Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

witam.
troche sie opuscilem przez ostatni czas, dorwalem prace zupelnie nie zwiazana z tym temetam, bylem zbyt zmeczony na sledzenie i robienie czegokolwiek w kierunku cnc.
wracajac do tematu. dziekuje wszystkim za wypowiedzi i za dretwy humor . znalazly sie tez osoby ktore napisaly programy w roznych sterowaniach im tez dziekujemy.
moze jakies podsumowanie tej lekcji zanim napisze program sam
1. z wypowiedzi wynika , ze dany detal bedzie obrabiany bez pomocy konika
2. w jednej wypowiedzi pojawila sie taka oto wypowiedz o kotra ni chodzilo : jasiu...

Oczywiście, narzędzia które wykonują rowki, to zwykłe przecinaki i tu kompensacji nie będzie wiec uzyje w tym programie przecinaka dwuostrzowy N123D15-21A23 z plytka : N123D2-0150- CM
to chyba wszystko



Mam kompensację narzędzia. Kompensacji używam przedewszystkim do tzw. polerów. Tabele producentów podają dokładnie ile zużywa się taki poler i przy umiejętnym korzystaniu dane te sprawdzają się.Dane o zużyciu na m obróbki wprowadzane są do sterownika który sam zlicza ilości. Mam również zamontowane na maszynie użądzenie do korekcji narzędzi z którego nie korzystam. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach dlaczego. To temat na osobny wątek.

Flamaster a raczej kredka lub ołówek przy polerowaniu to trywialny ale bardzo dobry sposób . To tak jak z kałasznikowem. Wynaleziony tyle lat temu i działa bez problemów i poprawek konstrukcji tyle lat. Tu jest podobnie.

Jeżeli chodzi o frezy to wymiar potwierdzam przed wykonywaniem detalu wprowadzając dane do programu CAM. W przypadku kamieniarstwa normy są bardzo łagodne i można sobie pozwolić na pewne niedokładności. Wiadomo nie we wszystkim, ale w większości elelemntów dokładność do 1 mm spokojnie wystarcza.

W maszynie mam możliwość zmian manualnej położenia narzędzia we wszystkich osiach w czasie wykonywania programu. Tak więc wprawiony operator organoleptycznie w czasie pracy może dokonać korekty.

Nie spotkałem się z maszynami kamieniarskim, gdzie korekcja narzędzia odbywała się w czasie pracy za pomocą lasera. Przy obróbce maszyna podaje bardzo dużo wody, jest zapylenie więc pomiar laserem jes wątpliwy.



Mam problem z nagrywaniem płyt (LITE-ON DVD RW SQHW-812S firmware z 2005.07.21, nowszego brak chyba, że jakiś nieoficjalny).
Objawy są dziwne, bo nagrywarka czasem nie widzi nagranych płyt i ich nie czyta, a czasem widzi i czyta bez problemów wszystkie płyty, nie tylko te, które na niej nagrałem, ale wszystkie, nawet tłoczone. Podczas nagrywania dzieją się cuda. Czasem nagra płytę w stosunkowo krótkim czasie, ale podczas weryfikacji nagranych danych (Nero 6) pojawia się masa błędów, a tak wypalona płytka w innym napędzie "tnie" się, ale można ją odczytać. Często jest też tak, że po wypaleniu nic na płycie nie ma i nie można jej odczytać również w innym napędzie bo jej nie widzi. Jeszcze dwa miesiące temu można było nagrać od czasu do czasu jakąś płytę tak, że dało się ją odczytać, ale teraz wszystko co wypalę nadaje się tylko do kosza. Zaczęła też bardzo wolno nagrywać. Początkowo idzie wszystko normalnie, ale po osiągnięciu jakichś 10% drastycznie zwalnia, tak że nagranie zwykłego CD trwa kilkanaście godzin, a efekt wiadomy - kosz. Raz Nero przerwało nagrywanie wysuwając tackę i uraczyło mnie komunikatem o BRAKU KOMPENSACJI czy też KALIBRACJI MOCY. Niestety nie pamiętam dokładnie tego tekstu, a więcej już podobny komunikat się nie pojawił.
Próbowałem wypalać za pomocą kilku programów (Nero 6, Ashampoo, Alcohol 120%, Deep Burner, Nero 7 Lite) i efekt zawsze ten sam, płyta do kosza. Sterowniki ASPI mam zainstalowane (wersja 4.6). Wcześniej miałem wersję 4.71 i żadnych zmian. Zasilacz mogę wykluczyć bo podpinałem pod inny i też bez zmian.
Jest to już leciwa nagrywarka i zapewne to jest przyczyną, po prostu laser pada i chyba trzeba będzie zainwestować w nowy sprzęt. Doradźcie coś.
A tu parametry kompa:
Procesor: AMD Athlon 64X2 Dual Core 4800+ 2500 Mhz
Płyta główna: Gigabyte M61PME-S2
Grafika: NVIDIA GeForce 6150SE zintegrowana z płytą
RAM: 1GB DDR2-800 MDT Tech. Empaq
Felerna nagrywarka: LITE-ON DVD RW SQHW-812S
I drugi napęd: LITE-ON CD-ROM LTN-527T



witam. u lecyka nic nie ma na temat G10 oprocz tego co oznacza ten kod - Ustawianie danych
popatrzylem tez w instrukcje obslugi i zastanawia mnie
G10 P_ X_ Y_ Z_ R_ Q_ ;
lub klawisz strony
G10 P_ U_ V_ W_ C_ Q_ ;
P : Numer kompensacji
0 : Polecenie przesunięcia układu współrzędnych przedmiotu
1---64 : Polecenie dotyczące wartości kompensacji zużycia narzędzia
Wartością polecenia jest numer kompensacji
10000+(1---64): Polecenie dotyczące wartości kompensacji geometrii
narzędzia
(1---64) : Numer kompensacji
X : Wartość kompensacji w osi X (bezwzględna)
Y : Wartość kompensacji w osi Y (bezwzględna)
Z : Wartość kompensacji w osi Z (bezwzględna)
U : Wartość kompensacji w osi X (przyrostowa)
V : Wartość kompensacji w osi Y (przyrostowa)
W: Wartość kompensacji w osi Z (przyrostowa)
R : Wartość kompensacji promienia ostrza narzędzia (bezwzględna)
R : Wartość kompensacji promienia ostrza narzędzia (przyrostowa)
Q: Numer punktu urojonego ostrza narzędzia

*W poleceniu wymiarowania bezwzględnego wartości zadane
w adresach X, Y, Z i R są nastawiane jako wartości kompensacji
odpowiadajace numerowi kompensacji ustalonemu przez adres P.
*W poleceniu wymiarowania przyrostowego wartość zadana w
adresie U, V,Wi C jest dodawana do bieżącej wartości kompensacji
odpowiadajacej numerowi kompensacji.

w moim programie jest np. G10 P0 Z-158 ;
mierzylem z kazdej strony gdzie jest to "Z-158" wyszlo mi ze to od poczatku wrzeciona jest, co jest chyba bzdura, bo byloby to ze znakiem dodatnim.
Nie moge tego zrozumiec. pytalem w swoim warsztacie ale nikt mi nie odpowiedzial na to pytanie, jedna osoba , ktora mozliwe zeby mi wytlumaczyla to jest na urlopie. zrzera mnie ta ciekawosc, gdyz widze program jak sobie sunie, rozumiem kazda czesc tego ,a nie moge zakumac tego przesuniecia P0, nie mowiac juz o tych innych ...
prosze o jakas pomoc.




Sorry, tam nie mam uprawnień (na forum herbacianym) - więc nie przeniosę

Zapytam z innej beczki, czy są może jakieś programy do symulacji ruchu takich układów ?
Bo będę modernizował Iżyka, i przy okazji mógłbym pobawić się w zrobienie czegoś takiego, tylko przydało by się więcej danych. I można by wtedy naocznie ocenić różnicę.


Symulację najlepiej wykona komputer (myślę tu o alternatywie kopania butelki z wodą ) opisanie zjawiska odrzutu jest proste przy stosowaniu klasycznej, newtonowskiej dynamiki i w takim wypadku stosunkowo łatwo dobrać kompensator składający się z ciężarka i sprężyny, jednej sprężyny bo kompensujemy odrzut do wylotu śrutu z lufy, zamiast drugiej sprężyny lepiej użyć jakiegoś tłumika np. polimerowego, nie istotne.
Natomiast jeśli koniecznie "kcemy" użyć jako kompensacji cieczy np. rtęci to sprawa się mocno komplikuje (nie wspomnę tu o kulkach W w niej zanurzonych). Nt. cieczy sporo wiemy ale ich opis jest b. złożony i nawet jeśli przyjmiemy, że istnieją tylko cztery rodzaje cieczy, i że Hg jest cieczą newtonowską to ilość parametrów wpływających na jej zachowanie jako kompensatora jest olbrzymia, chociażby utrata ciepła wywołanego kompensacją. Raczej nie wyobrażam sobie aż tak skomplikowanej symulacji - patrz np. wzory Naviera-Stokesa. Myślę więc, że prostsza doga do kompensacji odrzutu prowadzi przez układy stricte mechaniczne: sprężyste lub bezwładnościowe (mam HW90 i tam gas-ram posiada anty-udarowy ciężarek - moim zdaniem mało skuteczny). Dodatkową zaletą układów mechanicznych jest też ich mała podatność na pozycję dmuchawki, te rtęciowe czy inne cieczowe mogą działać w niewielkim zakresie odchylenia od poziomu.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)