Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Zysk to dodatni wynik finansowy. Jeśli wynik finansowy jest ujemny wtedy mówimy o stracie.

Jeśli chodzi o podręczniki to w każdym podręczniku od rachunkowości, finansów przedsiębiorstwa, mikroekonomii - znajdziesz różne informacje. Zależy wszystko od tego na jaki przedmiot piszesz referat. Musisz też wiedzieć, że poza wynikiem finansowym mamy też m.in. zyska na działalności operacyjnej, zyzska na działalności finansowej. Są to elementy rachunku wyników / rachunku zysków i strat.

Z opracowań możesz przeczytać np. plik pt. wynik finansowy



Zabezpieczenie przed firmami wyłudzającymi VAT
  Witam,

chciałbym zacząć handlować z pewną firmą jednak w grę w chodzą na tyle duże kwoty i "niepewność" firmy (sp. z o.o.), że chciałbym dowiedzieć się:

- jakie konsekwencje poniosę gdy firma ta nie odprowadzi podatku VAT z faktury którą od nich dostanę do zapłaty.

- jak zabezpieczyć się prawnie przed ewentualnymi skutkami kiedy to firma zniknie z VATEM?

Mam ksero decyzji w sprawie nadania NIP - sprawdziłem też telefonicznie

Ksero zaświadczenia o nadaniu numeru REGON

Załącznik do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców (przedmiot działalności)

Złożyłem również do odpowiedniego US wniosek o wydanie zaświadczenie czy firma jest czynnym podatnikiem VAT - narazie czekam na odpowiedź

Czy jeśli przyjdzie pozytywna to jaki jest okres jej ważności? Czy powinienem prosić US o interpretacje odpowiedzi która do mnie przyjdzie?

z góry dziękuje za odpowiedź




a skąd gwarancja że w niedługim czasie nie wprowadzi się PRAWA ograniczającego obrót wtórny płytami

Badzmy powazni. To tak, jakby ustawowo kazda kupiona plyta musiala sie podobac. Zakup zawsze jest obarczony pewnym ryzykiem - w przypadku plyt polega ono na tym, ze muzyka moze sie nie spodobac. Czy zadekretujemy zatem ludzkie gusta?


czyli jak kupię sobie dziś 100 butelek wódki to mogę je potem sprzedawać na koncercie który zoorganizuje?

Nie, bo jezeli kupujesz 100 butelek wodki i nie prowadzisz dzialalnosci gospodarczej z tym zwiazanej (tj. jezeli nie jestem dystrybutorem, czy to w sklepie czy w knajpie), to masz wszelkie prawa do tej wodki w granicach uzytku osobistego. Ten zas nie moze polegac na wykorzystaniu zakupionego przedmiotu/-ow do celow komercyjnych lub reklamowych.

Odpowiadajac z gory na pytanie: nie, sprzedanie rzeczy, ktorej juz nie chcesz nie jest dzialalnoscia komercyjna, bo nie jest prowadzone w ramach dzialalnosci gospodarczej. No chyba, ze ma sie komis uzywanych plyt.

...co nie znaczy, ze od sprzedazy, chocby kumplowi nie trzeba odprowadzac podatku



generalnie NIC NIE STOJI NA PZRESZKODZIE by wprowadzić prawo ograniczające wtórny obrót płytami, co więcej można tak samo argumentować iż "wtórny obrót powoduje spadek zysków koncernów i artystów"

Jest to na dzien dzisiejszy taka abstrakcja, ze nie ma co sobie nia zaprzatac glowy. 99% spoleczenstwa swiatowego cos odsprzedaje w swoim zyciu, wiec jest to pomysl nierealny.

Poza tym, jest to sprzeczne z zasadami wspolzycia spolecznego i wolnoscia obrotu gospodarczego, wiec nic z tego.



skoro przegrywanie płyty jest gw niektórych "złodziejstwem" bo jak argumentują "okradamy" z potencjalnych zysków wydawcę i muzyka to trzymając się tej logiki można bez trudu udowodnić iż "obrót wtórny" ma znamiona "pozbawiania potencjalnych zysków"

Jak kupisz plyte, to mozesz ja sobie legalnie przegrac czlonkom rodziny i najblizszym znajomym. Takie zachowanie nie jest penalizowane. Co innego, jesli przegrywasz komu popadnie lub robisz to za kase.



Ja kupowałem w sklepie muzycznym zupełnie legalnie jawnie piracone płyty.

W Zimbabwe pewnie dalej mozna, tyle tylko, ze caly cywilizowany swiat od dawien dawna wie co to prawa autorskie i fakt, ze w Polsce nie bylo to uregulowane byl obciachem, wiocha i zwyklym zlodziejstwem (na ktorym spasly sie takie przedsiebiorstwa jak np. Takt).



Art. 18. 1. Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży, zwanego dalej "organem zezwalającym".

1a. (uchylony).

2. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się na podstawie pisemnego wniosku przedsiębiorcy.

3. Zezwolenia, o których mowa w ust. 1, wydaje się oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:
1) do 4,5 % zawartości alkoholu oraz na piwo;
2) powyżej 4,5 % do 18 % zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa);
3) powyżej 18 % zawartości alkoholu.

3a. Zezwolenia, o których mowa w ust. 3, organ zezwalający wydaje po uzyskaniu pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 2.

4. Sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w miejscach znajdujących się pod zarządem wojskowym lub jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych - położonych poza obiektami wymienionymi w art. 14 ust. 1 pkt 6 - może być prowadzona jedynie za zezwoleniem, o którym mowa w ust. 1, a ponadto za zgodą organów wojskowych określonych przez Ministra Obrony Narodowej lub resortu spraw wewnętrznych określonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

5. Wniosek o wydanie zezwolenia zawiera:
1) oznaczenie rodzaju zezwolenia;
2) oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, w przypadku ustanowienia pełnomocników ich imiona, nazwiska i adres zamieszkania;
3) numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej;
4) przedmiot działalności gospodarczej;
5) adres punktu sprzedaży;
6) adres punktu składowania napojów alkoholowych (magazynu dystrybucyjnego).

6. Do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć następujące dokumenty:
1) zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z rejestru przedsiębiorców;
2) dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych;
3) pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym;
4) decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego o zatwierdzeniu zakładu, o której mowa w art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225). (...)



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)