Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Dziś na portalu wiara znajdziemy fajny tekst : )
To mała zagajka.. a link poniżej !

Ewangelizacja na deptaku w centrum Katowic

– Ku mojemu zaskoczeniu ewangelizacja na ulicach Katowic spotyka się z życzliwymi reakcjami. Przez pierwsze pół godziny wyspowiadałem na ulicy dwie osoby – mówi ks. prob. Zenon Działach. – Ludzie podchodzą, proszą o błogosławieństwo albo po prostu chcą porozmawiać.

19 grudnia na ul. Stawowej w centrum Katowic Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji i Wspólnota Niniwa zachęcały ludzi do skorzystania z sakramentu pokuty i adoracji w kościele Przemieniania Pańskiego. Młodzi ludzie rozmawiali z przechodniami o duchowym i komercyjnym charakterze świąt Bożego Narodzenia. Rozdawali teksty modlitw do wieczerzy wigilijnej, niezapominajki świąteczne (lista najważniejszych rzeczy do zrobienia przed świętami). Na estradzie śpiewał dziecięcy zespół regionalny z Koniakowa.

– Chcemy przypomnieć prawdziwy sens świąt Bożego Narodzenia – mówi 19-letnia Ania z Diakonii Ewangelizacji przy parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach. Jej o rok młodsza koleżanka Kasia dodaje, że w ten sposób chcą także zamanifestować swój sprzeciw wobec komercyjnego charakteru świąt.

http://info.wiara.pl...&art=1166604467



" />
">Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!









Z radością pozdrawiam Was w okresie wielkopostnego przygotowania na Paschalne Święta.

Pragnę zaprosić całą Waszą wspólnotę oazową na Wielkopostny Rejonowy Dzień Wspólnoty, który będzie miał miejsce w niedzielę

2 marca 2008 r. o godzinie 13.30, w parafii Katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach (krypta).







Plan Dnia Wspólnoty




    13.30 - Zawiązanie wspólnoty, zapalenie świecy, przygotowanie liturgii
    14.00 - EUCHARYSTIA
    15.15 - Spotkania w grupach
    16.30 - Agapa


Odpowiedzialni za posługi



Rafał Romanowski - komentarze, modlitwa wiernych, dary ofiarne

    komentarze - Parafia Przemienienia Pańskiego
    dary ofiarne - Parafia Katedralna Chrystusa Króla
    modlitwa wiernych - Parafia św. św. Apostołów Piotra i Pawła

Państwo Maria i Waldemar Stuchlikowie - czytania, psalm responsoryjny

Artur Stuchlik - służba liturgiczna

Przemysław Bratkowski - oprawa muzyczna

Wszystkich chętnych do włączenia się w przygotowanie i animowanie muzycznej strony Dnia Wspólnoty gorąco zapraszam na próbę, która odbędzie się 2 marca 2008 r. o godzinie 12.15 w parafii Katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach (w salce).

Szczególne zaproszenie kieruję do Rodzin Domowego Kościoła, które zawsze są ubogaceniem wspólnoty młodzieżowej. Mam nadzieję, że po ostatnim, przeżytym razem dniu wspólnoty, oaza rodzin ponownie zechce być pośród nas. Bardzo na to liczymy.

Zapraszam do koncelebry kapłanów ? proboszczów, moderatorów i opiekunów wspólnot oazowych. Tradycyjnie w imieniu gospodarzy proszę o przyniesienie ze sobą darów na wspólne świętowanie przy stole. Proszę również o włączenie się wszystkich uczestników Dnia Wspólnoty w jałmużnę wielkopostną, która zostanie przekazana na rzecz misji w Chingombe w Zambii. Podczas Dnia Wspólnoty zostanie zebrana kolekta na ten cel. Warto zachęcić wszystkich, by przynieśli ze sobą drobną ofiarę.

Pragnę, aby ten czas był dla nas wszystkich okazją do świętowania i dzielenia się radością we wspólnocie żywego Kościoła. Tymczasem polecam Wasze wszystkie intencje dobremu Bogu i liczę na Waszą obecność.











moderatorka rejonowa

Renata Katarzyna Cogiel



http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4044390.html



Stolicę polskiej moderny zalewa styropian

Tomasz Malkowski
2007-04-06, ostatnia aktualizacja 2007-04-06 17:08

W Katowicach jest mnóstwo międzywojennych kamienic o minimalistycznej, awangardowej architekturze. Niestety, wiele z nich, docieplanych styropianem, traci swój charakter. Taki los czeka remontowany budynek przy ulicy Mickiewicza.

Mickiewicza 21. Szara, odrapana kamienica naprzeciw kościoła Przemienienia Pańskiego. Dla każdego znawcy architektury ten budynek to cacko, którego wartością są subtelne proporcje. Wycofany parter obłożony jest klinkierem. Wyższe piętra są wysunięte, niegdyś pokrywał je jasny tynk, co dawało efekt, jakby bryła budynku lewitowała nad ziemią. Zagłębiona centralna część ściany frontowej mieści balkony z prostymi balustradami. Pionowe okna, zestawione jedno obok drugiego, tworzą szerokie pasy szkła - transparentność była jednym z głównych motywów architektury funkcjonalistycznej.

Budynek mimo swojej prostoty zachwyca detalami - prostymi i zarazem perfekcyjnie wykonanymi. Wejście główne ma schodkowy portal, zachowały się tutaj drewniane drzwi. Mniejsze, do piwnicy, mają nawet okrągłe okienko, niczym bulaj, bo budynki z tego okresu nawiązywały formą do statków. Za drzwiami przestronny westybul wyłożony szlachetną okładziną kamienną.

Jednak od tygodnia szlachetność budynku znika pod grubą warstwą styropianu. Ojciec architektury minimalistycznej Ludwig Mies van der Rohe ukuł powiedzenie "Bóg tkwi w szczegółach". Przy Mickiewicza 21 odbywa się właśnie świętokradztwo, po raz kolejny w Katowicach, nazywanych stolicą polskiej moderny. Podobny los spotkał kamienicę na rogu św. Jana i Dworcowej, gdzie z arcydzieła funkcjonalizmu podczas remontu zrobiono niewiele więcej niż zwykły blok.

Czy budynki z tego okresu trzeba ocieplać? Projektant przebudowy kamienicy przy Mickiewicza, architekt Andrzej Gortel, zarazem miejski konserwator zabytków w Mikołowie, jest o tym przekonany. - Ustawa wymaga, by modernizowane budynki spełniały współczesne normy. Styropian musiał się pojawić, można go było ewentualnie położyć od środka, ale to jakby połknąć kożuch, a nie włożyć go na ciało - mówi Gortel. Zapewnia, że budynek nie straci swojego charakteru. Po ociepleniu parter zostanie obłożony klinkierem, balustrady balkonowe będą odtworzone, a wyższe piętra mają otrzymać jasny tynk. Powiększone zostaną witryny na parterze, bo tego życzył sobie właściciel obiektu, jednak z zachowaniem przedwojennego podziału. - To prosta architektura, nie ma tutaj żadnych zdobień, więc styropian niczego nie zepsuje - dodaje Gortel.

Jednak historycy sztuki po każdorazowej modernizacji budynków funkcjonalistycznych załamują ręce. - Po ociepleniu stają się bezstylowe, tracą wymiar historyczny. To problem coraz bardziej powszechny - mówi dr Barbara Szczypka-Gwiazda, kierowniczka Zakład Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Badaczka architektury modernistycznej dodaje, że budynki z międzywojnia były w sposób mistrzowski budowane, ówczesne rzemiosło stało na najwyższym poziomie, stosowano trwałe i szlachetne materiały. - Wszystko wiąże się z kosztami, dziś robi się najtaniej, zamiast drewnianych okien wstawia się PCV, szlachetne tynki zastępuje akryl. Rozumiem inwestorów, że chcą oszczędzać, ale potrzebna jest świadomość, że takie działania niszczą piękno architektury funkcjonalistycznej - mówi dr Szczypka-Gwiazda.


Remont kamienicy przy ul. Mickiewicza 21 w Katowicach juz się rozpoczął

Komentuje Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej

- Kamienice funkcjonalistyczne były na ówczesne czasy ultranowoczesnymi i luksusowymi budynkami. Do dzisiaj żyje się w nich dobrze i wygodnie. Skąd więc pomysły z ich ocieplaniem? To chyba brak zrozumienia dla tej architektury. Moderna pozbawiona jest detalu dekoracyjnego, detalem jest sama konstrukcja budynku, głębokość wnęk okiennych, grubość płyty balkonowej itd. Styropian niszczy proporcje, grę brył.

W przypadku moderny nie ma też świadomości, jak ważna jest skóra budynku, czyli tynk, jego faktura, kolor. Zamiast szlachetnych odmian tynków w czasie modernizacji pojawiają się styropian i akryl, są tanie, stąd ich popularność. Styropian może położyć każdy po tygodniowym kursie. A tynki szlachetne wymagają dużo większych umiejętności, które zanikają wśród robotników.

Dlaczego nie ocieplamy secesyjnych kamienic albo gotyckich kościołów? Obiekty z tych okresów uważamy za bardziej zabytkowe. Pora docenić modernę, bo to piękno najszlachetniejsze. Zaklęte w prostocie.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)