Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Digital Fly Ukraine testuje w NDS VideoGuard

Niespodziankę przygotowała nowa ukraińska platforma satelitarna Digital Fly Ukraine. Testy techniczne kodowania sygnału, które prowadzone były wcześniej w systemie dostępu warunkowego Irdeto 2, prowadzone są obecnie w NDS VideoGuard. Być może właśnie NDS VideoGuard stanie się docelowym systemem kodowania dla Digital Fly Ukraine.

Digital Fly Ukraine testuje na dwóch transponderach satelity Thor 3 (0,8W). W najbliższych tygodniach usługa zostanie przeniesiona na satelitę Thor 6, który został wyniesiony w ubiegłym tygodniu. Oficjalny start platformy planowany jest na połowę listopada 2009 r.

Parametry techniczne:

Thor III (0,8W)
12,054 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 8/9, DVB-S2/8PSK
12,380 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 8/9, DVB-S2/8PSK

Platforma wykorzystuje dwa transpondery, które działają w standardzie DVB-S2/8PSK. Programy są nadawane w formacie kompresji MPEG-4 w formacie dźwięku AAC HE.

info:satkurier.pl



W ofercie satelitarnej platformy Digi TV doszło do kolejnych całkiem istotnych zmian. Platforma wyłączyła ze swojej oferty sportowy kanał SportKlub+ spółki IKO Cable. Wcześniej z oferty Digi TV usunięto kanał Fishing and Hunting, a także dokumentalny kanału DoQ. Powody wyłączenia wszystkich kanałów IKO Cable nie są oficjalnie znane.

Biorąc pod uwagę to, że chodzi o wyłączenie z oferty wszystkich stacji tego samego nadawcy, możliwy jest brak porozumienia między Digi TV i IKO Cable.

Węgierski kanał SportKlub+ nadawany jest na satelicie Intelsat 10-02 (1W) na częstotliwości 12,563 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4, DVB-S w systemie kodowania Nagravision 2/3.

Przypomnijmy, że Digi TV wyłączyła także rumuńską wersję SportKlub. Program jest rozprowadzany z pozycji 0,8W/1W tylko w ofercie konkurencyjnej platformy Focus Sat kodowanej w systemie Conax.

info:satkurier.pl




Czy operator TVK ma prawo kodowania podstawowych programów? Tak! Ma prawo zakodować wszystkie programy, nawet te nadawane analogowo, choćby w ramach zabezpieczenia przed korzystaniem z telewizji kablowej przez osoby nielegalnie podłączone do jej sieci.
Operator kablowy ma obowiązek udostępnienia w pakiecie podstawowym programów dostępnych naziemnie na danym terenie i przeznaczonych na dany obszar. Programy te muszą być dostępne dla wszystkich abonentów. Gdyby kodowali analogową wersję TVP1, musieliby Ci udostępnić dekoder bez dodatkowych opłat z tego tytułu.
Póki co, podstawowym systemem emisyjnym telewizji w naszym kraju jest PAL DK i w tym standardzie podstawowe kanały muszą być dostępne. Mniemam, że w Twoim przypadku tak właśnie jest. Udostępnienie tych w DVB nie jest w chwili obecnej obowiązkiem operatora kablowego.
Żeby nie internet, zrezygnowałbym z kablówki. Ja mam ADSL na linii telefonicznej. Z kablówki zrezygnowałem kilka lat temu.



W najbliższy wtorek w Lesznie rusza pierwszy cyfrowy multipleks. Jego podstawą będzie lokalny program Leszno TV, emitowany do tej pory w internecie. W ramach multipleksu ma się pojawić też między innymi TV Puls i TV4, później również TVP i TVN. Emisja prowadzona będzie z komina na ulicy Dekana, na której znajduje się również siedziba stacji.



Przy aktywnym udziale ośrodka Emisyjnego TVP przy braku jakiej kolwiek aktywności ze strony TVN i Polsatu. Wdrożenie emisji cyfrowej będzie bardzo wolno postępować. Na okres przejściowy obie stacje komercyjne moga się porozumieć i tym samym uzgodnić wspólne uruchamianie na razie jednego mutlipleksu. Koszta były niższe. Po dwa programy Polsatu i TVN na razie były wystarczające. Oddzielenie się obu stacji możliwe będzie po całkowitym wyłaczeniu telewizji analogowej. Takie rozwiązanie przyspieszy wdrażanie emisji cyfrowej. Przy braku konkurencji Osrodek Emisyjny TVP nie będzie się zbytnio spieszył w uruchamianiu kolejnych stacji nadawczych. Dla przypomienia najlepsze pokrycie ma TVP1 i TVP2.Poozstale stacje między innymi Polsat, TVN ma znacznie gorszy zasięg ogrniczający się do dużych miast.



http://w3.satkurier.pl/pliki/7678.jpg
Producent i operator hiszpańskich kanałów tematycznych Chello Multicanal kończy nadawanie w systemie kodowania Nagravision 1. W przyszłości stacje będą nadawane w systemie Nagravision 3. Chello Multicanal przestanie używać starego systemu Nagravision 1 (CAID 1800) 1 czerwca 2009 r. Od tego dnia programy będą kodowane systemem Nagravision 3 (CAID 1802).
O planowanych zmianach w kodowaniu operator poinformował na początku tego roku. Simulcrypt (Nagravision 1 + 3) prowadzono w kwietniu i maju.

Platforma Chello Multicanal wykorzystuje pojemność na satelicie Hispasat (30 W), częstotliwość 11,535 GHz, pol. V, SR: 24500, FEC: 5/6, DVB-S. W multipleksie znajdują się programy Canal Hollywood, Canal de Historia, Canal Cocina, Odisea, Sol MĂşsica, The Biography Channel, Canal Panda, Decasa i Bio.

info medianews



Jedyna dobra rada to powstrzymać się z większymi inwestycjami.
Nadal niewyjaśnione sa dwa podstawowe problemy:
1. Czy po 31 marca 2010 nastąpią uruchomienia nowych nadajników DVB-T
- wiadomo że planowane uruchomienia nie będą miały miejsca w takim stopniu w jakim były planowane, nieznana jest jednak skala uruchomień, które nadajniki zostaną uruchomione i w jakim terminie, zbyt wielu hamulcowych w naszym Pięknym Kraju;
2. Jak będzie wyglądał problem kodowania/udostępnienia przekazu: nie jest do końca wyjaśnione czy odbiór typu FTA będą naprawdę FTA i niepowiązane np z kartą dostępową uzależnioną od opłaconego abonamentu (co technicznie jest operacją bardzo prostą), wiadomo że na pewno większość nadawanych programów będzie płatna.
Dlatego inwestowanie w kosztowne odbiorniki z wbudowanym tunerem MPEG4 nie pozwalające na zainstalowanie modułów i kart dostępowych jest złym rozwiązaniem. Lepiej traktować odbiornik telewizyjny jako wysokiej jakości monitor który możemy w prosty sposób podłączyć do zewnętrznego dekodera.



W Brennej możesz odbierać z Góry Skrzyczne (którą masz pewnie w zasięgo wzroku)
na 24k - TVP1 - 100kW
41k - TVP2 - 100kW
58k - Polsat - 100kW
38k - DVB-T (telewizja cyfrowa) - na razie emisja próbna
Oprócz tego na wzgórzu Jatne był(jest?) czynny lokalny przemiennik TVP1 i TVP2.
Nie jest praktycznie mozliwy odbiór innych stacji TV naziemnej.
Do odbioru wystarczy prosta antena na kanały 21-60 (trzeba wystrzegać się anten siatkowych).
Do odbioru programów radiowych spraw sobie oddzielną antenę.
Schematów instalacji nie podaję, temat był wielokrotnie wałkowany na Elektrodzie, pisali na ten temat fachowcy.

Instalowałem kiedyś w centrum Brennej (widziałem maszt na Skrzycznem) zestaw do odbioru R/TV/Sat i użyłem 9-elementowej anteny kierunkowej (taką miałem pod ręką). Poziom sygnału pow. 80dBu



Witam.

Mam pewien problem, otoz korzystam z tunera dvb-t tu1100-r (x3m). Razem z nim dołączony był do obsługi program TotalMedia. Wszystko chodzi super, do czasu nagrywania. Plik się nagrywa, jednak nie mogę go przerobić na żadną inną postać. VirtualDub pisze, że jest to nieznany format pliku, a wersja dla MPEG-2 że jest to nierozpoznany rodzaj MPEG-2, bądź ścieżka dla tego pliku jest pusta. Wszelkie konwertery albo nic nie konwertują, albo kilkanaście sekund ścieżki audio.

Bardzo proszę o pomoc, zależy mi na tym, a wiem że na pewno ktoś się z tym problemem spotkał.

Pozdrawiam



Telewizje kablowe nadają w kablu zakodowane sygnały satelitarnych kanałów
cyfrowych (np. Canal +). Do tego sprzedają zewnętrzne tunery z kartami odbezpieczającymi programy. Sygnał w kablu ma częstotliwość około 400MHz
-więc na kanale kablowym DVB-C lub czasem nadawany jest na kanałach specjalnych telewizji naziemnej DVB-T. Oba te zakresy posiada mój telewizor.
Chciałbym uniknąć kupowania do każdego zestawu programów oddzielnego
dekodera i wybierania każdej grupy programów oddzielnym pilotem.
Gdyby do złącza CI można było dokupić układ odbezpieczający odpowiedni
zestaw kanałów kodowanych w zależności od włożonej karty dostępowej to mógłbym wygodnie używać telewizor za pomocą jednego pilota.
Nie wiem tylko jaki moduł powinienem kupić i włączyć do CI aby akceptował
karty różnych dostawców.



" />
">W Polsce platform jest sporo i naprawdę kolejna nie jest tak potrzebna jak NTC.
Rzecz w tym, że ma być to spełnienie zapisu o dostępności do programów TVP, a najłatwiej spełnić to przez taką właśnie satelitarną platformę. Jest nawet o tym wspomniane w projekcie DVB-T. Farfał nie obiecuje więc gruszek na wierzbie, tylko chce zrealizować coś, co powinno być zrealizowane!



" />W najbliższych dniach EmiTel rozpocznie testy systemu dostępu warunkowego w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
W ramach testów czasowo kodowane będą programy TVP Sport i TVP HD.

Naziemna telewizja cyfrowa poza przesyłaniem obrazu i dźwięku umożliwia realizację wielu usług, które w systemach telewizji analogowej nie były możliwe. Wiele z tych usług wymaga jednoznacznej identyfikacji widza/odbiornika lub wnoszenia opłat za wybrane treści. Testy CAS mają na celu sprawdzenie możliwości wdrożenia dostępu warunkowego, a przede wszystkim na sprawdzenie czy dostępne na rynku odbiorniki STB umożliwią realizację takich usług w przyszłości.

Testy potrwają około 2 - 3 tygodni.



" />

Używam totalMedia ArcSoftu. Program jak na moje oko chodzi wyśmienicie. Wczoraj próbowałem na DVB dream-i właśnie resetował mi komputer więc zrezygnowałem. Używam WINXP +SP2. Na laptopie jest instalacja z innej płytki więc jest szansa, że już dziś rozwiąże swój problem(mam nadzieję )Chodzi o doinstalowanie poprawki, a dokładniej KB896626-v2-x86 na PC.

pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)