Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Moje pytania:Teoria Czajnowa, przyczyny upadków PGR-ów, mechanizmy segregacji społecznej w miastach, uprzemysłowienie procesu kreowania przestrzeni miast, przyczyny karłowacenia ziem gospodarstw rolnych, rolnictwo po '89r., coś o mieszkaniach minimalnych, proces urbanizacji.

Udało mi się jakoś zdać



1. Gosp. rodzinne - teoria Czajanowa
2. Omow przyczyny karłowacena gosp. rolnych
3. Rola przemysłu w procesie kreowania przestrzeni
4.Omów mechanizmy segregacji społ wmiastach
5. czym jest proces urbanizacji
6. Rola normatywów urbanistycznych w kreowaniu przestrzeni miast kapitalistycznych
7. omów przyczyny upadku PGRpo 1989r.
8. Czynniki definiujące struktury społ. przestrzenne miast socjalistycznych
9. Omów po krótce modernistyczny program przebudowy miast
10. Omów przyczyny kryzysu małych miast w powojennej Polsce
11. Przyczyny kryzysu polskiego rolnictwa po 89
12. ProgrAM mieszkania minimalnego
13. Przemiany w rolnictwie po 89
14. Osiedle społ - założenia
11. Wiezi społ w zbiorowosciach wiejskich po 39r.
12. czynniki kształtujące struktury społ przestrzenne miast kapitalistycznych
13. Blokowiska

Powodzenia



Tak na szybko to co pamiętam z pytań... dla tych którym się nie powiedzie, lub tych co nie mogli pisać...

1.Jaki wpływa na ukształtowanie terenu mają lądolody, napisać formy polodowcowe i jak ta rzeźba wygląda w Polsce.
2.Uwarunkowania powstawania pustyń.
3.Opisać procesy sejsmiczne i wulkaniczne.
4.Napisać warstwy atmosfery, opisać zmiany temperatury i napisać wysokość występowania tych warstw.
5.Przyczyny i skutki powodzi.
6.Zadanie jezioro ma 12 cm2 na mapie skali 1:25 000 ile to jest w hektarach w rzeczywistości.
7.5 Parków Narodowych w Pn-Zach Polsce i opisać 2 z nich.
8.Co to jest migracja?
9.Co to jest urbanizacja?
10.Przemiany na mapie Europy po 1990 roku.
11.Opisać uwarunkowania uprawy 2 używek.
12.Zielona Rewolucja.

To tyle jak ktoś coś tam więcej pamięta to niech napisze. Pozdro!



Czy ktoś z was jest znerwicowany?Jeśli tak to dlaczego?Tylko nie rzucać mi tu krzesłami....

Nerwice – obejmują dużą i bardzo różnorodną grupę zaburzeń, których podstawowym objawem jest lęk. Zaburzenia nerwicowe to najczęściej występująca grupa schorzeń o podłożu psychicznym. Nerwica stanowi pojęcie zbiorcze dla różnego rodzaju objawów czynnościowych i zespołów chorobowych, których przyczyną jest reakcja na jakiś ujemny bodziec środowiskowy lub emocjonalny

Istotna rolę w rozwoju nerwicy odgrywają potęgujące się czynniki nerwicogenne, do których zalicza się:
stały pośpiech,
narastająca rywalizację,
narastająca potrzebę osiągnięcia sukcesu,
urbanizację, pociągająca za sobą zmniejszenie przestrzeni życiowej, konieczność kontaktu z bardzo wieloma ludźmi,
hałas i różnego rodzaju wpływy fizyczne i chemiczne,
kryzys więzi rodzinnych.



O matko, teraz to rozbawiłeś mnie do łez.

To jest definicja raka na poziomie przedszkola. W liceum i później tłumaczy już się ludziom, że choroba nowotworowa:

Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenami i antyonkogenami.

A teraz odnośnie przyczyn:

Do czynników rakotwórczych zaliczamy:
- promieniowanie jonizujące promienie rentgenowskie i emitowane przez pierwiastki
promieniotwórcze),
- promieniowanie nadfioletowe (słońce, lampy kwarcowe),
- związki i pierwiastki chemiczne dostające się do powietrza, wody i gleby, którymi skażenie środowiska, zwiększa się w miarę wzrostu uprzemysłowienia i urbanizacji,
- nieprawidłowe zwyczaje żywieniowe - nadmiar lub niedobór pewnych składników pokarmowych. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowań są produkty wędzone, mała ilość zjadanych owoców, jarzyn, mleka, a także witamin A, B, C. Czynnikami szkodliwymi są również niektóre barwniki i środki konserwujące,
- palenie papierosów - w zależności od liczby wypalonych papierosów i czasu trwania nałogu ryzyko zachorowania na raka płuc, krtani i raka pęcherza wzrasta od kilku do kilkunastu razy,
- alkoholizm, zły stan jamy ustnej oraz niedożywienie zwiększają ryzyko zachorowania na raka górnych dróg oddechowych oraz górnych odcinków przewodu pokarmowego,
- niektóre leki, te które obniżają obronność organizmu oraz leki hormonalne np. estrogeny powodujące rozwój -raka trzonu macicy.
Rozwój nowotworów uwarunkowany jest współdziałaniem czynników środowiskowych i genetycznych. Nowotwory rozwijające się na podłożu zaburzeń genetycznych określane są mianem dziedzicznych.


Zanim zarzucisz komuś brak wiedzy bądź niedouczenie, upewnij się czy przypadkiem sam się skompromitujesz.



We Lwowie są ponoć kamienice, z których rynien woda spływa z jednej struny ku Morzu Bałtyckiemu, z drugiej do Morzu Czarnego. To usytuowanie miasta na dziale wód oddaje wyjątkowe - także kulturowo - położenie krainy, której Lwów jest stolica, krainy, która „całym swym ciężarem nachyla się ku Zachodowi, a na .samej swej krawędzi obrzeżona jest smuga Wschodu...”.

Od zachodu granica Rusi Czerwonej - bo o niej tu mowa opiera się na linii górnego Sanu. od południa stanowi ja wyniosły łańcuch Karpat, od wschodu - rzeka Seret, a od północy Roztocze i Sokalszczyzna.

W 981 ziemie te – wraz z Grodami Czerwieńskimi - zostały zajęte przez Włodzimierza Wielkiego i włączone do Rusi Kijowskiej. W 1018 Bolesław Chrobry przyłączył tę część Rusi do Polski, ale w 1031 Jarosław Mądry ją odzyskał.

W połowie XIV stulecia sięgnął po nie Kazimierz Wielki, rozpoczynając proces polonizacji i urbanizacji tego regionu. Miasta ruskie, do których coraz liczniej napływali polscy i niemieccy mieszczanie, otrzymywały prawo magdeburskie, a polscy możnowładcy i szlachta zasiedlali majątki ziemskie.

W 1378 Ruś znalazła się w rękach Węgrów, ale już niespełna 10 lat później królowa Jadwiga w zbrojnej wyprawie przyłączyła ja ponownie do Polski. Odtąd Ruś Czerwona, zwana też Rusią Halicką, aż do 1772 pozostawała pod władza Rzeczpospolitej.

Pod zaborem austriackim przylgnęło do niej miano Galicji Wschodniej, którą traktowano jako prowincje c.k. monarchii. W 1918 wróciła do Polski. Po II wojnie światowej mocą rozporządzeń jałtańskich znalazła się w granicach sowieckiej Ukrainy.

Dawna Ruś Czerwona to kraina niezwykle urozmaicona tak pod względem społecznym, jak i gospodarczym. Najznaczniejszy może wyróżnik tej części dawnej Rzeczpospolitej stanowił wyjątkowy rozwój miast, którego przyczyna, ale też i siła, wynikała z pokaźnej tu obecności nacji, głównie Ormian i Żydów, które swe życie wiązały przede wszystkim z rzemiosłem i handlem.

Mimo częstych łupieżczych najazdów ze Wschodu, Lwów, Stanisławów, Drohobycz, Sambor, Stryj, Śniatyn. Kuły, Tyśmieniea czy Kołomyja rosły w potęgę.

Jednak poza tymi centrami, gdzie dominował żywioł wielokulturowy, istniały obszary, na których mogła się w sposób nieskrępowany rozwijać jednorodna, nienarażona na zewnętrzne wpływy, kultura ludowa.

Najbardziej reprezentaiywnym przykładem będzie tutaj barwna - wciąż zresztą żywa Husulszczyzna. Trzecim elementem, budującym społeczny i kulturowy krajobraz Rusi, była magnacka rezydencja.



Źródło: Kresy Przewodnik
Autrzy: Aleksandra Górska, Roman Marcinek, Piotr Jacek Jamski
Wydawnictwo Kluszczyński



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)