Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Ciekawy artykuł pojawił się w gazecie:

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,6...70,3229419.html

Według Kasperskiego - twórcy antywirusa - wirusy na windę i na linuksa są tak samo możliwe !
A jak Waszym zdaniem ?? Według mnie trochę gość przesadza - może firma kasperskiego robi jakiegoś antywirusa pod linuksa i nie ma sprzedaży Albo gość nie za bardzo się zna na architekturze systemów operacyjnych co za dobrze nie świadczy o jego programach



Wiem jak go usunąć trzeba pogrzebać w w debilnym rejestrze,tylko po co, po co się męczyć, i tak zaraz wejdzie coś innego, dosłownie co miesiąc windows się wywala nawet jeśli jest stosowany program antywirusowy. Mam Linuksa i od dawna działa, jedyna zmiana systemu to przejście z wersji na wersję! Problem w tym że wcisneli mi tą windę kiedyś ze sprzętem i nie wytrzymała 15 uruchomień, jakiś absurd, co za śmieć!




tmy123 mylisz sie, wcale nie musi to byc wymuszone zezwoleniem uzytkownika, wystarcza dziury w systemie do uruchamiania kodu z prawami administratora.
Jak wiadomo dziury są w każdym systemie, z tym że pod linuksem jest ich o wiele wiele mniej.


Nie chcesz - nikt do używania programu antywisusowego Cię nie będzie zmuszał. Żebyś się tylko pewnego pięknego dnia nie zdziwił...
Na linuksie? Po raz któryś napiszę - nie ma takiej potrzeby. Zresztą napisz to na forum poświęconym linuksowi typu debian - zobaczysz z jaką reakcją się spotkasz.
Na Windows sprawdziłem ten proponowany tutaj Comodo i musze powiedzieć że całkiem dobry ten komplet firewall + antywirus. I w dodatku freeware.

Edit.

bzdura, nie zgodze sie z tym wogole. Bledow moze i jest mniej ale nie o "wiele wiele" a wiele ludzi mysli ze jest ich mniej dlatego ze sie o tym nie mowi. Wykrycie luki w windowsie to odrazu news w paru portalach itp itd i w dodatku po jakims czasie wydawana jest latka ktora go naprawia.
a ja tu się nie zgodzę z Tobą ale tak to się można kłócić do .... . Żadne bugi, błedy w przypadku linuksa nie są ukrywane. Czas reakcji na nie jest o wiele szybszy niż w przypadku windows. A czy się mówi na portalach? Wybacz nie czytam portali typu dobreprogramy itp., kłócące się dzieci itp.- to nie dla mnie. A w sumie o czym tu mówić? Skoro błędy eliminowane są już na poziomie wersji testowych jądra?
Gdyby nie było o "wiele wiele" mniej, to większość serwerów zewnętrznych nie działała by pod kontrolą Linuksa.



To połączę to.


Kto dopisze jakieś słowa kluczowe na główną?:

Witamy na najlepszej stronie o informatyce. Tipsy oraz Tricki do windows oraz do linux ubuntu, porady oraz informacje, specjalne działy dla nowicjuszy początkujących oraz dla zaawansowanych, niezbędnik, w którym znajdziesz najpotrzebniejsze programy - antywirusy, kodeki, odtwarzacze multimediów, sterowniki, nauka programowania: c++, c#, c, python, bash, delphi, html, php, flash



Linuks ma lepiej rozpisany protokół TCP/IP, chociaż nie sądzę, że z tego powodu transfer wzrośnie o parę kB/s. Nie zajmuje on również tyle łącza, chociaż Windows po wyłączeniu protokołu QoS w opcjach połączenia, też nie powinien. Ogólnie mówiąc, nie powinno być większych różnic na obu systemach. W Windowsie problemem są firewalle, antywirusy i jakieś tam dodatkowe programy chroniące przed robakami. W Linuksie są one kompletnie zbędne.




czy bez tych programów można czuś się całkowicie bezpiecznie?
[right][snapback]243331[/snapback][/right]


Możesz czuć się całkowicie bezpiecznie, gdyż Linuks z powodu swej budowy jest odporny na wszystkie Windowsowe wirusy, trojany, spyware, adware i inne szkodzące programy. Ja używam Linuksa już od ponad dwóch lat, zawsze bez firewalla i antywirusa.



EHLO

Od paru lat mam XPeka (e:), Win98SE (c:) i linuxa (obecnie Ubuntu). W98 służy głównie do ratowania XPeka - ale co raz go odzierałem z niepotrzebnych rzeczy (gdy brakło miejsca) i w końcu chyba przesadziłem, bo przestał mi działać w W98 net - nie pomaga rekonfiguracja połączenia, reinstalacja sterowników, protokołów, WinSocksów, itd. I postanowiłem wywalić całkowicie i zainstalować coś nowszego w jego miejsce...
I właśnie pytanie - co?
Chodzi o coś z Windowsów (to ze względu na rodzinę i moje częste, długie wyjazdy), tak żeby można było go zarówno "normalnie" poużywać (np. Word, Excel, FF, poczta, GG, video, TV, ...) - a przy okazji skorzystać z różnych narzędziowych aplikacji jak: antywirusy, programy dyskowe (FAT32 i NTFS) - i żeby nie zajmował (sam system) za dużo miejsca.

Trochę czytałem o nLite - i myślę czy sobie czegoś takiego nie zbudować i zainstalować - ale może ktoś ma ciekawsze propozycje (oprócz przeszkolenia rodziny w używaniu linuxa i przeprowadzania ew. odzysku stamtąd... Ograniczenie się do samych "LiveCD" itp. też odpada).

Przy okazji chciałem upewnić się, czy dobrze pamiętam, że podczas instalacji XPeka można wybrać, aby pozostawiło zawartość partycji na której instalujemy (nazwy katalogów nie kolidują z tymi co zostaną utworzone...)

Pozdroovka



ad. 6 antywirus

ew. jeszcze koszt programu do ksiegowosci jesli sammeu bedziesz to robic.

ale wszystko mozna ograniczcyc tak naprawde, przechodzac na linuxa, openoffice, gimpa i inne opensourcowe programy - ale takie przejscie zalezy juz od pracownika.

dodatkowo ew. nowy komputer/laptop jesli trzeba.




No... jak widzę to minimum pięć setek :P .
To widocznie masz coś z oczami :D

Nie doliczyłeś antywirusa z firewallem?
Dla twojej informacji są darmowe do użytku domowego i całkiem nieźle się sprawują.

Co do braku problemów to to problematyczna sprawa.
Nie zaglądałeś na tym forum do działu o windowsie ;) ? Dlaczego takie fora powstają - przecież ludzie za coś płacą.

To że sąleniwi i nie chce im się zajrzeć do pomocy lub stronki microsoftu, to przecież niczyja wina
Dziwne ale z linuxem też goście maj problemy. No ale on jest za darmo więc nie wolno mieć pretensji :D

Ale za co tak właściwie płacisz? - za jakiś wordpad, messenger, outlook, internet explorer? Przecież i tak większość od razu zastępuje to programami ściąganymi z netu.
Sorki ale skoro uważasz, że za to płaci się kupując windowsa to nic dziwnego, że używasz linuxa. :D
Bez dodatkowych programów z trzeciej ręki windows długo nie pociągnie - zwłaszcza w necie.

Poza tym większość użytkowników linuksów czy bsd to byli użytkownicy windowsa - więc kogo usiłujesz przekonywać? Twoje wyznanie brzmi raczej jako rozpaczliwa próba przekonania samego siebie, że nie wyrzuciłeś kasy w błoto.
Taa... jeszcze dziś kupię sobie windowsa żeby móc kupić i zagrać w wiedźmina.

Nikogo nie chcę przekonać, a już na pewno nie siebie, że wyrzuciłem kasę. Stwierdzam tylko fakty.



Witam. Mam zamiar zainstalować: Windows XP SP3 + Linux Mint 6. Dysk 250GB. Mając jeden system HDD dzieliłem tak:

    lC:\ -(30GB) system, sterowniki, antywirus, przeglądarka
    l
    lD:\ -(100GB) gry, programy
    l
    lE:\ - (reszta GB) multimedia (filmy, muzyka), dokumenty, zdjęcia etc.l

Teraz nie wiem jak efektywnie wykorzystać HDD. Może dla Windowsa:
    lC:\ - 15GB system, sterowniki, antywirus, przeglądarka
    l
    lD:\ - 20GB - gryl

Windows ma służyć tylko do kilku gier,(CS 1.6, WC3, Dragonshard, Heroes I-III, Worms) bo na WINE dziwnie chodzą. Niby w CS 1.6 jest 99FPS, ale i tak nie widać płynności.

Linux Mint ma służyć do oglądania filmów, słuchania muzyki, przeglądania internetu, opracowywania dokumentów i prezentacji. Nie wiem jak podzielić dla niego HDD. Ramu mam 2GB więc SWAP może ok 2GB. Teraz czy resztę zrobić na 1 partycji czy może zrobić odzielne dla Home lub odzielne 1 partycja dla plików Video, 1 partycja dla Muzyki, i 1 partycję dla Dokumentów, tak, aby w przyadku reinstalacji Linuxa te foldery/partycje zostały (ponoć tak można, tylko jak to wykonać przy partycjonowaniu??).
Ten post był edytowany przez yawson dnia: 14 Luty 2009 - 15:42



1.Jeśli mam dysk 80 GB i jest podzielony na dysk c i d na c mam windowsa czy mogę normalnie zainstalować na nim Ubuntu czyli usunąć windowsa a na jego miejsce wchodzi Ubuntu.
2.Czy mogę zainstalować na nim program p2p.
3.Czy 256 pamięci ram wystarczy dla tego systemu.
4.Czy neostrada śmiga wam na Ubuntu.
5.Czy 18 GB wystarczy na instalacje Ubuntu.
6.Czy jakieś gry takie jak colin lub starsze tytuły chodzą na tym systemie.
7.Czy Ubuntu jest spoko czy polecacie coś nowego w ankiecie wyszło że dobra będzie mandriva ale ona sporo kosztuje.
8.Czy mogę zainstalować jakiś antywirus czy Ubuntu w pełni chroni mnie przed zagrożeniami z sieci.
Zadaje tyle pytań bo jestem zielony przeczytałem wiele wątków i umiałbym zainstalować Ubuntu.Z góry dziękuje za pomoc.



Dziękuję za wypowiedź. Być może i komplikuję sprawę ale czasem potrzebuję skorzystać z kilku różnych płyt startowych, programów diagnostycznych działających pod dosem lub uruchomić komputer w systemie linux. To prawda, że restart jest w tym wypadku potrzebny choć nie konieczny, (bo np. używając MS Virtual PC, można tworzyć wiele systemów na wirtualnym komputerze), ale mi właśnie chodzi o płytę DVD do startu tego fizycznego komputera. Być może nie wyjaśniłem odpowiednio sprawy. Mam na myśli stworzenie takiego krążka który po uruchomieniu zeń komputera dawał by możliwość wyboru systemu który ma wystartować, oto przykład:

[ ] Windows XP
[ ] Linux Knopix
[ ] Memtest
[ ] PC-Check
[ ] Dyskietka startowa win 98
[ ] Program antywirusowy
[ ] ...
Rozwiązanie miało by na celu zwiększenie wygody, bo zamiast np. 5 płyt CD - jedna płytka DVD z możliwościami wyboru. Rozwiązanie to byłoby potrzebne gdy np. wirus zniszczy pliki startowe i system nie jest w stanie się załadować, wtedy można po uruchomieniu komputera przeskanować dysk, uruchomić linuxa i skopiować dokumenty w bezpieczne miejsce.
Rozważania są czysto teoretyczne, niemniej jednak byłbym zainteresowany propozycjami rozwiązania sprawy.
Przyszła mi jeszcze na myśl możliwość modyfikacji płyty startowej Win XP w taki sposób aby było możliwe to co wyżej opisałem. Modyfikacja jest możliwa, bo np. do płytki XP dorzuciłem sobie kilka użytecznych narzędzi :wink: tutajpoczkategori



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)