Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Kurs: Języki Programowania 2 (laboratorium)
Polecam

Przesympatyczny facet, nie robi kompletnie zadnych problemow z zaliczeniem zajec. Co prawda daje jakis ostateczny termin oddania konkretnych zadan, ale jak mu wyslesz program na maila troszeczke pozniej, to tez Ci przyjmie
Nie podobala mi sie sprawa list zadan na laboratorium, a dokladnie to, ze pisane byly pod dosowym Borlandem 3.11 (podczas gdy na lab uzywalismy Visuala ) + bylo kilka programow do napisania w MFC, o ktorym na wykladzie nie bylo powiedziane NIC. Ale to juz nie wina Puchały, tylko "kochanego" Kisielewicza, ktory te listy ukladal. Zdarzylo sie w ogole, ze jedno zadanie zostalo nam uproszczone, bo Kisiel tak je u siebie zamotal
Na koniec oddawalo sie jeden wiekszy program (projekt) + dokumentacja do niego. Fakt, wymagalo to posiedzenia troche przy kompie, ale jesli sie wybralo ciekawy temat, to nie stanowilo to wiekszego problemu

Zabolal troche brak przyznawania 5.5 z laborek (bo tak!), ale 5.0 tez nie jest zle POLECAM tego prowadzacego!




A kto powiedział, że skończy?
MSDNAA (zakładam, że jerry jest objęty tym właśnie programem) na takiej zasadzie działa, że licencja wygasa po zakończeniu studiów.

jerry, zależy co jest Ci potrzebne. Na pewno Visual Studio przyda się, jeśli chcesz programować w C++ czy .NET - bo to dobre i rozbudowane środowisko. SQL Server służy do tworzenia baz danych, a Expression Studio do aplikacji internetowych i multimediów.
Sprawa jest taka, że każdy lubi inne środowisko programistyczne i trudno jest powiedzieć, czy jest jakieś lepsze, bo każdemu podoba się co innego. Alternatywą dla VS na przykład jest Borland Builder - niektóre rzeczy dużo łatwiej w tym zrobić, choć nie każdemu Borland odpowiada. Na upartego, w C++ można pisać nawet w NetBeansie.
Jeśli masz możliwość pobrania tych aplikacji za darmo, to jeśli z którychś masz chęć bądź przymus korzystać - pobieraj. Jeśli się nie interesujesz programowaniem czy tworzeniem baz danych, to raczej nie są rzeczy dla Ciebie.




Moim zdaniem assembler to strata czasu...

Asm nie jest moze pierwszym wyborem jesli chodzi o komercyjne produkcje, ale nie nazwal bym go strata czasu. Poza tym optymalizacja kodu to cos, czym wielu ludzi w dzisiejszych czasach sie nie przejmuje, a szkoda [tu pomijam fakt, iz asm nie jest uniwersalnym serum predkosci jak to sie wielu ludziom wydaje].

Moze w 2006 roku nie wychowasz sie juz na assembly, ale kiedys byl to pierwszy wybor domoroslych programistow i wielu trzyma sie go mimo znajomosci C, mnie w to wlaczajac. Scena nadal lubi asm a asm lubi scene. 90% produkcji jest w ten sposob pisanych, wlaczajac w to craacktra, keygeny i inne bajery.

Wszystko zalezy od tego co komu lezy. Pojdziesz na studia i zostaniesz nakarmiony podrecznikowym C i rzeczami typu "Co zrobic, by suwak podczas przesuwania pokazywal liczby od 1 do 100", czyli rzeczy, ktorych mozesz nauczyc sie sam z zalaczonyczh przez Borland tutoriali.

Kiedys wszystkiego czlowiek uczyl sie sam, wiec czemu nie asm?



No to co że na konsoli? Do dodania tego co wymieniłem konsola nie przeszkadza Programy konsolowe może nie modne ale programistycznie eleganckie - robią co do nich należy bez zbędnych wodotrysków. Speedossq, chcę zobaczyć wersję ulepszoną! A jeśli byś wolał napisać coś na okienka to polecam Borland C++ Buildera - jeśli programujesz w C to i tam sobie poradzisz, potrzebna jest podstawowa wiedza z programowania obiektowego ale szybko załapiesz o co chodzi.



Polecam: Przykłady zastosowań. C++ Borland Builder - Krzysztof Walczak

Książka zawiera proste przykłady wraz z dokładnym opisem ich wykonania. Od tej książki zaczynałem "przygodę" z Builderem.

http://www.nauka-programowania.pl/cb_zast.html



To zależy. Jeśli masz w sobie samozaparcie i wolę walki to, jak Dietru pisze - C++. Jeśli wolisz zacząć od czegoś łatwiejszego, to mogę Ci polecić Delphi Borlanda.
W Tworzeniu stron internetowych.. Hm. Genialnym i łatwym w nauczeniu językiem jest Ruby. Ograniczeniem jest tutaj niestety serwer, który musi mieć je zainstalowane i musi mieć obsługę CGI (bram za pomocą, których serwer www może uruchomić program napisany np. właśnie w Ruby, Perlu, Pythonie, etc.).
PHP jest za to powszechny

Co do pomocy, to oczywiście prócz Google i setek stron internetowych + dokumentacja on-line na stronach 'języków' - różnorakie książki, a' la właśnie wspomniane przez Dietra "PHP i MySQL - Tworzenie stron WWW" czy "PHP - programowanie w systemie win$hit" wydawnictwa helion. etc. etc. etc.



Obecnie uzywam borland c++ builder-a enterprise jest to jednak platne narzedzie pomocne przy programowaniu zarowno konsolowym jak i obiektowym, zawiera wbudowany kompilatorek (a jakze by nie), goroco polecam.

Kolejny platny pakiet to visual studio... microsoftu....

Jak juz wczesniej wspomnialem sa to platne aplikacje wspomagajace programowanie (biblioteki itp.) zawierajace kompilatorki. Borland c++ Builder w wersji personal wymaga jedynie bezplatnej rejestracji. Ver. enterprise jest niestety platna (bogatszy zestaw bibliotek). Wiec spokojnie mozesz zassac Borland C++ personal. Ale to juz chyba bylo wyzej napisane.

Jesli chodzi o calkiem proste narzedzie do edycji kodu z wbudowanym kopilatorem rownierz pod windowsa to polecam (choc nie uzywam) "Dev-C++", znajduje sie on pod adresem http://www.bloodshed.net/

ciekawostka jest fakt ze "Dev-C++" napisano go w Delphi. "Dev-C++" kozysta z kompilatora GCC (na licencji GPL)



@rafal44, możesz to rozwinąć? Co takiego wydarzyło się, gdy zobaczyłeś PHP ? :)

W pełni się zgadzam z @rafal44. Delphi jest bardzo "żywy", powstaje w nim sporo aplikacji, CodeGear, a właściwie teraz już Embarcadero Technologies (dawny Borland odpowiedzialny za RAD IDE) i nawet pojawiają się ogłoszenia o pracę dla progamistów Delphi. Ale raczej stawiałbym, jak już, na kombinację C++ i Borland C++ Builder (teraz to C++Builder 2009 CodeGear'a) albo VisualStudio od M$ (a wraz z nim C#). Jest to raczej przeważająca kombinacja, jeśli chodzi o oprogramowanie dla platformy Windows.

Z kolei w kwestii Linuksa masz wiele dróg do wyboru. Ja osobiście skoncentrowałem się na razie na C (i C++ po troszku), gdy przyjdzie czas, że będę juz w stanie samodzielnie pisać aplikacje w Qt dla KDE , jakieś proste gierki z wykorzystaniem OpenGL-a itp., wtedy rozwinę swoją wiedzę o Perla i Pythona (tzn. jakieś tam podstawy Perla znam, bo jeśli chodzi o hacking, ciężko czasem coś na szybko sklecić w innym języku, jakiś skrypcik czy cuś, więc ta wiedza sama przychodzi nie wiadomo kiedy).

Generalnie zawodowo chciałbym w przyszłości związać się z Linuksem (czy to będzie bezpieczeństwo, czy programowanie, czy jedno i drugie - czas pokaże), więc wybrałem taką, a nie inną drogę.
Ty wybierz swoją. Ale C++ to dobry wybór. :)

Qrde, znowu się rozpisałem. Niedługo będę blogi pisał zamiast postów...



Cytat:
Autorem cytatu jest devilia tez zaczynalem od pascala i tez poczatkowo trudno mi bylo przyzwyczaic sie do c Ja na odwrót. Chociaż niezupełnie. :D Na samym początku był Basic na C-64. Później QBasic na jakimś PC. Potem Visual Basic. Potem zainteresowałem się "zwykłym" C, a z niego przeskoczyłem do C++, bo oferował wiele usprawnień.

Później, już na studiach, zacząłem programować również wizualnie, w Borland C++ Builder, w międzyczasie zahaczając również o takie wynalazki jak Prolog. :D

Pomijam już całkiem wszelkie webowe sprawy. Java we własnym zakresie, tak samo C# jakiś czas temu.

A Python jest najbardziej czytelnym językiem programowania jaki w życiu widziałem. Sama przyjemność, nawet jeśli czyta się cudzy kod. Wg. obiegowej opinii nie nadaje się do poważniejszych rzeczy, z racji jego skryptowości, ale też znajduje różne zastosowania. No i jest crossplatform, jak Java.

A obecnie zajmuję się Delphi (czyli Object Pascal) i hardkorowo SQLem. :wink:

Ehh, za dużo by wymieniać, bo to nie wszystko.

Cytat:
Autorem cytatu jest devilia a wedlug mnie w c pisze sie znacznie szybciej (mniej literek) no i programy pisane w tym jezyku sa zdecydowanie bardziej wydajne Dlatego też w C pisane są systemy operacyjne. ;]



programowanie
  Chcialbym chociaz troche liznac programowania ale nie zabardzo wiem od jakiego programu zaczac takiego ze jak wlacze i popracuje kilka dni to zebym nie poczol odrazy do niego :wink:

Znacie jakies stronki o programowaniu ??

Posiadam pelna wersje Borland delphi 7



TP7 jest (przynajmniej jak ostatnio sprawdzałem to był ;P) komercyjny. TP5.5 można ściągnąć z muzeum Borlanda. Tyle, że w to się nie opłaca inwestować chociażby czasu, bo oba kompilatory są 16-bitowe.
Cytat:
gucman007 napisał/a: Zacznijcie w nich programować a zauważycie, że to duża różnica. Tak, są o kilka lat do przodu :D
Cytat:
gucman007 napisał/a: FreePascal Można używać dialektu kompatybilnego z tym z TP7 (we Free Pascal IDE - Options > Compiler > Compiler mode > Turbo Pascal Compatible, z linii komend - -Mtp).
Cytat:
gucman007 napisał/a: Dev-Pascal To tylko IDE, kompiluje przy użyciu GNU Pascal/Free Pascal.
Cytat:
gucman007 napisał/a: Co mi z pisania programów pod DOS'a we FreePascalu? To nie pisz pod DOS :P
Aplikacje konsolowe w Windows to nie są "programy pod DOS".

Od siebie jako język "startowy" polecam jednak jakiś wysokopoziomowy - Java, C#, Python, Ruby, etc.




  keczerad pisze:

> powiem tak, dla kazdego cos jest, pani zosia dostaje latwy w obsludze
> interfejs do dodawania newsow, wersji jezykowych , ewentulanie sekcji,
> folderów czy tez zdjęc, a reszta to możliwości do rozbudowy dla
> informatyka, webmastera zeby ograniczyl bledy pani Zosi. Daleko mi do

Możesz więc mi rozjaśnić, czy jest możliwość wybrania dokładnie do
których modułów ma dostęp dany użytkownik ? Osobiście coś takiego
stosuję, przydaje się z kilku oczywistych powodów.

> tego zeby nasladowac borlandowskie IDE, swoja dorga uwazam ze MS ma
> lepsze ;). Chodzi raczej o uproszcenie sobie pracy i danie userowi

Ja nic nie pisałem o naśladownictwie. Chciałem się odnieść do czegoś
"wizualnego". A MS czy Borland - wydaje się że od kiedy Borland
wstrzymał prace nad nowymi środowiskami dla programistów ta dyskusja
jest zakończona (chyba?).

> przyjaznego interfejsu, tak zeby nic nie zepsul. Jest integralnosc
> danych sa transakcje na bazie powiazane z "transakcjami" uploadowania
> plików na serwer, tak zeby bylo przyjazniej, ale ja mam wypaczone zdanie
> na ten temat dlatego wy mozecie sie wypowiadac.

Oh, dzięki za pozwolenie ;->

Pozdr
Exe Very Cute



Hello Robert,

Thursday, February 16, 2006, 10:42:00 PM, you wrote:

RW> Witaj

>> Czyli w C#.Net jak i C#Builde programuje sie tak samo
>> i z tym samym efektem?

RW> Microsoft Visual C# 2003 oraz Borland C# Builder
RW> to rózne srodowika korzystajace z tego samego kompilatora
RW> dostarczanego w ramach Microsoft .NET Framework SDK
RW> W wersje Professional srodowiska dostarczaja programistom
RW> kilka dodatkowych komponentów niedostepnych w samym SDK
RW> np. CrystalReports for .NET

RW> Kod wynikowy powstaly za pomoca obu tych srodowisk bedzie identyczny
RW> gdyz korzystaja z tego samego microsoftowego kompilatora
RW> jedyna róznica moze lezec w wygodzie pracy
RW> zwiazanej z indywidualnymi przyzwyczajeniami.

Czyli jezeli sie naucze programowac na C#Builder to latwo mi bedzie
przejsc na C#.Net

--
Best regards,
KulDel mailto:klubdel@poczta.onet.pl

--
Archiwum grupy: http://niusy.onet.pl/pl.comp.programming



Borland C++ Builder 5
  Borland C++ Builder to narzędzie programistyczne typu RAD firmy Borland do tworzenia aplikacji w języku C++. Zaletą tego IDE jest wykorzystanie dostępnej również w środowisku Delphi, w pełni obiektowej biblioteki VCL, znacznie ułatwiającej budowę interfejsu użytkownika w systemie Windows. Ponadto C++ Builder dobrze wykorzystuje bazy danych (można używać zarówno sterowników ODBC, ADO, jak i wyspecjalizowanych w obsłudze konkretnej bazy danych komponentów) i pracuje w nowoczesnych technologiach jak np: CORBA. C++ Builder, do samej budowy programu wykorzystuje kompilator BCC32 oraz linker ILINK32 firmy Borland.


http://ecx.images-amazon.com/images/...500_AA240_.jpg


Doskonaly program do programowania obiektowego. Jesli znudzily ci sie programy w czarnej konsoli, a chcialbys zeby twoje programy wygladaly ladnie, mialy duzo funkcji i byly funkcjonalne polecam wlascie C++ Buildera.

Paczka zajmuje ok 55 MB, zawiera 10% danych naprawczych

Kod: http://rapidshare.com/files/189474652/Borland_C___Builder_Standart_5.02.rar



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)