Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

A może to są dni CK105 i MotoPark to już nie Koszalin?
Koszalińskie Przedszkola,PTTK i Fundacja Nauki dla Środowiska,Stowarzyszenie "Akcja Katolicka", Urząd Miasta, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja,Koszalińska Biblioteka Publiczna,Klub Spółdzielczy "Bałtyk",Centrum Rozrywki na Pięterku,Wspólnota Emanuel , Klub Kanion ,PROF -EUROPE ,UKS "Jedność" i ZS nr 2 w Koszalinie, Pałac Młodzieży,TKKF - Koszalin,KMPSP ,Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Kuria Biskupia,Szkoła Tańca Top Toys ,Koszalińskie Stowarzyszenie Społecznych Ognisk Muzycznych ,Kluby Spółdzielcze: Kanion, Przylesie, W Klocku........to nie CK, a jednak wiedzą.
Zresztą nie o to chodzi. Nie jest to konkurs "kto najwięcej imprez wymyśli odczas obchodów DK. Są one co roku o stałej orze, i zawsze - w miarę możliwości ( nie rozciągniemy 10 dni) włączamy instytucje najróżniejsze, które tylko się zgłoszą( czy do nas, czy do Wydziału Kultury) w rogram.
Koszalińskie Przedszkola,PTTK i Fundacja Nauki dla Środowiska,Stowarzyszenie "Akcja Katolicka", Urząd Miasta, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja,Koszalińska Biblioteka Publiczna,Klub Spółdzielczy "Bałtyk",Centrum Rozrywki na Pięterku,Wspólnota Emanuel , Klub Kanion ,PROF -EUROPE ,UKS "Jedność" i ZS nr 2 w Koszalinie, Pałac Młodzieży,TKKF - Koszalin,KMPSP ,Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Kuria Biskupia,Szkoła Tańca Top Toys ,Koszalińskie Stowarzyszenie Społecznych Ognisk Muzycznych ,Kluby Spółdzielcze: Kanion, Przylesie, W Klocku........to nie CK, a jednak wiedzą.
Zresztą nie o to chodzi. Nie jest to konkurs "kto najwięcej imprez wymyśli odczas obchodów DK. Są one co roku o stałej orze, i zawsze - w miarę możliwości ( nie rozciągniemy 10 dni) włączamy instytucje najróżniejsze, które tylko się zgłoszą( czy do nas, czy do Wydziału Kultury) w rogram.
Ja nie mam retensji, ja ytam czy jest radar wczesnego wykrywania zdarzeń w Koszalinie.
Przecież CK105 rawidłowo wykonuje swoją misję - jesteście najlepsi, rofesjonalni i co najważniejsze nie opełniacie rażących błędów.
No i najważniejsze - fachowo wyciągacie łapę o ubliczne środki! Ciekawi mnie ile razy jeszcze w tym roku Rada Miejska będzie stała rzed wyborem komu urwać, żeby dać CK105.
Muzeum w Koszalinie zaprasza na Targ Młyński,
który odbędzie się 13 czerwca 2010 w godz. 11âÂÂ16.
Już po raz czwarty na dziedzińcu muzeum odbędzie się dziecięcy przegląd folklorystyczny âŸPrzedszkolaczek ci ja, czyli zabawy z tańcem, muzyką i piosenkąĂ˘Â (godz. 12âÂÂ16). Wychowankowie dziewięciu przedszkoli z Koszalina i okolic zaprezentują polskie tańce narodowe i ludowe.
Tradycyjnie już podczas targu na dziedzińcu muzeum zostaną rozstawione stoiska, na których członkinie kół gospodyń wiejskich będą sprzedawać własne wyroby, a kolekcjonerzy zaprezentują swoje zbiory.
W tym dniu wstęp do muzeum â 1 zł.
Program przeglądu folklorystycznego:
12.00âÂÂ12.20 Przedszkole w Boninie, 12.20âÂÂ12.40 Przedszkole w Mścicach, 12.40âÂÂ13.00 Przedszkole nr 8, 13.00âÂÂ13.20 Przedszkole Integracyjne, 13.20âÂÂ13.40 Przedszkole nr 9, 13.40âÂÂ14.00 Przedszkole nr 13, 14.00âÂÂ14.20 Przedszkole nr 13, 14.20âÂÂ14.40 Przedszkole nr 13, 14.40âÂÂ15.00 Przedszkole nr 14, 15.00âÂÂ15.20 Przedszkole nr 22, 15.20âÂÂ15.40 Przedszkole nr 23


Było kilka stoisk z jedzeniem (ciasta domowe gospodyń z Iwęcina, kiełbasy, wata cukrowe. Część straganów (jak widać na zdjęciu) - pusta. Jeden (słownie: jeden) kolekcjoner prezentujący kilkanaście starych butelek z porcelanowymi korkami. No i gwóźdź programu: przedszkolaki i ich wdzięczna widownia: rodzice.
Jeśli tak ma wyglądać w przyszłości "ożywianie centrum", to szkoda mi tego miasta
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich rodziców racujących do óźnych godzin opołudniowych. Ich ociechy, które ozostawały od opieką rzedszkola do godziny 15, musiały być nieraz odbierane rzez babcie lub dziadków. To się zmieni, bo w Koszalinie władza lanuje utworzenie rogramu rzedszkolnego, który maluchom zapewni opiekę o 4 godziny dłuższą niż dotychczas.
- Mamy nadzieję, że ozyskamy fundusze na ten rojekt â owiedział Przemysław Krzyżanowski, zastępca rezydenta ds. olityki społecznej. - Szanse są ogromne. Oby rocedury rzetargowe rzebiegły zgodnie z lanem, bo wtedy 1 września 2008 roku lan wprowadzimy w życie.
Taki system ma być wprowadzony w Przedszkolu nr 9 rzy ulicy Juliana Tuwima. Placówka ma być otwarta do godz. 19. Nie jedyni to chętni do ójścia na rękę rodzicom....
- Kończymy właśnie rozmowy z innymi rzedszkolami, które są zainteresowane wydłużeniem czasu opieki. Jeśli wszystko ójdzie zgodnie z lanem, będą rzygotowywane specjalne oferty dla rodziców â kontynuuje wiceprezydent Krzyżanowski.
Jak oinformowały władze miasta, nie będzie też roblemu z rzyszłymi zapisami do rzedszkoli, gdy obecne rzedszkolaki ójdą do klas ierwszych, bo wtedy zwolni się 2400 miejsc. Mają zmieścić się wszyscy. Dodatkowo lanowane jest utworzenie 20 miejsc dla dzieci niepełnosprawnych i 40 dla dzieci jeszcze młodszych. Ten lan ma być wprowadzony w życie również 1 września br.
- Miasto Koszalin, będzie mogło zapewnić w stu rocentach opiekę rzedszkolną dla wszystkich zainteresowanych â ocenia Przemysław Krzyżanowski.
W związku z realizacją ustawowego zapisu dotyczącego rocznego rzygotowania rzedszkolnego rzez dzieci sześcioletnie, rzeniesione do szkół odstawowych zostały wszystkie tzw. zerówki.
- Niewiele miast w Polsce zdecydowało się na taki krok â dodaje wiceprezydent Koszalina. - My już rzenieśliśmy wszystkie zerówki ięciogodzinne do koszalińskich szkół odstawowych. W dziesięciu na dwanaście szkół będą funkcjonować takie oddziały.
Na terenie Koszalina roczne rzygotowanie dzieci sześcioletnich rzebiega w grupach ięciogodzinnych w szkołach odstawowych albo w ramach dziewięciogodzinnego obytu dziecka w rzedszkolu.
Jarosław Mroczek
â Jaka iękna lacówka! Pastelowe kolory! â zachwycali się goście Przedszkola Integracyjnego. Wczoraj w tej lacówce, a także w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 21 i w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, rzebywała Komisja Edukacji Związku Miast Polskich.
Prezydenci i burmistrzowie dziesięciu miast rzyjechali już o raz drugi do Koszalina, by rzyjrzeć się, jak rozwiązywane są u nas roblemy oświatowe. Tym razem sprawdzali, jak wygląda kształcenie dzieci i młodzieży niepełnosprawnych.
Rano w ośrodku Politechniki Koszalińskiej w Sarbinowie oznali rozwój kultury, oświaty, sportu w naszym mieście. Obejrzeli też rezentację o stanie naszej edukacji.
â Bardzo nam się w Koszalinie odoba â rzyznał Piotr Mróz, rzewodniczący komisji. â Widzimy, że rezydent tego miasta, który jest członkiem Zarządu
Związku Miast Polskich, dobrze dba o oświatę.
Delegacja bardzo ozytywnie ocenia âŸKoszaliński system oceny szkół i rzedszkoliâÂÂ, wprowadzony ięć lat temu rzez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego.
â System ten jest stawiany w całym kraju jako wzór racjonalnego zarządzania odnoszącego jakość kształcenia â rzyznaje Mirosław Mikietyński, rezydent Koszalina. â To znajduje swoje odzwierciedlenie między innymi w wynikach nauczania â sprawdzian szóstoklasistów, egzamin gimnazjalny oraz wyniki matur â ogłaszanych rzez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu.
Dzięki wizytom w różnych miastach Komisja Edukacji ZMP może korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, wypracować opinie i sugestie do Zarządu ZMP. Koszalin też czerpie z doświadczeń innych miast.
Dzisiaj (piątek) Komisja Edukacji ZMP obraduje w Sarbinowie.
(ejm)
Pięć osób wygrało konkursy na dyrektorów szkół i lacówek oświatowo-wychowawczych rowadzonych rzez Miasto Koszalin. Funkcje obejmą o wakacjach. Tylko w jednym rzypadku na stanowisku zasiądzie nowa osoba. Pozostałym komisja konkursowa zaufała o raz kolejny.
Dyrektor szkoły ełni swoją funkcję rzez 5 lat. Potem ogłaszany jest konkurs i często bywa, że ta sama osoba onownie reprezentuje lacówkę. Czy to oznacza, że można liczyć na rzychylność komisji konkursowych dożywotnio? Teoretycznie tak. W raktyce jednak bywa, że dyrektorzy na stanowiskach zasiadali najdłużej do 15 lat. â Potem człowiek się wypala i nie jest w stanie ełnić nawet oprawnie swojej funkcji â twierdzą specjaliści.
Komisja, która ma wpływ na wynik konkursów owoływana jest rzez rezydenta miasta w momencie gdy dany dyrektor lacówki oświatowej kończy iąty rok racy na stanowisku.
â Bywają wyjątki â zaznacza Grzegorz Śliżewski, rzecznik Urzędu Miejskiego. â W momencie kiedy dana szkoła ma być zlikwidowana za trzy lata, wiadomo, że jej szef nie będzie ełnił funkcji rzez ięć.
W skład komisji wchodzą m. in. rzedstawiciele ratusza, związków zawodowych, rady rodziców, czy grona edagogicznego. Ich âŸwerdyktâ zatwierdza głowa ratusza.
â Zwycięzcy konkursów nie ełnią jeszcze swoich funkcji â zaznacza rzecznik.
Oficjalne rzekazanie obowiązków odbywa się z reguły od koniec sierpnia.
Radosław Czerwiński
Nowi-starzy dyrektorzy (funkcje będą ełnić od 1.09.2009 r. do 31.08.2014 r.)
Agata Wolska â Szkoła Podstawowa nr 13, rzy ul. Rzemieślniczej;
Dorota Jędrak â Zespół Szkół Sportowych rzy ul. Zwycięstwa;
Wojciech Rzemieniewski â Zespół Szkół nr 12 rzy ul. Połczyńskiej;
Grażyna Barancewicz â Przedszkole nr 23 rzy ul. Limanowskiego;
Przemysław Jaśkiewicz â Gimnazjum nr 11 rzy ul. Sportowej (zastąpi na stanowisku dotychczasową dyrektor Mariolę Rink-Przybylską).
Głosi Koszaliński
Zapełnią się koszary, powstaną nowe miejsca pracy, a przedsiębiorcy już mogą liczyć zyski. Koszalin przygotowuje się na przyjęcie całego pułku wojska!
owództwo wojsk lądowych zdecydowało o przeniesieniu do Koszalina szczecińskiego 3. pułku przeciwlotników. Oznacza to, że wkrótce do naszego regionu przybędzie 1200 żołnierzy oraz ich rodziny.
- Decyzje już zapadły. Pułk miał być tu już w czerwcu, ale przenosiny będą przesunięte o kilka miesięcy. Wcześniej chcemy przygotować dla wojskowych mieszkania i koszary - wyjaśnił generał broni Waldemar Skrzypczak, szef wojsk lądowych RP, który wraz z szefem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej przyjechał do Koszalina, aby ocenić stan przygotowań do tej operacji.
reklama
Generalska wizyta
- Najpierw musi być przygotowane zaplecze socjalne: koszary i mieszkania dla kadry. Proponowano mi podkoszalińskie Zegrze i Rosnowo, ale ja nie mogę się na to zgodzić - powiedział po kilkugodzinnym pobycie w mieście generał. - Przyjedzie tu młoda kadra z rodzinami, małymi dziećmi. Nie wyobrażam sobie, aby mieszkali z dala od miasta. Muszą mieć blisko do szkół, przedszkoli - stwierdził Waldemar Skrzypczak
"To nie są przenosiny w stylu radzieckim, że przerzuca się sprzęt i ludzi, a o bazę socjalną martwi się później” - zapewniło nas dowództwo wojsk lądowych. 3. pułk trafi do koszar przy ul. 4 Marca. Przez ulicę sąsiaduje z nimi Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej.
- Obie jednostki liniowe mają nowoczesny sprzęt i będą doskonale współdziałały z centrum - wyjaśnia oficer prasowy 12. Szczecińskiej Dywizji, w skład której wchodzi pułk.
Wojsko to pieniądze
Ręce mogą już zacierać przedstawiciele lokalnej branży budowlanej. - Wojsko to przecież ogromny rynek zbytu dla różnych dostaw. To też wielka siła nabywcza. Dla miasta to wspaniała wiadomość - mówi Grzegorz Śliżewski, rzecznik prezydenta Koszalina. Przypomnijmy tylko, że zapowiedź przybycia wojsk uratowała przed likwidacją Szkołę Podstawową nr 13, do której mają od nowego roku szkolnego uczęszczać dzieci wojskowych.
Radość w Koszalinie
Szykują się zatem wielkie wojskowe inwestycje w Koszalinie. - Mamy tu działki i tereny przygotowane pod budownictwo. Pieniądze na to są zapewnione - poinformował ppłk Przemysław Ruciński, zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego.
Przypomnijmy, że do 2001 roku w Koszalinie stacjonowała 8. Bałtycka Dywizja. Po reorganizacji armii miasto stracilło znaczenie wojskowe, a do cywila rozpuszczono półtora tysiąca żołnierzy. - Teraz odzyskamy znaczenie militarne - cieszą się oficerowie.
---------------------------------------------------
Zbieg okoliczności ?
Dodam jeszcze, ze w K-linie jest już jedna jednostka przeciwlotnicza i centrum szkolenia sił przeciwlotniczych.