Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Macworld nr.5
  W numerze 5/2006 między innymi:
Użycie iPoda z telewizorem
Nowy iPod zapewnia świetny sposób oglądania filmów wideo w czasie podróży, przerwy na lunch lub nudnego zebrania. Wiele osób zapomina jednak, że filmy można odtwarzać także na podłączonym telewizorze - wymaga to tylko dokupienia opcjonalnego kabla AV. W tym artykule przedstawimy sposób przygotowywania filmów do oglądania na telewizorze.
Macowe skarby
DockStar, które dodaje do programu Mail lepsze wskaźniki odebranych wiadomości w Doku. Kilka osób zadało mi pytanie, czy podobny dodatek jest dostępny również dla komunikatora iChat.
Porady, wskazówki i podpowiedzi
Oto kolejna garść podpowiedzi, dzięki którym praca z komputerem staje się przyjemniejsza.

download



Pomoc w zakupie leptopa!
  Czytam już bardzo dużo o tych wszystkich laptopach i powiem, że im więcej czytam i się pytam tym bardziej jestem głupi :/ Pisałem już na tym forum, ale ponownie napiszę, tylko tym razem pytanie inne :)
Chcę kupić laptopa do 3800zł i powiedzcie mi tak:
=> Które procesory w laptopach są lepsze AMD czy Intel? Potrzebuję komputrera do obróbki grafiki w Photoshopie, pisania stron w HTMLu i PHP, pisania programów C++, oglądania filmów, pisania textów w Open Office & Word, w trakcie tych wszystkich czynności słucham muzyki z radia internetowego (nie będę robił reklamy :D), dużo siedzę w sieci buszując po Internecie...
Więc doradźcie mi czy kupić dwurdzeniowy AMD, czy dwurdzeniowy Intel, czy jakiś inny AMD czy Intel?
Powiedzcie jaki komputer byście kupili dla siebie jakbyście mieli takie wymagania i tyle kasy do dyspozycji :)
w kompie musi być conajmniej:
=> 512 mb RAMu DDR2!
=> 60GB dysk
=> ekran panoramiczny
=> windows XP
=> 3x USB 2.0
=> Nagrywarka DVD Dual

najlepiej jakby było:
=> Bluetooth
=> Czytnik kart
=> torba

I jeszcze co do karty graficznej, nie chcę aby była zintegrowana, no ale jak już ma być to niech będzie... Ale najlepiej jakby była oddzielnie :)

Co do firmy - to HP i Toshiba to na pewno :) A co do innych musiałbym się zastanawiać :) Na pewno nie Acer :)

Proszę o pomoc!



Cytat:
Czy dzięki temu urządzeniu oprócz nagrywania istnieje możliwośc normalnego oglądania TV na laptopie oraz ustawienia nagrywania telewizji nadawanej na żywo a nie z dysku dekodera? albo zaprogramowania jakiegoś filmu, programu by nagrał na komputer jak nie będzie nas w domu? Tak. Podaje przez USB na komputer to, co dostanie na wejściu komponentowym, czyli "na żywo" spokojnie można oglądać, można też programować, notabene urządzenie może się komunikować np. z tunerem satelitarny przy pomocy IR Blastera, są też dodatkowe programy typu scheduler. Tutaj szczegóły Support for HD PVR. Mozna też poczytać manuala.



Słuchaj, odnośnie Linuksa to tak jak Jakub napisał, zależy do czego chcesz używać komputer. Jeżeli używasz komputera w większości czasu do gier to oczywiście tutaj Linux przegrywa z Windowsem, chociaż widziałem kilka fajnych gier i pod tą platformę. Jeżeli komputer dla Ciebie to narzędzie do pisania dokumentów (jest OpenOffice), przeglądania internetu (Opera, FFox itd.), ściągania i oglądania filmów, muzy itp. (LimeWire, torrenty etc.), dalej - jeśli używasz legalnej inaczej kopii Photoshop'a i/lub Corel Draw (odpowiedniki w Linuksie: Gimp i Inkscape (Inkscape jest dostępny też za free pod Windowsa)) to spokojnie możesz się przesiąść na np. Ubuntu. Komunikatory też są: Kadu jako GG, jest Skype, Tlen i wiele innych. A że jakiś sprzęt nie działa do końca - bez obaw na stronie www.ubuntu.pl jest forum a w nim jest naprawdę spora dawka wiedzy nt. tego systemu i w 99 % nie będzie problemu ze znalezieniem rozwiązania (sam czasem tam zaglądam - chociaż już coraz rzadziej z oczywistych względów). Na kilka lat używania Linuksa i kilka zmian konfiguracji komputera miałem tylko raz problem, gdy mi karta WIFI nie chciała ruszyć pod Ubuntu, ale i z tym dałem sobie szybko radę.
Bardzo często ludzi przeraża wizja "konsoli" (czarny ekran i tryb tekstowy), teraz można uzywać Linuksa bez konsoli (chociaż dla mnie jest to wygodniejsze), spokojnie wszystko można, jak to mówią: "wyklikać". :)

Jest jedna taka sprawa, można sobie ściągnąć obraz płyty z systemem ubuntu lub zamówić darmowe i oryginalne płytki, wypalić na krążku i uruchomić jako LiveCD bez instalacji na dysku w celu pobawienia się. Można też mając słynnego Windowsa, zainstalować Ubuntu obok Windowsa ... bez oddzielnej partycji, zupełnie tak jak każda aplikację windowsową - jeśli się nie spodoba - wchodzisz w "panel sterowania/dodajusuń programy" i deinstalujesz jak każdy inny program pod Windowsem.

Uh, jeśli ktoś ma jeszcze jakies pytania to zapraszam, przy okazji przenosząc do innego tematu.
Na początek polecam jednak LiveCD. :)




Cytat:Bleh H&S, strategi i strzelanki to typowe gierce dla PC-etów niech lepiej zostawią te nędzne konsole co nawet crysis nie mogą uciągnać w spokoju. Denerwuje mnie faworyzowanie gier na konsolach a co lepsza robienie ich exclusive na konsole. Jeszcze te ceny Oo wydać 2kafle za konsole która służy tylko do gier, dodatkowo gry kosztują 200zł ++.

Z tego co pokazywali S2 z H&S na konsolach przerodził się w Action RPG (mój ulubiony gatunek), a w takie gry gra się bardzo fajnie na padzie jak nie lepiej niż na PC.
Najpierw mówisz że H&S powinno się zostawić na PC, a zaraz twierdzisz że konsole są faworyzowane i mają exclusivy. Przecież to działa w dwie strony jak jedni zaczną robić gry z PC na konsolach, to drudzy z konsol zaczną robić na PC. Grafika na kompach już przegoniła o rok świetlny tą na Xklocku czy czarnuli i deweloperzy zaczynają wracać do PC. Sam chciałbym pograć w takie gry jak Tekken 6, Final Fantasy XIII, Kingdom Hearts, Fable II, Little Big Planet na moim piecyku. Bardzo możliwe, że tak właśnie będzie bo producenci zaczynają dostrzegać potencjał drzemiący w tej platformie. Na szczęście starania AMD, Nvidii czy Intela nie idą na marne.

Gdybym uzbierał trochę kasy przez wakacje kupiłbym sobie konsolę. Bez wątpienia mój wybór padł by na PS3. Dlaczego? Bo ma o wiele lepszą wydajność, dobrą markę, odtwarzacz Blu-Ray.


Cytat:Tak 1333zł jak tatuś ma ci kupić to mało jak samemu masz kupić tą konsole + telewizor to niezły wydatek i możesz tylko grać na niej.

Na konsolach nowej generacji masz przeglądarkę internetową, komunikatory. Na PS3 możesz dodatkowo bez żadnych przeszkód zainstalować LINUXA!!! Wtedy ta konsola zamienia się w prawdziwy komputer. Chociaż ma to swoje ograniczenia np. nie można instalować większości programów takich jak Skype i oglądać filmów, a także jest problem z flash playerem.

Telewizor może być CRT, ktoś Ci zabrania?



Pobierz sobie program subedit do oglądania filmów, gdzie jest opcja "wyłącz komputer po zakończeniu filmu":)



TV 22" do wnęki w małym pokoju
  Witam,

Mam dość specyficzne wymagania. Poszukuję TV do małego pokoju. Będzie umieszczony we wnęce w regale, miedzy półkami. Obecna wysokość wnęki to 43cm (szerokość tu nie nie ma znaczenia - wystarczająca) co, z tego co szukałem, przekłada sie na rozmiar ekranu standardowo około 22" (mogę podwyższyć górną półkę o parę centymetrów by zmieścić ciut większy model ale wolałbym tego nie robić).

Moje pierwotne preferencje kierowały mnie w kierunku firm Sharp, Sony, Panasonic (w tej kolejności) ale:
- u Sharpa nie widzę ekranów 22" - są 19" i potem skok do 26"
- nowa linia Sony E5300 "niestety" wyposażona jest w białe ramki co nie do końca pasuje mi pod względem estetycznym
- u Panasonica TV zaczynają sie od 26"...

Stąd pytanie: jakie jeszcze firmy/modele moglibyście mi polecić w tej lub podobnej klasie rozmiaru ekranu? Od razu napiszę ze z pozostałych marek chyba najmniejsze zaufanie mam do firmy LG. Czy TV Sony 22" ma aż tak dobre parametry że warto go brać pomimo nie do końca dobrej jak dla mnie estetyki? Czy też może warto poszukać starszego typu S5500?

Dodatkowe informacje:

Jaki sygnał ? kablówka
Jaka odległość od ekranu ? ok. 2-2,5m - oglądam siedząc zarówno z przodu jak i pod czasem dużym kątem
Jakieś urządzenia do podłączenia? komputer (główny cel: oglądanie filmów)
Więcej oglądasz w dzień czy w nocy? częściej w nocy
Jakie masz nasłonecznienie pokoju ? małe, ale okno jest naprzeciwko sciany z TV
Jaki masz ulubiony program? filmy, wiadomości
Ma stać czy wisieć?stać
Czego oczekujesz od telewizora ? dobrej jakości, bezawaryjności, braku smużenia i odblasków



PS-50B650 zalety i wady
  Mam ten telewizor od miesiąca i chcę się podzielić swoimi uwagami

Zalety:

1 Obraz - bardzo dobry (można spokojnie oglądać obraz telewizji SD z 2,5 metra - myślę że na LCD byłoby kiepsko, czerń i kontrast są super)

2 Pilot – Wygodny i ładny

3 Funkcje dodatkowe - Internet działa poprawnie, DLNA do przesyłania zdjęć z komputera (z filmami gorzej), bardzo przydatna funkcja odtwarzania filmów przez USB z i tu uwaga: Jakość AVI , XVID jest nieporównywalnie lepsza przy takim odtwarzaniu (dobre skalery ) niż kiedy się odtwarza na PC i posyła obraz przez HDMI.

Wady :

1 Brak dźwięku DTS przy odtwarzaniu filmów z USB (tego sam nie sprawdziłem)

2 Telewizor nie widzi plików „txt” napisów filmowych ( np. film avi odtwarzany z USB), jeżeli dialogi są zapisane w formacie czasowym. Jeżeli są w formacie klatkowym -widzi ale przesuwa napisy względem klatek i nie można tego zniwelować z poziomu menu telewizora. Tekst i obraz się rozjeżdżają. Jedynym rozwiązaniem może się okazać wklejenie tekstu do klatki filmu (są darmowe programy)

3 Najgorsza moim zdaniem niedoróbka programowa - telewizor nie odtwarza żadnej informacji EPG jeżeli w strumieniu danych był jakiś polski znak (u mnie nadawany w sieci kablowej w typowym standardzie Latin-2). Byłoby pół biedy gdyby wyświetlał krzaczki ale jest nic. Używam dekodera DVB -C telewizora po rezygnacji z dekodera zewnętrznego -wygoda z jednym pilotem, ale niestety brak informacji szczegółowej EPG przy prawie wszystkich programach (jest na nielicznych bez EPG w języku polskim) i brak tytułów programów. Język polski został przez SAMSUNGA olany. Jest on tylko w opcji „język menu”. Nie wiem czy EPG działa prawidłowo przy sygnale DVB-S lub DVB-T . Przypuszczam że również nie.

Podsumowując : Dobry telewizor z poważnymi niedoróbkami programowymi. Jeżeli Samsung je poprawi można będzie sprzęt polecić. Jeżeli „Samsung Polska” temat zlekceważy to będę odradzał zakup ponieważ opisane braki dyskwalifikują na przykład sens używania dekodera DVB wbudowanego w tym sprzęcie. (Tylko zewnętrzny dekoder DVB umożliwi korzystanie z przydatnych funkcji jakie daje telewizja cyfrowa)



Kombajn multimedialny: HDD 200GB, 4xUSB, FireWire,TV, radio, nagrywarka
  6 załącznik(i) Kombajny multimedialny, MD 90888 (Medion Digitainer), czyli dedykowanny odtwarzaniu multimediów komputer PC.

Urządzenie ma normalny tuner telewizji analogowej z hyperbandem, 200 GB dysk twardy, na którym możemy zapisywać i gromadzić wszelkiego rodzaju dane (NAGRANIA PROGRAMÓW TV, MP3, JPEG, FILMY, GRAFIKĘ, ZDJĘCIA) ze źródeł zewnętrznych. Jest też opcja ripowania płyt CD z muzyką do MP3. Dane możemy zgrać na nośnik DVD lub CD. Menu nagrywarki jest bardzo proste w obsłudze. Dzięki wejściu video-in, s-video in i Fire Wire z łatwością można podłączyć zewnętrzne urządzenie i np. przegrać stare kasety VHS, materiały z kamer analogowych i cyfrowych itp.

Digitainer sortuje muzykę, filmy, zdjęcia itp. według zadanych kryteriów (tytułów, wykonawców itp.), umożliwia robienie zdjęć - zrzutów ekranowych i ich zapisywanie. Ma radio stereo FM z funkcją RDS z możliwością nagrywania z radia na dysk twardy, DVD i nośniki wymienne . Player DVD odtwarza płyty DVD/CD. Zintegrowany czytnik kart czyta i nagrywa na wszystkich typowych kartach zdjęcia, muzykę filmy itp. Ma cztery złącza USB - możliwość odczytu i nagrywanie (widzi dyski zewnętrzne oraz flash typu pendrive) . Ma jeszcze mnóstwo innych funkcji. Podczas gdy urządzenie nagrywa z TV lub innego źródła, w tym czasie można słuchać muzyki, oglądać materiały filmowe z HDD i DVD, słuchać radia, kopiować itp. Praktycznie są dostępne wszystkie operacje, nie można tylko zmienić kanału TV, gdy odbywa się nagrywanie z TV.

W zestawie: pilot radiowy, przewód zasilający, instrukcja po polsku i niemiecku w formacie PDF.

Jak widać na zdjęciach, jest to po prostu multimedialny komputer (płyta główna, procesor, 512 MB RAM, HDD, DVD, mnóstwo wejść i wyjść multimedialnych) działający pod kontrolą Emedded Windows, z interfejsem dedykowanym obsługiwanym multimediom. Osoby, które "bawią się" komputerami i systemami operacyjnymi z łatwością uzupełnią urządzenie o opcje sieciowe (są sloty PCI) lub dołożą odpowiednie kodeki i urządzenie będzie odtwarzać wszystkie formaty audio i wideo.

Wystawiam za bardzo niską cenę. Gdyby tylko policzyć wartość wszystkich komponentów, które można wymontować (200 GB HDD WD 2000, DVD Rec Pioneer, stereo tuner TV/FM Phillips, przedni panel 3,5 cala, który nadaje się do każdego PC, pamięć, procesor, wysokiej klasy zasilacz, wentylatory itp.itp.) to wyjdzie kwota znacznie powyżej 350 zł.


Cena wyjściowa 200 zł.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)