Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

" />Takie coś znalazałam
Kreatynina, bezwodnik kreatyny, razem z mocznikiem jest wydalana z moczem jako jeden z najważniejszych związków azotowych (ich ilość wzrasta wraz z nasilaniem się katabolizmu białek - przemiana materii).
Ja się na tym nie znam, ale mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze



" />Hej, to że akwarium Ci się podoba to dobrze- bo przecież o to tutaj chodzi- żeby akwarium podobało się właścicielowi
Jednak dużo osób- ku Twojemu zaskoczeniu- zaczęło negować sztuczne roślinki. I mają racje.

Pomimo tego że sztuczne roślinki są ładne (bo przecież nie gubią liści, nie brązowieją, i nie gniją), są również groźne dla rybek. Tak jak napisała Martha- roślinki te wykonane są z plastiku, mają ostre krawędzie i wiele rybek się o nie kaleczy. Z własnego doświadczenia wiem, że rybki często tracą oczy, nadziewając się w ciemnościach na taką roślinkę. Na tych roślinkach także osadzają się glony, które rozprzestrzeniają się na całe akwarium...
Poza tym akwarystyka polega na odtwarzaniu kawałka natury- naturalnego środowiska rybek- a sztuczne roślinki na pewno nie należą do natury...

No i najważniejsze- żywe rośliny są bardzo ważne im więcej ich w akwarium tym lepiej. Rośliny ułatwiają utrzymanie prawidłowego cyklu azotowego, a także przetwarzają produkty przemiany materii.
Zamień więc te sztuczne roślinki na żywe- na pewno przyczynisz się tym do szczęścia rybek.



" />
">Bojowniki, podobnie jak większość ryb nie są odporne na wodę zawierającą dużo związków azotowych (azotynów) pochodzących z rozkładu produktów przemiany materii (odchodów i szczątków organicznych). Już stosunkowo niewielki poziom tych substancji powoduje zmiany w ich zachowaniu oraz gwałtowny wzrost chorób. Od "zaniku" płetw do infekcji bakteryjnych, wrzodów i grzybic. Często wyleczenie takiej ryby jest bardzo trudne a nawet niemożliwe w "domowych" warunkach


Taki cytat ode mnie



" />ph 7,4 to juz woda jest lekko alkaliczna...

ja bym obniżył troszke wartość Ph jak widac rybom by to sie spodobało a lekko kwaśna woda ma wiele wiecej pozytywnych cech niz alkaliczna

Nie chce tutaj równaniami chemicznymi rzucac ale mniej wiecej polega to na tym ze wraz ze wzrostem ph rośnie toksyczność substancji azotowych (znajdujacych sie w wodzie z przemiany materii ryb, gnicia elementów roślin itd) Jony amonowe (w miare jeszcze nietoksyczne) potrafia "wyewoluować" nawet do postaci NH3 czyli AMONIAKU (chyba nie trzeba pisać ze to już trucizna) w kwaśnym środowisku nastepuje proces odwrotny :)


pozwole sobie na cytat z "WODNY ŚWIAT AKWARIUM URLICHA SCHLIEWENA "CHEMIA WODY"

"Wartość PH a amoniak NH3
- przy wartościach pH poniżej 6,8 w wodzie wystepuje tylko nieszkodliwa forma amonowa NH4+

- przy wartości pH powyzej 6,8 jony amonowe zaczynają przechodzić w toksyczny amoniak NH3 Im wyższe pH tym wiecej amoniaku znajduje sie w wodzie"

Wiec być moze to amoniak zabił twoje ryby...



" />Czekaj Myniu, Simka mnie słusznie szturchnęła, że mocznik jest jednak troszeczkę podwyższony i nie wynosi tak jak wyżej napisałam 50 mg/dl tylko 107mg/dl - czyli nieznacznie podwyższony ale jeśli mówisz, że mięsolubny jest to i tak nieźle sobie radzi z przemianą azotową. Wet pewnie będzie chcial włączyć Ipakitine - słusznie.

Reszta tak j.w



" />Przy mączniaku na multiflorze Dorothy Perkins i na jej krzyżówkach,
trzeba się przyzwyczaić do porażeń mączniakiem.
Te odmiany mają genetyczny brak odporności na systemicznego mączniaka,
zwłaszcza, jeśli róże nie rosną w idealnych miejscach.

Przewiew z każdej strony, niepryskanie liści, minimalne nawożenie azotowe, przy zwiększonym dawkowaniu potasu.

Grzyb siedzi w tkankach, a nie na powierzchni !
Pleśń, mączniaka rzekomego- zetrzesz palcem, mączniaka prawdziwego - nie.
Wilgoć i ciepło, sprzyjają jego błyskawicznemu rozmnażaniu.

Z chemii, poleca się tą najcięższą - Amistar co 7 dni, na przemian z Siarkolem Extra lub Rubiganem lub Sportakiem Aplha.

Warto przy okazji zastanowić się, nad sensem trzymania tak chorowitej rośliny,
bo koszt corocznych oprysków, znacznie przekracza koszt corocznych, nowych sadzonek innych odmian pnących. Ale zdrowych!



" />Mocznik konkretnie zawiera tylko, lub aż 46% azotu.
Niezupełnie jest od razu gotowy do pobrania, gdyż musi zmienić formę z amidowej na amonową a następnie na azotanową aby zostać przyswojonym przez rośliny. A szybkość przemian zależy z kolei od temperatury - im jest wyższa tym zachodzą szybciej
Ale faktycznie, trzeba z nim uważać aby nie przesadzić może działać silnie i bardzo długo.

Ja osobiście pod drzewka stosuję obornik, i ew z azotowych saletrę lub saletrzak w razie potrzeby.



Ferdek widze ze nie czaisz, czepiałes sie mnie w temacie o turach i przeciwwadze ze nie rozumiem, bo zamiast terminu "odciązanie przedniej osi" uzywałem "lepsze rozłozenie masy"... tu jest teraz to samo... Słoma nie moze zabierac azotu... to jest materia organiczna nie wykazujaca juz czynnosci fizjologicznych charakterystycznych dla żywego organizmu...
"Przemiany organicznych związkow azotowych (np. resztki pożniwne) nie zawsze wzbogacają glebe w przyswajalne formy azotu. Zalezy to od stasunku węgla do azotu w mineralizowanej (rozkładanej) substanicji organicznej. Im mniejszy jest ten stosunek, tym wiecej NH3 wydzielane jest do gleby i zwieksza pule azotu przyswajalnegodla roślin. Zachodzi to, gdy stosunek C:N w substancji organicznej jest <40-50 : 1. Przy stosunku C:N we wprowadzanej do gleby substanicji organicznej jak 40-50:1 jej mineralizacja zachodzi, ale wydzielania NH3 do gleby nie ma, gdyż cała jegoilośc zostaje zuzyta przez DROBNOUSTROJE do budowy ciała. Natomiast duży stosunek C:N w substancji organicznej (>50:1) powoduje nawet unieruchomienie azotu znajdującego sie juz w glebie w formie mineralnej. Z powodu braku azotu w związkach organicznych drobnustroje swoje zapotrzebowanie na ten składnik uzupełniaja glebowymazotem w formie amonoweji azotanowej.
Na przykład po przyoraniu słomy (C:N = 40 - 100 : 1 ) nastepuje zwykle zubożenie gleby w przyswajalny azot a noze wystapic zmniejszenie plonów. Mozna temu przeciwdziałać przez dodatkowe nawożenie azotwnowe."
"Chemia rolna" Eugeniusz Gorlach, Reofil Mazur cytat z tej ksiazki zeby nie było ze sie mądrze...
a co do słomy to musisz ja tak przechowywac, najlepiej na dnie zaraz po wywiezieniu obornika, wrzucic na płyte stara słome i przywalac obornikiem, bo tak to jest tylko poprostu stara mokr słoma, w oborniku zachodzi fermentacja i zmniejsza sie stosunek C:N i w swiezym oborniku jest stosunek od 30:1 do 25:1, a po 5 miesiacach zmniejsza sie do około od15:1 do 20:1
Sorry za taki tasiemiec Pozdro!



" />Żeby nie było - nie wytykam błędów jak mi to zarzucono w innym temacie, tylko daje rady.

">Te wszystkie wzory, przemiany, cykle azotowe jakich opisy można spotkać na stronach akwarystycznych- to nie dla mnie .
Cykl azotowy to podstawa. Tu nie chodzi o akwarystę tylko życie ryb...
Nie musisz wiedzieć jak działa [choć jest on bardzo prosty], ale nie możesz popełniać błędów które ten cykl by zaburzały. Z cyklem azotowym wiąże się największy błąd popełniany przez początkujących, czyli wpuszczanie ryb zanim akwarium dojrzeje biologicznie. Niektórzy myślą że ich to nie dotyczy, a później mają połowę obsady martwą.

">Zbiornik będzie otwarty
Miej na uwadze że wiele gatunków ryb potrafi wyskoczyć z akwarium. Zamiast dużej i widocznej pokrywy możesz też dać na nie po prostu szybę. Problemów z temperaturą teraz nie ma, ale w zimie, bez grzałki, przy otwartym akwarium - może być inaczej. 24/7 przez 365 dni w roku nie będzie w pokoju tak ciepło, a ryby będą w akwarium cały czas.
Oczywiście akwarium może też być otwarte, ale nie każda ryba do takiego akwarium się nadaje.

">Niech rządzi natura .
Czyli nie chcesz nawozić?
Do poprawnego wzrostu roślin jest potrzebne trochę więcej niż samo światło i CO2.
Akwaria LT to zupełnie inny świat, tam światła jest mało, co2 nie jest podawane, rośliny wolniej pobierają składniki odżywcze - do tego pamiętaj że ziemia to nie cudowny nawóz i dość szybko się wyjałowi... Obawiam się że bez nawożenia mimo dobrej "techniki" możesz uzyskać zupełnie inny efekt od zamierzonego.

PS: Nigdzie nie napisałeś o macie pod akwarium. Zapewne ją masz, ale tylko tak dla pewności przypominam że takie coś jest konieczne. Szkoda by było takiego zbiornika z opti.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)