Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Witam,

nie jestem co prawda ekspertem od spraw finansowych, ale postaram się rozwiać Pańskie wątpliwości w kilku słowach :).

Jeżeli chodzi o emisję płatnych reklam konieczne będzie założenie działalności gospodarczej i rejestracja jako płatnika vat. Podejrzewam, że większość firm reklamujących się w Pańskim serwisie będzie wymagała faktur vat za świadczone usługi reklamowe.
W takim przypadku nie jest konieczne zatrudnianie od razu księgowego...
Podstawowe sprawy związane z rozliczeniami (książka przychodów i rozchodów, ryczałt... itp.) można wykonywać samemu po zdobyciu podstawowej wiedzy i umiejętności.
Można również sprawy zlecić specjaliście, koszt tego typu usług nie powinien być z początku wysoki ze względu na małą ilość pracy biura księgowego na starcie działalności.

Jeżeli chodzi o pakiet Biuro Extra z oferty Kei.pl na początek na pewno będzie wystarczający. W trakcie rozwoju serwisu, wzrostu liczby odwiedzających itp istnieje mozliwość płynnego przejścia na wyższą opcję Biuro Pro.




no właśnie - a jak pan uważa, lepiej redukować koszty pracy i obniżać podatki nawet kosztem deficytu większego, czy skupić się na stabilizacji finansów publicznych? bo tego przecież sie nie da chyba pogodzić...

Trudne pytanie. Obniżanie podatków wiąże się z koniecznością redukcji wydatków budżetowych, co zawsze jest bolesne. Tym bardziej, że większość obecnych wydatków budżetowych jest sztywna - są to wypłaty świadczeń społecznych, dopłat itd. Reagan obniżał podatki i wszyscy chwalą go za rozruszanie gospodarki. Zapominają jednak o tym, że "dzięki' Reaganowi zadłużenie USA gwałtownie wzrosło.

Wydaje mi się, że w Polsce jest parę obszarów, gdzie można by poszukać oszczędności - przykładowo tylko: przywileje emerytalne, duża biurokracja, KRUS po stronie wydatków i system podatkowy - po stronie przychodów. Jakoś tak dziwnie się składa, że w okresie obowiązywania trzech progów podatkowych podatku od osób fizycznych dwa najwyższe płaciło zaledwie kilka procent. Dużo firm ma też przychody na poziomie kilku tysięcy złotych rocznie. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale wydaje mi się, że problemem nie jest nawet sama wysokość podatków (PIT czy CIT), ale komplikacja przepisów umożliwiająca niektórym obniżenie obciążeń podatkowych.



" />Ci z członków, którzy chodzą na zebrania i interesują się SWOIM MAJĄTKIEM nie mają takich problemów, ponieważ wiedzą, iż chodzi o straty (nadwyżkę KOSZTÓW nad PRZYCHODAMI) jakie SM podobno ma z lat 1994-2001. Od 2001 do teraz są same plusy ( z
inf. RN i Zarządu – ZGCz, materiały na ZPCz).




Finansowanie utrzymania infrastruktury kolejowej, w nawiązaniu przede wszystkim do celów finansowych zarządcy krajowej sieci linii kolejowych (PLK) określonych w Strategii dla transportu kolejowego, na potrzeby Master Planu oparto na założeniu, że koszty zarządców infrastruktury kolejowej w perspektywie objętej Master Planem zostaną zrównoważone przychodami.
Ręce opadają i to nie jest śmieszne



" />Podatnik pracował w firmie od stycznia do września, za wrzesień nie otrzymał do końca roku 2009 wynagrodzenia, czy za ten miesiąc może w picie wstawic koszty uzyskania przychodu i ulgę podatkową - czy przysługują? Bo przecież jakby nawet wypłacono w 2010 to wynagrodzenie to tym bardziej nie da się tego zrobić w pit za 2010.
Dodatkowo za kilka miesięcy poprzednich nie miał kosztów i ulgi bo wynagrodzenie było wypłacane z poślizgiem i były 2 wypłaty w miesiącu a w innych nie było wypłaty wogóle. Ale tu to raczej jestem pewny że może sobie doliczyć w rozliczeniu rocznym. Tak więc głównie mi chodzi o wrzesień kiedy do końca roku 2009 nie wypłacono wynagrodzenia



" />witam
mam pytanie
w 2009 roku otrzymałam pita za nagrodę roczną oraz za zasiłek dla bezrobotnyck
Przychód wyniósł 4170,58
koszty uzyskania 0,00
dochód 4170,58
zaliczka na podatek 132,00
ubezpieczenie zdrowotne 267,52
ubezpieczenie społeczne 202,87
I mam problem ponieważ nie wiem czy dobrze rozliczam wychodzi mi w programie rozliczeniowym ,że urząd skarbowy ma mi oddać te 132,00 natomiast z tego co wiem kwota niepodlegająca opodatkowaniu wynosi 3091,00
Co w takiej sytuacji robię żle , a może jest dobrze i Urząd ma mi zwrócić podatek
proszę o pomoc iwcia



" />Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi czemu coś chcesz dzielić .Podatek z chwilą przejscia na ryczałt płacisz od przychodu nie ma kosztów tylko Twój zus , prowadzisz ewidencje przychodów.Są rózne stawki na ryczałcie w zalężności co robisz i w/g tego płacisz podatek.myslę że Ci wyjaśniłam Twoje wątpliwości jak nie napisz



" />Nasz kontrahent wystawil nam fakture w zlotych polskich, na ktorej byl przelicznik 900 euro x 4.3814. Zamiast przelac pieniadze w zlotowkach przelalismy w euro. teraz wydzwania do nas ksiegowy z tamtej firmy, ze zrobilismy nieslusznie, poniewaz jezeli faktura wystawiona byla w PLN to MUSIMY przelac w PLN. A ja uwazam ze jezeli podana byla rowniez kwota w EURo wiec moglismy przelac w EURO, a najwyzej powstana roznice, ktore wyksieguje sie w koszty lub przychody finansowe.



" />Dla sp. z o.o. wniesienie aportu w zamian za udziały w spółce nie stanowi przychodu do opodatkowania. Inaczej wygląda sytuacja dla osoby, która ten aport wniosła. Powstaje przychód podlegający opodatkowaniu w wysokości objętych udziałów. Kosztem stanowiącym koszt uzyskania przychodu jest natomiast rzeczywista wartość wniesionego aportu. Aport nie jest opodatkowany VAT.
PDOP art. 12 ust. 4 pkt 4
PDOF art. 17 ust. 1 pkt 9 - przychody
PDOF art. 22 ust 1e - koszty
VAT - Rozp. Min. Finansów z 22 marca 2003 par. 67 ust. 1 pkt 3.



" />Obliczylam pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop (5dni) w wysokości 194,80 zł. Jakie skladki odprowadzam? A co z kwota wolna, kosztami uzyskania przychodu? Czy robi sie identycznie jak przy wynagrodzeniu? I jak ta kwote wykazac w PIT-11 a jak w dokumentach ZUS, jezeli oprocz ekwiwalentu bedzie mial wynagrodzenie za kilka dni pracy? Dzieki z apomoc!



" />Odprowadziłaś mu po prostu większy podatek, z którego rozliczy się w zeznaniu rocznym. Czytam właśnie wskaźniki Gofinowskie, gdzie jest tabela kosztów uzyskania przychodów i jest napisane, że kwota miesięczna np. 99,96 jest potrącana w każdym zakładzie pracy ale rocznie nie może przekroczyć 1.799,37 (podstawowe). Może nastąpiła pomyłka między kosztami uzyskania przychodów a kwotą wolną od podatku, która może być potrącana tylko z jednego tytułu dochodów/przychodów. Chyba nic nie pomyliłam?



" />Prosiłbym, jeżeli jest to możliwe, o odpowiedź na następujące pytanie. W jaki sposób należy księgować dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych - czy na pozostałe przychody operacyjne czy mże na zmniejszenie kosztów wynagrodzeń?
Kiedy należy dokonywać księgowań czy miesięcznie, czy w chwili uznania rachunku bankowego?
Oraz czy te środki są opodatkowane?
Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam !!!
Księgowy z Łodzi



" />Jeżeli pracownik nie uzyskał żadnych przychodów (w rozumieniu art. 12 ustawy) ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy lub pracy nakładczej, gdyż np. przez cały miesiąc korzystał ze zwolnienia lekarskiego, przebywał na urlopie bezpłatnym lub urlopie wychowawczym - koszty uzyskania przychodów za ten miesiąc nie mogą być odliczane. W opisanej sytuacji odliczanie kosztów nie będzie możliwe zarówno od wypłaconego przez zakład pracy zasiłku chorobowego jak i w obliczeniu kosztów uzyskania przychodów za cały rok podatkowy. (...)"

Warto wspomnieć, że w przypadku, gdy pracodawca obok zasiłku chorobowego wypłaca w danym miesiącu kalendarzowym świadczenie stanowiące przychód ze stosunku pracy, to przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy uwzględnia zryczałtowane Koszty uzyskania przychodu.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)