Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Do prof. Prusińskiego DOKŁADNIE część ogólną i to ze starej książki. Poza tym pytania łatwe, atmosfera miła, ale podstawy trzeba znać dobrze. pytania: powstawanie i krazenie plynu mozgowo-rdzeniowego, narzad ruchu- co wchodzi w sklad, jak biegnie droga itd, w jakim zakrecie i placie pole ruchowe, w jakim czuciowe, unerwienie miesni galki ocznej, padaczka-patogen, rodzaje napadow i jak wygladaja, TIA-wszystko, polineuropatie-objawy,przyczyny i dokladnie G-B. wiecej nie pamietam. powodzenia



Cześć wszystkim słodkim!
Choruję 15 lat na cukrzyce i ostatnio zaczełam mieć te same problemy co Szymon, tzn. te okropne dreszcze i uczucie zimna .Podejrzewam ,że przyczyną jest neuropatia czy polineuropatia i musimy nauczyć się z tym żyć.
To prawda pomaga goraca kapiel oraz gorący posiłek poprostu wszystko aby tylko rozgrzać się. ale na krótko!!!
Proszę wypowiedźcie się w tym temacie wszyscy cierpiący, z góry wielkie dzieki!!!
Agnieszka, Wrocław,
(lantus, humalog. thiogamma, tegretol,wit. B com.Rutinacea, calc. dobes., venescin)




Cześć wszystkim słodkim!
Choruję 15 lat na cukrzyce i ostatnio zaczełam mieć te same problemy co Szymon, tzn. te okropne dreszcze i uczucie zimna .Podejrzewam ,że przyczyną jest neuropatia czy polineuropatia i musimy nauczyć się z tym żyć.


A moze lepiej pójść do diabetologa i podjąć odpowiednie działania, które mogłyby poprawić sytuację. Dlaczego od razu nauczyć sięz tym żyć? I z czym właściwie jeśli nie wiesz co ci dolega...



Mnie najbardziej denerwuje, kiedy lekarze, którzy z cukrzyca nie maja za wiele wspolnego, wymądrzają się i myślą, że wiedzą lepiej.
Niedawno leżałam na neurologii i lekarka stwierdziła, że 150 to za wiele na cukier poranny i powinnam zwiększyć liczbe wieczornych jednostek Humulin N. Akurat było tak, że od kilku dni miałam poranne (o 4:00) niedocukrzenia i chciałam zmniejszyć Nkę i zaczęłam tłumaczyć to lekarce. A ona z mordą na mnie, że wysokie cukry to przyczyna polineuropatii, że powinnam się zastanowić nad sobą i, że mam zwiększyć. I sobie poszła, nie dopuszczając mnie do słowa. Oł jeee, i weź coś takiej wytłumacz. jako, że sama robiłam sobie insuline to robiłam po prostu swoje, żeby było lepiej. A jak wychodziłam ze szpitala to jeszcze zadowolona z siebie tłumaczyła innym lekarzom, że dzięki niej mam lepsze cukry. No luuuudzie



Dlaczego chory babsztyl.Zapalenie trzustki to jedna z wielu przyczyn przez ktore moze wystapic cukrzyca.Mi jak w szpitalu zdiagnozowali cukrzyce tez sie pytali czy w przeciagu paru mieciecy nieodczuwalem silnych boli w okolicach lewego boku.

Hm, ale bona napisał, że lekarz stwierdził, że przy cukrzycy ZAWSZE jest zapalenie trzustki, a to co innego
Ale nie powiem, że mam rację i lepiej zrozumiałam, bo szczerze mówiąc to trochę chaotycznie to opisane



MSZ dobrze wyrównana DMT1 nie pogarsza procesu gojenia ran zewnętrznych, bo chyba o tym mówimy Nigdy nie miałem i nadal nie mam z tym problemu ... Sytuację mogą zmienić powikłania typu polineuropatia czy inne ale Ty Mei-ka jesteś przepraszam, świeżaczką i powinnaś przyczyny szukać raczej gdzie indziej ...



Zeby byla wyrazna polineuropatia obwodowa postepujaca w przypadku nog to badania EMG musza wykazac
nieprawidlowe przewodnictwo poza tym w duzej wiekszosci przypadkow bole nasilaja sie noca, poza tym przy Twoim stazu zniszczenie ukladu nerwowego na tyle mocno jest praktycznie niemozliwe. Inaczej nie ma co gdybac, bo bole nog moga wynikac z tysiaca roznych przyczyn - niekoniecznie cukrzycy - tu sie chyba kazdy zgodzi.
Trzeba pojsc do ortopedy, czy neurologa, zrobic badania i wyjasnic sprawe.

W ogole najlepiej jak bys napisala jakie to sa bole nog, bo bolow tez jest tysiace rodzajow.
Czy bole sa przejsciowe i powtarzalne czy trwale, czy sie nasilaja noca, jakie partie nog obejmuja itp.



Nie wiem, na jakiej podstawie twierdzicie, że za wcześnie na powikłania - przecież nie wiadomo, ile czasu ta cukrzyca już u naszej koleżanki była. Ja np. 2 miesiące po wykryciu wylądowałem na neurologii na Banacha, bo mnie tak stopy bolały, że w nocy się budziłem co godzinę (normalnie z samą cukrzycą do szpitala bym w życiu nie poszedł). Powiedziano mi wtedy (zresztą nie tylko wtedy), że przyczyną tej mojej polineuropatii mogło byc to, że wyrównałem cukry,ale moim zdaniem to było raczej to, że przez długi czas była niewykryta plus marycha.



Najczęściej spotyka się ją w chorobie alkoholowej, ale może być również powodowana (choć znacznie rzadziej) przez używanie innych środków psychoaktywnych, w tym opioidów.
Na ogół wiąże się z towarzyszącymi piciu niedoborami pokarmowymi, przede wszystkim wielu witamin, a zwłaszcza witaminy B1.

Przyczyny

Zapalenie nerwów na skutek zakażenia bakteriami, wirusami i innymi zarazkami. Przyczyną niezapalnych schorzeń nerwów obwodowych mogą być:

alkoholizm,
zatrucie chemiczne, na przykład talem (przemysł przeróbki metali, trucizny na szczury), arsenem (środki ochrony roślin), ołowiem (produkcja farb, przemysł metalowy, wyrób akumulatorów),
niektóre leki,
powikłania cukrzycy,
choroby wątroby i nerek,
zaburzenia hormonalne,
zaburzenia przemiany materii.
Objawy

Sposób narastania objawów choroby zależy od jej przyczyny. W większości polineuropatii na podłożu infekcyjnym oraz związanych z zaburzeniami metabolicznymi początek jest ostry i nagły. Niekiedy bywa jednak powolny i skryty. W typowych przypadkach w obrazie klinicznym dominują zaburzenia czucia. We wczesnych stadiach występują parestezje (tj. drętwienie, mrowienie, uczucie ciepła lub zimna).
Objawy te dotyczą zwykle części obrodowych (dłonie, stopy), w związku z takim umiejscowieniem nazywane są objawami "skarpetek i rękawiczek". Często pojawiają się też bóle kończyn. Występują bolesne skurcze łydek szczególnie dokuczliwe w nocy. Później kończyny stają się osłabione, przy czym kończyny dolne są zazwyczaj bardziej dotknięte niż górne. W ciężkich przypadkach występuje opadanie stóp i dłoni. Opadające stopy powodują charakterystyczny, tzw. bociani chód. Stwierdza się również zaniki mięśni. Objawy te charakteryzują neuropatie w ogóle. W danym rodzaju uszkodzeń występują objawy bardziej specyficzne.

Długotrwałe leczenie witaminą B1 pozwala na wyraźne zmniejszenie lub nawet całkowite ustąpienie objawów.



Gwoli informacji:

Amyloidoza, inaczej skrobiawica lub betafibryloza - schorzenie polegające na pozakomórkowym odkładaniu różnych rodzajów biologicznie nieaktywnego białka o budowie nierozgałęzionej i konfiguracji β, dającego charakterystyczny obraz rentgenowski, uogólnione lub zlokalizowane narządowo, najczęściej w nerkach, wątrobie, śledzionie.

Złogi charakteryzują się:

* Barwieniem na niebiesko po zadziałaniu jodu i rozcieńczonego kwasu siarkowego, stąd nadana przez Virchowa nazwa.
* Barwieniem na zielono i podwójnym załamaniem w świetle spolaryzowanym po dodaniu czerwieni Kongo.
* w obrazie mikroskopu elektronowego stwierdza się obecność komponentu niewłóknikowego, tzw. składowej P.
* Eozynofilii w rozmazie krwi.

W obrazie sekcyjnym narządy zajęte są powiększone, słoninowate, jeżeli zajęta jest śledziona, to skrobiawica może być ogniskowa bądź rozlana.

Skrobiawica wywołuje objawy stosownie do miejsca odkładania i ilości patologicznego białka:

* W nerkach: zespół nerczycowy, białkomocz, niewydolność nerek.
* W sercu: źle rokującą niewydolność serca i zaburzenia przewodzenia prowadzące do rozwoju arytmii.
* W obwodowym układzie nerwowym: neuropatie i polineuropatie.
* W mózgu chorobę Alzheimera.
* w języku, wątrobie, śledzionie odpowiednio makroglosję, hepatomegalię, splenomegalię, rzadziej inne zespoły.

Ze względu na rodzaj białka dzielimy ją na:

* Amyloidozę pierwotną, związaną z gromadzeniem białka AL (łańcuchy lekkie immunoglobulin. Może występować także w szpiczaku.
* Amyloidozę wtórną ze złogami białka SAA, może do niej dochodzić w przewlekłych chorobach zapalnych i niezapalnych, w chłoniakach a także w niektórych zaburzeniach uwarunkowanych genetycznie.
* Amyloidozę dializacyjną, po kilkunastu latach dializ β2 mikroglobulina gromadzi się najczęściej w okolicy cieśni nadgarstka.
* Amyloidozę wrodzoną typu ATTR lub związaną z gelsoliną, także inne, rzadkie amyloidozy.

Rozpoznanie ustala się na podstawie badań biopsyjnych, biochemicznych i genetycznych. Leczenie dotyczy głównie choroby będącej przyczyną, poza tym jest objawowe. Rokowanie zależy od postaci choroby, średnie przeżycie waha się w granicach 1-15 lat.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)