Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Jak się ma kategorie B to można prowadzić pojazd osobowy, ciężarowo osobowy lub ciężarowy o DMC nie przekraczającej 3,5t + pojazd wolnobieżny + ciągnik rolniczy ( i każdy z tych pojazdów możemy prowadzić wraz z przyczepą lekką ) natomiast nigdy na prawo jazdy kategorii B nie można była prowadzić ciągnika siodłowego jedyna możliwość żeby prowadzić taki pojazd to jego DMC musiała by być mniejsza od 3,5t a takie ciągniki siodłowe raczej nie jeżdżą po drogach.

heheh czyli w tych kategoriach jest troche tez pomieszane,a dalej jest tak ze jak ma sie b to mozna jechac samym ciagnikiem siodlowym bez naczepy ? i ciagnikiem rolniczym bez przyczepy ?



Tak, przyczepa rolnicza i ciągnik rolniczy teraz mają przeglądy techniczne co 2 lata. Co do ceny to ja za 3,5t płaciłem niecałe 70 zł o ile dobrze pamiętam, bo nie mam już dowodu zapłaty.



Kategoria B


Kategoria B uprawnia do prowadzenia:

* samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,
* ciągnika rolniczego,
* samochodu osobowego z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej samochodu - łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie może przekraczać 3,5 t.

/ Jakimi rodzajami pojazdów może kierować osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B+E ?
2/ Czy osoba posiadająca wyżej wskazane uprawnienia /B+E/ może kierować zespołem pojazdów o dmc powyżej 3.5 tony ?

„... Art.88,

ust. 2 pkt 3 lit. :

a/ pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3.5 tony, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b/ pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3.5t,

ust. 2 pkt. 10

- kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą,

ust. 3 pkt. 3

- Prawo jazdy kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 –uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką; ...”

W myśl zacytowanego artykułu prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3.5 tony, w tym również z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3.5 tony. Tym samym dopuszczono posiadacza prawa jazdy kategorii B do kierowania, w niektórych przypadkach pojazdem z przyczepą o DMC większej niż 750 kg.

W tym momencie najistotniejsze jest to, że „korzystanie” z tych uprawnień nastąpić może jedynie w zgodności z innymi przepisami ruchu drogowego. Tak więc pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3.5 tony z przyczepą może kierować osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, ale z zachowaniem warunków określonych w art. 62 ust1 Prawa o ruchu drogowym

„.. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1/ samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3.5 tony lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

2/ samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3.5t – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40%:

3/ motocykl lub rower – nie może przekraczać masy własnej motocykla lub motoroweru, jednak nie może przekraczać 100 kg; ...”

Wskazany przepis jednoznacznie stwierdza, że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3.5t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego. Ażeby bardziej uzmysłowić opisywaną sytuację posłużę się przykładem:

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może kierować zespołem pojazdów składającym się z przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej 1200 kg oraz pojazdu ciągnącego o masie własnej 1400 kg i dopuszczalnej ładowności 700 kg. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciągnącego w opisywanym przypadku wynosi 2100 kg, a dopuszczalna masa całkowita całego zespołu pojazdów wynosi 3300 kg.

W tym przykładzie spełnione zostały warunki dotyczące używania pojazdó w ruchu drogowym, a kierujący nie przekroczył ram posiadanych przez siebie uprawnień.

Niezależnie od powyższego ust. 3 pkt 3 artykułu 88 Prawa o ruchu drogowym nadaje posiadaczom prawa jazdy kategorii A, B, B1, C, D lub D1 uprawnienie do kierowania pojazdem wymienionym w tym prawie jazdy wraz z przyczepą lekką.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż zgodnie z tym przepisem dopuszczalna jest sytuacja, gdy posiadacz prawa jazdy kat. B, kierujący pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej np. 3.4 t, ciągnąć będzie przyczepę lekką o dopuszczalnej masie całkowitej 700 kg, pomimo że dopuszczalna masa całkowita całego zestawu wynosi 4.1 tony.

Kategoria prawa jazdy B+E będzie wymagana, gdy kierujący będzie chciał prowadzić pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 tony z przyczepą nie będącą przyczepą lekką, a dopuszczalna masa całkowita całego zespołu przekroczy 3.5 tony. Oczywiście także w tym przypadku muszą być zachowane warunki określone w art. 62 ust. 1 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym.

Dokonując interpretacji treści przepisów Prawa o ruchu drogowym należy traktować ten akt prawny w sposób całościowy. W tym konkretnym przypadku pod uwagę należy wziąć zarówno przepisy art. 88 jak i art. 62 gdyż nie można zarzucić im braku spójności.

Uzupełnieniem uregulowań są przepisy dotyczące wyposażenia przyczep w hamulce, zawarte w § 14 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia /Dz. U. z 2003 r, nr 32, poz. 262/. Mając na uwadze powyższe, w pierwszym z podanych wyżej przykładów przyczepa pojazdu powinna być wyposażona w hamulec najazdowy.

Reasumując należy stwierdzić, że zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym osoba posiadająca uprawnienia kategorii B+E może kierować zespołem pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3.5 tony jednakże w takim przypadku rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3.5 tony lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnacego.

Dane zaciągnięte z Policyjnego Centrum Informacyjnego: http://www.wspol.edu.pl/p...pview.php?id=45

To powinno rozwiać wątpliwości i zakończyć dyskusję



Panie i Panowie
Dzis od Z-cy Naczelnika Wydzialu Ruchu Drogowego w Katowicach otrzymalem zadowalajaca mnie odpowiedz w sprawie uprawnien do kierowania dla interesujacych mnie kategorii oraz wyjasnienia zapisu "przyczepa specjalna".
Moze juz bylo, moze nie ale wiedzy nigdy za wiele a co najwazniejsze napisane zostalo to tak, ze nie mozna niczego zrozumiec dwojako czy interpretowac na swoj sposob.
Sugeruje wydrukowac i wozic ze soba

Tresc odpowiedzi:

W odpowiedzi na pismo przeslane poczta elektroniczna do Wydzialu Ruchu Drogowego KWP w Katowicach uprzejmie informuje, iz poruszona przez Pana problematyka uregulowana jest w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej ustawa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, ze zm.).

Odpowiadajac na pytania pragne zwrocic Pana uwage na pozostale zapisy w/w ustawy.

Ad. 1

Z tresci przywolanego przez Pana przepisu art. 88 ust. 2 pkt 3, wynika ogolnie, ze Prawo jazdy kategorii B, uprawnia do kierowania:

pojazdem samochodowym (art. 2 pkt 33) o dopuszczalnej masie calkowitej (d.m.c.) nieprzekraczajacej 3,5 t, z wyjatkiem autobusu lub motocykla,

zespolem pojazdow, pod warunkiem jednak, spelnienia lacznie 4 warunkow:

1. zespol sklada sie z pojazdu samochodowego niebedacego autobusem ani motocyklem i przyczepy (tzn. pojazdu bez silnika ... art. 2 pkt 50),

2. d.m.c. pojazdu samochodowego nieprzekracza 3,5 t,

3. d.m.c. przyczepy nie przekracza masy wlasnej pojazdu ciagnacego,

4. laczna d.m.c. nie przekracza 3,5 t.

ciagnikiem rolniczym (art. pkt 44) lub pojazdem wolnobieznym (art. 2 pkt 34).

Ponadto art. 88 ust. 3 pkt 3 okresla, ze prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania w/w pojazdami z przyczepa lekka ? po uwzglednieniu faktu, ze d.m.c. takiej przyczepy moze byc rowne 750 kilogramom stwierdzic nalezy, ze prawo jazdy to, uprawnia rowniez do kierowania zespolem pojazdow skladajacym sie np.: samochodu osobowego lub ciezarowego o d.m.c. rownym 3,5 t. mimo tego, ze wowczas laczna d.m.c. wyniesie 4250 kg, lub ciagnika rolniczego czy tez pojazdu wolnobieznego z przyczepa lekka.

Z tresci punktu 10, wynika miedzy innymi, ze prawo jazdy B+E, uprawnia do kierowania pojazdem okreslonym w kategorii B, lacznie z przyczepa. Nalezy zwrocic tutaj uwage na fakt, iz w zapisie tym brak jest zastrzezenia dotyczacego lacznej dopuszczalnej masy calkowitej.

Nie oznacza to jednak, ze posiadajac kategorie prawa jazdy B+E, mozemy prowadzic pojazd samochodowy o d.m.c. nieprzekraczajacym 3,5t. z przyczepa o nieokreslonej masie, gdyz ograniczenia w tym zakresie wynikaja miedzy innymi z wartosci znamionowej okreslonej dla urzadzenia sprzegajacego i wartosci maksymalnej masy ciagnietej okreslonej dla danego pojazdu przez producenta. Przywolany stan prawny zobrazowac mozna na przykladach:

Samochod osobowy.

Masa wlasna pojazdu wynosi: 1740 kg,

Dopuszczalna masa calkowita wynosi: 2435 kg,

Dopuszczalna masa calkowita przyczepy z hamulcem zostala okreslona na: 1600 kg.


Posiadajac prawo jazdy kat. B, mozemy prowadzic taki pojazd:

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

b/ z przyczepa lekka ? zgodnie z trescia art. 88 ust. 3 pkt 3 - bo jego dmc nie przekracza 3,5 t.

c/ z przyczepa wyposazona w hamulec o dmc do 1065 kg ? poniewaz wskazane dmc: miesci sie w wartosci okreslonej przez producenta, nie przekracza masy wlasnej pojazdu, a laczna dopuszczalna masa calkowita zespolu tych pojazdow nie przekracza 3,5 t, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. b.

Posiadajac prawo jazdy kat. B+E, mozemy prowadzic taki pojazd:

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

b/ z przyczepa lekka ? zgodnie z trescia art. 88 ust. 3 pkt 3 - bo jego dmc nie przekracza 3,5 t.

c/ z przyczepa wyposazona w hamulec o dmc do 1600 kg ? poniewaz wskazane dmc: miesci sie w wartosci okreslonej przez producenta, nie przekracza masy wlasnej pojazdu, natomiast art. 88 ust. 2 pkt 10 nie zaweza lacznej dmc zespolu pojazdow do 3,5 t.

Samochod ciezarowo-osobowy.

Masa wlasna pojazdu wynosi 2500 kg,

Dopuszczalna masa calkowita wynosi: 3500 kg,

Dopuszczalna masa calkowita przyczepy z hamulcem zostala okreslona na: 2500 kg.

Posiadajac prawo jazdy kat. B, mozemy prowadzic taki pojazd:

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

b/ z przyczepa lekka ? zgodnie z trescia art. 88 ust. 3 pkt 3 ? bo jego dmc nie przekracza 3,5 t ,

c/ z przyczepa wyposazona w hamulec o dmc do 1000 kg ? poniewaz wskazane dmc: miesci sie w wartosci okreslonej przez producenta, nie przekracza masy wlasnej pojazdu, a laczna dopuszczalna masa calkowita zespolu tych pojazdow nie przekracza 3,5 t, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. b.

Posiadajac prawo jazdy kat. B+E, mozemy prowadzic taki pojazd:

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

b/ z przyczepa lekka ? zgodnie z trescia art. 88 ust. 3 pkt 3 - bo jego dmc nie przekracza 3,5 t.

c/ z przyczepa wyposazona w hamulec o dmc do 2500 kg, pomimo, ze dmc takiego zespolu pojazdow wyniesie 6 t. ? poniewaz dmc przyczepy: miesci sie w wartosci okreslonej przez producenta, nie przekracza masy wlasnej pojazdu, natomiast art. 88 ust. 2 pkt 10 nie zaweza lacznej dmc zespolu pojazdow do 3,5 t.

Ad. 2

W opisanej przez Pana sytuacji sytuacjach NIE MA ZNACZENIA rodzaj czy tez charakter przeznaczenia przyczepy. Tym bardziej, ze zapisy art. 88 ustawy mowia OGOLNIE o przyczepie, a do tej grupy pojazdow zaliczyc nalezy zarowno przyczepe kempingowa jak i przeznaczona do przewozu ladunkow. Artykul 2 w/w ustawy, w punkcie 36, definiuje pojazd specjalny jako: ?pojazd samochodowy lub przyczepe przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, ktora powoduje koniecznosc dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposazenia; w pojezdzie tym moga byc przewozone osoby i rzeczy zwiazane z wykonywaniem tej funkcji?.



Od Z-cy Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Katowicach otrzymałem zadowalającą mnie odpowiedź w sprawie uprawnień do kierowania dla interesujących mnie kategorii oraz wyjaśnienia zapisu "przyczepa specjalna".
Może już było, może nie ale wiedzy nigdy za wiele a co najważniejsze napisane zostało to tak, że nie można niczego zrozumieć dwojako czy interpretować na swój sposób.
Sugeruję wydrukować i wozić ze sobą

Treść odpowiedzi:

W odpowiedzi na pismo przesłane pocztą elektroniczną do Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach uprzejmie informuję, iż poruszona przez Pana problematyka uregulowana jest w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej ustawą (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, ze zm.).

Odpowiadając na pytania pragnę zwrócić Pana uwagę na pozostałe zapisy w/w ustawy.

Ad. 1

Z treści przywołanego przez Pana przepisu art. 88 ust. 2 pkt 3, wynika ogólnie, że Prawo jazdy kategorii B, uprawnia do kierowania:

pojazdem samochodowym (art. 2 pkt 33) o dopuszczalnej masie całkowitej (d.m.c.) nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

zespołem pojazdów, pod warunkiem jednak, spełnienia łącznie 4 warunków:

1. zespół składa się z pojazdu samochodowego niebędącego autobusem ani motocyklem i przyczepy (tzn. pojazdu bez silnika ... art. 2 pkt 50),

2. d.m.c. pojazdu samochodowego nieprzekracza 3,5 t,

3. d.m.c. przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego,

4. łączna d.m.c. nie przekracza 3,5 t.

ciągnikiem rolniczym (art. pkt 44) lub pojazdem wolnobieżnym (art. 2 pkt 34).

Ponadto art. 88 ust. 3 pkt 3 określa, że prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania w/w pojazdami z przyczepą lekką ? po uwzględnieniu faktu, że d.m.c. takiej przyczepy może być równe 750 kilogramom stwierdzić należy, że prawo jazdy to, uprawnia również do kierowania zespołem pojazdów składającym się np.: samochodu osobowego lub ciężarowego o d.m.c. równym 3,5 t. mimo tego, że wówczas łączna d.m.c. wyniesie 4250 kg, lub ciągnika rolniczego czy też pojazdu wolnobieżnego z przyczepą lekką.

Z treści punktu 10, wynika między innymi, że prawo jazdy B+E, uprawnia do kierowania pojazdem określonym w kategorii B, łącznie z przyczepą. Należy zwrócić tutaj uwagę na fakt, iż w zapisie tym brak jest zastrzeżenia dotyczącego łącznej dopuszczalnej masy całkowitej.

Nie oznacza to jednak, że posiadając kategorię prawa jazdy B+E, możemy prowadzić pojazd samochodowy o d.m.c. nieprzekraczającym 3,5t. z przyczepą o nieokreślonej masie, gdyż ograniczenia w tym zakresie wynikają między innymi z wartości znamionowej określonej dla urządzenia sprzęgającego i wartości maksymalnej masy ciągniętej określonej dla danego pojazdu przez producenta. Przywołany stan prawny zobrazować można na przykładach:

Samochód osobowy.

Masa własna pojazdu wynosi: 1740 kg,

Dopuszczalna masa całkowita wynosi: 2435 kg,

Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem została określona na: 1600 kg.


Posiadając prawo jazdy kat. B, możemy prowadzić taki pojazd:

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

b/ z przyczepą lekką ? zgodnie z treścią art. 88 ust. 3 pkt 3 - bo jego dmc nie przekracza 3,5 t.

c/ z przyczepą wyposażoną w hamulec o dmc do 1065 kg ? ponieważ wskazane dmc: mieści się w wartości określonej przez producenta, nie przekracza masy własnej pojazdu, a łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. b.

Posiadając prawo jazdy kat. B+E, możemy prowadzić taki pojazd:

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

b/ z przyczepą lekką ? zgodnie z treścią art. 88 ust. 3 pkt 3 - bo jego dmc nie przekracza 3,5 t.

c/ z przyczepą wyposażoną w hamulec o dmc do 1600 kg ? ponieważ wskazane dmc: mieści się w wartości określonej przez producenta, nie przekracza masy własnej pojazdu, natomiast art. 88 ust. 2 pkt 10 nie zawęża łącznej dmc zespołu pojazdów do 3,5 t.

Samochód ciężarowo-osobowy.

Masa własna pojazdu wynosi 2500 kg,

Dopuszczalna masa całkowita wynosi: 3500 kg,

Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem została określona na: 2500 kg.

Posiadając prawo jazdy kat. B, możemy prowadzić taki pojazd:

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

b/ z przyczepą lekką ? zgodnie z treścią art. 88 ust. 3 pkt 3 ? bo jego dmc nie przekracza 3,5 t ,

Posiadając prawo jazdy kat. B+E, możemy prowadzić taki pojazd:

a/ pojedynczo, zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. a,

b/ z przyczepą lekką ? zgodnie z treścią art. 88 ust. 3 pkt 3 - bo jego dmc nie przekracza 3,5 t.

c/ z przyczepą wyposażoną w hamulec o dmc do 2500 kg, pomimo, że dmc takiego zespołu pojazdów wyniesie 6 t. ? ponieważ dmc przyczepy: mieści się w wartości określonej przez producenta, nie przekracza masy własnej pojazdu, natomiast art. 88 ust. 2 pkt 10 nie zawęża łącznej dmc zespołu pojazdów do 3,5 t.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)