Projekt badawczy Polska-Namibia 2010


  Zbyt wysoka prolaktyna może być przyczyna niepłodności lub poronień. Może blokować owulację.
Chcę Was jednak ostrzec, że przyjmowanie bromergonu lub innego leku na jej obniżenie może nic nie dać, jeśli prolaktyna jest podwyższona wtórnie przez niedoczynność tarczycy.
Sama przez lata miałam podwyższoną prolaktynę (ok. 20 - 30% ponad górną granicę normy), brałam bromergon, cierpliwie znosiłam wszystkie skutki uboczne, ciąży wciąż nie było, mijały miesiące, lata, a prolaktyna ledwie mieściła się w normie pomimo dużej dawki leków. Zmieniłam w tym czasie kilka razy ginekologa z nadzieją, ze któryś znajdzie przyczynę, wszyscy przepisywali mi bromergon.
W maju tego roku trafiłam do lekarza, który już po pierwszym wywiadzie podejrzewał niedoczynność tarczycy - potwierdziły to badania hormonalne - zbyt wysokie TSH. Stopniowo odstawiałam bromergon, zaczęłam przyjmować hormony tarczycowe i po kilkumiesięcznej przerwie znowu możemy zacząć starać się o dziecko. Wymiernych efektów nie widać, ale minął dopiero jeden cykl.
Trochę się rozpisałam, ale chcę Was przestrzec. Jeśli leczycie się u lekarza, który przy podwyższonej prolaktynie nie zlecił Wam badanie poziomu TSH to ZMIEŃCIE LEKARZA, lub przynajmiej same zróbcie sobie to badanie i jeśli wyjdzie ponad normę to zwrócie się do fachowca. Ja staciłam kilka lat ponieważ zaufałam konowałom:((




Prolaktyna powyżej 5000!
  Witam,
Mam pytanie, co może znaczyć wysoka prolaktyna? dodam, że badanie bylo wykonane po obciązeniu i tak
PRL na czczo wyszłow normie 212 mU/l (norma 127-637)
PRL z MTC po 60 min 5576 mU/l
PRL po 120 min 4084 mU/l
mam podwyzszone TSH 3.69 (norma do 4)
lekko zanizone ft3 3.92 (norma od 4.1)
FT4 tuz przy dolnej granicy 10.41 (norma od 9)
Skad moze być ta wysoka prolaktyna? ogolnie czuję się nienajgorzej. Obecnie biorę jeszcze jod.

Wszystko wychodzi, ponieważ od 2 lat plamię międzymenstruacyjnie!!! i od 2 lat staram sie znalezc przyczynę. Ponadto statnio wykryto u mnie polipy :( ;( :cry:

Boje się, że nie będę moigła mieć dzieci, a do najmłodszych nienależę (no stara też nie jestem ale 27 lat to czas najwyzszy)

Dziekuję



nagle utyłam jako dziecko i zaczęto szukać przyczyny. podobno problemem były jakieś wahania hormonalne, ale o ile sobie przypominam, to nie łykałam na to żadnych leków, zalecono dietę i ćwiczenia, dieta nie była odpowiednia dla rozwijającego się dziecka, przykładowo pół kromki ciemnego chleba na śniadanie z białym serem i rzodkiewką. dieta moim zdaniem była skierowana do osoby dorosłej z nadwagą, na oko jakieś 1000kcal, wyrzucenie białego pieczywa, makaronów, słodyczy. oczywiście w praktyce moi rodzice tego nie stosowali.
pisałam o rodzinie, ponieważ mam brata 2 lata starszego i on zawsze był szczupły (mimo że jadł o wiele więcej i w zasadzie to samo co ja), dopiero obecnie ma również podwyższony cholesterol.

problemów z tarczycą nigdy nie miałam (tzn oczywiście robiłam badania), zastanawiam się czy teraz nie zrobić badania na TSH

miażdżyca - to właśnie ten współczynnik risk. jeśli jest większy niż 5, to istnieje ryzyko miażdżycy, ja całe szczęście mam w normie. no oczywiście wiadomo jakie są przyczyny - tłuste mięso, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, dużo węglowodanów (głównie ze słodyczy i białego cukru) plus mało ruchu.

co do roślinożernych, to mam dwie świnki morskie i młodszy to spaślak (starszy kiedyś też), jak widać utyć można i na diecie roślinożernej, a starszemu się prawdopodobnie odkłada tłuszcz w gałce ocznej i przez to powoli traci wzrok. z tym, że są to bardzo łakome zwierzęta...
no i znam dziewczynę, byłą wegetariankę, która jeszcze jako wegetarianka miała widoczną nadwagę, wydaje mi się że to dlatego, że jadła słodycze. a to też nie takie proste wywalić z pożywienia wszystko pochodzenia zwierzęcego, ktoś nie je mięsa i myśli że spoko, a np w deserze mlecznym ma żelatynę. no nie wspomnę o oczywistych składnikach takich jak jajka w proszku czy mleko w proszku, masło, w produkcji ciastek.


aha czy dobrze kobinuję, że jedną z przyczyn "drapania" gardła jest przesuszenie powietrza? kaloryfery grzeją dość ostro, jeden jest zaraz za komputerem



Niepłodność kobieca. Interpretacja wyników badań hormonalnych. Część 2. Hormony tarczycy.

W artykule został opisany związek miedzy chorobami tarczycy a płodnością.

Druga część artykułu o badaniach hormonalnych jest poświęcona znaczeniu czynności wydzielniczej gruczołu tarczowego oraz sterujących nią ośrodków w przysadce mózgowej.
TSH - tyreotropina, produkowana przez przedni płat przysadki mózgowej, stymuluje produkcję hormonów tarczycy T3 i T4.

T4 - tyroksyna, główny hormon tarczycy.

T3 - trójjodotyronina, produkowana w niewielkiej ilości przez tarczycę, większość pochodzi z przekształcenia z T4.

Przeważająca ilość hormonów tarczycy jest związana z białkami, tylko niewielki procent jest w stanie wolnym fT3, fT4, który odpowiada za działanie biologiczne. Dlatego też oznaczenie fT3 i fT4 jest bardziej miarodajne niż T4 i T3. Badanie można wykonać w dowolnym dniu cyklu. Do oceny stanu tarczycy zazwyczaj wystarcza badanie TSH i fT4. Wyjątkowo przy kontroli wyników leczenia niedoczynności tarczycy można się posługiwać samym oznaczeniem TSH.

NORMY

Hormon------Norma------------1 Norma------------2 przelicznik
TSH.............0,4 – 4,0 mIU/l
fT4..............11–23 pmol/l.........0,8-1,8 ng/dl..........1ng/dl = 12,8 pmol/l
fT3..............2,25-6 pmol/l.........1,5-4,1 pg/ml........1pg/ml = 1,53 pmol/l
T4...............54-150 nmol/l........4,2-11,6 ug/dl........1ug/dl = 12,8 nmol/l
T3................1,3-2,9 nmol/l ......85-190 ng/dl..........1ng/dl =0,015 nmol/l


Funkcja tarczycy jest regulowana przez ujemne sprzężenie zwrotne z TSH. Oznacza to, że wysokie TSH pobudza tarczycę do produkcji T4 i T3, a niskie hamuje wytwarzanie tych hormonów i na odwrót tzn. nadmiar hormonów tarczycy blokuje wydzielanie TSH, a niedobór powoduje wzrost jego stężenia. Jeśli tarczyca jest osłabiona to żeby wyprodukować dostateczność ilość hormonów musi być silniej stymulowana. W takiej sytuacji wzrasta TSH. Mamy wtedy do czynienia z subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Jeśli mimo intensywnej stymulacji tarczyca wytwarza zbyt niskie stężenia hormonów to taki stan nazywamy niedoczynnością tarczycy. Jeśli tarczyca jest nadaktywana TSH maleje. Mówimy wtedy o nadczynności tarczycy. Jeśli to nie tarczyca a przysadka (lub podwzgórze) funkcjonuje nieprawidłowo to niskiemu poziomowi hormonów tarczycy towarzyszy (odwrotnie niż w niedoczynności tarczycy) niskie TSH. Wyjątkiem od wspomnianych reguł jest okres wczesnej ciąży, kiedy TSH może być przejściowo bardzo niskie i jest to całkowicie prawidłowe. Uproszczone interpretacje przedstawia zamieszczona poniżej tabelka.

Uproszczone interpretacje

TSH............fT4.......................Co oznacza
spadek.........wzrost...................nadczynnoś ć tarczycy
spadek.........bez zmian..............subkliniczna nadczynność tarczycy lub wczesna ciąża
spadek.........spadek..................dysfunkcja przysadki lub podwzgórza
wzrost..........spadek..................niedoczynn ość
wzrost..........bez zmian..............subkliniczna niedoczynność – uważna obserwacja w ciąży !
bez zmian.....spadek..................jeśli dodatkowo T3 jest podwyższone lub w normie może to oznaczać niedobór jodu.


Niedobór hormonów tarczycy w istotnym stopniu zmniejsza płodność. W łagodnej niedoczynności tarczycy ciąża jest możliwa, ale wiąże się z ryzykiem poronienia i porodu przedwczesnego. Ponadto niedobór hormonów tarczycy matki może mieć niekorzystny wpływ na funkcję rozwijającej się tarczycy dziecka i co najważniejsze na rozwój jego centralnego układu nerwowego. Niedoczynność tarczycy (wysokie TSH) sprzyja pośrednio nadprodukcji prolaktyny, co dodatkowo niekorzystnie wpływa na płodność.

Nadczynność tarczycy nie upośledza w sposób istotny płodności, ale jeśli jest bardzo nasilona to wywołuje problemy. Nadmiar hormonów tarczycy może blokować receptory estrogenowe sprawiając, że estrogeny działają w organizmie mniej efektywnie (np. na endometrium). Nadczynność może prowadzić też do komplikacji w ciąży (nadciśnienie, stan przedrzucawkowy, zmiany w układzie sercowo naczyniowym).

Uwagi:

Najczęstszą przyczyną zaburzeń funkcji tarczycy u młodych kobiet są choroby o podłożu autoimmunologicznym. Sposobem wykluczenia albo potwierdzenia tej przyczyny są badania na obecność przeciwciał antymikrosomalnych, inaczej antyperoksydazowych (a-TPO) oraz antytyreoglobulinowych (a-TG).
W ciąży i w czasie stymulacji owulacji (głównie gonadotropinami) wzrasta zapotrzebowanie na hormony tarczycy dlatego, że pod wpływem wysokich stężeń estrogenów zmniejsza się ich biologiczna dostępność tzn. potrzeba więcej T4 i T3 dla utrzymania dostatecznego poziomu fT4 i fT3. W związku z tym często trzeba zmodyfikować dawkę leku u osób z niedoczynnością tarczycy, a subkliniczną niedoczynność należy uważnie obserwować.
W okresie ciąży czynność tarczycy jest pobudzana przez obecność gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jest to mechanizm który utrzymuje produkcję hormonów na poziomie pokrywającym zwiększone zapotrzebowanie. Prowadzi to do przejściowego obniżenia poziomu TSH we wczesnej ciąży. Ale ten sam mechanizm nasila, zwłaszcza we wczesnej ciąży, nadczynność tarczycy.

autor tekstu: Dr Ilona Królak
recenzenci: Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.
źródło tekstu: Forum Ginekologiczne
adres WWW źródła: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)