Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Witamy.

Jak już pisaliśmy kilkukrotnie - nie ma skutecznej metody na wyeliminowanie pocenia się.

Po raz kolejny proponujemy metody na zasadzie "prób i błędów": antyperspiranty pod pachy (np Etiaxil), dezodoranty do stóp (np. aerozol Scholl 3w1), herbatka lub tabletki z szałwii. Jedni są z tych preparatów zadowoleni, inni natomiast mają swoje sprawdzone metody. Jednym słowem - trzeba próbować i sprawdzać efekty.

Polecamy również zapoznaniem się z witryną:
http://www.mediweb.pl/symptoms/wyswietl_s.php?id=5 - opisane jest tutaj kilkanaście przyczyn nadmiernego pocenia



Dot.: śmierdzące stopy
  przyczyną brzydkiego zapachu nie jest nadmierna potliwość stóp, a grzybica, którą tą nadpotliwość powoduje.
według artykułu na wp.pl ma ją około 40% dorosłych Polaków, z czego większośc nie zdaje sobie z tego nawet sprawy!
nie każdy rodzaj grzybicy to czerwone i swędzące krostki.
pot jest pożywką dla bakterii, które rozkładają go, przez co wydziela się nieprzyjemny zapach.
może on przypominać drożdże lub ocet.
polecałabym wybrać się do lekarza po maść antygrzybiczną, lub, jeśli na to czasu brak, jest talk grzybo i bakteriobójczy Daktarin.
SAMO TALKOWANIE STÓP NIE WYSTARCZY, za każdym razem kiedy się spocą efekt będzie ten sam (a nie da się przecież w 100% wyeliminować pocenia)
pozdrawiam



Witam, to wszystko zależy jakimi kosztami dysponujesz.

Nadpotliwość (hiperhidrosis) dłoni i stóp stanowi poważny problem kosmetyczny i negatywnie wpływa na życie pacjentów dotkniętych tą przypadłością. Schorzenie to może pojawić się w każdym wieku niezależnie od płci, a pierwsze symptomy choroby mogą pojawić się we wczesnym dzieciństwie.
Ze względu na fakt, iż dłonie i stopy posiadają największą ilość gruczołów potowych ekrynowych są one najbardziej narażone na wzmożone pocenie się pod wpływem bodźców emocjonalnych .
Wzmożone wydzielanie potu może być spowodowane następującymi czynnikami: wzrostem temperatury otoczenia, wzrostem aktywności fizycznej oraz stresem emocjonalnym. Wydzielanie potu jest związane z czynnością układu nerwowego. Pot ekrynowy jest bezwonny, przezroczysty składający się z soli mineralnych (potas, wapń, magnez, sód, chlor) oraz: kwasu moczowego, mleczanów, aminokwasów, witamin, amin biogennych. Na skład potu mają wpływ warunki klimatyczne, dieta oraz spożywane leki.
Nadmierne pocenie się dłoni i stóp jest związane z nadaktywnością gruczołów ekrynowych. Pocenie się może mieć charakter emocjonalny, pierwotny (primary hyperhidrosis) bądź objawowy, wtórny (secondary hyperhidrosis). Nadpotliwość dotyczy 1% populacji światowej z czego w 90% przypadków ma ona charakter emocjonalny, a w pozostałych 10% objawowy.
Jedną z najczęstszych przyczyn pocenia się dłoni i stóp jest stres emocjonalny.
Według danych w Mayo Clinic Proceedings (2005, 80:657-666) najczęściej występuje nadpotliwość dłoni i stóp.
Pocenie emocjonalne jest najczęstszym powodem szukania pomocy u lekarza. Jest ono wywoływane przez ból, gorączkę, lęk, tremę, radość, kofeinę, ostre przyprawy, oraz wzrost temperatury otoczenia. Nadmierna wilgotność zajętych okolic sprzyja maceracji naskórka, oraz ułatwia wzrost bakterii saprofitujących na skórze i grzybów drożdżopodobnych.


Nadpotliwość stóp

Nieprzyjemny zapach i nadmierne pocenie się stóp to problem związany z trendami współczesnej mody. W dzisiejszych czasach coraz powszechniej zastępuje się naturalne tkaniny – syntetycznymi. Skarpetki i rajstopy wykonane z syntetycznych włókien, brak dostępu powietrza oraz własności osobnicze, wywołują nadmierne pocenie się. W niektórych przypadkach może być spowodowane stanami chorobowymi takimi jak: cukrzyca, choroby zakaźne lub uogólnione pocenie napięcie mięśniowe.

Pielęgnacja stóp nadmiernie pocących się

Przy nadmiernym poceniu się stóp niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny, gdyż tylko w ten sposób można zapobiec rozwojowi stanów zapalnych i grzybic.
Po każdorazowym myciu stóp należy dokładnie osuszać skórę, szczególnie między palcami. Następnie powinno się zastosować płyny o właściwościach wysuszających i dezynfekujących lub pudry o innym działaniu. Wskazane są codzienne kąpiele stóp w naparach ziołowych np. rumianku, szałwii, mięty, kory dębu, lub z dodatkiem soli iwonickiej. Dobrym sposobem na usunięcie nadpotliwości i przykrego zapachu stóp jest ich kąpiel w odwarze z ziela hysopu, bukwicy, tymianku i korzenia lubczyku.
Przy bardzo wzmożonej nadpotliwości można pić napar z szałwii i pokrzywy w proporcji 15 gram suszonych ziół na ½ litra wody (pić 2 razy dziennie po ½ szklanki wody).
Aromaterapia jest jedną ze skutecznych metod niwelowania nadmiernej potliwości stóp. Korzystny efekt przeciwpotny dają kąpiele w letniej wodzie z olejkami eterycznymi rozpuszczonymi w oleju z nasion winogron:

- olejek cyprysowy 4 krople
- olejek rozmarynowy 4 krople
- olejek mięty pieprzowej 2 krople

Nadpotliwość stóp jest często występującym problemem. Z tego względu na rynku jest wiele produktów do pielęgnacji stóp nadmiernie potliwych.

NAdpotliwość dłoni
Próby zewnętrznego usuwania nadpotliwości dłoni mogą skończyć się niepowodzeniem bez dokładnego rozpoznania i usunięcia przyczyny wewnętrznej.
Pomocne w leczeniu nadpotliwości może być moczenie rąk w naparze z szałwii. Skuteczne mogą się okazać również kąpiele dłoni w ciepłym lub słabym roztworze octu owocowego. Należy jednak uświadomić sobie, że ta metoda wykazuje tylko doraźne działanie, a jej efekt utrzymuje się do kilkunastu godzin. Ocet należy stosować w proporcji 2- 3 łyżki stołowe na litr ciepłej wody.
Na mokre dłonie można stosować kąpiele z zastosowaniem naparu z: rumianku, kory dębowej, tymianku.


Ekstremalnie tydzień przed weselem spożywaj codziennie napar szałwii (ale nie dłużej niż 2 tygodnie!!!) i miejsca szczególnie pocące się posmaruj dzień przed etiaxilem.

Polecam również artykuł
Na pojedynek z potem!
Pozdrawiam serdecznie



Najczęstszą przyczyną pojawienia się określonych schorzeń lub zmian w obrębie skóry w okresie ciąży są złożone zjawiska /hormonalne, metaboliczne naczyniowe/ zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety.

--------------------------------------------------------------------------------


[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

W związku z przebiegiem tych zmian oraz ich wpływem na obecny i dalszy stan zdrowia kobiety wyróżniamy dwie grupy zmian:


I. FIZJOLOGICZNE


1. Zmiany barwnikowe
a). Przemijające :
- przebarwienie skóry brzucha między pępkiem a spojeniem łonowym
- przebarwienie narządów płciowych
- przebarwienie w obrębie sutków

b). Utrwalone :
- U 70% kobiet pojawia się ograniczone przebarwienie skóry w obrębie twarzy tzw. maska ciążowa
- Pojawiają się nowe znamiona barwnikowe "pieprzyki"
- Mogą powiększać się już istniejące znamiona barwnikowe

2. Zmiany naczyniowe :
a). Przemijające:
- Zapalenie dziąseł
- Obrzęki twarzy, dłoni, stóp
- Rumień dłoni
- Drobne , gwiaździste rozszerzone naczynia tzw. pajączki

b). Utrwalone:
- Punkty rubinowe - punktowo, kuliście poszerzone naczynia krwionośne
- Żylaki podudzi

3. Zmiany w obrębie włosów - w okresie ciąży dochodzi do zjawiska określanego jako synchronizacja wzrostu włosów. Objawia się to zahamowaniem wypadania włosów i zwiększeniem ich ilości. Niestety, 3 - 6 miesięcy po porodzie, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Na całe szczęście włosy odrastają.

4. Zmiany w obrębie gruczołu łojowego - w początkowych miesiącach może dojść do zmniejszenia wydzielania łoju. W ostatnich 3 miesiącach oraz w okresie karmienia piersią wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe może się zwiększyć.

5. Zmiany w obrębie gruczołu potowego - u części kobiet nasila się pocenie.

II. PATOLOGICZNE


W okresie ciąży bardzo rzadko pojawiają się choroby związane li tylko z trwająca ciążą. Do najczęstszych zaliczamy:

1. Świąd skóry ciężarnych - związany jest z wolniejszą i mniej wydajną pracą przeciążonej wątroby - wzrasta ilość niezmetabolizowanych związków chemicznych np. żółci, które drażnią zakończenia nerwowe, powodując świąd.

2. Swędzącą osutkę pokrzywkowo - grudkową. Zmiany, swędzące grudki ogniska rumieniowo - obrzękowe, lokalizują się na skórze brzucha; rozpoczynają się w ostatnim trymestrze ciąży; po porodzie ustępują. U ok. 60 % kobiet z tym schorzeniem wykrywa się ogniskach zmian skórnych obecność płodowego (męskiego) DNA. Zjawisko to nazywa się: mikrochimeryzmem. Leczenie: miejscowe.

3. Opryszczkę (pemfigoid) ciężarnych - jest to choroba autoimmunologiczna, może powracać w kolejnych ciążach. Na skórze (początkowo brzucha, następnie kończynach)pojawiają się pęcherze, którym towarzyszy silny świąd. W przypadkach o ciężkim przebiegu leczy się doustnymi sterydami.

4. Liszajec opryszczkowaty - schorzenie jest bardzo rzadkie i jest jedną z odmian uogólnionej łuszczycy krostkowej. Charakterystycznym objawem jest wysiew krost - drobnych pęcherzyków wypełnionych treścią ropną.

dr Artur Markowski


[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)