Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Witam,
mam aparat fotograficzny Canon EOS 450D. Chciałabym obrabiać zdjęcia za pomocą programów komputerowych i w związku z tym muszę wymienić komputer na nowszy. Słyszałam, że monitor i karta graficzna powinny mieć standard zgodny ze standardem w aparacie, żeby kolorystyka zdjęć była taka sama. O co dokładnie chodzi z tym standardem i jaki standard ma mój aparat? Czy chodzi o kartę graficzną monitora i o kartę graficzną na płycie głównej i czy to wystarczy, żeby standard był zgodny? Na co jeszcze ewentualnie powinnam zwrócić uwagę?
Mam obiektyw inny, niż standardowo sprzedawany z tym korpusem, ale, jak się domyślam, problem chyba dotyczy korpusu, nie obiektywu?



Który wybrać??? Już wszystko mi sie pomieszało....Canon, Fuji, Sony czy Panasonic??? Interesują mnie zdjęcia rodzinne, natury, krajobrazowe. Szukam aparatu wraz z pełnym zaestawem(karta,pokrowiec, ładowarka) + prosty w obsłudze program do obrabiania zdjęć + niezawodność.. Sam już nie wiem



Heh.. Karol ja tak nie myślę
A to jest wynik mojej zabawy dzisiejszej
Zmienił mi sie program do obrabiania zdjeć - nie dość że jakiś taki, to jeszcze po ang. - no i dziecko sobie jakos musi radzic
Ale dziekuje

[ Dodano: 08-08-2005, 21:06 ]



Mam kłopot z funkcją "Zapisz jako..." przez 3 lata użytkowania programu CS3 wszystko było ok. Od wczoraj się morduję, bo przy naciśnięciu opcji "Zapisz jako...", program się zawiesza na amen. Nie pomogła reinstalacja, ani nawet całkowite odinstalowania programu i jego ponowne zainstalowanie. Obrazy można zapisać tylko korzystając z opcji "zapisz", ale "zapisz jako..." tak jak wsponiałem blokuje wszystko. Tak samo jest gdy używam skrótu klawiaturowego ctrl+szift+s. W innych programach opcja "zapisz jako..." działa normalnie. Nadmieniam, że usterka pojawiła się nagle, w czasie normalnego obrabiania zdjęć. Nigdy wczesniej nic takiego nie miało miejsca. Program mam oczywiście legalny. Proszę o pomoc!




Program to na przykład GIMP (darmowy), czy też Photoshop (drogi)... w zasadzie każdy program do obrabiania grafiki obsługujący skomplikowane zaznaczanie, operacje na warstwach i operacje kolorem. Zasada jest prosta - musisz "wyciąć" (zaznaczyć) obiekt, który chcesz pozostawić kolorowym i po jego zaznaczeniu zmniejszyć do zera saturację pozostałej części zdjęcia. To w każdym razie najprostsza możliwość... zamiast zwykłej desaturacji barw można też zastosować miksowanie kanałów, lub też filtrowane przestwarzanie B&W... opcji jest wiele w zależności od tego jaki chcesz uzyskać dokładnie efekt (na przykład zamiast zwykłej czerni-bieli odcień sephi...)
P.S. Techniki zaznaczania skomplikowanych obiektów na zdjęciu to już historia na wiele postów i to w zasadzie jest najtrudniejsze w takiej obróbce zdjęć jaką chcesz wykonać.


Takie coś znalazłam na jednym forum.




Na dwóch pierwszych zdjęciach brak ostrości jest całkowicie zamierzony - na pierwszym to efekt ustawienia ostrości w aparacie (taki efekt chciałem uzyskać - kolorowe plamy), a drugie zdjęcie rozmyłem w czasie obróbki (chciałem uzyskać efekt nierealności, kadru ze snu).
W przypadku pierwszego zdjęcia to jest do zaakceptowania, choć po dłuższym przyglądaniu się temu zdjęciu, muszę stwierdzić, że moim zdaniem lepiej by było gdyby zostało przycięte od dołu. Na dole zdjęcia panuje zbyt duży chaos i jest zbyt ciemne. Jeśli celem zdjęcia były rozmyte plamy kwiatów, nie powinno być tego, co się znajduje na dole.
Natomiast w przypadku drugiego zdjęcia przepraszam, ale takie rozmycie według mnie jest nie do zaakceptowania. Bardzo męczy wzrok i nie mogę wpatrywać się w to zdjęcie dłużej niż kilka sekund. To wcale nie zachęca do oglądania.
Nie wiem jaki sposob zrobiłeś takie rozmycie, ale może użyłeś niewłaściwej opcji w programie graficznym, albo trochę zbyt mocno to zdjęcie rozmyłeś. Może powinieneś użyć jakiejś innej opcji podczas obrabiania tego zdjęcia, ale w takiej postaci naprawdę mi się nie podoba. Może to kwestia gustu, ale piszę tylko o własnych odczuciach związanych z tym zdjęciem.



23.09.2007: Cezar i Paros razem pojechaly ze swoimi nowymi opiekunami do domu z ogrodem w Warszawie.
Ludzie o wielkich sercach i wrazliwosci, kiedy dowiedzieli sie, ze psy sa nierozlaczne zdecydowali sie zabrac oba. http://fundacja-emir.org/GIFSmiles/icon_smile.gif


Na razie nie mam dostępu do komputera z programem do obrabiania zdjęć więc ciocia paros zobaczy swojego podopiecznego na ostatnich fotkach z fundacji troszkę później....a może wcześniej na zdjęciach z nowego domu? :loveu:



Jeśli mogę wtrącic to Paint Shop Pro ściągniesz np z "Dobre programy"...ale wersje trial......Ogólnie działamy w PS ale jakoś nie umiemy aż tak rozjaśnic tak ciemnej fotki....Zdjęcia zapisane w RAWie dają więcej mozliwosci obróbki...ale nie mam programu do obrabiania takich plików:(



Witam miłe panie - a może kupić sobie po prostu "komputer świat niezbędnik"? Tam są różne programy z opisami co ,jak ,w czym i czego?
Jest tez programik "acdsee" (czy jakos tak) i jest całkiem niezły do obrabiania zdjęć.Inna sprawa ,że kupując aparat cyfrowy z reguły dostaje sie prosty programik do obróbki onych.
Mozna sie wtedy pobawić.
Photoshopy są drogie ,ale jest bezpłatny "gimp" (chyba).To taki bardziej profesjonalny(ale mi nie chce skubany wejść).
Aha kosztuje toto jakies 7-8 zł.




Witam miłe panie - a może kupić sobie po prostu "komputer świat niezbędnik"? Tam są różne programy z opisami co ,jak ,w czym i czego?
Jest tez programik "acdsee" (czy jakos tak) i jest całkiem niezły do obrabiania zdjęć.Inna sprawa ,że kupując aparat cyfrowy z reguły dostaje sie prosty programik do obróbki onych.
Mozna sie wtedy pobawić.
Photoshopy są drogie ,ale jest bezpłatny "gimp" (chyba).To taki bardziej profesjonalny(ale mi nie chce skubany wejść).
Aha kosztuje toto jakies 7-8 zł.
Właśnie, kiedyś korzystałam z programu "acdsee" a tutaj Sonika masz instruktaz jak to zrobić a nawet Zbych podał skąd można ściągnąć ten program
http://www.murator.com.pl/forum/view...=30921&start=0



Cytat:
...Taka sobie "tablica porównawcza" kilku chyba najbardziej używanych programów do wywoływania Olympusowskich RAW-ów.
...
Link: http://ravenland.ovh.org/rawsoft/
O! Właśnie o to chodziło. Już sam zacząłem robić takie testy - ale czasu nie starczyło żeby skończyć. Oczywiście nie na taką skalę - porównywałem tylko OM i UfRAW bo te były dla mnie najłatwiej dostępne.
No ale już nie muszę - wyręczyłeś mnie. Wielkie dzięki!

Testowych zdjęć z lupą wprawdzie nie oglądałem, ale zgrubsza OM wydaje się faktycznie najczęściej trafiać w to, jakbym dane zdjęcie widział a UFRAW niewiele mu ustępuje. Jedyny problem jaki napotkałem podczas obrabiania kilku testowych fotek w OM, to jego mułowatość i niestabilność pracy. Przez to UfRAW wydaje się być dobrą alternatywą.

pozdrawiam



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)