Projekt badawczy Polska-Namibia 2010

Takie oto przedmioty mniej więcej są na kierunku BHP w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu:
1. Elementy prawa pracy (16 godz.)
2. Prawna ochrona pracy (10 godz.)
3. Profilaktyka ochrony zdrowia i ocena czynników szkodliwych na stanowiskach pracy (12 godz.)
4. Techniczne bezpieczeństwo pracy (16 godz.)
5. System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz środowiskiem (30 godz.)
6. Identyfikacja zagrożeń, ocena i kontrola ryzyka zawodowego, tworzenie programów poprawy bezpieczeństwa (20 godz.)
7. Organizacja i metodyka prowadzenia zajęć dydaktycznych przez pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy (10 godz.)
8. Psychologia pracy (8 godz.)
9. Organizacja i metody pracy służb BHP (10 godz.)
10. Ergonomia i fizjologia pracy (16 godz.)
11. Ustalanie przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy (10 godz.)
12. Pierwsza pomoc przedlekarska (8 godz.)
13. Ochrona przeciwpożarowa (6 godz.)
14. Repetytorium (6 godz.)



Drodzy Użytkownicy, zapraszamy Was na naszą już piątą wspólną dyskusję.
Termin 'konferencji' przypada na 30 stycznia b/r o godzinie 20:45. Tematem spotkania będą: "Choroby zakaźne nękające nasze pszczoły- profilaktyka i leczenie". Myślę, że jest to temat bardzo ważny dla wielu, chcemy omówić teorię najważniejszych, podstawowych chorób oraz czynności w praktyce. A w programie:
# Nosemoza pszczół
# Zgnilec amerykański ; europejski/złośliwy
# Choroba woreczkowa czerwiu
# Grzybica wapienna/otorbielakowa
# APV czyli ostry paraliż pszczeli
# Czerniaczka grzybicza
# Świdraczek pszczeli, czyli choroba Acarapidose
# Krótkie przypomnienie o warrozie
# Inne choroby wirusowe i infekcje bakteryjne/grzybicze
Ponadto:
## Sposoby dezynfekcji sprzętu i uli
## Odpowiednie diagnozowanie, leczenie, zwalczanie i profilaktyka
## Podamy procedurę wysyłania próbek do badań (raport Instytutu z Puław)
## Preparaty chemiczne i farmakologiczne
## Metody uodparniające pszczoły
Wejście na czat, kryje się pod adresem www.pasiekamichalow.republika.pl/chat.html
Opis logowania się przedstawił moderator kilka linijek niżej w forum „CHAT”
Jeszcze raz serdecznie zapraszam do dyskusji wszystkich naszych Użytkowników-Pszczelarzy. Możliwe, że będziemy gościć badaczy chorób pszczelich ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oddziału „Choroby owadów użytkowych”.
Z pszczelarskim pozdrowieniem AdminSenior – Michał dnia Pią 20:03, 22 Sty 2010, w całości zmieniany 2 razy tutajpoczkategori



Wiedząc, że w sytuacji, gdy powszechnie uznaje się dzieci i młodzież za grupę szczególnie narażoną na zrywanie kontaktu z książką na rzecz mediów elektronicznych, w momencie zmniejszania się poziomu czytelnictwa oraz braku zaangażowania się rodziców w głośne czytanie a także chcąc przyczynić się do dobrego samopoczucia psychicznego i moralnego uczniów, umiejętności racjonalnego myślenia oraz budowania poprawnych i trwałych związków z ludźmi, czyli zapewnić dzieciom i młodzieży właściwy rozwój emocjonalny pragnę zachęcić nauczycieli a za ich pośrednictwem rodziców do stosowania zajęć z zakresu biblioterapii. Pragnę tu polecić książki, które mam w swojej domowej biblioteczce a uważam za ciekawe i warte wykorzystania:
• Biblioterapia dla klas IV – VI szkoły podstawowej/ Marta Franaszczuk – Truszkowska. Gdańsk: Wyd. Harmonia, 2006. Książka ta podzielona jest na dwie części. 1cz. dotyczy zagadnienia przeciwdziałania agresji. 2 cz. obejmuje profilaktykę uzależnień. Pomysły przedstawione są w formie scenariuszy zajęć do których dołączone są pasujące do tematu teksty.
• Bajkowe spotkania: program zajęć wychowawczych i profilaktycznych/ Joanna Bąk, Elżbieta Wiewióra-Pyka.
• Bajki naszego dzieciństwa: program zajęć świetlicowych/ Danuta Kamysz Figa; Danuta Kmita. Kraków: oficyna wydawnicza Impuls 2007.
• Biblioterapia: teoria i praktyka / Borecka Irena. Warszawa, 2004
• Biblioterapia w edukacji czytelniczej i medialnej w szkole podstawowej
i gimnazjum: materiały dydaktyczne dla nauczycieli i bibliotekarzy / Borecka Irena. Wałbrzych, 2002
• Bajki terapeutyczne dla dzieci / Molicka Maria. Poznań, 1999
• Bajki na dobry sen: poradnik dla rodziców/ Gerlinde Ortner. Warszawa Świat Książki, 1995
• Nowe bajki na dobry sen / Gerlinde Ortner. Warszawa Świat Książki, 1995
• Bajki, które leczą/ Doris Brutt. Gdańsk GWP 2005

Myślę, że warto urozmaicać proces nauczania. Powyższe książki dają propozycję scenariuszy, tekstów, które dotyczą wielu problemów z którymi spotykamy się na co dzień. Jeśli ktoś z państwa zna inne godne polecenia pozycje książkowe będę wdzięczna za informację.



Opublikowane 9. kwietnia badanie Diagnoza Szkolna 2008* wskazuje, że największy problem z przemocą występuje w gimnazjach, gdzie w porównaniu z zeszłym rokiem utrzymał się wysoki poziom przemocy rówieśniczej - 55 proc. uczniów było ofiarami przemocy psychicznej, a 29 proc. fizycznej ze strony rówieśników, natomiast wzrósł poziom przemocy ze strony nauczycieli (z 30 do 36 proc.).

Diagnoza została przygotowana w ramach Programu społecznego „Szkoła bez przemocy", prowadzonego od wiosny 2006 roku przez grupy wydawnicze Media Regionalne i Polskapresse oraz Fundację Grupy TP. Publikacji badań towarzyszyła publikacja Raportu Rocznego Programu oraz debata, w której eksperci i praktycy dyskutowali o skutecznych sposobach przeciwdziałania przemocy i agresji.

Wyniki badania Diagnoza Szkolna 2008 zaprezentował ich współautor prof. Janusz Czapiński - członek Rady Programu Wskazują one, że niezmiennie na najwyższym poziomie utrzymuje się rówieśnicza przemoc psychiczna - obrażanie i wymyślanie (43 proc.) oraz szkodliwe plotki (27 proc.). Od roku 2006 roku gwałtownie wzrósł odsetek uczniów skarżących się na agresję ze strony nauczycieli - używanie obraźliwych słów z 16 do 23 proc., a straszenie z 11 do 17 proc.

W roku szkolnym 2007/2008 do programu „Szkoła bez przemocy" przystąpiło prawie 4.718 szkół, czyli 15 proc. wszystkich w Polsce. Szkoły, które zadeklarują przestrzeganie Kodeksu „Szkoły bez przemocy" otrzymują materiały edukacyjne - plakaty i broszury dla nauczycieli. Mogą brać udział w konkursie grantowym (w 2008 roku na kwotę 400.000 zł), a nauczyciele mogą uczestniczyć udział w 16 warsztatach regionalnych, podczas których podnoszą kwalifikacje w obszarach istotnych z punktu widzenia profilaktyki agresji i przemocy w szkołach.

ź/telix.pl



Witam szanownych kolegów. Dziękuję za tak szybki odzew.
Porozmawiam dzisiaj z panią Prezes STiPS i zapytam o szczegóły programu festynu. Dam znać jeszcze dzisiaj.
Poniżej, cytując http://przemiana.tczew.pl , możecie się bliżej zapoznać z celem tegorocznej zbiórki:

Szanowni Państwo!

Stowarzyszenie Terapii i Profilaktyki Szkolnej "Przemiana" zwraca się z prośbą o wsparcie rzeczowe lub finansowe IX Festynu Radości, który odbędzie się 22 maja br. w Tczewie.

Celem tegorocznej edycji festynu jest zbiórka pieniędzy dla dzieci chorujących na białaczkę.

Kamil jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 10 w Tczewie. Ma 12 lat. Pochodzi z bardzo licznej rodziny. Od najmłodszych lat nosi aparat słuchowy. W lutym 2008 r. chłopiec uległ wypadkowi, został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych i musiał przejść skomplikowane operacje nogi. Wykryto również u niego białaczkę. Kamil jest już po przeszczepie szpiku kostnego, ale jego leczenie nadal nie jest zakończone i wymaga ciągłych wyjazdów do Gdańska na Oddział Hematologii Dziecięcej i innych nakładów finansowych.

Paulina jest uczennicą Gimnazjum nr 1 w Tczewie. W tym roku skończy 14 lat. W wieku 4 lat zachorowała na białaczkę, ale po długim leczeniu udało się wygrać z chorobą. Niestety w lutym tego roku, choroba ponownie zaatakowała i obecnie dziewczynka przebywa w szpitalu w Gdańsku. Dostaje tam chemię i naświetlania. Potrzebny jest jej przeszczep szpiku kostnego, na który czeka. Dalsze leczenie Pauliny i powrót do normalnego życia wymaga również wielu nakładów finansowych.

Liczymy na Państwa zrozumienie i wsparcie naszych działań. Serdecznie dziękujemy!



Wywiad z NK udzielony po koncercie w Elblągu:

- Sexi Flexi jest płytą o odmiennym charakterze, czy to oznacza, że zmienia się osobowość Natalii Kukulskiej?
NK: Moja osobowość jest ta sama, ale dojrzałam do tego by być bardziej flexi w muzyce. Ona jest moją pasją i lubie się nią bawić, szukac nowych doznań i inspiracji. To naturalne. Ta płyta nie wynika z kalkulacji jak utrzymać się na rynku. Chcę tworzyć muzykę, dla ludzi, którzy muzyką się interesują prawdziwie, nie są przypadkowymi sluchaczmi tego co akurat modne i grane wszędzie. By nagrać Sexi flexi trochę musiało się we mnie zmenić. Znalazłam swój język muzyczny.

- Szczęśliwa rodzina, kariera pełna sukcesów..., czy ma Pani skryte marzenia?
NK: Tak jak w piosence z tej płyty pt. " Mała rzecz " śpiewam ' Więcej nie muszę mieć, cieszy mnie mała rzecz " - tak właśnie jest. Cieszę się, źe mogę robić w życiu to co lubię. Nie mam niebotycznych potrzeb i oczekiwań. Sukces odmierzam inną miarą niż na początku tzw. kariery. Teraz sukcesem jast dla mnie rodzina i to źe mogę sama wybierać i decydować jak chcę żyć i co robić zawodowo. A marzenia staram się realizować bo są osiągalne.

- Jak udaje pogodzić się życie prywatne z kariera zawodową? Bywają chwile kiedy trzeba wybierać?
NK: Nie jest czasem łatwo bo nie mam żadnych taryf ulgowych w domu. Żyję pełną parą. Zjamuję się dziećmi, domem i sprawami zawodowymi od których nie ma czasem przerwy. Nie da się wejść do domu i zapomnieć o pracy. To innego typu zawód. Trzeba być ciągle w formie. Ale nie narzekam, nie zamieniłabym się...


- W natłoku obowiązków znajduje Pani czas na wspieranie swoją osobą kampanii na rzecz profilaktyki raka piersi...
NK: Wspieram wiele też akcji dobroczynnych. Trudno jest odmawiać czasem, a wiadomo, że ma też swoje życie. Ale jako osoba publiczna mam na pewno większe dotarcie do ludzi. Więc staram się pomagać jak mogę. Wspieram wiele polskich fundacji, czasem tylko wizerunkowo, czasem też swoim występem... Ale też jestem ambasadorem Unicef i wzięłam udział w kampanii pomocy dzieciom w Afryce o nazwie Szkoły dla Afryki. odwiedziłam nawet ąngolę, państwo, w którym umieralność dzieci jest największa na świecie.

- Koncert na Wembley Area w Londynie (red. 7 września) będzie wielkim wydarzeniem muzycznym. A może artyści szykują niespodziankę dla publiczności?( np. wspólne wykonanie jakiegoś utworu lub nie spotykane na co dzień duety) Może uczyli Pani rąbka tajemnicy...
NK: Na razie jest jeszcze za wcześnie by o tym mówić. Na pewno będzie to duże wydarzenie. A koncerty... każdy artysta na pewno będzie chciał dać dobry koncert. To miejsce zobowiązuje ; - )...

- Z każdą kolejna edycją "Tańca z gwiazdami" pojawiają się pogłoski, że weźmie Pani udział w programie. Jaka będzie odpowiedź, gdy producenci zwrócą się do Pani z zaproszeniem?
NK: Już wiele razy odmawiałam bo postawiłam na muzykę. Nie chcę być w każdym programie popularnym...bo to jest rozdrabnianie się aczkolwiek taniec bardzo mnie kręci. Wykorzystuje to na swoich koncertach. Nie zabiegam o większą ilość mojej osoby w mediach... wolałabym być znana z tego co robię jako wokalistka. A popularność, którą dają takie programy ma co innego na celu.

- Czego mogą spodziewać się elblążanie na koncercie? Mogą liczyć choć na jedną piosenkę Anny Jantar w wykonaniu córki?
NK: Mam nadzieję, źe będziemy się dobrze bawić. Na scenie towarzyszą mi świetni muzycy i wokaliści w chórku. Koncert ma charakter imprezowy. Waźnym elementem jest rytm. Zaśpiewam oczywiście piosenki z płyty Sexi Flexi ale nie zabraknie przypomnienia tych starszych, ważnych dla mnie jak "Im więcej ciebie tym mniej" czy "Światło"... a jak będzie pogoda to będzie i "Tyle słońca" ; - )... Zapraszam.



Szablon by Sliffka (© Projekt badawczy Polska-Namibia 2010)