Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

więc tak

1.Winampa raczej nie zainstalujesz bo nie ma go w wersji na Symbian OS ale jest wiele innych ciekawych programów napisanych w C++ w formacie .sis na tą wersję Gui, znajdziesz je na przykład na www.iphone-forum.org ( trzeba sie zarejestrowac)
2. to są dane techniczne z http://www.symbian.com/phones/nokia_9300.html?p=1

Symbian OS Version: v7.0s
User Interface: Series 80 and Series 40
Operating Frequency: EGSM 900, GSM 1800, and GSM 1900 networks in Europe, Africa, Asia-Pacific, North America, and South America where these networks are supported
Email Protocols: IMAP4, POP3, APOP, SMTP, MIME, IMAP4-SSL/TLS, POP3-SSL/TLS, SMTP-SSL/TLS, OMA Data
Width: 52mm
Length: 132mm
Weight: 167g
Display: 640 x 200 pixels, Series 80
128 x 128 pixels, Series 40
Color Depth: 65K colors
Applications: documents, spreadsheet, presentations
Browsing: HTML/XHTML, HTML 4.01, JavaScript 1.3
Connectivy: Pop-Port™ interface, USB 2.0 (Nokia Connectivity Cable DKU-2) Bluetooth® technology, infrared
Memory: 80 MB of free user memory

widać więc ze telefon pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian OS v7.0 oraz z nakładkami S40 oraz S80


Na pozostałe pytania niestety nie potrafię udzielic ci odpowiedzi poniewaz nie mam tego telefonu



dzięki a sam znalazłem taki opis

Tematy do telefonów Nokia tworzy się przy pomocy programów z serii Theme Studio. Do poszczególnych serii telefonów (S40, S60, ...) przygotowane są odrębne wersje tego programu, np. do mojej Nokii 6021 (S40v2) używam "Nokia Series 40 Theme Studio 1.2". Programy te dostępne są na stronie http://www.forum.nokia.com, jednak zazwyczaj pełną funkcjonalność uzyskasz dopiero po bezpłatnym zarejestrowaniu programu na w/w stronie i wprowadzeniu otrzymanego kodu. Wystarczy, że w wyszukiwarce na samej górze strony wpiszesz słowo 'theme' lub frazę 'theme studio' i zapewne znajdziesz wersję programu, która pomoże Ci przygotować tematy dla Twojego telefonu.
Oprócz programu dostępne są manuale (jęz. angielski), dzięki którym dowiesz się jak korzystać z programu i jakie ograniczenia istnieją w tematach dla poszczególnych serii telefonów Nokii.
Oprócz serii telefonu, trzeba zwrócić uwagę na to, do jakiej grupy UI Theme on należy. Jest tak dlatego, że np. "Nokia Series 40 Theme Studio 1.2" obsługuje kompatybilne schematy dla UI 1.2, a "Nokia Series 40 Theme Studio 2.2", obsługuje schematy dla UI 2.0. Są między nimi różnice np. w obsługiwanych plikach graficznych i dźwiękowych.

Pozdrawiam



* Flashowanie - ogólna nazwa operacji polegającej na wgrywaniu firmware do telefonu. Można ją podzielić na: upgrade (wgrywanie nowszej wersji oprogramowania), downgrade (wgrywanie starszej wersji oprogramowania), flashowanie Dead USB (kiedy telefon się nie włącza), partial flashing (wgrywanie tylko konkretnej części oprogramowania).

* Firmware, Flash, Soft - oprogramowanie telefonu udostępniane przez firmę Nokia za pomocą narzędzia Nokia Software Updater oraz w formie paczek do programów typu Nokia Phoenix.

* Patch - modyfikacja oryginalnego oprogramowania telefonu przeznaczona do usunięcia pewnych błędów, rozszerzenia funkcjonalności oprogramowania albo zwiększenia jego wydajności.

* Soft niebrandowany - podstawowe oprogramowanie telefonu bez żadnych dodatków operatorów.

* Soft brandowany - oprogramowanie telefonu "wzbogacone" o różne dodatki operatorów (typu EraGG, Orange Menu, czy motywy typowe dla danej sieci).

* Soft spatchowany - zmodyfikowane oprogramowanie telefonu. Taki soft może być niebrandowany albo brandowany. Wgranie zmodyfikowanego softu wiąże się z utratą gwarancji. Aby była ona nadal honorowana, należy przed oddaniem do serwisu wgrać oryginalne oprogramowanie z oryginalnym Product Code.


* Paczki z oprogramowaniem - instalatory (pliki *.exe) archiwów zawierających oprogramowanie do telefonu. Ściągnięcie tych paczek jest potrzebne do flashowania za pomocą programów typu Nokia Phoenix. Nokia Software Updater oraz opcjonalnie Nokia Care Suite ściągają natomiast samodzielnie odpowiednie ich części.

* Major Package - główna paczka z oprogramowaniem (zawiera softy niebrandowane).
Przykład nazewnictwa napisał/a:
RM-237_DP20_7.00__sw-07.01.exe

RM-237 - oznaczenie kodowe Nokii 3110c
DP20_X.00 - oznaczenie Major Package (w tym przypadku 07.00)
sw-XX.XX - wersja oprogramowania (w tym wypadku 07.01)

* Minor Package - nakładka na główną paczkę z dodatkowymi językami i dodatkami od operatorów (zawiera softy brandowane).
Przykład nazewnictwa napisał/a:
RM-237_DP20_7.10__sw-07.01.exe

RM-237 - oznaczenie kodowe Nokii 3110c
DP20_X.10, DP20_X.20 itd. - oznaczenie Minor Package (w tym przypadku 07.10)
sw-XX.XX- wersja oprogramowania (w tym wypadku 07.01)

* Product Code (PC) - 7-cyfrowy kod identyfikacyjny telefonu, który informuje, z jakiego kraju pochodzi dany aparat oraz jaki to model. Nokia Software Updater dzięki niemu rozpoznaje dany telefon i instaluje właściwe oprogramowanie.
W telefonie kod ten znajduje się w prawym dolnym rogu nalepki pod baterią w postaci 05xxxxx.

* Zmieniając Product Code (np. wgrywając soft niebrandowany w celu pozbycia się Orange Menu) traci się gwarancję. Oczywiście w dowolnym momencie można wgrać z powrotem soft pierwotny (lub zgodny z rejestrem aktualizacji NSU) z oryginalnym Product Code, a gwarancja będzie wtedy dalej honorowana.
Aby wgrać oprogramowanie z językiem polskim do telefonu sprowadzonego zza granicy, konieczna jest zmiana Product Code na jeden z rodziny EURO-B (link do rozpiski w poprzednim punkcie). Można to zrobić bezpośrednio w Phoenix'ie przy flashowaniu lub za pomocą programu Nemesis Service Suite.

* Language Pack - oznaczenie paczki języków, jaka znajduje się w danym sofcie (pliku PPM), określona poprzez Description (opis) danego Product Code. Oznaczenia różnią się w zależności od telefonu, jednak w wielu przypadkach EURO-B czy Euro3 to paczka zawierająca m.in. język polski.


* Nokia PC Suite - podstawowy pakiet programów służący do zarządzania zawartością mobilną telefonu (wiadomości, kontakty itp.).

* Nokia Software Updater (NSU) - program Nokii przeznaczonych dla użytkowników końcowych. Umożliwia jedynie aktualizację oprogramowania przeznaczonego na nasz telefon w wersji zatwierdzonej przez operatora bez możliwości zmiany Product Code. W połączeniu z programem służącym do zmiany Product Code, na przykład Nemesis Service Suite, może służyć do wgrywania nowych języków do telefonu. Nie można nim również naprawić uszkodzonego telefonu (częściowa obsługa Dead USB została dodana w najnowszej wersji programu).

* Nokia Care Suite Product Suport Tool for Store - program Nokii przeznaczony dla sprzedawców detalicznych. Jest to "okrojona" wersja Phoenix'a, za pomocą której nie można zmienić Product Code, naprawić niewłączającego się telefonu ani wykonywać testów sprzętu.

* Nokia Phoenix Service Software - program serwisowy Nokii, w warunkach domowych nie można go używać nie łamiąc licencji. Pozwala wgrywać nowe wersje oprogramowania (z dowolnym Product Code) udostępnianego przez firmę Nokia swoim centrom serwisowym. Można nim również naprawić telefon, który się nie włącza oraz wykonywać testy sprzętu.

* JAF - alternatywny program serwisowy. Jego główną zaletą jest możliwość obniżenia wersji oprogramowania (downgrade).

* Nemesis Service Suite (NSS) - alternatywny program serwisowy. Jego główną zaletą jest możliwość zmiany Product Code oraz możliwość odczytania kodu zabezpieczającego.


* BB5 - platforma telefonów Nokia (kolejna po: DCT1, DCT2, DCT3 i DCT4), do niedawna odporna na próby zdjęcia SIM-lock'a.

* S40 (Series 40) - platforma telefonów Nokia oparta na wewnętrznym systemie operacyjnym firmy Nokia.

* S60 (Series 60) - platforma telefonów Nokia oparta na systemie operacyjnym Symbian.

* S80 / S90 (Series 80 / Series 90 / Communicator) - platforma telefonów Nokia klasy Communicator oparta na systemie operacyjnym Symbian, obecnie wycofana z użytku.


* MCU (Micro / Mobile Controller Unit) - część flash'a, gdzie przechowywany jest kod wykonywalny dla procesora. Plik zawierający MCU ma rozszerzenie mcusw. Kod MCU jest najprawdopodobniej szyfrowany asynchronicznie.

* PPM (Post Programmable Memory) - część flash'a, gdzie przechowywane są dane, które nie są instrukcjami procesora, np. grafiki, słowniki T9, języki interfejsu. Plik zawierający PPM ma rozszerzenie ppm_x, gdzie x to kod wariantu paczki językowej, np. w przypadku EURO-B będzie to ppm_b, a w przypadku MEA1 - ppm_mea1.

* CNT (Content) - część flash'a, gdzie przechowywana jest Galeria (czyli fabrycznie wgrane dzwonki, motywy, aplikacje). Od niego zależy, czy soft jest brandowany, czy nie. Plik zawierający Content ma rozszerzenie image_x, gdzie x związany jest z Product Code, np. w przypadku softu o PC 0549592 będzie to image_era_pl, a w przypadku softu o PC 0544306 - image_b.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)