Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Mój Michał dostał taki komplet dla trzylatka od stryjenki, a mama książki ze scenariuszami zajęć
I jeszcze komentarz, żeby Michał (który do przedszkola pójdzie za rok) nie został wtyle za innymi dziećmi
Wydaje mi się, że książki te bardzo pomagają paniom przedszkolankom - dostają gotowy materiał na zajęcia z dziećmi. W scenariuszach tych są rozpisane zabawy dla każdej strony - jakie wierszyki, piosenki, pomoce itp. przy danym temacie.
kamami
WYCHOWANIE W PRZEDSZKOLU - Prenumerata 11 numerów - eprasa - POBIERZ!
Miesięcznik przeznaczony dla nauczycieli i dyrektorów przedszkoli. Przedstawia najnowsze trendy w dydaktyce, systemy i metody wychowawcze i systemy zarządzania przedszkolem. Publikuje scenariusze zajęć i zabaw, wiersze i inscenizacje, rozwiązania metodyczne z zakresu: przygotowania do nauki w szkole, obserwacji dziecka, zdrowia i bezpieczeństwa
Numer: 1/2009
Data wydania: 01.01.2009
Język publikacji: polski
Wydawca: Dr Josef Raabe Spółka Wydawnicza Sp. z o.o.
ISSN: 0137-7310

Przepraszam,że wtrącam się...
Z Polkowskiej nie korzysta się od lat u nas. Scenariusze zajęc też są przestzrałe u niej.
Jeśli chodzi o programy- tworzymy je sami. Jest nowa pozycja- nowa, to znaczy mam ja dwa lata "Indywidualne programy edukacyjno- terapeutyczne" Renata Naprawa, Kornelia Maternicka, Alicja Tanajewska. Jest dwie części: dla pierwszego i drugiego etapu edukacyjnego.
Co do podręczników- głównie dla klas 1-3 lub przedszkola, zalezy od funkcjonowania dziecka. Karty pracy sami opracowujemy.
Zapraszamy chętnych nauczycieli do wzięcia udziału w konkursie!!!
Wystarczy do dnia 31 maja przesłać ciekawy scenariusz zajęć z dziećmi w przedszkolu, świetlicy lub szkole podstawowej, a można otrzymać nagrodę w postaci książki, ufundowanej przez Wydawnictwo RM.
W konkursie nie ma przegranych, nagrodą dla każdego, kto prześle swój scenariusz będzie umieszczenie go w naszym portalu w kategorii SCENARIUSZE ZAJĘĆ.
Więcej informacji na stronie http://www.dla-dzieci.com...auczycieli.html .
SZKOLENIE DLA ANIMATORÓW ZABAW DLA DZIECI
Możliwość nawiązania współpracy !
Czas trwania szkolenia: 2 dni po 8 godzin = 16 godzin
Termin: 21, 22 Listopada 2009 r.
Uprawnienia: Zaświadczenie o ukończeniu kursu.
Umiejętności i wiedza na temat pracy animatora zabaw dla dzieci – daje możliwość pracy podczas imprez, plenerowych, przyjęć urodzinowych, pikników, obozów dla dzieci.
Cel szkolenia: Uzyskanie praktycznych umiejętności z zakresu prowadzenia zabaw, podczas imprez dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
W programie między innymi:
Podstawy animacji, Gry i zabawy integracyjne, Elementy dramy, Gry i zabawy terenowe, Komunikacja i autoprezentacja, Zajęcia taneczne, Scenariusze zabaw i konkursów dla dzieci, Warsztaty – jak robić ogromne bańki mydlane.
Organizator: Centrum Adiutor, ul. Pod Krzywą Wieżą 12, Toruń www.pomocwdomu.pl
Zgłoszenia i informacje: j.piotrowska@pomocwdomu.pl
tel. 056 655 10 11
[ Dodano: 2009-11-17, 11:51 ]
OSTATNI DZWONEK NA ZAPISY!!!
i jeszcze tu: scenariusze zajęć na każdą porę roku: http://przedszkola.eco.pl/nauczyciele_main.php
i tu materiały: http://www.zielonalekcja.pl/?mod=materialylista
Proszę o poradę jak mogę pomów 9-cio letniej córce, która mówi szybko, niezrozumiale, nie wymawia dokładnie głoski r, tzn wymawia ją za długo i niepoprawnie. Zaczęła mówić dość późno- około 3 lat ale od około 4,5 roku zaczęła samodzielnie czytać i do tej pory przepada za książkami, Czyta szybko, choć przy głośnym czytaniu mało zrozumiale. Weronika jest energiczną dziewczynką, uwielbia występy, piosenki czy wiersze nie sprawiają jej kłopotu. Chodzi i bardzo lubi na zajęcia j. francuskiego, sama pisze wierszyki, opowiadania i scenariusze swoich występów, uczęszcza na zajęcia teatralne. Chciałabym jej pomóc w dobrej artykulacji ale nie wiem jak. Chodziła na zajęcia logopedyczne , gdzie ćwiczyła wymowę głosek d,t jet widoczna poprawa lecz nadal są problemy z r i niewyraźną mową. Mieszkamy w Piasecznie -czy w pobliżu jest godna polecenia poradnia logopedyczna? Proszę także o poradę dotyczącą mojego 3-letniego synka, który dopiero od niedawna 2-3 miesięcy zaczął bardziej aktywną naukę mowy. Chodzi do żłobka. Mówi niewyraźnie, wyrazy krótkie ( mama, tata, dzieci, dzik- dźwig, dzidzia, iś- iść, tam, deś- deszcz, jajo, koło, ....) wymyślone przez siebie Lila -Weronika, nie które wyrazy łączy ze sobą.Od września będzie chodził do przedszkola więc chciałabym pomóc mu w nauce wymowy, ale nie wiem od czego zacząć. pozdrawiam
Pytanie przysłała pani Katarzyna
Rozpoczęła się trzecia edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, największego programu o tematyce ekologicznej w Polsce dla przedszkolaków. W ramach akcji zgłoszone do programu przedszkola otrzymują materiały edukacyjne wraz ze scenariuszami zajęć i kartami pracy dla dzieci oraz wykazem zadań do zrealizowania.Tegoroczna edycja, która potrwa do końca roku szkolnego odbędzie się pod hasłem „Oszczędzamy energię”. Każde przedszkole, które zgłosi się do programu otrzyma bezpłatne materiały edukacyjne, pomocne w przeprowadzaniu zajęć ekologicznych.
Placówki, które przeprowadzą zadania zgodnie z regulaminem, otrzymają Certyfikat wraz z upominkami edukacyjnymi dla dzieci i nauczycieli oraz broszurami informacyjnymi dla rodziców. Planowane jest, że w tegorocznej edycji weźmie udział prawie 4 tysięcy przedszkoli z całej Polski. Zapisy trwają.
Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” jest największą ekologiczną akcją realizowaną w przedszkolach. Program organizowany jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, firmę Tymbark i markę Kubuś. Celem akcji jest uczenie dzieci szacunku i troski o środowisko oraz wsparcie nauczycieli w prowadzeniu edukacji ekologicznej wśród najmłodszych. Akcja z roku na rok zyskuje coraz większa popularność. W poprzedniej edycji wzięło udział około 2 tysięcy przedszkoli z całej Polski. Ekologiczne działania realizowało 120 tysięcy dzieci przy wsparciu i zaangażowaniu prawie 10 tysięcy nauczycieli. W tym roku organizatorzy planują, że weźmie w niej udział prawie 4 tysięcy przedszkoli.
Nauczyciele znajdą w materiałach informacje merytoryczne, scenariusze zajęć oraz karty pracy dla dzieci. Dzięki temu przedszkolaki dowiedzą się czym jest energia, jak powstaje i do czego może służyć. Dzieci poznają sposoby pozyskiwania energii przyjazne środowisku i nauczą się, jak oszczędzać energię w codziennym życiu. Nauczyciele wraz z dziećmi będą mieli również za zadanie zrealizować wybrane działania ekologiczne, które pomogą wiedzę teoretyczną przekuć w praktykę. W przedszkolach odbędą się specjalne, ekologiczne dni, zbiórki baterii, przedstawienia i konkursy dla dzieci.
Każde przedszkole, które zrealizuje program i zdobędzie minimum 150 punktów (na 300 możliwych) otrzyma Certyfikat wraz z upominkami edukacyjnymi dla dzieci i nauczycieli oraz broszurami informacyjnymi dla rodziców. Program jest bezpłatny. Zachęcamy wszystkie przedszkola do zgłaszania się do programu!
Więcej informacji o programie, szczegółowe zasady i regulamin można znaleźć na stronie www(.)przyjacielenatury(.)pl
Pilnie potrzebna mi Wasza rada (do końca tygodnia muszę złożyć podania do przedszkola).
Mam trzy problemy (ale za to jakie kochane
i kilka możliwości.
1 - Nastka - wiek 6 lat w czerwcu chodziła do przedszkola od 2 lat z tego do jednego 1,5 roku, od stycznia była zmiana i chodzic będzie do czerwca - wakacje w domu, od września albo zerówka w przedszkolu (innych zerówek w moim mieście nie ma ) albo zerówka w wiejskiej szkole (całkiem niezłej) gdzie dowożona będzie autobusem prawie spod domu
2 - Gaba wiek 4 i 8 miesięcy rozgarnięta dość nieśmiała chodziła do przedszkola przez pół roku od stycznia w domu od września albo do przedszkola tego samego co Nastka ale innej grupy, albo do tej wiejskiej zerówki co Nastka (też tym autobusem) przyjmują tam 5 latki
3- Ala wiek na wrzesień 2 i 10 mcy (niezbyt moim zdaniem emocjonalnie nadaje się do przedszkola choć odważna i sprzeda kiedyś nas, rodzeństwo i to forum
) albo to samo przedszkole co N i G albo w domu z mamusią którą korci przejście na pół wieczornego nieregularnego etatu i pobycie w domu znowu jakieś 11 miesięcy gdzie obiadem i ciastem będzie pachniało.
Z powodów nie ukrywam finansowych ale też szeroko pojętej logistyki mogę wybrać albo Nastka i Gaba w zerówce a Ala i ja w domu albo wszystkie trzy w przedszkolu a ja w pracy ale:
1. Gaba po dwóch latach pobytu w tej wiejskiej zerówce bedzie rocznikowo miała 6 lat a we wrześniu 6,8 mcy i pójdzie jakby rok wcześniej, (bo chyba nie będzie chodzić 3 lata do zerówki
) choć np od swojej koleżanki urodzonej pod koniec grudnia będzie młodsza tylko o 1,5 mca (co za głupi system że się tj w Niemczech dzieci nie dzieli na połówki roku)
2. Nastka znowu zmieni koleżanki i miejsce pobytu a lubi swoje przedszkole
3. Przedszkole niby fajne ale a)bardzo drogie jak policzyć razy 3 i dodatkowe zajęcia b)po 30 dzieci w grupie na 2 panie c) moje dzieci z racji miejsca zamieszkania mogą ale nie muszą się dostać po 15 września teraz z powodu nakazu prezydenta miasta dzieci spoza się nie dostają a może być też taki scenariusz że dwie zostaną przyjęte, a trzecia któraś nie;
4. Jak mi cała trójka pójdzie do przedszkola to mam jak w banku 1-2 tygodnie w domu co miesiąc z powodu ich chorób przez przynajmniej pierwsze pół roku (na męża i opiekunkę od września nie mogę liczyć) głupio mi będzie brać całą pensję pracując przez połowę miesiąca a będę musiała brać całą pensję skoro będę musiała opłacić 3 przedszkola + paliwo na dojazdy
5. Ale Gaba nie zazna co to przedszkole (biedne te średnie wiem bo też jestem średnia)
6. Ale jak będą chodzić do przedszkola to będziemy w domu około 17 a tak o 13.30 w domku no i kiedy ten obiad ugotować i to wszystko skoro nas więcej w domu nie będzie jak będziemy
7.Fajna ta szkoła dzieci w klasie max do 20 (raczej po 18) mnóstwo zajęć dodatkowych 120 dzieci w całej szkole minus nie ma stołówki ale dzieci już ćwiczyły zabierania śniadania jak chodziły do niepublicznego przedszkola a poza tym jak wraca Nastka z przedszkola to i tak je 3 obiad
Wiem, że chaotycznie jutro jadę pogadać z dyrektorką szkoły czy Gabę przyjmą do tej zerówki szkolnej ale i tak jeszcze będę mogła złożyć podanie do przedszkola w mieście. Pomóżcie błagam bo naprawdę nie chcę skrzywdzić moich biednych dzieci, które mając niewątpilwie wyrodną matkę mają szansę dzięki Wam nie mieć zmarnowanego dzieciństwa.
Pozdrawiam Jagna K
Przedmiot: Terapia pedagogiczna dzieci z trudnościami w uczeniu się
Kierunek i rok studiów: Resocjalizacja, III rok
Wymiar godzin: 30 CA
Rok: 2009/2010, sem. zimowy
Prowadzący: mgr Katarzyna Stępień
Problematyka zajęć:
1. Przepisy prawne dotyczące trudności w uczeniu się oraz organizowania fachowej pomocy pedagogicznej dla dzieci mających trudności w uczeniu się.
2. Terminologia, etiologią i diagnoza trudności w czytaniu i pisaniu. Zasady prowadzenia zajęć korekcyjno – kompensacyjnych z dziećmi mającymi trudności w czytaniu i pisaniu. Wskaźnik FDR.
3. Przebieg procesu czytania i pisania. Gotowość do nauki czytania i pisania. Pojęcie świadomości fonologicznej.
4. Profilaktyka w zapobieganiu trudnościom w uczeniu się. Metoda Dobrego Startu – pojęcie, etapy, zastosowanie, elementy oceny. Ruch Rozwijający wg Weroniki Sherborne.
5. Zaburzenia rozwoju ruchowego. Pojęcie lateralizacji. Terapia deficytów związanych z rozwojem ruchowym. Bajki terapeutyczne.
6. Leworęczność u dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu. Pojęcie, diagnoza i zasady postępowania z dziećmi leworęcznymi.
7. Zaburzenia percepcji wzrokowej i orientacji przestrzennej objawiające się w czytaniu i pisaniu. Elementy terapii w zakresie usprawniania funkcji wzrokowych.
8. Zaburzenia percepcji słuchowej objawiające się w czytaniu i pisaniu. Terapia zaburzeń funkcji słuchowych.
9. Czytanie i pisanie jako zabawa. Sylabowa metoda czytania i pisania. Zastosowanie u dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu.
10. Metoda 18 struktur wyrazowych. Metoda Magnuskiej, Danielewicz, Koźmińskiej oraz Stasicy.
Literatura:
1. Bogdanowicz M.: Leworęczność u dzieci, Warszawa 1992.
2. Bogdanowicz M.: Metoda Dobrego Startu, WsiP, Warszawa 1992.
3. Bogdanowicz M.: Psychologia kliniczna dzieci w wieku przedszkolnym, Warszawa 1985.
4. Brzezińska A.: Czytanie i pisanie. Nowy język dziecka, Warszawa 1987.
5. Danielewicz T., Koźmińska, Magnuska J.: Terapia uspokajająca i rozwijająca dla dzieci nerwicowych i dyslektycznych, PTHP, Warszawa 1980.
6. Frostig M., Horne D.: Wzory i obrazki. Program rozwijający percepcję wzrokową, PTP, Warszawa 1986.
7. Gąsowska T., Pietrzak – Stępkowska Z.: Praca wyrównawcza z dziećmi mającymi trudności w czytaniu i pisaniu, WsiP, Warszawa 1994.
8. Górniewicz E.: Pedagogiczna diagnoza specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2001.
9. Kaja B.: Zarys terapii dziecka, Bydgoszcz 2001.
10. Kosmowska B.: Dzisiaj się bawimy! Rewalidacja indywidualna prowadzona Metodą Dobrego Startu. Scenariusze zajęć klas I-IV szkoły specjalnej, Warszawa 1999.
11. Krasowicz – Kupis G.: Rozwój świadomości językowej dziecka, Wyd. UMCS, Lublin 2005.
12. Kujawa E., Kurzyna M.: Reedukacja dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu metodą 18 struktur wyrazowych, WSiP, Warszawa 1996.
13. Spionek H.: Psychologiczna analiza trudności i niepowodzeń szkolnych, PZWS, Warszawa 1970.
14. Stasica J.: 160 pomysłów na nauczanie zintegrowane w klasach I-III. Język polski, Kraków 2001.
15. Zabłocki J. K.: Dziecko niepełnosprawne, jego rodzina i edukacja, Warszawa 1999.
16. Zakrzewska B.: Trudności w czytaniu i pisaniu. Modele ćwiczeń, Warszawa 1996.
Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną.