Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Problem bezrobocia jest wciaż aktualny i wciąż wielokrotnie poruszany. Zazwyczaj (tak jak i na tym forum) wymienia się przyczyny bezrobocia, oraz podaje propozycje jego zmniejszenia. Moim zdaniem należy rozważyć skutki, jakie wywołuje ten problem. Zauważyć należy tutaj dwa rodzaje owych skutków. Ekonomiczne i społeczne. Ekonomicznym skutkiem bezrobocia jest utracona korzysć w wymiarze makroekonomicznym, wyrażona wielkością straty PNB. Wielkość straty PNB mierzy się za pomocą luki produktu narodowego brutto. Luka PNB to różnica miedzy wielkoscią potencjalną PNB, awięc możliwą do osiągniecia w warunkach pełnego zatrudnienia i wielkoscią PNB faktycznie osiągnietą w danym okresie czasu. Według Okuna luka PNB powiększa się o 2% dla każdego 1% wzrostu rzeczywistej stopy bezrobocia powyżej stopy naturalnej. Również w miarę wzrosu ludzi bez pracy, wzrastają wydatki rządu na zasiłki dla bezrobotnych i realizację programow pomocy społecznej, co prowadzi do wzrostu podatków.
Społeczne skutki bezrobocia.
Brak pracy powoduje, ze człowiek czuje się izolowany przez otoczenie, ma obniżone poczucie własnej wartości w rodzinie i srodowisku. Augustyn Bańka efekt wywołany bezrobociem podzielił na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to materialny polegający na konieczności nałozenia ilościowych i jakościowych ograniczeń w zakupie żywności, sposobie spędzania wolnego czasu. Drugi natomiast to skutki psychologiczne do ktorych zaliczyć można ostre ograniczenie niezależnosci i swobody działania.
Jestem przekonany, że znając skutki jakie niesie ze sobą bezrobocie, łatwiej jest doprecyzować jego przyczyny i w efekcie zniwelować problem.



ZAGADNIENIA DO KOŁA 2:
1. pojęcie cyklu koniunkturalnego,fazy cyklu,teorie wahań cykliczych wg. monetarystów i keynesistów.
2.polityka stabilizacyjna:stymulacyjna i restrykcyjna polityka fiskalna oraz restrykcyjna i ekspansywna polityka monetarna(co się dzieje w gospodarce)
3.podstawowe dane makroekonomiczne dotyczące inflacji,bezrobocia,pkb itp.
4.polityka fiskalna(pasywna i aktywna)
5.instrumenty aktywnej polityki fiskalnej(kredytowo- inwestycyjna,pieniężna,podatkowa(automatyczne stabilizatory,skokowa),zasada przyspieszonej amortyzacji,rozwój sektora publicznego,finansowaie sfery usług niematerialnych)
6.kontrola podaży pieniądza(opisać sposoby:odpowiednia polityka emisyjna,polityka kursów walutowych, operacje a rynku kredytowym,odpowiednie kształtowanie stóp% kredytów,str.91)
7.funkcje pieniądza
8.czynniki wpływające na popyt na pieniądz
9.agregaty ilości pieniądza
10.popyt na pieniądz-monetaryści
11.popyt na pieniądz-keynesiści
12.stopa rezerw obowiązkowych,dyskontowa,pieiądza obiegowego,rezerw bankowych
13.mnożnik kreacji pieniądza i baza monetarna
14.jak wpływają na podaż pieniądza:BC,banki komercyjne i gosp.domowe
15.od czego zależy wysokość mnożnika
16.-
17.co to jest inflacja i jej rodzaje
18.przyczyny i skutki inflacji
19.wskaźnik inflacji
20.polityka antyinflacyjna
21.związek inflacji z bezrobociem(krzywa philipsa)
22.bezrobocie(prawo okuna)
23.stopa bezrobocia i jego rodzaje
24.sposoby przeciwdziałania bezrobociu



BEZROBOCIE
Gdy przyjrzymy się dokoła to widzimy, że wiele jest do zrobienia. Skąd, więc się bierze bezrobocie?
Bezrobocie obok inflacji uważa się za prawdziwie ... ekonomiczny. – W każdym kraju dotkniętym tymi problemami polityka gospodarcza stara się mniej lub bardziej skutecznie poprawić albo przynajmniej złagodzić wszystkie te trudności.
Dzieje się tak ze względów ekonomicznych jak i społecznych a również ze względów politycznych. Żadna partia polityczna nie może pozwolić sobie na pominięcie problemów bezrobocia, inflacji w swoich programach, założeniach, polityki gospodarczej, jeżeli chce zjednać dla siebie jakiś większy krąg.
W Polsce do bezrobotnych zarejestrowanych na podstawie ustawy z dnia 14.12.1994, o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu ... i zmianami zalicza się osoby niezatrudnione, nie wykonujące innej pracy zarobkowej, gotowe do podjęcia pracy w pełnym wymiarze czasu, nie uczące się w szkole w systemie dziennym zarejestrowane we właściwym urzędzie pracy o ile:
1. Ukończyły 18 lat z wyjątkiem młodocianych absolwent ów szkół.
2. Kobiety nie ukończyły 60 lat, a mężczyźni 65 lat.
3. Nie nabyły prawa do emerytury lub renty albo, po ustaniu zainteresowania
nie pobierają zaświadczeń rehabilitacyjnych, zasiłków chorobowych, macierzyńskich, wychowawczych.
4. Nie są właścicielami lub posiadaczami nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych powyżej 2 hektarów przeliczeniowych.
5. Nie podlegają ubezpieczeniu emerytalno – rentowego z tytułu stałej pracy jako domownik w gospodarce rolnej o powierzchni przekraczającej 2 hektary przeliczeniowej.
6. Nie podjęły poza rolniczej działalności gospodarczej lub nie podlegają, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczenia społecznego czy zaopatrzeniowo – emerytalnego.
7. Są osobami niepełnosprawnymi, których stan zdrowia pozwala na podjęcie zatrudnienia, w co najmniej połowie pełnego wymiaru pracy w zawodzie albo
w służbie.
8. Nie są czasowo aresztowane lub nie odbywają kary pozbawienia wolności
BEZROBOCIE STRUKTURALNE:
W długich okresach w wielu krajach obserwuje się zmianę struktury gospodarki. Zmienia się popyt, produkcja. Kraje, które dotychczas były krajami rolniczymi czy
rolniczo – przemysłowymi stają się przemysłowymi, przemysłowo – rolniczymi, czy też mają gospodarki charakterystyczne dla postindustrialnej fazy rozwoju o przewadze sektora usług nad wszelkimi innymi sektorami gospodarki.
BEZROBOCIE KEYNSOWSKIE jest to rodzaj bezrobocia, które ma najwięcej nazw(bezrobocie koniunkturalne, bezrobocie cykliczne).
Ma to związek ze stanem koniunktury i cyklem gospodarczej...
Keyn’s w „Ogólnej teorii zatrudnienia pieniądza i procentu” jak wiadomo dochodzi do wniosku, że przyczyną cyklicznego rozwoju gospodarki kapitalistycznej jest ogólne nienadążanie efektywnego popytu za możliwościami produkcji, niedostatek popytu efektywnego – do takiego samego wniosku doszedł Michał Kodecki Wielki, Polski ekonomista. Ale metoda badań, którą Kodecki zastosował, była zupełnie odmienna od teorii Keynse’a:
BEZROBOCIE KLASYCZNE –
Na klasycznym, doskonałym, konkurencyjnym rynku pracy nie ma miejsca bezrobocie i na dłużej utrzymujący się stan niepełnego wykorzystania czynników produkcji.
W tej koncepcji teoretycznej płace, ceny, stopy % i inne parametry ekonomiczne są
w założeniu nieskończenie wielkie i bez zwłoki reagują na zmianę podstawowych wielkości ekonomicznych.
Innym ważniejszym podziałem bezrobocia jest podział bezrobocia na:
1) BEZROBOCIE DOBROWOLNE
2) BEZROBOCIE PRZYMUSOWE
.
BEZROBOCIE NATURALNE:
- kiedy rynek pracy znajduje się w stanie trwałej równowagi długookresowej to gospodarka znajduje się w sytuacji pełnego zatrudnienia.
Stan pełnego zatrudnienia nie może oznaczać zatrudnienia 100% siły roboczej, zasobów zatrudnienia wszystkich aktywnych zawodowo.
Ludzie chorują, zmieniają pracę, poszukują korzystniejszych ofert pracy, przenoszą się do innych miejscowości – i dlatego w stanie pełnego zatrudnienia występuje bezrobocie. Ten rodzaj bezrobocia określa się jako bezrobocie naturalne.



Podatek, przymusowe, bezzwrotne i nieodpłatne świadczenie pieniężne o charakterze powszechnym, nakładane z mocy prawa przez państwo lub inne organy władzy publicznej (np. samorządy lokalne) na osoby fizyczne i prawne.

Rodzaje podatków
Ogół podatków funkcjonujących w państwie w określonym czasie tworzy system podatkowy. Mnogość i różnorodność stosowanych współcześnie podatków wymaga dokonania klasyfikacji ich ogółu przy uwzględnieniu różnych kryteriów.

I. Z punktu widzenia jedności podmiotu opodatkowania wyróżnia się podatki bezpośrednie i podatki pośrednie.
1. Podatki bezpośrednie, typ podatków, których zasadniczą cechą w intencji ustawodawcy jest jedność podmiotu opłacającego ten podatek i ponoszącego jego faktyczny ciężar ekonomiczny.
2. Podatki pośrednie, typ podatków, których konstrukcja rozdziela podmiot gospodarczy zobowiązany do ich naliczenia i zapłacenia od podmiotu, który ponosi ich faktyczny ciężar ekonomiczny.

II. Rodzaj przedmiotu opodatkowania jest podstawą podziału podatków na podatki dochodowe, podatki od obrotu i konsumpcji (podatek VAT) oraz podatki majątkowe.
1. Podatki dochodowe, ogół podatków, w których przedmiotem opodatkowania jest osiągany przez podmiot gospodarczy, podlegający obowiązkowi podatkowemu dochód, będący zarazem źródłem opłacenia tego podatku. Kwota należnego podatku dochodowego uzależniona jest od wysokości dochodu, będącej podstawą opodatkowania, oraz od obowiązującej skali podatkowej. Podatki dochodowe są płacone zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne, jednak wg różnych zasad.
2. Podatek dochodowy od osób prawnych, powszechny, bezpośredni podatek o charakterze globalnym, płacony przez jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, a także państwowe jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Przedmiotem opodatkowania jest całkowity dochód tych jednostek.
3. Podatek dochodowy od osób fizycznych, osobisty podatek dochodowy, Personal Income Tax, PIT, powszechny, bezpośredni podatek o charakterze globalnym od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne ze stosunku pracy, emerytur, rent, zasiłków dla bezrobotnych, z działalności gospodarczej na własny rachunek, wykonywania wolnego zawodu, twórczości i działalności naukowej, oświatowej, literackiej, artystycznej i publicystycznej (w oparciu o umowę-zlecenie lub umowę o dzieło), z kapitałów i praw majątkowych oraz ich sprzedaży. Podstawą opodatkowania jest dochód, stanowiący różnicę między przychodem pieniężnym i ewentualnie w naturze a kosztami jego uzyskania.
4. Podatki majątkowe, ogół podatków związanych z prawami własności. Podatki majątkowe można podzielić na cztery grupy:
a) podatki od posiadania majątku.
podatki od przyrostu majątku.
c) podatki od wzrostu wartości posiadanego majątku, gdy wzrost ten nastąpił z przyczyn niezależnych od właściciela.
d) podatki od transformacji substancji majątkowej.
5. Podatek od towarów i usług, podatek od wartości dodanej, podatek VAT, forma podatku obrotowego stosowana obecnie w większości krajów świata, również w Polsce od 1993. Przedmiotem opodatkowania jest wartość sprzedaży towarów i usług, a podstawą opodatkowania jest przyrost ich wartości netto w danej fazie procesu gospodarowania (wartość dodana).

III. W zależności od organu pobierającego podatki można je podzielić na podatki centralne i podatki lokalne.
1. Podatki lokalne, grupa podatków stanowiących dochody własne gmin. Rady gmin mają prawo do ustalania ich wysokości, kierując się stawkami maksymalnymi zawartymi w ustawie oraz interesem gminy i jej mieszkańców. Do podatków lokalnych zalicza się: podatek od nieruchomości, podatek od środków transportu (niesłusznie nazywany potocznie podatkiem drogowym), płacony przez mieszkających na obszarze gminy właścicieli środków transportu w wysokości uzależnionej od rodzaju i pojemności silnika pojazdu, podatek od posiadania psów, opłaty skarbowe, opłaty targowiskowe i miejscowe (taksa klimatyczna).



60 pytań:
dotyczy specjalizacji rynki finansowe i bankowość

Zgodnie z załączoną listą http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/968b6237155d3769.html
robimy pokolei po 2 pytania.
1/ Dorota Kucińska
1. Pojęcie i konieczność gospodarowania.
2. Problem racjonalności w ekonomii.
2/ Magdalena Piotrowicz
3. Rynek i gospodarka rynkowa.
4. Cena jako kategoria ekonomiczna (istota, funkcje, rodzaje).
3/ Anna Waszkiewicz
5. Prawo popytu i podaży. Czynniki poza cenowe determinujące ich zmiany.
6. Cena równowagi rynkowej (mikroekonomiczna analiza problemu).
4/ Anna Bartyzel
7. Elastyczność popytu i podaży. Prawo Engela.
8. Optimum konsumenta w teorii użyteczności i teorii preferencji (ograniczenie budżetowe, krzywe obojętności i równowaga konsumenta).
5/ Anna Szmaj
9. Funkcja produkcji. Produkt całkowity, przeciętny i marginalny.
10. Wybór najbardziej efektywnej kombinacji czynników wytwórczych (krzywa jednakowego produktu, linia jednakowego kosztu, optymalna kombinacja czynników produkcji).
6/ Karina Walczak
11. Koszty w przedsiębiorstwie (rodzaje, koszty w krótkim i długim okresie).
12. Modele rynku (konkurencja doskonała, konkurencja monopolistyczna, oligopol, monopol).
7/ Magdalena Szwed
13. Rynek pracy kapitału i ziemi.
14. Sposoby mierzenia PKB i DN.
8/ Marcin Burak
15. Cele makroekonomiczne i narzędzia ich realizacji.
16. Agregatowy popyt i jego składniki.
9/ Magda Grużewska
17. Przyczyny i metody interwencjonizmu państwowego.
18. Funkcje państwa (sfera realna i regulacyjna).
10/ Żaneta Gleba
19. Rodzaje bezrobocia i sposoby jego zwalczania.
20. Inflacja (rodzaje, źródła, ekonomiczne skutki).
11/ Ola Cichocka
21. Budżet a polityka państwa.
22. Popyt na pieniądz i podaż pieniądza w gospodarce.
12/ Kamila Klejment
23. Ekspansywna i restrykcyjna polityka pieniężna(cele i narzędzia).
24. Cykliczny rozwój gospodarki (pojęcie cyklu , cykl klasyczny i współczesny).
13/ Anna Stefanowicz
25. Istota makroekonomii gospodarki otwartej (rynek walutowy, bilans płatniczy i kursy walutowe).
26. Handel międzynarodowy i polityka handlowa.
14/ Małgorzata Lewalska
27. Międzynarodowa integracja gospodarcza.
28. Istota, cele i rodzaje polityki gospodarczej (metody i podmioty).
15/ Monika Kejner
29. Podstawowe założenia ekonomii klasycznej.
30. Centralna, regionalna i lokalna polityka społeczna.
16/ Kornelucha Sikorska
31. System podatkowy w Polsce.
32. Dług publiczny a deficyt budżetowy.
17/ Kamil Szulik
33. Budżet jednostki samorządu terytorialnego.
34. Źródła kapitałów własnych firmy.
18/ Małgorzata Brzezińska
35. Długoterminowe kapitały obce.
36. Krótkoterminowe kapitały obce.
19/ Daniel Dębski
37. Leasing w działalności przedsiębiorstwa.
38. Faktoring na rynku sprzedaży produktów.
20/ Rafał Kozłowski
39. Struktura kapitałów a zyskowność firmy.
40. Wartość pieniądza w czasie.
21/ Dariusz Czarniecki
41. Analiza ekonomiczna – istota, przedmiot, rodzaje.
42. Klasyfikacja kosztów na potrzeby rachunku wyników.
22/ Monika Dwórznik
43. Analiza wydajności pracy żywej.
44. Wynik finansowy przedsiębiorstwa.
23/ Iwona Kaczyńska
45. Płynność finansowa – pojęcie i mierniki.
46. Czynniki wpływające na rentowność przedsiębiorstwa.
24/Milena Mrozińska
47. Bilans finansowy przedsiębiorstwa – treść i układ.
48. Wskaźniki aktywności gospodarczej przedsiębiorstwa.
25/ Magda Grzybowska
49. Rodzaje banków na rynku bankowym.
50. Bilans banku – treść i struktura.
26/ Ewelina Bieniek
51. Operacje aktywne i pasywne banku.
52. Ryzyko kredytowe – metody zabezpieczenia przed ryzykiem.
27/ Andrzej Dudziec
53. Kredyty hipotetyczne na rynku bankowym.
54. Rynek pieniężny a rynek kapitałowy.
28/ Dorota Piskorowska
55. Udziałowe papiery wartościowe.
56. Dłużne papiery wartościowe.


Czy jest ktoś jeszcze kto nie dostał pytań ?


57. Pochodne papiery wartościowe.
58. Rynek pierwotny a rynek wtórny papierów wartościowych.
59. Indeks giełdowy (WIG, WIG.20).
60. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.


Pytania robimy do końca kwietnia.
Odpowiedzi proszę o przesłanie na e-maila: dorota.piskorowska@wp.pl
Zgram to wszystko w jedność. Osoba, która nie opracuje w terminie pytań (a nie jest tego dużo) nie dostanie odpowiedzi od pozostałych osób, które opracowały



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)