Projekt badawczy Polska-Namibia 2010



bo zjadłeś go pewnie w postaci takiej ohydnej breji/papki która kojarzy sie z ... no kojarzy się
spróbuj czgoś z włoskiej kuchni i zobaczysz że zmienisz stanie
Agrafko Ty na pewno masz w zanadrzu jakiś przepis na coś jeszcze gdzie szpinak jest smaczny więc podpowiedz Saimonowi

O, tak. Breja, jaką byłam katowana w dzieciństwie z powodu anemicznego wyglądu, do tej pory mi nie wchodzi. Żeby nie wiem jak była doprawiona. Sałatka szpinakowa to zupełnie inna inszość. Pałaszuje się ją jak sałatę.

A poza tym polecam (i jadam) szpinak w cieście francuskim i mój nowy wynalazek - pierogi ze szpinakiem i serem pleśniowym.



Gdzie jesteście lipcówki??

Faktycznie królują tu u nas avatary z pieskami Później maluszkami będziecie się chwalić, a może któraś będzie się chciała pokazać razem z maluchem ??


Ja jestm mega najedzona. Pękam. Zjadłam na obiad górę pierogów z serem a niedawno dopchałam szyneczką z chrzanem i jajkami ( z tego przepisu, który dziś podawałam) Pycha i jedno i drugie... Oj szybko nadrobię kilogramy, które mi ubyły, o więcej nie wspomnę.




Wiesia,

przepis przerżnięty "żywcem" z "ABC polskiej kuchni"...Biblioteczki Poradnika Domowego. Może on nie głęboko staropolski, ale dobry, bo polski....

Pozdr
Moim zdaniem do prawdziwych pierogów ruskich bierze się ser biały nieco skwaśniały i nie mieli si.e go, tylko tłucze tłuczkiem razem z ziemniakami, żeby były grudki.

A co do starych przepisów - najfajniejsza była Ćwierciakiewiczowa i jej przepis na babę wielkanocną. Zaczynał się tak:
Wziąć cztery silne dziewki kuchenne...
Dalej nie pamiętam dokładnie, ale sądząc po ilości produktów, m. in. pół kopy jaj, sagan masła, jakies koszmarne ilości mąki, to te dziewki powinny być rzeczywiście bardzo silne.



HEJ,
Całe zycie jadlam pierogi, ale zawsze ruskie, lub z miesem. W przyszlym tygodniu jadę poza Polskę i obiecałam znajomym, że przywiozę im cos dobrego z polskiego jedzonka <jak wiadomo zagranica nie ma super dobrgo zarcia;)>, i zazyczyli sobie pierozki z serem:)

Tylko skąd wytrzasnąc na to przepis??
może Wy wiecie??

szukam w necie i nie moge się doszukać...
pzdr:)



Pizza, ale przyrządzona samodzielnie
Spaghetti z sosem mojego przepisu
Karpatka
Tiramisu
Pierożki z truskawkami
Naleśniki z serem
Barszczyk czerwony
Ryż z warzywami Chińskimi i do tego pikantny sos, mniam!!!
Lody owocowe, waniliowe, pistacjowe, advocatowe
Jogurty.......



Ata, mówisz masz:

Pieróg serowy, śródziemnomorski:

Porcja dla 6 osób
Przygotowanie 20 minut
Gotowanie 25-30 minut

Składniki potrzebne:
3 rozmącone jajke
500 ml naturalnego jogurtu
500 g sera feta, pokruszonego
180 ml oliwy z oliwek
sól do smaku
12 cieniutkich płatów mrożonego ciasta francuskiego

Nagrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza. Wyłożyć pergaminem kwadratową formę do pieczenia. Posmarować oliwą. Wymieszać jajka, jogurt, ser feta, 4 łyżki oliwy w dużej misce na gładką masę. Doprawić solą. Rozłożyć płaty ciasta francuskiego i przykryć ściereczką. Włożyć 4 płaty ciasta do formy, każdy płat smarując oliwą, pozwalając, by wystawałna zewnątrz, poza boki formy. Nałożyć połowę nadzienia serowego na ciasto. Przykryć kolejnymi 4 płatami ciasta, każdy smarując oliwą i dopasowując do formy.
Wlać pozostałą część nadzienia. Ciastem wystającym poza brzegi formy przykryć wierzch i nałóżyć kolejne 4 płaty ciasta, każdy smarując oliwą. Nakłuć całość widelcem. Piec przez 25-30 minut na złoto-brązowy kolor. Podawać gorące lub o temperaturze pokojowej.

Za przepis odpowiedzialności nie biorę, bo nie wypróbowany jeszcze. Jeśli uda mi się znaleźć gdzieś francuskie ciasto to zrobię w ten łykend, jak nie to zrobię w przyszły, jak sama zrobię takie ciasto :]

Tak czy siak, smacznego.



Świetny przepis, drożdżówki wyszły z pieca cudowne Spróbowałam jeszcze paru innych sposobów zawijania, zrobiłam koszyczki, rurki, coś jakby pierogi (te akurat z jabłkami, zabrakło mi już sera ) i bułeczkę okrągłą :D Wszystkie pyszne, tak pachniały, że cała rodzina pojawiła się w kuchni... Oczywiście nie trzeba było długo czekać aż znikną ze stołu
Zdjęcia nie dodam na razie, bo nie mam sposobu. Ale czeka cierpliwie
Dziękuję Bea za taki przepis! :* Z pewnością niedługo zrobię z innymi nadzieniami, trzeba spróbować :D



40 dag szpinaku świeży lub mrożony
40 dag niekwaśnego białego sera
3 ząbki czosnku
gałkamuszkatołowa, sól, pieprz


Biały ser rozgnieść w misce. Świeży szpinak przebrać usuwając łodyżki, zblanszować i drobno posiekać, a mrożony trzeba poddusić by odparować z niego wodę. Ser i przestudzony szpinak starannie wymieszać, doprawić roztartym z solą czosnkiem, pieprzem i odrobina gałki.

Przepis nie jest mój lecz pochodzi z Poradnika Domowego.

Kliknij, aby zobaczyć załącznik

Kliknij, aby zobaczyć załącznik




To ja reanimuję temat moim ulubionym dodatkiem do chleba:
[list=1]
*cebulę podsmażamy na maśle (musi zmięknąć, ale NIE WOLNO jej przyrumienić!!!)
*jajka na twardo trzemy na grubej tarce (oczywiście po wcześniejszym obraniu ze skorupki )
*zdejmujemy patelnię z cebulą z ognia
*wrzucamy jajka do gorącej cebuli
*dokładnie mieszamy (już nie smażymy!!!), doprawiamy do smaku solą i pieprzem
*nakładamy na kanapki zanim całkiem wystygnie (potem się kruszy)
*świetnie smakuje z keczupem lub plastrami pomidora położonymi na kanapce


coś czuję że ten przepis by się sprawdził jako farsz do naleśników, można by było dodać jeszcze żółtego sera

ja uwielbaim picce domowej roboty, kopytka z bułeczką, pierogi z serem, albo ryż z kurczakiem (dla mnie z sojowym)- z warzywami mrożonymi takimi na patelnię z sosem sojowym, albo makarony mmm, np z pesto bazyliowym, albo z tuńczykiem, albo z sosem pomidorowym, albo z brokułami i sosem serowym mmmmmm



Zamieszczam Przepiz na Pieróg Biłgorajski polecam Znany też jako piróg biłgorajski albo krupniak. Ten staropolski wypiek gościł na stołach podczas świąt i innych wyjątkowych okazji. Jest to rodzaj placka, który swym wyglądem przypomina pasztet. Masa jest zwarta, ale z łatwością daje się pokruszyć. Można podawać z jogurtem naturalnym.

Porcja na foremkę o wymiarach 17×25cm.

* około 50 dag ziemniaków (obranych),
* około 25 dag sera białego, tłustego i zwartego,
* około 50 dag kaszy gryczanej,
* około 1-1,5 szklanki kwaśnej śmietany,
* około 10 dag słoniny (następnym razem zastąpię masłem),
* sól,
* pieprz,
* mięta,
+1 jajko na skórkę.

1. Ziemniaki ugotować, odlać wodę, zostawiając odrobinę na dnie. Ziemniaki przecisnąć przez praskę, wsypać kaszę, wymieszać, przykryć. Odstawić na 30 minut.
2. Słoninę stopić na skwarki, dodać do ziemniaków (skwarki wrzuciłam w całości, a tłuszczu dałam tak około 1/2).
3. Następnie wrzucić pokruszony ser, przyprawy (do smaku), śmietanę. Dokładnie wymieszać. Przełożyć do formy wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą, z wierzchu posmarować rozmąconym jajkiem.
4. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190°C. Piec +/- 2 h (po około godzinie można przykryć folią aluminiową, żeby się nie przypiekło).

Przepis wielokrotnie modyfikowałam w poszukiwaniu najlepszych proporcji, póki co wersja którą podał Karol Okrasa najbardziej mi odpowiada.



znam fajny przepis na kotlety z ziemniaków , mojemu dziecku bardzo smakuja, jak ktos lubi pierogi ruskie to napewno mu posmakuje:

ziemniaki
ser biały
cebula
bułka tarta , jajko
przyprawy do smaku

ziemniaki gotujemy (mozna w mundurkach wtedy masa będzie bardziej zwięzła) przepuszczamy przez maszynke do mielenia albo po prostu ugniatamy, dodajemy biały ser, zółtko i podsmażoną cebulke. wyrabiamy na jednolita mase, jeżeli jest za rzadka dodajemy bułke tarta. Przyprawiamy do smaku. Jak ktoś lubi można dodac szczypiorek. Obtaczamy w roztrzepanym białku i bułce tartej i smażymy jak kotlety. ja to podaje z jakąś sałatka. naprawde polecam. Smacznego



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)