczone do pracy w Polsce
Pasmo MF/HF 160 m • 80 m • 40 m • 30 m • 20 m • 17 m • 15 m • 12 m • 10 m
Pasmo VHF/UHF 6 m • 2 m • 70 cm • 23 cm • 13 cm
Pasmo SHF 3,4 GHz • 5,6 GHz •10 GHz •24 GHz
Pasmo EHF 47 GHz • 80 GHz • 120 GHz • 140 GHz • 240 GHz

Źródło wikipedia, czasami wystarczy poszukac w necie. Żeby nie było ta tabela jest ze stanu na 1 styczen 2006 r.



Duplex - nadawanie i odbiór w jednym czasie np. telefonia komórkowa czy stacjonarna , nadawanie jest na innej czestotliowsci niż odbiór, praca możliwa tylko przez bazę.

Duosimplex - nadawnie na innej częstotliowsci niż odbieranie , najczesciej przez staje bazowe - przemienniki amatorskie.

Semiduplex - hybryda , stosowana w łącznosciach pomiedzy telefonem a radiostacją , radiostacja musi słuchać a nie może nadawać później ona nadaje , telefon zaś nie ma przełącznika , jest zwykłym aparatem telefonicznym , poza tym odbiór i nadawnie radiostacji jest na innych częstotliwościach po to aby telefon mógł ciagle nadawać i odbierać.



Na lotnisku w Rębiechowie podczas odprawy musiałem wyjąć radio
z torby. Pytali co to jest, więc powiedziałem że radiostacja
amatorska i że jestem krótkofalowcem. Nie ma żadnego problemu
z przewozem. Największy problem mi sprawiło ponowne spakowanie
tego wszystkiego :)
Jutro wracam do SP. Słucham sobie tutaj przemiennika, nikt nie chciał
ze mną gadać, może nie umieją po angielsku. Przemiennik na 2m
otwiera się tylko kiedy ktoś korzysta, nie ma ustawionego cyklicznego
przedstawiania się telegrafią ani fonią. Za to dużo służb tutaj
pracuje w zakresie od 137 - 174. Mają swoje profesjonalne
przemienniki. Niestety nie znam Norweskiego i tylko mogę się
domyślać co to za służby. Na 14 MHz odbierałem w Niedzielę rano
stacje z Polski, praktycznie z wszystkich okręgów. Niestety nie
przebiłem się z QRP i anteną teleskopową.

73



Do nasłuchów przemienników na UKF nie jest potrzebny żaden program tylko dobry odbiornik na pasma amatorskie 2m i 70 cm (emisja FM) oraz bardzo wysoko zainstalowane kierunkowe anteny (oczywiscie obracane) a i to słychać będzie raczej tylko kilka najblizszych przemienników, czasem więcej przy lepszej propagacji. W sumie nie jest to najszczęśliwszy pomysł rozpoczynania działalnosci krótkofalarskiej. Ja bym raczej polecał pasmo 7 MHz i nasłuchy na antenie 2x 10m na ssb i cw. Znacznie więcej tam się dzieje niz na UKF - raczej nie ma sytuacji żeby kogos nie było słychać, a wieczorami czasem nie ma gdzie szpilki wcisnąć tyle stacji amatorskich nadaje Po podawanych znakach można się zorientować z jakich krajów nadają, a trafiaję się stacje baaardzo egzotyczne. Co ciekawe można od tych stacji otrzymać potwierdzenie nasłuchu. Trzeba tylko wysłac kartę nasłuchową. Jeśli jest sie członkiem PZK to mozna wysłac DOWOLNĄ ilośc kart nasłuchowych za pośrednictwem biura QSL bezpłatnie (tzn w ramach składek).
"Krotkofalarstwo internetowe" (za posrednictwem programów echolink i eQSO) to zupełnie inna zabawa i ma wiecej wspólnego ze zwykłym czatem niz z prawdziwym krotkofalarstwem.



Osobiście posiadam taki skanerek. Fakt owy Skanerek może nie odbiera 512 Mhz ale zato ma pasmo lotnicze i VHF. Ja w połączeniu z antenka od CB Lemm 1700 odbireram przemiennik amatorski w paśmie 2M oddalony o 30 km ode mnie czysto i wyraźnie, czasem jaiś samolocik no i oczywiście tzw. służby. Kolejnymi plusami skanerka są: duża pamięć zaprogramowanych częstotliwości (200 kanałów) oraz szybkie skanowanie, niska cena. Natomiast minusem jest brak możliwości podpięcia zasilacza sieciowego oraz nieparzysta ilość ogniw, co może być małym utrudnieniem ładowania tzw akumulatorków ładowarką do nich przystosowanuch. Przy dobrej antence (w zestawie jest króciutka na mmoje oko ok 10 cm) możesz mieć dalekie "loty" Ja Ci go plecam



Witam wszystkich,ostatnio faktycznie mam troszke mało czasu i nie nadążam dzieleniem sie pomysłami i planami,stąd "niewiedza" Jarka.
Oczywiscie co do spotkania to udało sie w pełnym tego słowa znaczeniu,mimo iż wcześniej moje odczucia podpowiadały mi iż JanC to człowiek bardzo wartościowy i wspaniały to oczywiscie potwierdziło się spotykając go na żywo.Bardzo miła atmosfera,ciekawe tematy i wspólna praca,Dzięki Jankowi miałem okazje poznać jeszcze jednego bardzo wartościowego człowieka,wspaniałego fachwca kolegę SP9TPK który swoją wiedzą techniczną,pomysłami i duzym doświadczeniem wzbudza podziw.
Co do przyszłych prac związanych z konstrukcja masztu zapewne spotkamy sie jeszcze raz co pozwoli udokumentować wspólny wysiłek.
p.s. nie chcę zakładać dodatkowego tematu ale przy okazji tematu spotkań chciałbym poinformować wszystkich,że 2.08.2008r tj sobota na biskupiej kopie jest spotkanie krótkofalowców i tez różnych miłośników eteru oraz innych osób,myślę,że jak co roku bedzie ciekawa atmosfera i duzo ciekawych tematów oraz najważniejsza kwestia koledzy ze stowarzyszenia dipol z brzegu będą w tym dniu montować przemiennik amatorski pracujący w pasmie 70cm SR6KB wiec bedzie tez okazja zobaczyć jak to wszystko wygląda z technicznego punktu oraz towarzyszyć w próbach i łącznościach przez w/w przemiennik.



No wiec w porzadku, zobaczmy co napisales:

Dla Hams`ów:
-bez radia
-bez anteny
-bez ....
Za to z komputerem i zapałem do łączności (z całym światem)
EchoLink

Po pierwsze po co wrzucasz link do strony EchoLinka nie majac zielonego pojecia do czego to sluzy? Nie bylo to chyba zbyt rozwazne, prawda?
Po drugie - nie majac zielonego pojecia do czego to sluzy wpisujesz zupelnie nieprawdziwe rzeczy - ale klade to na karb tego ze po prostu uslyszales kiedys ze EchoLink, ze lacznosci, ze komputer i wyszlo ci to co wyszlo - luzna impresja bez wiekszego zwiazku z rzeczywistoscia.
Po trzecie zastanow sie na czym polega radio amatorskie? Po co komu lacznosc bez TRX'a? Skype przeciez tez przenosi glos bez TRX'a
No i punkt ktory chyba powinien byc na poczatku - przeczytalbys najpierw (skoro jednak nie czytales, wnoszac po twojej wypowiedzi) co to takiego jest ten EchoLink, do czego sluzy.

Tak wiec prosze zajrzyj tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Echolink.
Radio jest potrzebne, a zazwyczaj nawet dwa.
Antena jest potrzebna, zazwyczaj dwie a nawet cztery (choc jak policzyc jeszcze linki miedzy przemiennikami moze dojsc jeszcze pare).
Lacznosc z calym swiatem to racja, tylko ze takiej lacznosci nikt nie uzna za "prawdziwa" lacznosc a w dodatku nie we wszystkich krajach EchoLink jest legalny.

Tak przy okazji moze ktos zorientowany w obecnym prawie - dozwolili w koncu w Polsce normalne laczenie EchoLinka z przemiennikami?
I nie mowie tu o dzialajacych w EchoLinku przemiennikach, bo takie sa, ale czy w koncu sie rada starych piernikow w PZK czy tez kto tam za to odpowiada, uznali prawnie mozliwosc uzywania EchoLinka?

Aha, przepraszam, nie dodalem na czym polega idea EchoLinka - glownie do laczenia przemiennikow w siec tzw. node's dzieki czemu przy aktywacji EchoLinka mozemy idac sobie z reczniakiem po Nowym Jorku wywolac stacje mobilna w Bialymstoku. Wzglednie w ten sposob koordynuowac sie celem dokonania lacznosci EME i tak dalej.
Wzglednie mozemy stworzyc zespol polaczonych ze soba przemiennikow w grupe i przy odpowiedniej konfiguracji utworzyc tzw. broadcast - czyli raz w tygodniu pewien pan czy pewna pani moze czytac wiadomosci klubowe czy PZK a slyszec moga wszyscy z danej grupy przemiennikow.

Lub tez posiadajac jedynie komputer podlaczony do internetu i zestaw sluchawkowy a bedac w pracy/w domu/gdziekolwiek gdzie nie masz dostepu do radia - wywolac kolege/kolezanke z lokalnego przemiennika (albo wlasnej stacji) i sobie spokojnie porozmawiac.

To, ze mozna tez porozmawiac z innymi operatorami przez siec i bez radia jest sprawa zupelnie, ale to zupelnie marginalna.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)