Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

W Monitorze Polskim Nr 12, pod poz. 149 z 2009r. ukazało się:

* obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

W Dzienniku Ustaw Nr 43 z 2009r. ukazały się:

1. pod poz. 349 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
2. pod poz. 350 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 marca 2009r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.
3. pod poz. 353 rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2009r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych.



" />Witajcie potrzebuje rozwiązania 2 zadan z matematyki. Moj tato konczy 1 rok liceum dla dorosłych i potrzebuje na zaliczenie kilka zadan. Ja potrzebuje rozwiazania tylko 2 podaje nizej. ( bede bardzo wdzieczna)

1 zadWlasciciel ksiegarni sprzedaje miesiecznie 20 egzemplarzy ksiazki w cenie 40zl. obnizka ceny ksiazki o 1 zł powoduje przecietnie zwiekszenie sprzedazy o jeden egzemplarz miesiecznie. Jaką ocene ksiazki powinien ustalic wlasciciel ksiegarni aby jego utarg byl maksymalny?

2. Rodzenstwo w wieku 8 i 10 lat otrzymalo razem w spadku 84100zl. kawote zlozono w banku, ktory stosuje kapitalizacje roczna przy rocznej stopie procentowej 5%. kazde z dzieci otzryma swoja czesc spadku z chwila osiagniecia wieku 21 lat. zyczeniem spadkodawcy bylo takie podzielenie kwoty spadku aby w przyszlosci obie wyplacone czesci spadku zaokraglone do 1zł byly rowne. jak nalezy podzielic kwote 84100zł miedzy rodzenstwo ? zapisz wszystkie wykonywane obliczenia.

Podaje e-maila gdyby ktos mial chec wyslac mi to na @ epodyma85@o2.pl
Pozdrawiam i z góry dzieki !!!!!



" />Witam, mam takie zadanie i mam rozwiązanie do niego, ale nie mogę tego zrozumieć.

Przez pierwsze pół roku nominalna stopa procentowa wynosiła 4% a
przez kolejne pół roku była wieksza o 0, 5 punktu procentowego. Wyznaczyc roczna
efektywna stope procentowa równowazna przecietnej półrocznej stopie procentowej,
jesli bank stosował kapitalizacje półroczna złozona z góry.

Z góry dziękuję za pomoc.



Konkretnie chodzi mi o wykładniki. Dlaczego tak jest?



" />Witam,
w ciągu sesji polecam śledzić przede wszystkim dane makroekonomiczne, czyli np:
Decyzja ws. stóp procentowych
Indeks nastrojów biznesu
Indeks nastrojów w gospodarce
Inflacja
Koniunktura w budownictwie
Koniunktura w handlu
Koniunktura w przemyśle
Produkcja budowlano-montażowa
Produkcja przemysłowa
Produkt Krajowy Brutto
Przeciętne wynagrodzenie brutto
Skłonność do zakupów
Sprzedaż detaliczna
Stopa bezrobocia
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Wynagrodzenia
Zmiana zapasów benzyny
Zmiana zapasów destylatów
Zmiana zapasów ropy
...

By nie szukać w sieci tych wszystkich wskaźników i dat ich publikacji, od wtorku przed każdą sesją w wątku "fw 20" (http://forum.invest24.pl/viewtopic.php?f=79&t=2366&p=24126#p24126) będę podawać, na co i o której godzinie zwracać uwagę :)

Pozdrawiam :)



" />Oto i zagadnienia jakich się trzeba nauczyć na jutro:
1) Wartość kapitału w czasie (łącznie z przeciętną stopą procentową) [kapitalizacje]
2) Inflacja
3) Strumienie płatności (tylko te dwa wzory na stumienie z góry i dołu , bez długów i rent)
4) Efektywna stopa procentowa
W sumie tylko 6 - 7 wzorów do nauki:
*kapitalizacja z góry
*kapitalizacja z dołu
*przeciętna stopa procentowa
*strumień przepływów z dołu
*strumień przepływów z góry
*stopa inflacji
*stopa efektywna [jeśli komuś się nie chce pamiętać mechanizmu jej konstruowania z kapitalizacji]
Mgr mówiła aby robić tylko zadania z rozdziału "Różne zadania finansowe" , pomijając długi i renty. Nie jest tego dużo więc warto porobić aby zdziwienia nie było na kolosie. Pozdrawiam.



" />Heh... w Twoim odczuciu moge narzekac, byc niekompetentna, czy tez to co uwazam moze nie miec sensu...
Spoko, mozesz sobie pisac co chcesz i narzekac ile chcesz i wrzycac rowniez ile sobie zyczysz...
Po upadku, bo jakby tu inaczej nazwac przejecie Northen rock przez rzad, zastrzyku gotowki od panstwa i polaczenieu Lloyds i HBOS sytuacja bankow wyglada calkiem niezle i nie sadze aby ludzie wybierali pieniadze kont bankowych. Stopy procentowe zostaly obnizone, wiec moze firmy zdecyduja sie w koncu na jakies inwestycje...
Obnizka VATu pomoze glownie firma, nie maja oni obowiazku obnizenia cen...
Owszem wprowadzaja serie w stylu lower VAT deals etc. ale nie dotyczy to wszystkich produktow i na pewno nie bedzie.
Jestem pewna, ze zostana wprowadzone promocje, bo to normalne, w tej chwili kazdy marketingowiec zdaje sobie sprawe z tego, ze w okresie swiatecznym businessy bez promocji nie sprzedadza takiej ilosci produktow jak w latach poprzednich.

Co do :
"a czy w ofertach sklepow sa tylko chleb i sok? czy wszystko kosztuje 1 czy 2 GPB?
otoz nie i przy cenach towarow rzedu kilku set GBP ukarze sie roznica."

Chyba tez musisz zastanowic sie co piszesz... w kolejnym wersie piszesz o tym, ze ludzie ograniczaja wydatki na dobra materialne... hmmm... tak wiec czy przecietny Kowalski, wyplacajace pieniazki z banku i chowajacy je pod materac bedzie kupowal chleb i sok, czy moze nowy telewizor, ktorego cena bedzie nizsza o 2procent ??

P.S. jezeli ma cos do napisania w temacie, to chyba mam prawo sie wypowiedziec, czyz nie?



Jako, ze interesuję się tematem dywidend dość mocno (więcej niż przeciętny inwestor ), dodam tylko, że Graham w swoim "Inteligentnym Inwestorze" opisał, ze dywidenda jest w odpowiedniej wysokości, jeśli stopa dywidendy netto wynosi co najmniej 2/3 aktualnego oprocentowania najbezpieczniejszych papierów (czyli w Polsce byłyby to bony skarbowe). Jest to logiczne, bo jeśli ktoś liczy na dywidendę, to musi być ona odpowiednio wyższa niż oprocentowanie bonów, ze względu na ryzyko kursu akcji. W przeciwnym razie nie warto sie w to ryzyko pakować...



" />Fakt mozna by utworzyć taką listę i wysłać do redakcji. Denerwuje mnie jeden fakt - mianowicie dlaczgo takie gazety jak właśnie wprost jeżeli chcą artykuł o zabójstwach z użyciem broni nie zgłoszą się do jakiegoś specjalisty, tylko redaktor naczelny mówi - "Marta nabazgraj coś o tym". Tak trudno poprosić do tego kogoś ze środowiska? Obeznanego z tematem ? To tak jak w BiA/Strzale/Aresnale ktoś by pisał o dokładnym wpływie zwiększania/zminiejszania stóp procentówych na gospodarkę państwową, wpływ na małe, średnie, duże przedsiębiorstwa oraz przeciętne gospodarstwa domowe na podstawie ostatnich 30 lat państw Azji południowo-wschodniej! No czysty debilizm !




'D.Kaczanowski' post='126223' date='pon, 22 wrz 2008 - 14:51']Jeśli chodzi tylko Panu o jak najbliższą datę wprowadzenia euro - to najbliższą mogłaby być data np. 2009 lub 2010, tylko co z tego wynika? Zatem chodzi tutaj o realny termin a nie o "wyścigi". Pozdrawiam.



Panie Pośle - niestety jest Pan w błędzie. Najwcześniejszym możliwym terminem wprowadzenia EURO w Polsce jest własnie rok 2012. Przed wprowadzeniem musimy spełnić kryteria z Maastricht, a mianowicie:

- średnia stopa inflacji w okresie poprzedzającym wprowadzenie EURO nie powinna być wyższa niż 1,5 punktu procentowego od średniej rocznej inflacji wyliczonej dla 3 krajów strefy EURO o jej najniższym poziomie (tego warunku nie spełniamy)

- średnia nominalna stopa procentowa powinna być niższa niż 2 punkty procentowe od poziomu obowiązującego w 3 krajach o najniższej stopie inflacji (teoretycznie spełniamy)

- stabilizacja kursu waluty narodowej wobec EURO (wahania kursów w przedziale +/- 15%) w ciągu 2 lat poprzedzających akcesję w ramach systemu ERM II - nie spełniamy

- deficyt budżetowy nieprzekraczający 3% PKB (spełniamy??)

- dług publiczny nieprzekraczający 60% PKB (spełniamy)



Pytanie czy powinniśmy wprowadzać EURO jest o tyle pozbawione sensu, że jako członek UE jesteśmy zobligowani do wprowadzenia EURO. Zasadniczo dyskusja powinna się toczyć wokół tego w jaki sposób ograniczyć negatwyne skutki wprowadzednia EURO korzystając z doświadczeń innych Państw. Dużo mówi się o nastawieniu Włochów lub podaje przykłady Wielkiej Brytanii lub Szwecji zapominając jednocześnie że wraz ze słabnięciem narodowej waluty siła jej siła nabywcza spada a co za tym idzie przeciętny John Smith lub Per persson za swoje ciężko zarobione pieniądze może kupić mniej dóbr.



Mało mówi się o pozytywnych stronach wprowadzenia EURO - wystarczy zapytać co sądzą na temat EURO eksporterzy polskich dóbr - dla nich brak ryzyka kursowego jest dobrodziejstwem o którym mogą dzisiaj śnić.



Osobiście widzę więcej za niż przeciw w kwestii wprowadzenia EURO. Niemniej jednak jest to istotna decyzja dla naszego kraju i dlatego zasługuje na rzetelną debatę publiczną i mam nadzieję że zarówno koalicja, opozycja jak i przedstawiciele Kancelarii Prezydenta staną na wysokości zadania i będą w stanie rzeczowo przeprowadzić debatę na ten temat bez zbędnego populizmu i gry wyborczej.



" />Witam! Mam Problem z rozwiązaniem takich zadań:

1. 2,5 roku temu Pani Fabida zaciągnęła kredyt , który miał być spłacony w ciągu 8 lat ratami kwartalnymi z dołu o równej racie łącznej 237zł przy kapitalizacji półrocznej złożonej i rocznej stopie 7% wg. modelu polskiego. Dotychczas regularnie dokonywała wszystkich spłat. W obecnej chwili ma do spłacenia jeszcze jeden kredyt, raty półroczne w wysokości W1=260 W2=350 W3=400 przy kapitalizacji kwartalnej złożonej z roczną stopą 10%. Za rok, w ciągu którego pani F. nie będzie dokonywała żadnych spłat nastąpi konsolidacja długów. W ciągu 15 lat ratami półrocznymi z góry równej racie łącznej przy kapt miesięcznej złożonej stopa kosztu zadłużenia 9,42%. Jaka jest nominalna roczna stopa procentowa dla spłaty długu skonsolidowanego?


2. Obligacje z terminem wykupu za 4 lata oprocentowana jest na 4% w skali roku, odsetki wypłacane są kwartalnie, a roczna stopa dyskontowa wynosi 9%. Przewiduje się, że inflacja będzie się kształtować w pierwszych dwóch latach na poziomie 4% oraz 4,2%, przez następne 1,5 roku inflacja półroczna wyniesie: 2,5% 2,6% 2,5% a w pozostałym okresie czasu miesięczne stopy inflacji wyniosą: 1,2% 1% 1,2% 0,9% 1% oraz 1,2%
a) Wyznaczyć roczną stopę inflacji w ostatnim roku, przeciętną miesięczną stopę inflacji w pierwszym okresie 2-letnim, oraz określić jaki był wzrost cen dóbr konsumpcyjnych w okresie 4-letnim i na jakim przeciętnym poziomie kształtowała się w tym czasie inflacja kwartalna.
b) Wyznaczyć wartość nominalną obligacji jeżeli jej wartość bieżąca uwzględniająca inflację odsetek wartości nominalnej wynosi 4699,64 zł.
c) Dla wyznaczonej wartości nominalnej wyznaczyć realną wartość rynkową obligacji na 4 lata przed terminem wykupu
d) O ile procent zmieni się wartość bieżąca obligacji z punktu b, jeśli roczna stopa dochodu wzrośnie o 2 punkty procentowe?



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)